REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Čirůvka dvoubarvá

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Je typickým podzimním druhem houby. Najdeme ji nejen v lesích, ale také ve městech na trávnících, v parcích a zahradách.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Lepista saeva syn. Tricholoma bicolor, T. saevum

Jedlá ……………… Čirůvka dvoubarvá je výborná jedlá houba ovšem hodí se nejlépe do směsí, je aromatická jako čirůvka fialová. Dále ji využijeme do polévek, omáček, nebo ji můžeme naložit v octě.

Doba výskytu: září až listopad

Roste hojně v trávě na okrajích lesů ale i na loukách, zahradách, sadech, pastvinách.

Klobouk až 180 mm, polokulovitě sklenutý s dlouho podvinutým okrajem, později plošesklenutý až plochý, tlustě masitý, hladký, lysý, matný, nejprve bělavý, plavý nebo béžový, pak světle okrový, často s hnědavým nádechem. Lupeny jsou tenké a husté u třeně zaoblené a zoubkem vykrojené, v mládí bělavé, později krémové, ve stáří okrově krémové.

 

Atlas hub - houby lupenaté

 

Třeň až 100 mm, široký, válcovitý, krátký a tlustý, na krémovém podkladě hustě tmavě fialově vláknitý, takže vypadá jakoby celý fialový. Dužnina masitá, pevná, vodnatě bělavá, má mírnou chuť a příjemnou vůni, někdy voní slabě po ředkvičce.

 

Atlas hub - houby lupenaté

 

Možná záměna:

V úvahu připadá jedlá čirůvka fialová (Lepista nuda), která má však fialový klobouk i lupeny a roste i v lesích.

Autor textu i fotografie: Dalibor Maronek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

3 rozdílné recepty na výbornou křehkou pizzu

Jen málokdo by odolal tak oblíbenému pokrmu, jako je právě pizza. Ta se dá připravit na mnoho chutných způsobů, mezi nimiž si svého favorita dokáže najít úplně každý. I my vám přinášíme hned tři zajímavé recepty, díky kterým si v pohodlí svého domova tuhle oblíbenou dobrotu hravě připravíte. Tak schválně – který z receptů se rozhodnete vyzkoušet?

číst dále ...

Rajčata, nejoblíbenější zelenina Čechů

Rostou skoro všude a milují je po celém světě. U nás se ale rajčata začala konzumovat až od 19. století, a navíc byla zpočátku považována za jedovatá. To už je ale dávno zapomenuto. Dnes už víme, že obsahují plno vitaminů, antioxidantů a minerálů. Proto není divu, že jich ročně v průměru spotřebujeme až 12 kg. Jelikož jsou rajčata tak populární, vyzpovídala Akademie kvality Alici Kouřilovou, vedoucí kanceláře Zelinářské unie Čech a Moravy.

číst dále ...

Originální a chutné recepty s ketchupy Spak Master

Načerpejte novou inspiraci pro lahodné a jednoduché recepty doplněné prémiovými ketchupy Spak Master. Chuť dozrálých italských rajčat bez přídavných látek je jako stvořená pro všechny gurmány. Díky vybrané chuti a prémiové kvalitě těchto lahodných pomocníků navíc ušetříte čas strávený v kuchyni.

číst dále ...

Znáte české superpotraviny, které jsou plné vápníku?

Při slově vápník se ve spojitosti s lidským tělem téměř každému vybaví kosti nebo zuby. Tato asociace je správná, jelikož se právě zde nachází až 99 % veškerého vápníku. Plní ovšem mnohem více funkcí. Pomáhá k správné srážlivosti krve, podporuje činnost svalů a také se podílí na nervových přenosech. Při nedostatku tohoto důležitého minerálu si tělo bere zásoby z již zmiňovaných kostí a zubů. To může způsobovat kazy, záněty v dutině ústní či řídnutí kostí. Tuto nepostradatelnou složku byste měli pravidelně doplňovat například mlékem, mákem nebo brokolicí. Zde je pár příjemných tipů, jak na to!

číst dále ...

Melounová kuchařka – výběr 18 TOP receptů z melounu

Sezóna melounů nám každý rok umožní připravit některé skvělé recepty právě ze sladké dužiny jak vodního melounu, tak i z dalších druhů této sladké pochutiny. Vybrali jsme pro vás z databáze naší internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz naše nejlepší vyzkoušené recepty právě na sladké melouny.

číst dále ...

Koronavirus změnil vnímání obalů potravin. S redukcí plastů by se však přestávat nemělo, míní výrobci

V období nouzového stavu vzrostla u balení potravin četnost užívání plastů. Podle odborníků si díky koronaviru tuzemští spotřebitelé zároveň uvědomili primární funkci obalu u potravin. Výrobci, kteří se dlouhodobě snaží o redukci plastů, nicméně uvádí, že tyto snahy by neměly být upozaďovány ani v období mimořádných krizí.

číst dále ...

Nažhavte svůj gril!

Léto patří grilování! Co všechno si kromě masa nachystat, abyste si s rodinou či přáteli užili skvělý den plný lahodných chutí a vůní?

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy