REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Vzpomínka na dětství a jahody

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

… děda pracoval v lomu a my holky jsme za ním občas chodily a cestou jsme sbíraly jahody a navlékaly je na stéblo trávy. Až jsme měly stéblo plné, tak jsme sbíraly do pusy …


Dozrávají jahody a já jsem si vzpoměla na dětství. Když jsem byla malá tak jsme na zahradě měli jen jeden keřík měsíčních jahod a na jahody na spotřebu se chodilo do lesa. Prababička vzala dvoulitrovou bandasku, my holky jsme dostaly každá čtvrtlitrový plechový hrneček a šlo se do lesa na jahody. V lese byla veliká paseka, na které rostlo spousta jahod, stačilo se ohnout a kolem sebe se sebralo půl hrnečku. Prababička sbírala rovnou do bandasky a já se sestrou do pusy a do hrnečků, které jsme vždy vysypaly do bandasky. Až byla naplněná šlo se domů.

Z poloviny jahod udělala babička plněné kynuté knedlíky a zbytek jsme měli k večeři rozmačkané s cukrem a smetanou. Smetana se nekoupila v krámu jako dnes ale sbírala se z mléka, pro které jsme si chodili přímo do kravína. Sbírala se několik dnů, ale byla výborná. Jahody se nasypaly do mísy posypaly se cukrem, rozmačkaly vidličkou a promíchaly se smetanou, k tomu jsme měli krajíc chleba. Vzpomínám, že toto jídlo měl rád i můj dědeček.

Děda pracoval v lomu a my holky jsme za ním občas chodily a cestou jsme sbíraly jahody a navlékaly je na stéblo trávy. Až jsme měly stéblo plné, tak jsme sbíraly do pusy. Děda se jahodami trochu osvěžil a my po cestě domů sbíraly jahody na stéblo pro změnu pro babičku, ktrerá doma vařila oběd.

Dnes si takto děláme zahradní jahody a k tomu smažím lívanečky, také stačí zajít do obchodu koupit jahody a šlehačku a není s tím skoro žádná práce. Ovšem lesní jahody mají úplně jinou vůni i chuť, a ani neznám místo, kde bych natrhala tolik jahod jako před padesáti roky.

To je vzpomínka na dětství a jahody. Přeji dobrý den a snad zase někdy napíši.

Maruš

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Nejnovější články

22 nejlepších receptů z dýně

Nejlepší recepty z dýně najdete v naší kuchařce ReceptyOnLine.cz zde: Anglicky se dýně řekne „pumpkin“. Severoameričtí Indiáni, kteří tykve velmi dobře znali, je nazývali „askutasquash“, což znamená „jíst rovnou bez vaření“. Z Ameriky tykve skutečně pocházejí a předpokládá se, že byly pěstovány již před pěti až deseti tisíci lety. Ale dost historie o dýních! Otevřete si článek a inspirujte se těmi nejlepšími recepty s dýní, které najdete u nás na webu ReceptyOnLine.cz

číst dále ...

Výtečná příloha s ještě širším využitím. Dopřejte si zelí, jak ho neznáte!

Zelí patří mezi nepostradatelné ingredience české kuchyně. Kromě toho, že bývá součástí tradičních pokrmů, jako je vepřové s knedlíkem, pečená kachna nebo oblíbená zelňačka, je doslova vitamínovou bombou. A proto by ve vašich podzimních receptech rozhodně nemělo chybět. Vyzkoušejte jeho přednosti v neotřelých receptech. Doporučujeme například zeleninové závitky se zelím, v kombinaci s pečeným kuřetem nebo si můžete připravit výtečnou polévku z červeného zelí. Uvidíte, že si určitě pochutnáte!

číst dále ...

Chystáte se na vinobraní? Fakta, co byste měli znát

Vinobraní je za dveřmi, a tak jsme připravili pár zajímavostí, které není na škodu připomenout. Třeba se dozvíte i pár novinek, o kterých jste doposud nevěděli.

číst dále ...

Vyhlášen byl Evropský den ekologického zemědělství, slavit se bude 23. září

Evropský parlament, Rada Evropské unie a Evropská komise, tři klíčové instituce EU, dnes podepsaly společné prohlášení, kterým oficiálně vyhlásily 23. září Evropským dnem ekologického zemědělství.

číst dále ...

Překročte hranice běžného pečení, vyzkoušejte nevšední mouky a pečte díky nim s minimem lepku

Celiaci si běžnou mouku s lepkem jednoduše dovolit nemohou. Pro jiné je eliminace lepku jednou z cest k pestřejšímu jídelníčku. Pokud se do této skupiny řadíte i vy, vězte, že pečiva se vzdávat nemusíte. Naopak se vám otevírají široké možnosti pro experimentování v kuchyni. Péct totiž můžete i z mouky rýžové nebo pohankové, díky kterým můžete obsah lepku ve svém jídelníčku snížit na minimum.

číst dále ...

Jubilejní Burgerfest přivítal 21 000 návštěvníků a trhnul rekord s největším burgerem

10. ročník Burgerfestu, který se o víkendu uskutečnil na holešovickém Výstavišti se skutečně vydařil. Kromě dokonalého počasí po celou dobu akce si jej užilo přes 21 000 návštěvníků a došlo i na rekord. Tím byl největší burger v České republice, který vážil 95 kg a měřil 98 na 24 cm, díky čemuž se podařilo jej zapsat i do České knihy rekordů. Celkem se na akci zkonzumovalo 45.000 burgerů v 53 bistrech a restauracích, proběhlo 10 workshopů a kuchařských show, byly zvoleny nejlepší restaurace a rozdaly se ceny v hodnotě přesahující 500 000 Kč.

číst dále ...

Červená řepa jako nepostradatelná lahůdka nejen do upršených podzimních dnů

Pro všechny milovníky barevných jídel máme skvělou zprávu. Nastává čas připravit si krásné pokrmy, které potěší na pohled v době šedivých dnů, ale zároveň budou také vitamínovou bombou, kterou v těchto dlouhých měsících jako když najdete! Červená řepa je hvězda nejen podzimní kuchyně a dokáže svou chutí pořádně překvapit. Připravte si s námi originální recepty!

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy