REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Podzimní houby – pavučince

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Rod pavučinec obsahuje velmi rozsáhlou skupinu hub, které jsou velmi variabilní, od malých plodnic kolem 1 cm až po velké plodnice kolem 20 cm. Lupeny bývají v mládí zakryté pavučinkou – cortinou, která brzy mizí a nezanechává žádné stopy, nebo naopak zanechává zbytky pavučinky dobře zřetelné na třeni v podobě prstenitých kroužků, nebo rezavých vláken.


Celý rod je velmi početný, obsahuje několik stovek druhů a pro snadnější určení je rozdělen na několik podrodů, které ve starších českých atlasech měli i české pojmenování, například podrod Myxacium se česky nazývala mazavec, Dermocybe – kožohlav, Telamonia – telamonka, vodohlav nebo pásenka, Leprocybe – lilák a Phlegmacium – pahřib.

Dnes se uvádí české pojmenování u všech sekcí pavučinec a latinsky se píše sekce většinou do závorky za rod např. Cortinarius (Phlegmacium) atrovirens – Pavučinec zelený, Cortinarius (Myxacium) mucosus – pavučinec slizský.,Většina druhů roste na podzim a vegetuje jen krátkou dobu, což znesnadňuje studium těchto hub.

Při určování a popisování je nutné mít plodnice dospělé tak mladé, neboť ty se v dospělosti velmi liší jak tvarem, tak zbarvením. Vzájemná příbuznost druhů spolu s jejich velkým počtem je příčinou, že tento rod není zdaleka vyřešen. Většina pavučinců je nejedlá pro svoji hořkost, nepříjemný zápach, nebo jsou jedovaté. K nejznámějším a v české literatuře uváděný je u nás poměrně vzácně rostoucí pavučinec plyšový – Cortinarius (Leprocybe) orellanus. Jsou mezi nimi i jedlé druhy, které si však může dovolit sbírat jen opravdový znalec. V borech roste poměrně hojně jedlý pavučinec slizský-Cortinarius (Myxacium) mucosus. Jde o poměrně dobře poznatelný druh podle velmi slizského a žlutohnědě zbarveného klobouku a slizovitého prstenu na třeni a hlínově hnědými, ve stáří rezavě hnědými, lupeny.

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

Pod osikami roste díky svojí ekologií a vzhledem další jedlý a dobře poznatelný druh, pavučinec osikový – Cortinarius (Myxacium) trivialis. Klobouk je slizský, okrově hnědý, lupeny v mládí bělavé, později nafialovělé, třeň slizský, bělavý, pásovitě šupinatý.

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

Oba druhy patří podle starého pojmenování mezi mazavce, sekci pavučinců, většinou s lepkavým až slizským kloboukem, někdy i třeněm.

Pod břízami roste dobře poznatelný jedlý pavučinec náramkovitý – Cortinarius (Telamonia) armillatus s cihlově červeným kloboukem a na třeni s několika šikmými červenorezavými kroužky. Roste vždy jen pod břízami s kterými tvoří mykorhizu.

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

Mykorhizu s břízou tvoří také nejedlý, vzhledově však hezký, pavučinec plstnatý – Cortinarius (Telamonia) hemitrichus s kloboukem hustě bělavě šupinakatým.

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

Pod břízami ale nejen pod nimi, ale také pod osikami, duby se vyskytuje atraktivně zbarvený jedlý pavučinec fialový – Cortinarius (Cortinarius) violaceus. Plodnice je celá tmavofialová až černo-fialová, dužnina voní po cedrovém dřevě a má nevýraznou chuť.

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

Pavučince jsou atraktivně zbarvené houby, jak celé plodnice, tak některé druhy mají nádherně zbarvené také lupeny. Patří k nim například nejedlý pavučinec polokrvavý – Cortinarus (Dermocybe) semisanguinea, dříve pojmenován jako kožohlav. Roste hojně pod jehličnany, nejvíce pod smrky, na vlhkých místech.

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

K nejatraktivnějším patří sekce Phlegmacium – pahřiby. Jde o mohutné plodnice podobné vzdáleně tvarově hřibům. Plodnice bývají zbarvené modře, nafialověle, zeleně, hnědoolivově, žlutě, žlutohnědě, zřídka červeně.

Většina pahřibů roste pod listnáči a některé jsou uvedeny v Červeném seznamu. U modrých a fialových druhů je důležité mikroskopování, plodnice, pokud jsou mladé, jsou velmi podobné. Některé druhy byli nalezeny na našem území nedávno. Prvonález doložený plodnicemi a mikroskopovaný je např. pavučinec zelený v roce 2008, od té doby byl však nalezen ještě na 2 lokalitách. Kouzlo mykologie také spočívá v objevování a určování nových druhů, které se na našem území začínají objevovat. Právě pavučince mezi ně patří.

Níže pár fotografii nádherných pavučinců ze sekce Phlegmacia, příznačně pojmenované pahřiby …

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

Jestli Vás pavučince zaujali svojí krásou velké množství fotografii druhů rostoucích v Evropě i u nás najdete na stránkách www.cortinarius.

org.

Text i foto: Dalibor Marounek

Použité zdroje: Encyklopedie hub a lišejníků – V. Antonín Academia 2006, Klíč k určování našich hub dr. A. Pilát – Brázda, 1951

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

Co je to půst? A proč ho držet?

Vyzkoušejte si, zda vašemu tělu neprospěje začít jíst střídmě, jak to dělaly vaše babičky a prababičky. Po hojných a výživných vánočních svátcích začali naši předkové slavit další blahobytný svátek plný domácích zabíječek, pečené drůbeže a koblih, byl to masopust. Masopustem je označováno více jak 40 denní období od Tří králů 6.1. až do Popeleční středy. Po tomto období hojnosti však v minulosti vždy následoval půst. Před svátky jara Velikonocemi a Kristovým zmrtvýchvstáním bylo potřeba očistit tělo i mysl a začít žít střídměji. A k tomu byl dobrý právě půst, který tehdy trval 6 týdnů.

číst dále ...

Kukuřice 4x jinak!

Měkká a sladká jádra kukuřice přidávají do receptů nezaměnitelnou chuť a texturu. Při vaření se kukuřice může využívat v různých formách – čerstvá, vařená, grilovaná nebo konzervovaná. Snášejí ji lidé, kterým vadí lepek, první zoubky si na kukuřičných křupkách brousí batolata, dospělí si bez popcornu nedovedou kino ani představit.

číst dále ...

Lektorka zdravého vaření radí: 5 tipů pro fresh start v novém roce

Konec roku byl protkaný cukrem a spoustou jídla, i když jsme v tom třeba byli nevinně. Cukroví na každém rohu, vaječný koňak, štola pěkně zasněžená moučkovým cukrem, sladký svařák na vánočním trhu, medovina, jako dárek od návštěvy bonboniéra. K tomu řízky, klobásky, tučné sýry a misky s brambůrkami. S blížícím se začátkem nového roku mnozí z nás cítíme, že bychom chtěli odstartovat nový rok zdravěji a cítit se energicky. Dobrá zpráva je, že stačí pár změn a brzy pocítíte výsledky.

číst dále ...

Měsíc šéfkuchařů nabídne pokrmy, které si už jindy v Praze nedáte

Šest pražských podniků, šest speciálních jídel – to je únorový měsíc šéfkuchařů, který nabídne nejen českou klasiku v moderním hávu, ale i mezinárodní gastronomii. Do měsíce šéfkuchařů, který bude probíhat po celý únor, se zapojily podniky Bruxx, Vinohradský Parlament, Brambory, Sia, Bistro Sisters nebo Cukrář Skála. Podniky umožní ochutnat pokrmy, jež v menu běžně nenabízí.

číst dále ...

Kombucha – nápoj nesmrtelnosti, který zpestří nejen suchý únor

Držíte letos suchý únor? Bezesporu je to skvělá volba pro naše tělesné i duševní zdraví. Bez alkoholu se zlepšuje spánek, soustředění a dost často i stav naší peněženky. Ale nabízí se otázka: Co pít, když nepiji? Když člověk nepije alkohol, má dost často omezený výběr – sladké limonády, ochucená nealko piva, a to je všechno. Co takhle zkusit Kombuchu? Nejen že skvěle chutná a není samý cukr, ale je plná antioxidantů a zdraví prospěšných látek. Je to vlastně fermentovaný čajový nálev, který má právě díky kvašení skvělou osvěžující chuť. Ráno nastartuje organismus a večer klidně nahradí drink. A to doslova.

číst dále ...

Způsob mletí zrn ovlivňuje chuť i kvalitu mouky

Proces mletí obilí je při výrobě mouky nesmírně důležitý. Ovlivňuje jak chuť výsledného produktu, tak i nutriční hodnoty mouky. Od okamžiku sklizně do chvíle, kdy si v obchodě vyberete svůj sáček, ujde zrno a posléze mouka dlouhou cestu. Ta se často liší podle mlýna, kde dochází k mletí.

číst dále ...

Když zavřete vinaře a kuchaře spolu do sklepa…

…vykouzlí vinařskou kuchařku. Není nic nového na tom, že se vína liší region od regionu, doslova kopec od kopce a vinař od vinaře. Že má každý kuchař svůj nenapodobitelný rukopis a používá jinak jiné regionální suroviny, také nepřekvapí. Ale o to zajímavější dílo vznikne, když se tyto jedinečné projevy lidské nápaditosti spojí dohromady. A co teprve, kdy je těch vinařů a kuchařů dohromady 30.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků