Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

V láku naložená krkovice, vyuzená teplým kouřem

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Nejprve v láku naložené kusy krkovice, několikrát přeložené, pak vyuzené v udírně horkým kouřem při teplotě 60-70 °C cca 6-8 hodin.


Ingredience:
1-1,5 kgkrkovice (při větším množství jsou ideální kusy 1-1,5 kg velké)
3-4 ksstroužky česneku zhruba na 1 kg masa
20-30 gPragandy (nakládací rychlo sůl) - množství na 1-1,5 kg masa!
vhodná nádoba s poklopem
Na lák (na 1 l):
1 lvody
60 gPragandy
10 gcukru (lze vynechat!)

Postup:
  1. Krkovice opereme, očistíme, tučné ale necháme! Maso nasolíme, na 1 kg dáme tak 20-25 g Pragandy, potřeme prolisovanými stroužky česneku, necháme dva dny v lednici odležet.
  2. Maso naložíme do láku, necháme v lednici nejméně 10 dnů, ale klidně až 21 dnů naložené, pěkně zatížené něčím těžkým, musí být úplně potopené. Každé 2 až 3 dny jednotlivé kusy obrátíme, přeskládáme a zkontrolujeme zda nálev krásně voní.
  3. Před samotným uzením maso vytáhneme z láku, opláchneme pod studenu tekoucí vodou a necháme důkladně oschnout, můžeme si pomoci papírovými ubrousky.
  4. Zavěšujeme do vyhřáté udírny na 60-70 °C nejlépe zavěšené na háky, udíme cca 6-8 hodin, podle typu udírny.
  5. Vyuzené kusy krkovice stačí nechat odpočinout 10 až 15 minut a pak se již dají nakrájet a konzumovat, ale skvělé jsou i plátky takto vyuzené krkovice studené!

Příprava láku:

  1. Na  1 l vody dáme 60 g Pragandy
  2. Vodu přivedeme k varu, nasypeme sůl, jakmile se rozpustí i cukr, necháme na mírném zdroji tepla probublávat cca 10 minut, pak zdroj tepla vypneme a necháme lák úplně prochladnout.
Doporučení:

Pokud by nálev při kontrole zapáchal, museli bychom maso vytáhnout, opláchnout a opět naložit do nového nálevu, ale většinou se to nestává. Podobně lze vyudit i jiné části vepřového masa, například vepřový bok.

Poznámka:

Lák lze ještě dochutit česnekem, bylinkami, kořením…ale není to potřeba.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

Co je to půst? A proč ho držet?

Vyzkoušejte si, zda vašemu tělu neprospěje začít jíst střídmě, jak to dělaly vaše babičky a prababičky. Po hojných a výživných vánočních svátcích začali naši předkové slavit další blahobytný svátek plný domácích zabíječek, pečené drůbeže a koblih, byl to masopust. Masopustem je označováno více jak 40 denní období od Tří králů 6.1. až do Popeleční středy. Po tomto období hojnosti však v minulosti vždy následoval půst. Před svátky jara Velikonocemi a Kristovým zmrtvýchvstáním bylo potřeba očistit tělo i mysl a začít žít střídměji. A k tomu byl dobrý právě půst, který tehdy trval 6 týdnů.

číst dále ...

Jak jedli naši předkové – 10 díl

Ryby v jídelníčku našich předků jsou známé po staletí, rybářské řemeslo patří k jedněm z nejstarších řemesel vůbec. Archeologické nálezy říčního rybářství jako jsou vrše, sítě, či udice atd., dokazují, že na našem území se rybařilo už mezi 8.-9. stoletím. První rybníky pro chov ryb, než je začal budovat Jakub Krčín, nechala vybudovat církev už v 11. století. Nejprve byla ryba považována za postní pokrm. První rybníky vznikaly především u klášterů. Mělo to důvod, rybí maso si pak mohla církev dopřát v hojné míře po celý rok, především pak právě v době půstu.

číst dále ...

Nejlepší chutě regionálních potravin: autentické suroviny a domácí recepty

Připravili jsme si pro vás recepty, které vypráví příběhy toho nejlepšího, co naše krajina nabízí. Najdete v nich výrobky, které byly s láskou vyrobeny pouze z regionálních surovin. Série receptů přetváří tyto výrobky do rafinovaných pokrmů, které si vás získají svou chutí i autenticitou. Tentokrát vybíráme to nejlepší z Jihočeského, Ústeckého, Olomouckého kraje a z Kraje Vysočina. Maso, paštiky, uzeniny, ale i sirupy s označením Regionální potravina s sebou nesou tu výhodu, díky které si dokážete najít místo na mapě, kde vznikají, kde žijí a v jakých podmínkách jsou chována zvířata a kde se pěstují bylinky. Díky označení Regionální potravina tak máte záruku nejen kvality suroviny, ale víte, že chovatelské a pěstitelské činnosti podléhají přísným pravidlům a jsou pravidelně kontrolovány. Na nic nečekejme a pojďme se pustit do receptů, které se mohou stát perlou vaší kuchyně.

číst dále ...

Kukuřice 4x jinak!

Měkká a sladká jádra kukuřice přidávají do receptů nezaměnitelnou chuť a texturu. Při vaření se kukuřice může využívat v různých formách – čerstvá, vařená, grilovaná nebo konzervovaná. Snášejí ji lidé, kterým vadí lepek, první zoubky si na kukuřičných křupkách brousí batolata, dospělí si bez popcornu nedovedou kino ani představit.

číst dále ...

Vitana vám přináší pět nových druhů koření

Postavte se rázně proměnlivému počasí letošní zimy a připravte se na jaro v plné síle! Oblíbená značka Vitana vám přináší pět nových druhů koření, které lidé od pradávna využívají k přirozené podpoře nejen imunitního systému…

číst dále ...

Český tým kuchařů uspěl na kulinářské olympiádě. Dosáhl na stříbrné pásmo medailí

Mezi kuchařskými týmy, které tento měsíc soupeřily na Kulinářské olympiádě IKA v západním Německu, se Češi neztratili a podařilo se jim získat čtyři stříbrné medaile. Dvě v seniorské a dvě v juniorské kategorii. Na této prestižní soutěži se sešlo více než 1200 účastníků, 88 týmů a přibližně 500 individuálních vystavovatelů z 55 zemí. V obou hlavních soutěžních kategoriích dominovali Seveřané, jak u seniorů, tak u juniorů. Finové se umístili na prvním místě, následováni Švýcary a třemi dalšími týmy ze Skandinávie. Češi si vedli dobře, umístili se v horní části druhé poloviny startovního pole v oblasti “stříbrných medailí”. Celkově si odnesli 16. místo, což je zlepšení o dvě příčky oproti minulému klání v roce 2020.

číst dále ...

Kombucha – nápoj nesmrtelnosti, který zpestří nejen suchý únor

Držíte letos suchý únor? Bezesporu je to skvělá volba pro naše tělesné i duševní zdraví. Bez alkoholu se zlepšuje spánek, soustředění a dost často i stav naší peněženky. Ale nabízí se otázka: Co pít, když nepiji? Když člověk nepije alkohol, má dost často omezený výběr – sladké limonády, ochucená nealko piva, a to je všechno. Co takhle zkusit Kombuchu? Nejen že skvěle chutná a není samý cukr, ale je plná antioxidantů a zdraví prospěšných látek. Je to vlastně fermentovaný čajový nálev, který má právě díky kvašení skvělou osvěžující chuť. Ráno nastartuje organismus a večer klidně nahradí drink. A to doslova.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků