REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Budoucnost českého a světového stravování

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Ve 21. století nás čekají v našem jídelníčku s velkou pravděpodobností značné změny. Potraviny a jídlo se sice od současného vzhledu příliš lišit nebudou, ale jejich původ bude ve většině případů zcela jiný. Vývoj v tomto směru pokračuje v řadě zemí velmi intenzivně a tak vám již dnes mohou na některých experimentálních pracovištích jídla roku 2020 nabídnout.


Gastronomický kalendářNejdále zatím dospěl vývoj „masa” na bázi sóji. V USA už byla například ze sójové moučky vyrobena šunka, slanina, párky i steak. Profesor Jean Mayer, prezident Taftovy univerzity, jednoho z amerických pracovišť v tomto oboru, předpokládá, že toto „ náhražkové maso „ bude představovat deset procent celkové spotřeby masa ve Spojených státech a že v dalších letech se toto procento ještě zvýší. Jedním z hlavních důvodů tohoto vzestupu jsou nižší výrobní náklady na umělé „ maso „. Navíc je ovšem toto „ maso „ rostlinného původu daleko zdravější, neboť namísto tuků a cholesterolu obsahuje hojnost důležitých bílkovin, uhlovodanů a vitaminů. Cílem výzkumných pracovníků v tomto oboru je dodat nyní těmto „náhražkovým masům „takové chuťové vlastnosti, jaké má skutečné maso. V tomto směru zatím nedosáhli plného úspěchu, i když třeba u mletých mas, kde čtvrtinu směsi představuje sójová náhražka, bylo dosaženo chuťových i vzhledových vlastností od pravého masa k nerozeznání. Také ve Francii věnují tomuto odvětví výzkumu značnou pozornost. Je na něj vyčleněno kolem 20 miliard franků. K jeho dosavadním úspěchům patří kupříkladu víno vyrobené ze syrovátky, které vzniká jako odpad při výrobě sýrů. V roce 2002 by měl být nás jídelníček také mnohem bohatší na zeleninu, neboť její produkce bude prakticky celoroční záležitostí a to nejen díky uměle vyhřívaných skleníkům, ale i zásluhou nových chemických látek, které prodlužují vegetační období. Plně automatická regulace teploty, vlhkosti vzduchu a přívodu vláhy pak na bázi výpočetní techniky zabezpečí ty nejoptimálnější klimatické podmínky k rychlému růstu.

Vědci se zabývají výrobou syntetických potravin a dost dlouho se věřilo, že z jejich laboratoří vzejde spása. Vymysleli řízky z bavlny, kávu z uhlí, zmrzlinu z pilin. Dokázali vyrobit umělé mléko, umělé kakao, umělé máslo – dokonce i tak vzácná lahůdka, jakou je kaviár – se dá připravit v laboratoři. Vyrábějí se potraviny z petroleje, trávy, starých hadrů a peří. Z chlorelly se dělá chléb, těstoviny, polévky, karbanátky i zmrzlina.

Sympatické je na tomto dosavadním vývoji náhražkových potravin především to, že výzkumníci zavrhli myšlenku budoucí stravy na bázi „ pilulek „ a snaží se, aby si strava i ve 3. tisíciletí zachovala všechny atributy dobrého jídla: vzhled, chuť a vůni.

Autor: Jaroslav Vašák

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Nejnovější články

Nejlepší recepty z čerstvých jahod na jednom místě!

Na území Čech se začaly jahody pěstovat poměrně pozdě, až v 19 století a to nejprve v okolí Neveklova na Benešovsku. O rozšíření jahod v Čechách se postaral Rudolf Strimpl. V roce 1896 si nechal od přítele z Ameriky poslat první sadbu polních jahod. Od té doby jahody v Česku zdomácněly. Čerstvé jahody, jako surovina, dnes patří neodmyslitelně do stovky skvělých receptů. My jsme pro vás vybrali pár těch TOP receptů z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz.

číst dále ...

Kuřecí burger třikrát jinak a vždy na jedničku!

Byly doby, kdy opekání buřtů bylo vrcholem letního grilování, ale naštěstí ty doby jsou dávno pryč. Češi se stali přeborníky v grilování různých druhů mas, uzenin, zeleniny, ovoce, sýrů a dokonce i sladkostí. Pokud jste fanouškem grilování tak jistě víte, co všechno je potřeba pro dokonalý gurmánský zážitek zajistit! Nejde jen o značku grilu a grilovací um kuchaře, protože výslednou chuť a neopakovatelný zážitek z jídla, tvoří právě kvalitní suroviny. Ty není tak jednoduché v dnešní době vybrat, proto je dobré se inspirovat spolehlivými značkami jako je např. Drůbežářský závod Klatovy.

číst dále ...

Probuďte se do jara. Tradiční recepty z kvalitních sezónních surovin, které osvěží vaše smysly

Jaro je v plném proudu. Čas obnovy a nových začátků. Příroda je v rozpuku a na našich loukách se objevuje spousta bylinek a dalších surovin, které jsou skvělým pomocníkem i v gastronomii. Je tedy ideální čas na tradiční čerstvé recepty plné barev, chutí a pestrosti, které nejenom zahřejí, ale okoření každý jarní den. A jak to udělat, aby se vaše kulinární umění stalo fenoménem? Vařte či pečte z těch nejkvalitnějších surovin a výrobků, které poznáte podle log kvality na obalech, jako je například Klasa, Regionální potravina nebo BIO.

číst dále ...

Sírovec – podle Angličanů kuře z lesa

V květnu se začíná objevovat na živých i mrtvých kmenech stromů sírovec žlutooranžový – Leatiporus sulphureus (starší české názvy rovněž – chorošovec sírový, choroš sírový). Je to jednoletá, dřevokazná houba z čeledi chorošovitých (Polyporacea). Jde o kosmopolitní druh, což znamená, že roste na celém světě. Sírovec nejčastěji v kuchyni upravujeme povařením v osolené vodě, vodu můžeme i ochutit, například Podravkou, ovšem ideální je vývar z kostí. Nejčastější úprava sírovce je připravit ho jako klasický řízek. Jeho dužnina se nakrájí na 1 cm silné plátky a obalí v trojobalu, chutí pak připomíná kuřecí maso, proto ten nadpis!

číst dále ...

TIP – Snadný chleba na prázdniny

Koupit si čerstvý chléb z kvalitních přísad nemusí být během letních prázdnin na chalupě úplně hračka. Ale co kdybyste takový chléb mohli mít úplně kdykoli nehledě na den v týdnu a čas? Stačí si s sebou zabalit připravenou pečící směs bez konzervantů i éček od Pernerky. Pečící směs pro snadnou přípravu chleba Pernerka stačí pouze doplnit vodou, vytvořit těsto, nechat vykynout a následně upéct. Čerstvý chléb z kvalitní mouky si tak můžete upéct kdykoli.

číst dále ...

Kdo negriluje, není Čech: Jak si u grilu neuříznout ostudu

Nažhavený gril, naložené šťavnaté maso, nakrájená zelenina… A pak okamžik hrůzy, kdy jistíte, že jste maso nedopekli, zelenina je oproti tomu už černá a návštěva pozvaná na propečený burger bude zřejmě o chlebu. I grilování má svá pravidla, která je dobré znát, ještě než si uvážete kolem pasu stylovou zástěru. Naučte se grilovat jako profesionál!

číst dále ...

Vyrazte poslední květnový víkend za kuchařskými hvězdami na Eats and Beats festival

Jste fanoušky kvalitního jídla a dobré hudby? Pak o víkendu od 26. do 28. května vyrazte na unikátní Eats and Beats food festival, který proběhne v nákupním centru Metropole Zličín. Nenechte si ujít exkluzivní propojení kvalitního jídla, dobré hudby a nekonečné zábavy, které přináší Eats and Beats food festival nákupního centra Metropole Zličín. Kromě skvělého jídla z rozmanitých foodtracků a stánků se mohou návštěvníci festivalu těšit také na dvě kuchařské hvězdy. V sobotu 27. 5. se od 13:00 do 15:00 na centrálním náměstí představí známý šéfkuchař a bývalý porotce soutěže MasterChef Marek Raditsch, v neděli ve stejný čas a na stejném místě předvede své kuchařské dovednosti současný porotce soutěže MasterChef a kulinářské eso Jan Punčochář.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy