REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Gastronomický slovník pojmů


X

Je směs koňaků, z nichž nejmladší ze zákona zrál nejméně 6 roky, obvykle však déle. V současnosti kolem 15 i více let.

Xanthan (xanthanová guma) je nejvýznamnějším extracelulárním bakteriálním hydrokoloidem používaným pro potravinářské účely. Bakteriální gumy (neboli slizy), jež jsou produktem činnosti mikroorganismů, mají unikátní vlastnosti. Hlavní řetězec polysacharidu xanthanu je tvořen D-glukosovými jednotkami a molekula tvoří jednoduchou nebo dvojitou šroubovici stabilizovanou postranními řetězci. Xanthan je dobře rozpustný ve vodě, kde tvoří viskózní disperze, jejichž viskozita závisí na teplotě. Slouží zejména jako zahušťovadlo a stabilizátor emulzí, v kombinaci s jinými hydrokoloidy i jako gelotvorná látka.

Žluté nebo červené zabarvení živočichů, zejména ryb.

Látka živým organizmům cizí.

Suchobytná rostlina

Řecká specialita – smažené těstové smotky, slazené medovým sirupem a sypané drcenými ořechy.

Ovoce pocházející z tropické Ameriky, podobné hrušce s chutí okurky. Bot. název této hojně pěstované rostliny je Sechium edule. Je známa i pod názvem chajota.

Náhradní látka za cukr vyrobená z březové kůry nebo skořepiny kokosového ořechu. Objevena byla na univerzitě v Turku ve Finsku.

Xylitol je sladidlo, jež se získává z xylanu obsaženého v rostlinách, ovoci a zelenině. Nemá žádnou vedlejší příchuť. Xylitol je přibližně o 40 % méně kalorický než normální cukr, ale je stejně sladivý a díky velice nízkému glykemickému indexu (13) je vhodný pro diabetiky.


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.