REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Čirůvka dvoubarvá

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Je typickým podzimním druhem houby. Najdeme ji nejen v lesích, ale také ve městech na trávnících, v parcích a zahradách.


Latinsky: Lepista saeva syn. Tricholoma bicolor, T. saevum

Jedlá ……………… Čirůvka dvoubarvá je výborná jedlá houba ovšem hodí se nejlépe do směsí, je aromatická jako čirůvka fialová. Dále ji využijeme do polévek, omáček, nebo ji můžeme naložit v octě.

Doba výskytu: září až listopad

 

 

Roste hojně v trávě na okrajích lesů ale i na loukách, zahradách, sadech, pastvinách.

Klobouk až 180 mm, polokulovitě sklenutý s dlouho podvinutým okrajem, později plošesklenutý až plochý, tlustě masitý, hladký, lysý, matný, nejprve bělavý, plavý nebo béžový, pak světle okrový, často s hnědavým nádechem. Lupeny jsou tenké a husté u třeně zaoblené a zoubkem vykrojené, v mládí bělavé, později krémové, ve stáří okrově krémové.

 

 

Třeň až 100 mm, široký, válcovitý, krátký a tlustý, na krémovém podkladě hustě tmavě fialově vláknitý, takže vypadá jakoby celý fialový. Dužnina masitá, pevná, vodnatě bělavá, má mírnou chuť a příjemnou vůni, někdy voní slabě po ředkvičce.

 

 

Možná záměna:

V úvahu připadá jedlá čirůvka fialová (Lepista nuda), která má však fialový klobouk i lupeny a roste i v lesích.

Autor textu i fotografie: Dalibor Marounek

 

Článek k tématu:

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Nejlepší velikonoční recepty. Výběr 20 nejvyhledávanějších velikonočních receptů z webu ReceptyOnLine.cz

Velikonoce máme pomalu za dveřmi a tak je třeba vytáhnout z virtuálního šuplíku ty nejlepší a hlavně osvědčené velikonoční recepty například na beránka, slanou bábovku, jidáše, velikonoční sekanou, nádivku ….

číst dále ...

Hřib polosíťkovaný

Pár let nově pojmenovaný jedlý druh houby, velmi podobný hřibu koloději. Praktičtí houbaři rozdíl mezi hřibem kolodějem a hřibem polosíťkovaným nerozlišují.

číst dále ...

Arónie třikrát jinak. Ovocňák představuje 3 zdravé novinky nejen proti jarní únavě

Slyšeli jste už o arónii? Říká se jí také temnoplodec nebo černý jeřáb a je to chuťový zázrak plný vitamínů! V Ovocňáku ji už nějakou dobu najdete v jejich sadech na česko-slovenském pomezí, teď ale hraje hlavní roli ve třech novinkách. 100% šťáva, sirup a džem jsou přesně to, co nakopne tělo a pomůže mu bojovat s jarní únavou.

číst dále ...

Přivítejte jaro s kvalitními potravinami

Jaro, to znamená spoustu slunce, venkovních aktivit a odlehčené pokrmy. A jak jinak začít další jarní den než pořádnou snídaní? Ať se rozhodnete pro domácí granolu, nebo bulku s bylinkovým máslem, vyberte si na jejich přípravu kvalitní suroviny. A jak je poznáte? Při čtení jednotlivých etiket věnujte pozornost značkám kvality. Výrobky označené logy Klasa, Regionální potravina nebo BIO najdete mezi čerstvými i trvanlivými výrobky.

číst dále ...

Nový trend: rybí olej proniká do moderní kuchyně

Když se řekne rybí olej, většině z nás se kromě pozitivního vlivu na organismus vybaví také zkazky našich babiček o tom, jak jej povinně dostávaly ve škole. Jenže od té doby se hodně změnilo. Moderní rybí olej už dávno nemá onu nepříjemnou chuť a vůni, navíc se vyrábí s různými příchutěmi, v kapslích nebo dokonce jako oblíbené dětské želé bonbóny. V severských zemích jej lidé používají celý rok – především kvůli obsahu omega 3 mastných kyselin, vitamínů A, D a E a jejich pozitivnímu vlivu na náš organismus.

číst dále ...

Včelí med: sladký zázrak pro naše zdraví

Máte doma sklenici medu? A pokud ano, jak často med používáte? Pokud si jím jen občas osladíte čaj nebo namažete na housku k snídani, je to zbytečně málo. Měli byste jej zařadit do jídelníčku klidně každý den. Med je totiž nejen chutný, ale i velmi prospěšný pro naše tělo a mysl. Stačí alespoň jedna lžička denně a budete se cítit lépe a zdravěji. Zde je několik důvodů, proč byste měli med zařadit do svého jídelníčku.

číst dále ...

David porazil Goliáše: Česká firma z Polabí vyhrála soudní spor o oblíbený drobený dort nad nadnárodním potravinářským gigantem

Světový potravinářský koncern Dr. Oetker zažaloval tuzemskou firmu Labeta za prodej směsi na dezert, který vyobrazením na obalu připomíná jejich výrobek Krtkův dort. Nyní však odvolací soud rozhodl, že žalovaný se žádné nekalé soutěže nedopustil. Společnost Labeta smí tedy nadále svou směs na Drobený dort prodávat, navíc jí byla přiznána plná náhrada nákladů řízení před soudy obou stupňů.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy