Také se vám stalo, že jste si spletli petržel s pastinákem? Není divu! Pastinák může skutečně na pohled připomínat tuto košatou bylinku, chuťově je ale velmi odlišný. V čem tkví jeho specifika, jak vybrat v obchodě ten nejkvalitnější a jaké recepty z něj připravit, se dočtete v našem článku.
Na pohled se tváří jako petržel, svou sladkou chutí zase mnohým připomíná mrkev. Oproti ní je ale tato kořenová zelenina mnohem bohatší na cenné látky. Obsahuje velké množství vitamínu C, draslíku a vlákniny.
Pastinák, na něž se v posledních letech trochu pozapomnělo, se ale v poslední době dostává opět na výsluní a často se přidává do zeleninových polévek, zapéká v troubě, nebo slouží jen jako příloha například v podobě pyré.
Vybírejte s rozmyslem
Až se příště vydáte na nákup do vašeho oblíbeného supermarketu, zbystřete a zaměřte se na skutečnou kvalitu. Tu hledejte v regálech mezi produkty ekologického zemědělství. Certifikované biopotraviny byly vypěstovány v souladu s přírodou a bez zbytečné chemie. Hnojení je prováděno pomocí hnoje hospodářských zvířat, kompostem nebo zeleným hnojením. Díky hospodaření v souladu s přírodou se do vody nevyplavují žádné pesticidy, půda je živá, plná humusu a přirozených mikroorganismů. Chtěli byste se o biopotravinách dozvědět více informací? Navštivte stránky myjsmebio.cz.
Zajímá vás, jak probíhá ekologický chov hospodářských zvířat nebo třeba rostlinná bio produkce? Vydejte se na ekofarmy, jejichž seznam najdete na lovime.bio a kamprobio.cz!
Podrobné recepty k tomuto článku se objeví po kliknutí na příslušný název receptu nebo jeho fotografii!
Tip na závěr:
Pro zeleninu, ale i další potraviny v bio kvalitě se vydejte třeba na Biofarmu Olešná, která se nachází v Jihočeském kraji nedaleko Písku a svou bio produkci nabízí přímo z faremního dvora. Více informací na biofarmaolesna.cz.
Kupujte BIO. Pro budoucnost!
Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíme lokálního dodavatele, máme navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím. Více, nejen o BIO, se dozvíte zde: O značce „Klasa“, „Regionální potravina“, „BIO Produkt ekologického zemědělství“, „Ekologická produkce“ a „Chráněné označení“.