REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Výživa dítěte v prvním půlroce života

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

V prvním roce života se uplatňuje u dítěte tři výživová období: období mléčné, přechod na nemléčnou výživové přídavky a období plné kojenecké výživy, které tvoří přechod k výživě batolete. V mléčném období je mateřské mléko pro dítě nejlepší potravou. Má je vždy k dispozici, je zbaveno mikrobů a má stálou teplotu. Obsahuje ochranné látky a podporuje rozvoj vlastní obranné schopnosti dítěte. Kojené děti prakticky netrpí poruchami výživy. Kojenci vypijí jen tolik mléka, kolik nezbytně potřebují. Tvorba mléka se přizpůsobuje požadavkům dítěte. Mateřské mléko má ve výživě dítěte naprosto bezkonkurenční postavení.


Důležitá je znalost techniky kojení. Dítě přikládejte k prsu ve správné a pohodlné poloze – vsedě nebo vleže. Prs přidržujte tak, abyste se prsty nedotýkala dvorce. Podpírejte je zespodu všemi prsty kromě palce. Dítě musí mít v ústech bradavku i s dvorcem, bříškem se dotýká matčina břicha. Ústa dítěte jsou v ose bradavky, nos a brada se dotýkají prsu. Na kojení je třeba mít čas a klid. Kojíte-li svoje dítě v nervózním spěchu a myslíte přitom na další povinnosti, neprospívá to ani kojenci, ani další tvorbě mléka. Dítě nechte pít tak dlouho, pokud neklesá intenzita sání. Obvykle je dítě za 15-20 minut syté a spokojené. Při každém kojení přikládejte sítě k oběma prsům, neboť jejich vyprázdnění je podmínkou další tvorby mléka. Po kojení nechte dítě odsříhnout. Bradavky před kojením opláchněte teplou vodou a dříve než upevníte prsy do pevné podprsenky, chraňte je sterilním (přežehleným, pouze k tomu účelu používaným) kapesníkem.

Nižší tvorba mateřského mléka, nemoc maminky nebo vzácněji její neschopnost kojit vede někdy dětského lékaře k tomu, aby předepsal náhradní umělou výživu. Ta sice splňuje požadavek přísunu živin po stránce kvantitatvní, ale ve svém konečném působení se nevyrovná účinkům mateřského mléka. V našich i evropských poměrech tvoří základ umělé výživy mléko kravské, které musí být zvláštním způsobem upraveno, zpracováno i baleno. Tento způsob výživy nejsnazší, nejjednodušší a pro většinu dětí také nejbezpečnější. Prvotní surovina tvořící základ pro výrobu změlé výživy je pečlivě vybírána po stránce kvality a upravována technologickým procesem podle požadavků lékařů tak, aby se co možná nejvíce přibližovala svým složením mléku mateřskému. Náhradou za mateřské mléko v prvních čtyřech až šesti měsících je mléko tzv. plně nebo částečně přizpůsobené (adaptované). Je obohacováno o řadu vitaminů i významných minerálních látek. Feminar je sušené mléko upravené pro novorozence a malé kojence, které lze podávat po dobu prvních čtyř měsíců života. Pokud dítě dobře prospívá, můžeme pokračovat až do ukončení šestého měsíce, popř. Déle. Základem tohoto výrobku, je vysoce jakostní kravské mléko obohaceno železem, vitaminy A, B 6, C. V oblasti adaptovaných mléčných výrobků je situace méně přehledná. Náš trh je v současnosti zásoben výroby z mnoha evropských států. Proto je nutné se před jejich použitím poradit s dětským lékařem, které výrobky jsou vhodné pro novorozence a kojence. Všechny sušená mléka je třeba před použitím obnovovat. Voda používaná pro přípravu potravy kojenců musí být po chemické stránce nezávadná. Kojenci reagují zvláště na přítomnost dusíkatých látek obsažených ve vodě. Dříve byly k přípravě používány a doporučovány vybrané minerální vody (Ida, Korunní), v současné době je na trhu tzv. Kojenecká nezávadná voda, která se získává z artéských studní. K obnově mléka doporučujeme podávat tuto vodu.

Po ukončeném čtvrtém měsíci života může dítě pokračovat Feminarem, ten lze vystřídat tzv. mlékem „druhé láhve“ – Sunarem, který provází dítě i v období batolecím. Mléka neadaprovaná se pro výživu malého kojence v prvních měsících života naprosto nehodí a je lhostejné, jde-li o mléko trvanlivé nebo kondenzované. Způsob výběru suroviny pro tyto výrobky, jejich technologické zpracování včetně obalové techniky, je pro tuto věkovou skupinu nejen nevhodný, ale může být i škodlivý.

V poslední době se rodičovská veřejnost setkává i s názorem laiků, ale bohužel i některých profesionálních zdravotních pracovníků, že obecně vhodnou mléčnou výživou pro kojence je i mléko kozí nebo tzv. rostlinné mléko sójové, které vůbec není produktem mléčné žlázy. Oba druhy mléka mají svou přísnou a velmi úzkou indikaci použití, kterou by měl posoudit pouze zkušený a věci znalý lékař. Současně musí zaručit i trvalý dohled a kontrolu dítěte, které tuto náhradní výživu přijímá. Náhradní mléka svým chemickým složením, možností kontaminace i vyvoláním přecitlivělosti na jinodruhovou bílkovinu kozího nebo sójového mléka přinášejí nejen zdravému, ale zejména nemocnému kojenci možné riziko řady dalších komplikací. Průmyslová příprava kravského mléka se sníženými alergenními účinky, které se podává dětem při nesnášenlivosti bílkovin kravského mléka, je poměrně složitá. Příprava v podstatě spočívá v rozložení bílkoviny kravského mléka. Ne všechny tyto výrobky však mají vhodnou chuť. Ve shodě s vývojem kojence je mateřské mléko doplňováno nemléčnými přídavky. Přechod na nemléčné přídavky začínáme u plně kojených dětí po ukončení šestého měsíce. U dětí uměle živených přecházíme na nemléčné příkrmy již po dosažení čtvrtého měsíce života.

Vybráno: Kuchařka naší vesnice (r.1999)

Autoři: Hana Sedláčková (ved.

autorského kolektivu), Anna Benešová, Marie Havelková, MUDr.

Stanislav Hejda, DrSc., dr.

ing.

Anna Horynová, dr.

Marie Hrubá, prof.

MUDr.

Jiří Jodl, CSc., doc.

MUDr.

Zdeňka Kuncová, Csc.,prof. MUDr.

Vlasta Kurzová, Marie Mazalová, Ladislav Nodl, Karel Pinka, Alice Pinková, Jarmila Rakušanová, ing.

Jana Rysová, Hana Sedláčková, Olga Sobotková, Anna Straková, Marta Vávrová, Marie Voldánová.

Recepty: Recepty na pokrmy pro nejmenší děti [108]

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Nejnovější články

Na webu Rybářský rozcestník.cz najdete unikátní rybářskou kuchařku!

Rybářský rozcestník.cz je přehledný, moderní web pro zapálené rybáře a rybářsky plný fotografií i kvalitních článků o rybách a rybářích. Kromě jiného na tomto portálu najdete atlasy ryb, živočichů a vodních rostlin, také encyklopedii rybářských uzlů a mnoho dalšího. Nepřéhlednutelná je také na webu rybářská kuchařka, která by mohla padnout do oka i nerybářům!

číst dále ...

Hrátky s čokoládou

Inspirujte se tímto originálním videem a ozdobte dezerty netadičními čokoládovými tvary. Podévejte se, co dokáže led či studená voda s rozpuštěnou čokoládou. Nejsou to kouzla, jen um šikovných cukrářů. :)

číst dále ...

Italská kuchyně sahá až do pravěku, jak se zrodila a měnila v průběhu staletí?

Kdo by neznal skvělou pizzu nebo italské těstoviny s rozmanitými druhy omáček? Italská kuchyně je jednou z nejrozšířenějších na světě a její základy můžeme stopovat až do neolitu. Vydáme se na cestu italského jídla od jeho počátků až do dnešních dnů. A změn je za ta staletí požehnaně.

číst dále ...

Láska na talíři: jaké valentýnské pochoutky připravit vašim nejmilejším

Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Svatý Valentýn je za rohem a jak lépe ho oslavit, než dobrým jídlem a pitím! Je zvykem brát svou drahou polovičku na romantickou večeři, ale po letech mohou i ty nejluxusnější restaurace omrzet. Přitom můžete romantickou atmosféru vykouzlit i v pohodlí vašeho domova a připravit lahodný pokrm partnerovi či partnerce sami. Vaše úsilí jistě nadchne protějšek více než drahé menu v restauraci. Jako inspiraci jsme pro vás vybrali několik receptů z oblíbených pořadů o vaření na TV Paprika.

číst dále ...

Při očistě organismu pomůže i konopí

Nejlepší očistou pro tělo je dodržování zdravého životního stylu, tedy dostatek pohybu a kvalitního spánku a pravidelná a zdravá strava. Chcete-li se pročistit, určitě dopřejte svému tělu dostatek ovoce a zeleniny, které vám dodá energii a dobrý pocit. Svůj jídelníček celkově odlehčete a nebojte se na něj zařadit také konopí, které je zdrojem všech pro tělo potřebných látek.

číst dále ...

Valentýnské menu II.

Tip, jak by mohlo vypadat vaše valentýnké menu. Je to jen inspirace, přizpůsobte si slavností tabuli na Svatého Valentýna vašim chuťovým buňkám, nebo spíše mlsnému jazýčku vašeho partnera či partnerky! :)

číst dále ...

Valentýnské menu I.

Ačkoli je máj lásky čas, nesmíme zapomenout ani na svátek všech zamilovaných, a to na sv. Valentýna. A protože láska prochází žaludkem, přinášíme vám pár tipu na večerní menu, kterým jistě svou polovičku očarujete. Pokud celé menu nestíháte připravit, rozhodně si připravte alespoň čokoládové košíčky se srdíčky. Ty se budou hodit každopádně.😊

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy