REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Čirůvka dvoubarvá

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Je typickým podzimním druhem houby. Najdeme ji nejen v lesích, ale také ve městech na trávnících, v parcích a zahradách.


Latinsky: Lepista saeva syn. Tricholoma bicolor, T. saevum

Jedlá ……………… Čirůvka dvoubarvá je výborná jedlá houba ovšem hodí se nejlépe do směsí, je aromatická jako čirůvka fialová. Dále ji využijeme do polévek, omáček, nebo ji můžeme naložit v octě.

Doba výskytu: září až listopad

 

 

Roste hojně v trávě na okrajích lesů ale i na loukách, zahradách, sadech, pastvinách.

Klobouk až 180 mm, polokulovitě sklenutý s dlouho podvinutým okrajem, později plošesklenutý až plochý, tlustě masitý, hladký, lysý, matný, nejprve bělavý, plavý nebo béžový, pak světle okrový, často s hnědavým nádechem. Lupeny jsou tenké a husté u třeně zaoblené a zoubkem vykrojené, v mládí bělavé, později krémové, ve stáří okrově krémové.

 

 

Třeň až 100 mm, široký, válcovitý, krátký a tlustý, na krémovém podkladě hustě tmavě fialově vláknitý, takže vypadá jakoby celý fialový. Dužnina masitá, pevná, vodnatě bělavá, má mírnou chuť a příjemnou vůni, někdy voní slabě po ředkvičce.

 

 

Možná záměna:

V úvahu připadá jedlá čirůvka fialová (Lepista nuda), která má však fialový klobouk i lupeny a roste i v lesích.

Autor textu i fotografie: Dalibor Marounek

 

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

6 tipů na bezpečný detox

Střevo je branou do těla. Prochází jím vše, co zkonzumujeme a většina z toho se zde také vstřebává. Jakékoliv poškození či disbalance střevní mikroflóry se může ošklivě podepsat na našem zdraví a potažmo psychice. Nový rok je ideální čas začít očistu těla a dobít energii na vše nadcházející. Držte se těchto jednoduchých 6 tipů a detox pro vás bude radostí.

číst dále ...

Jaký nápoj nejvíce přes den pijete?

Dostatečný příjem vody, ale i jiných tekutin, je pro naše tělo nezbytné a pomáhá nám v mnoha ohledech. Ano je důležité pít, ideálně pak postupně, během celého dne a dodržovat tak pitný režim. Ale co většina z nás vlastně přes den pije? Je to jen obyčejná voda, litry kávy nebo si dopřáváme nějaké kupované sladké nápoje?

číst dále ...

Nápadité recepty, díky nimž zase dopnete kalhoty

Leden, do kalhot vlezem. I tak bychom si mohli s nadsázkou poupravit známou českou pranostiku. Vánoční hodování se na nás totiž většinou podepíše a v prvním měsíci roku můžeme mít problém dopnout pásek, kalhoty, sukni… Navíc se zase proměnily naše chutě a my toužíme po něčem vyloženě lehkém, nepříliš mastném. Pozor, to ovšem neznamená, že to nebude dobré! Pokud je pokrm nabitý kvalitními surovinami, které poznáte také díky značkám kvality (např. Klasa, Regionální potravina nebo Bio), zažijete chuťové orgie. A navíc pak budete mít v bříšku jako v pokojíčku. Pojďme na to.

číst dále ...

Vliv olivového oleje na vaše zdraví

Právě v této době je vhodné věnovat zvýšenou pozornost a péči svému zdraví. Již Homér označoval olivový olej za tekuté zlato, a to ještě zdaleka neměl k dispozici tolik vědeckých studií, jako máme my dnes. Pravidelné užívání olivového oleje je vhodné nejen pro prevenci civilizačních chorob, jako je rakovina a cukrovka, ale koriguje i hladinu cholesterolu nebo chrání krevní oběh. A jak jistě víte, lze ho užívat nejen vnitřně, ale také na tělo nebo vlasy.

číst dále ...

Cena medu zůstane i přes velký nedostatek českého lesního medu stejná, očekává se rekordní zájem

Český lesní med koncem ledna v obchodech dojde z důvodu špatné snůšky, komentuje situaci Milan Špaček z firmy Medokomerc, která je největším tuzemským zpracovatelem medu. Včely vyprodukovaly v roce 2020 nejméně medu za posledních 20 let.

číst dále ...

Novoroční detoxikace i posílení organismu si žádají vodu

Příchod nového roku vítá po svátečních oslavách mnoho lidí s řadou předsevzetí, která si většinou kladou za cíl detoxikovat a posílit organismus a ideálně i zhubnout či zformovat postavu. Toto úsilí se neobejde bez pravidelného pohybu a dostatku tekutin. Hledáte-li jednoduché a chytré řešení, volte výrobníky SodaStream. V pohodlí a bezpečí domova vám během chvilky připraví čerstvou perlivou vodu a ušetří čas, námahu i výdaje.

číst dále ...

Suchej únor? Tak na ten se napijem – nealkoholický Hrozňáček od Rybízáku k tomu přímo vybízí

Únor se v České republice zapsal jako měsíc bez alkoholu. Pokud neradi trháte partu, ale chuť vína by vám chyběla, přesedlejte v únoru na nealkoholické ovocné víno. V sortimentu české značky Rybízák najdete výborné víno Hrozňáček – chutná skvěle, ale je bez alkoholu.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy