Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Gastronomický slovník pojmů

Z

Zaatar, zahtarSměs koření používaná na Středním východě k posypání pečiva připraveného k vložení do trouby. Obsahuje sumah, opražená semena sezamu a mletý tymián. Hodí se také k masu opečenému na roštu grilu.
Zabadia

Okurkový salát s jogurtem a mátou konzumovaný v Tunisku.

Zabaglione (it.)Vinná pěna ze žloutků, cukru a marsaly. Šlehá se ve vodní lázni a podává ihned po dohotovení. V současné době se žloutky nahrazují šlehačkou.
Zabaione (dzabajóne)

Italský cukrářský krém ze žloutků, cukru a dezertního vína Marsaly, který se připravuje ve vodní lázni.

Žabí stehýnka

Oblíbené jídlo Francouzů.

ZabijačkaPosílání zabijačkové polévky, kusu masa, jitrnic, jelítek svým přátelům a známým při zabití pašíka jako dar. Tento zvyk se praktikoval většinou tak, že se lidé na vesnici domluvili a každý zabíjel prase jindy, aby se všichni vystřídali.
Žábry

Jsou kostní vychlípeniny, kryté jemným epitelem, propouštějící kyslík a kysličník uhličitý u ryb.

Žáby

(Franc. grenouille, ang. frog, něm. Frosch, lat. Rana) – z jedlých druhů žab (skokanů), dnes již povětšinou uměle chovaných se ke kuchyňskému zpracování, ať již v teplé nebo ve studené kuchyni, používají se pouze zadní stehýnka.

Zadělané v cukruStaročesky kandované.
ZadušeninaStaročesky dušené jídlo.
ŽahavkaLidový název kopřivy.
Záhon, záhonyPole na Ještědsku podle K. Světlé.
Žahour též žahúrnářečně ovocná řídká kaše z borůvek používaná na kynuté nebo tvarohové knedlíky. Jindřichohradečtí měšťané si již v 16. století pochutnávali na starodávné kaši „žahour“. Nesla své jméno po starobylém dávno již vymřelém rodu Žahourů. V lidové kuchyni se žahour připravuje takto: 500 g borůvek, 50 - 60 g pískového cukru, 15 g škrobové moučky, l/8 l mléka, 20 g másla. Cukr na kastrolku pokropíme asi 2 lžícemi vody a přivedeme do varu. Když se cukr perlí, což poznáme podle toho, že smočíme-li do cukru vařečku a vytáhneme ji, tvoří se na koncích cukrových nití kapičky - perličky, vhodíme do něho přebrané čisté borůvky a zlehka je povaříme, aby zůstaly v podstatě celé, nerozvařené. Pak přidáme máslo a zalijeme mlékem, v němž jsme rozkverlali mouku. Povařená omáčka má být zahoustlá - hustší k lívancům a vdolečkům, k nimž ji podáváme v nádobce zvlášť, aby si každý mohl polévat pokrm podle chuti, řidší omáčkou ( při její přípravě přidáme v tomto případě trochu více mléka ) poléváme kynuté nebo tvarohové knedlíky. Stejným způsobem je možné připravit tuto omáčku i z vyzrálých bezinek.
ZáhrobíZděný výstupek vedle kamen na Ještědsku podle K. Světlé.
Zahušťovadla a želírovací prostředky

Aditiva dávají výrobku žádoucí tvar, konzistenci a zvyšují viskozitu řídkých potravin. Používají se k zahušťování polévek a omáček. Mohou to být třeba mouka, smetana, škrob nebo jíška.

Zahýbák (lidová kuchyně)Chlebové těsto, povidla. Z chlebového těsta utvoříme placku, kterou potřeme povidly a přehneme na polovinu. Okraje stlačíme a přehneme. Potřeme vodou a na plechu ve vyhřáté troubě upečeme. Dříve se záhybák pekl v peci.
Zaječí zeľéŠťavel (Oxalis L.) ve Valašském nářečí.
Zajíc, zajiecU nás býval hojný, má velké využití v kuchyni pro svoje maso.
Zajíšený bramboryNa Kozákovsku se upravují zahuštěné jíškou nebo záklechtkou.
Základní vývary z mas

Zývar získáme vařením určitých potravin ve vodě, v jehož průběhu se vyluhují z potravin do kromě živin též extraktivní látky a chuťové látky.

ZáklechtaNa Slovácku jíška.
ZáklechtkaJedná se o nahrazenou jíšku. Mouka se rozmíchá ve studené vodě (mléce nebo smetaně), vlije se do jídla a asi 20 minut povaří. Tomu se říká záklechtka nebo zátřepka.
Zaklektat, zklektatStaročesky rozkloktat.
Zakloktati (lier, liaison)Značí takový výkon, kterým omáčky nebo i některé polévky do jisté míry v hustotu se uvádějí. Aby zhoustly, spojují se tyto tekutiny s nějakým pojidlem, ať už žloutky, vodou, moukou, jíškou, krví, mlékem, vínem. Jelikož však třeba při tom opatrnosti, aby tekutina zhoustla a ze spojidla se neutvořily krupičky, čemuž se říká, že se srazila, kloktá se opatrně, od čehož český název zakloktati, kdežto francouzský obrat řeči poukazuje více ke spojení. Čím se zakloktati má, určuje předpis.
Žaludová kávaPražené mleté žaludy - bývala hodnotnou živinou. Připravovala se i v civilizovaných zemích, obsahovala velké množství třísloviny, používala se jako kávová náhražka.
Žaludová moukaNastavoval se z ní chléb. Tento prastarý zvyk se v Evropě udržel do 18. století.
Žaludové kakaoVe starších dobách se z rozemletých vyluhovaných žaludů připravoval nápoj vhodný pro lidi slabých nervů, askrofulozní děti.
Zámecké bramboryMalé lahůdkové brambory výtečné chuti jsou oblíbenou přílohou k mnoha pokrmům (zejména k masu a zelenině). Podávají se nenakrájené, jak oloupané, tak i se slupkou, nejčastěji pečené v troubě dozlatova.
ŽampákyRegionální název pro brambory.
Žampion císařský

Se vyskytuje na starých kompostech a na pastvinách. Pomáhá při léčení kopřivky, ekzémech a dalších kožních onemocněních. Snižuje krevní tlak a krevní cukr, alergické astma a záduchu.

Žampion dvouvýtrusý

(Agaricus bisporus) se pěstuje na fermentovaném, nejlépe koňském substrátu a patří mezi naši nejpoužívanější houbu. 100 g sušených žampionů obsahuje přibližně 12 g minerálních látek. To jej předurčuje k využití při redukčních dietách.

Žampion polní

Roste od května do října mimo les, na pohnojených lukách, pastvinách a polích, zahradách často pospolitě.

Žampion zahradní

(Agaricus hortensis) se pěstuje na fermentovaném, nejlépe koňském substrátu a patří mezi naši nejpoužívanější houbu. 100 g sušených žampionů obsahuje přibližně 12 g minerálních látek. To jej předurčuje k využití při redukčních dietách.

Zapařit moukuStaročesky opražit na omastku nebo suché pánvi.
Zapečení, zapékat pokrmPokrm, často předvařený, či jinak tepelně upravený, ještě dopečený v troubě nebo pod spirálou grilu doměkka spolu s dalšími ingrediencemi. Velkým pomocníkem při zapékání bývá sýr. Z nejznámějších zapékaných pokrmů jmenujme zapékané brambory, těstoviny, zelenina, různé nákypy, nádivky ... ale zapékají se například i toasty, chlebíčky obložené sýrem a v neposlední řadě i plátky předem orestovaného masa.
Zapékání

Je technologický postup, při kterém se již obvykle tepelně předpřipravené pokrmy dokončují krátkým zapečením přímým zdrojem suchého tepla.

ZapraženkaV lidové kuchyni polévka připravená z jíšky.
ŽarnaV moravském nářečí ruční mlýnek.
Žáruvzdorné nádobí

Nádobí, které můžeme používat na otevřeném plynovém hořáku nebo na plotně elektrického sporáku.

ZáškorníkV lidové kuchyni uzený ovčí sýr.
Zásmažka

Je jíška, která obsahuje více tuku než mouky. Na tuku je možno předsmažit nadrobno nakrájenou cibuli.

ZasmudnoutiStaročesky připálit se.
Zastřená vejce

Základní úprava: do vařící okyselené vody se za pomocí naběračky rozklepnou vejce a zvolna vaříme asi dvě a půl minuty, vařená vejce se pak na chvilku ponoří do studené vody. Podle toho, jak chceme mít žloutek je vylovíme děrovanou naběračkou nebo lžící.

Zastřená vejceZastřená vejce jsou obdoba ztracených vajec (mnozí to považují za stejnou přípravu, což je ale chybné). Jedná se také o vejce opatrně vyklepnuté do vody horké těsně pod bodem varu, která je promíchaná s octem. U této přípravy nevytváříme ve vodě výr, jako u ztracených vajíček, ale vejce ponoříme do vody v naběračce, v které vejce po celou dobu přípravy necháme nadnášet. Také zde je důležitá doba přípravy, záleží na tom, zda chceme vejce s tekutým žloutkem, nebo žloutkem tuhým.
Zatvrzený v životěStaročesky má zácpu.
Zavařenina

Je ovocná dřeň, zahuštěná a přislazená. Konzervovaná je zahuštěním a přídavkem cukru. Na zavařeninu vybíráme ovoce zralé, dobře vybarvené a vonné.

Zavíjance, točnicePečivo, které se podávalo za našich předků na Velký pátek. Dnes jidáše. Ze starých záznamů vyplývá, že mrváně a točenice vhazovali pozůstalí za nebožtíkem při zasypávání hrobu a přinášeli je na mohylu ve výroční den jako oběť zemřelým.
ZavobraťZamíchat – výrazu se používalo v 16. a 17. století.
ZavoctitStaročesky okyselit octem, případně citronem.
ZavostřitStaročesky chuťově zvýraznit.
Závrtka, zátřepkaZátřepka je vlastně jíška z mouky a smetany. Ve sladké nebo kysané smetaně rozmíchaná hladká mouka. Závrtkou (zátřepkou) se zahušťují některé pokrmy, polévky či omáčky a to tak, že se řídká kaše z mouky a smetany rozšlehá, nejlépe metlou ve vroucí tekutině a následně za stálého míchání provařuje nejméně 20 minut. Místo smetany lze rozmíchat mouku i ve vlažném mléce nebo i vodě. Zahuštěný pokrm má pak konzistenci podobnou řídkému pudinku. Také lze v případě dietních nebo netučných pokrmů mouku na sucho nejprve opražit a pak teprve ji rozmíchat ve vlažné tekutině.
Zaziki – také tzatziki

a) Řecká specialita určená k ochucení tvarohu, bílého jogurtu, majonéz na přípravu všech salátových zálivek.
b) Směs koření také viz tzatziki.

ZazikyŘecká harmonická směs mletého koření a bylin vhodná do jogurtových, smetanových a majonézových zálivek určených k ochucení zeleninových salátů.
Zázvor (Zázvorník lékařský)

Oblíbené asijské koření, především v čínské kuchyni, kde se používá po staletí, z rostliny s bot. názvem Zingiber officinale, kde se pěstuje přinejmenším 3000 let. Pochází pravděpodobně z Přední Indie, tropické Asie, Číny a Indie .

Zázvor - šógaV Japonsku se používá čerstvý kořen zázvoru, který je velmi ostré a palčivé chuti. Čerstvý kořen lze nahradit i sušeným, ten musíme před využitím v kuchyni předem namočit.
Zázvor loupaný

Používá se především při přípravě jídel v asijské kuchyni, krájí se na drobné plátky a seká na kousky.

Zázvor nakládaný

Svaříme ocet s cukrem, přidáme na tenké plátky nakrájený čerstvý zázvor a lehce povaříme. Pak necháme uležet. Docela snadno si můžeme připravit kuře s baklažány na zázvoru. Je vhodný k nakládán jídel.

Zázvorový prášek

Je tradiční loupaný zázvor mletý na bílý zázvorový prášek.

Zbytkový cukrCukr který nezkvasí v alkohol a zůstává ve víně.
ZděšenecLidový název pro třezalku tečkovanou.
ZděšníkLidový název pro třezalku tečkovanou.
Zdraví

Podle definice SZO stav tělesné, duševní a soc. pohody, který je výsledkem souladu ve vzájemném působení organismu a prostředí.

ŽebérkaStaročesky žebírka.
ŽejdlíkŽejdlík, stará míra uváděna v kuchařkách předminulého století. 1 žejdlík je 0,484 litru
Želatina

Jedlá je zvláště čistý, jemný klih, který se získává vyvařením kůží, šlach, kostí, nožek a dalších jatečných odpadů, které jsou bohaté na kolagen neboli bílkovinu klihu. Vařením se kolagen přeměňuje v glutin, což je látka, která rosolovací schopnost a je nejpodstatnější složkou želatiny.

Želatina (rosol)Beztvará bílkovinná látka získaná z kolagenu při nízkých teplotách, v podstatě čistý glutin. Vyrábí se z hodnotných a čistých kostí. Ve studené vodě bobtná, v teplé se rozpouští a po ochlazení rosolovatí. Používá se k přípravě slaných aspiků a huspenin i sladkého želé.
Zelené řasy

Chlorophyta - obsahují chlorofyl, beta karoten, zásobní látkou je škrob.

Zelenina

Různé části pěstovaných rostlin, které se konzumují syrové nebo různě upravené. Obsahují velké množství vitaminů. Dělíme na zeleninu kořenovou (mrkev, celer, petržel), plodovou (rajče, paprika, okurka), cibulovou (cibuli, česnek, pažitka), listovou (špenát), salátovou (hlávkový salát), luštěninovou (hrášek, fazol), kořeninovou (kopr, petržel, majoránka) a košťáloviny (zelí, kapusta, květák). Zelenina bohatá na vysoký obsah minerálních látek nemůže chybět na jídelníčku těch, kteří propagují zdravou výživu.

Zelenina cibulová

Cibule, česnek, pórek.

Zelenina kořenová

Mrkev, celer, petržel, červená řepa, ředkvička, ředkev, křen, pastiňák a černý kořen.

Zelenina košťálová

Květák, bílé a červené zelí, čínské zelí, kapusta hlávková a růžičková, kedlubna.

Zelenina listová

Hlávkový salát, čekanka, špenát.

Zelenina plodová

Okurky, rajčata, papriky, tykve, lilky, fazolky, hrášek.

Železné hřebloSloužilo na vyhrabování popela z chlebové pece.
Železné vidleBývaly dvouzubé a sloužily na vsazování nádob na ohniště nebo do pece při vaření v „černé kuchyni“.
Železo

Upravuje zásobování organismu vodou, funkci svalů a nervů, podílí se na pohybu kyselin v krvi. Doporučený denní příjem pro muže je 10 mg a pro ženy s menstruací 15 mg.

Zelí

Říká se, že zelí podporuje trávení, hojí melancholii, ba i rány a vředy a zahání opilost. Bylo oblíbené v období starověkého Řecka i v antice. Kyselé zelí objevili však až Slované někdy před 5. stoletím. Syrové i kyselé zelí chránilo námořníky před skorbutem (nedostatkem vitaminu C) po mnohá staletí.

Zelí červené

Je důležité především pro vysoký obsah vitaminu C – ve 100 g ho má 40 mg. Obsahuje i vlákninu a nerostné látky. Sterilované si uchovává ve 100 g 20 mg vitaminu C. zabraňuje dobrému vstřebávání jódu do těla, takže strava musí být opravdu vyvážená.

Zelí hlávkové (Brassica oleracea L.)

Patří mezi nejrozšířenější zeleninu. Zelí patří mezi nejrozšířenější a nejoblíbenější zeleninu. Používá se v čerstvém stavu, vařené, nebo se konzervuje mléčným kvašením V české kuchyni naleznete řadu výtečných zelných polévek, zelí vařené, plněné zelné listy, nákypy a také nádivky do pečiva.

Zelí kysané

Obsahuje mnoho vitaminu C, který se částečně ztrácí tepelným zpracováním a mnoho dalších cenných látek. Není vhodné ho ani propírat.

Zelí pekingské (Brassica pekinensis)

Je jemná zelenina, která bývá na trhu v podzimních i zimních měsících. Chutí a vzhledem se podobá spíše hlávkovému salátu nežli zelí. Syrové se výborně hodí k přípravě lahodného salátu. Pekingské zelí pochází z oblasti střední a západní Číny.

Zelí sterilované

Má v kuchyni mnohostranné použití. Je cenné zejména z hlediska biologické hodnoty, pro svůj obsah vitaminu C a nerostných látek.

Želírovací prostředky

Želírovací prostředky, stabilizátory a konzervační látky - Zamezují rozvoji nežádoucích mikroorganismů, prodlužují životnost potravin.

Zelivňunka z TěšínskaVývar z uzeného masa, 2 dl mléka, chléb. Do vývaru z uzeného masa vlijeme mléko a necháme přejít varem. Potom přeléváme přes kostičky osušeného chleba.
Zelná kyselicaPolévka z kyselého zelí, brambor, smetany, hladké mouky, hub, soli a kmínu na Luhačovicku.
Zelné lívanceStaročeský pokrm – připravují se z kynutého těsta, do kterého s vmíchá dochucené zelí. Pak se z něho pečou lívanečky.
ZelníkyKulaté vdolečky z kynutého těsta plněné zelím.
ZemákStaročesky brambor.
Zemčáky, zemčátka, zemčeRegionální název pro brambory.
Žemličková kůrkaVe staročeské kuchyni název pro strouhanku.
Žemličková moukaStaročesky hladká.
Zemňák, zemňáky, zemně, zemníkyRegionální název pro brambory.
ZemojablíčkaRegionální název pro brambory.
Zemská jablkaStaročesky brambory.
Žen-šen

Působí proti bolesti, na zlepšení činnosti mozku, stimulátor, působí proti stárnutí. Východní medicína přisuzuje této rostlině téměř magické a zázračné vlastnosti. Podílí se na posílení imunitních mechanismů. Výrazně pozitivně ovlivňuje oběhový systém, podporuje srdeční činnost, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Celkově pomáhá k regeneraci tkání.

Žervé (gervais)

Belgický měkký sýr z kravského mléka, který obsahuje 60 % tuku v sušině.

Zesklovatění

Lehké osmahnutí (orestování) cibule v rozpuštěném tuku, aby pustila šťávu. Nesmí zhnědnout.

Zevřít se, zvíratStaročesky vařit se.
Zévy

Jména měkkýšů na Tahiti.

Žgvacet (z italského guazzetto)

Jugoslávský druh guláše.

ŽičkaNa Slovácku a na Brněnsku název pro lžičku.
ŽidRegionální název pro hřib kříšť na Semilsku.
ŽídloPodzemní pramen ve Valašském nářečí.
Židovské třešně

Nebo též mochyně - plody jsou nakyslé až sladké a mají příjemnou ananasovou, jahodovou či angreštovou chuť. Používají se syrové nebo se zavařují do cukru. Suší se a proslazují, označují se jako ananasové třešně.

Žíhavka, žíhavkaLidový název kopřivy.
Žinčica

Vedlejším produktem při výrobě ovčího hrudkového sýra, oštěpků a pařenic je syrovátka. Vzhledem na svoje složení (9 % sušiny, 0,9 % tuku, 1,7 % bílkovin, asi 5 % mléčného cukru a 0,3 % popelovin) je vhodná na další zpracování na žinčicu.

Žinčica je tedy převařená syrovátka z ovčího mléka.

Postup při výrobě žinčice:
Syrovátka se po přecezení zahřívá nad ohněm v kotly a míchá se dřevěnou €vařečkou. Jakmile teplota dosáhne 60 °C, obsah se začne srážet a zrnit. Při této teplotě se přestane míchat a obsah kotle se zahřeje na 85-87 °C. Vysrážená hmota se sbírá vařečkou do nádoby a nebo do výrobníku, současně se přibírá i přiměřené množství ostatní tekutiny z kotle. Směs se míchá a třepe vařečkou, a nebo nově elektricky poháněným třepadlem. Do pláště nádoby a nebo výrobníku se pouští studená voda, aby se třepaný obsah - žinčica €co nejrychleji zchladil na teplotu okolo 20 °C. Takto zpracovaná žinčica (sladká) je při pití hladká, slané plné chuti. Sladká žinčica je východiskovou surovinou na výrobu kyselé žinčice.

Postup při výrobě kyselé žinčice:
Sladká žinčica se chladí na teplotu 10-12 °C a nalije se do sudu, při prvním nalívání do sudu se přidá smetanový zákys, dvakrát přeočkovaný na vychladlém ovčím mléku (předtím zahřátém na 60 °C), žinčica pomalu kysne (nejlepší při teplotě 12-15 °C), postupně se do ní dolívá sladká žinčica, z dalších výrob sýra, sud se doplní jen do 4/5 obsahu, jak je ve skladě teplejší, žinčica se musí častěji obnovovat.

Zinek

Nejdůležitějším prvkem pro zdravý pohlavní život je zinek, který se podílí na tvorbě spermií a vývoji rozmnožovacích orgánů mužů a podle posledních průzkumů i žen. Zabraňuje problémům s prostatou, snižuje obsah cholesterolu, urychluje hojení ranek a jizev a pomáhá při léčení poruch plodnosti.

Žitná lihovina (pravá)

Destilát, který tvoří přechod mezi ušlechtilými a obyčejnými lihovinami. Je vyráběna z rozmělněného žita s přísadou sladu, někdy také pšenice, kukuřice nebo i pohanky.

ŽitniceJámy, do kterých naši předkové ukládali zrní.
ŽitoTak se doposud říká pšenici v Pomoraví.
Život beránkuovStaročesky tělo beránka.
Zklektat, rozklektat, sklektatStaročesky rozkloktat.
Zlatý sirup (angl. Golden syrup)Velmi sladká kapalina viskózní konzistence a čistě zlaté barvy. Vyrábí se svařením třtinové cukrové šťávy. Nejznámější značka je Lyle´s.
Zlískat saNa Slovácku a Podluží opít se.
Žlučník

Má tvar hrušky a nachází se v břišní dutině pod játry. Tvoří se v něm žluč, která odtéká žlučovými cestami do tenkého střeva, kde napomáhá vstřebávání tuků z potravin.

Žluknutí tuků

Soubor reakcí, jejichž zplodiny způsobují zhoršení vlastností tuků i potravin s jejich vyšším obsahem.

ZlupStaročesky oloupej.
Zmrazování potravin

Konzervační metoda využívající skutečnosti, že prudkým ochlazením potravin pod bod mrazu se dosáhne ochrany před mikroorganismy i před činností vlastních enzymů.

Znojemské okurkySpolečnost Znojemská okurka, družstvo se sídlem ve Znojmě, si dala do vínku navázat na staletou tradici konzervování okurek ve Znojmě a regionu a zahájila svoji konzervárenskou činnost. Vyrábí pravé Znojemské okurky. Tradiční způsob zpracování, nejkvalitnější okurky ze sběrů a klasická receptura dávají jejím příznivcům tu nejlepší delikatesu, sterilované okurky v sladkokyselém nálevu.
ZoftStaročesky ovocná šťáva na Slovácku šťáva.
Žonky

Ruský nápoj.

Zřezat na křížalkyStaročesky - nakrájet na kousky.
Zrubat seV lašském nářečí opít se.
Ztužený pokrmový tuk

Říká se mu také stoprocentní. Je to pevný, stoprocentní tuk rostlinný, který se výborně hodí na smažení ( nestříká), na jíšky, na vymazávání forem nebo plechu. Někdy je rostlinný tuk s přídavkem sádla.

Ztužit

Rychle ponořit na krátkou dobu do horké lázně.

Zubrovka

Je původem z Polska, je to světlá obilní pálenka, do které se přidává aromatická rostlina Tomkovice vonná.

Zucchini (cukíny, cukety)

Malé, rovné tykve, dlouhé asi 15 cm, které se podobají salátové okurce. Pocházejí z Mexika a pěstují se ve Španělsku, Francii a Itálii. Bot. název Cucurbita pepo.

ŽufanStaročesky a na Slovácku naběračka.
Žur

Polské kyselo - polévka z žitného kvásku, mléka a smetany, podávaná s brambory.

Zvěřina

Pochází z volné přírody, takže maso by nemělo obsahovat žádné chemikálie známé z velkochovů. Maso ze zvěřiny je vydatným zdrojem železa.

Mezi zvěřinu patří daněk, jelen, srnka, medvěd, muflon, černá zvěř, zajíc, bažant, husa divoká, sob, klokan a husa divoká.

Zvěřina tlustáStaročesky vepřové.
Zvěřina v lákuStaročesky předem naložená v láku.
Zvírat seStaročesky začne se vařit.
Zvlhčující látky

Chrání potraviny před vysýcháním a zpevňující látky udržují pevnost nebo křehkost zeleniny a ovoce.

Žžonky

Ruský nápoj.


reklama


Tiskneme obrazy na plátno, plakáty na stěnu a fototapety do bytu i kanceláří. Krásné obrazy a plakáty na míru dle Vašich požadavků.

Gastročlánky

Tip

Brandozz

Anketa

Jakou svačinku dáváte do školy svým dětem nejčastěji?

Načítám výsledky ankety, prosím čekejte...reklama

Gastrokalendář

1.5. - Pálení čarodějnic, Beltane (předvečer)

Tento původem keltský svátek se slaví v předvečer 1. května a na 1. května. V tento den nastává čas uctít život ve všech jeho nesčetných formách. Jde hlavně o svátek plodnosti doprovázený oslavou přírody a přinášením obětí divoké zvěři a přírodním živlům. Slaví se příchod jara a pálí se ohně na obranu proti čarodějnicím, což je zvyk podstatně novější, který přineslo křesťanství.

PředchozíDalší

celý kalendář


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy