REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Podzimní houby – lošáky, krásnopórky a korálovce

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Lošáky je zajímavá skupina hub, která nemá rourky, lupeny a lišty, ale na spodní části klobouku má (hymenoforu) ostny. Na našem území z rodu lošák – Sarcodon a Hydnum roste přes 10 druhů, žádný není jedovatý, jsou pouze jedlé a nejedlé. Vyskytuje se mezi nimi i několik hub velmi vzácných.


Nejhojnější a nejznámější je lošák zprohýbaný – Hydnum repandum, lošák ryšavý – Hydnum rufescens a lošák jelení – Sarcodon imbricatus. Lošák zprohýbaný má klobouk zprohýbaný, masitý žlutavý, krémově okrový až světle žemlový, výtrusné rouško (hymenofor) je ostnité, ostny jsou zpočátku krátké a světle žlutavé, později delší, křehké, lámavé sbíhající se na třeň.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Třeň je válcovitý, většinou výstřední, bělavý až krémový. Dužnina je tuhá, bílá nebo nažloutlá, má nakyslou chuť, ve stáří nahořklou a příjemnou vůni.

Lošák ryšavý má zbarvený klobouk v mládí rezavě žluté, později hnědooranžové až rezavě červenavé, ostny jsou křehké, žlutooranžové. Třeň je válcovitý, bělavý se žlutavě oranžovými skvrnami, po otlačení žloutnoucí. Dužnina je tvrdá, křehká bělavá, žlutavá má nevýraznou vůni a chuť.

Oba druhy rostou od července do listopadu většinou v menších skupinkách v jehličnatých i listnatých lesích. Jedná se o jedlé druhy, které se hlavně uplatní ve směsích, při použití v kuchyni vyžadují delší tepelnou úpravu, mají totiž tuhou dužninu. Lišáku zprohýbanému se lidově často říká bílá nebo nepravá liška, je známý i lidový název podlišák.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Lošák jelení – Sarcodon imbricatus má klobouk na hnědém až šedohnědém podkladě pokrytý velkými odstávajícími soustředně uspořádanými šupinami. Ostny jsou husté, lámavé, nejprve bělavé, pak šedé šedohnědé až hnědé. Třeň válcovitý, na bázi ztloustlý, šedohnědý. Dužnina je pevná, pružná, v mládí bělavá, později šedohnědavá, má kořenitou vůni a příjemnou chuť.

Roste hojně od srpna do listopadu především v horských a podhorských smrčinách na kyselých půdách.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Je rovněž jedlý jako předcházející lošáky. Zaměnit se dá za nejedlý lošák hořký – Sarcodon squamosus, ten má drobnější na klobouk přitisklé šupiny. Roste vzácně pod borovicemi i listnáči od srpna do listopadu.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Další zajímavou skupinou jsou krásnopórky – Albatrellus jde o malou skupinu nehojných hub (6 druhů), mezi nimi jsou jak jedlé, tak i nejedlé druhy.

V atlasech je nejčastěji uváděna krásnopórka žemlička – Albatrellus confluens a krásnopórka mlynářka. Krásnopórka mlynářka má klobouk bělavý až nažloutlý, často rozpraskaný na políčka, klobouky často srůstají navzájem. Rourky jsou krátké, sbíhající se na třeň, bílé, póry jsou drobné, bílé později žlutavé. Třeň bílý, středový až výstřední, přecházející do klobouku, je robustní, hladký. Dužnina je bílá, později nažloutlá, pevná, tvrdá, nikdy nečervivějící, má příjemnou chuť a vůni.

Roste hojně od července do října v podhorských a horských smrčinách, vyskytuje se v nahloučených trsech, klobouky bývají často deformovány a srostlé k sobě.

Krásnopórka žemlička se vyskytuje na podobných stanovištích, klobouk je na okraji laločnatý, žlutookrový, žemlový, oranžově okrový, zasucha rozpraskaný. Dužnina je bílá, tuhá, nevalné chuti, často nahořklá ,nikdy nečervivějící.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Foto nahoře: Krásnopórka mlynářka – Albaatrellus confluens, foto dole: Krásnopórka žemlička – Albatrellus conflue

 

Škola začínajícího houbaře

 

Oba druhy jsou jedlé a uvedené v kodexu tržních hub, značná tuhost dužniny omezuje jejich zpracování, jako tržní houba je především určena pro průmyslové zpracování, prášek, extrakt.

Pro domácí použití se také využívají k přípravě houbového prášku, mladé plodnice se dají zavařovat do octa. Starší český název pro mlynářku je choroš ovčí nebo krásnopórka ovčí, lidové názvy jsou šafářka, kobylí hlava aj.

Žemlička se dříve jmenovala choroš splývavý, nebo krásnopórka splývavá, lidový název je psí kuřátko, šafářka aj.

Korálovce – Hericium, patří k nádherným houbám, které připomínají mořské korály. Plodnice jsou obvykle kulovité nebo korálovitě rozvětvené, rostou saprotrofně nebo paraziticky na dřevě listnáčů a jehličnanů a vyvolávají bílou hnilobu dřeva. Na našem území rostou 3 druhy.

Nejhojnější je korálovec bukový – Hericium clathroides, jeho plodnice je na obrysu oválná, okrouhlá, svým vzhledem připomíná mořské korály v průměru až 400 mm. V mládí čistě bílá, později nažloutlá krémová. Krátká tlustá báze se větví ve větší počet tenčích větviček, na kterých jsou svazečky hustých měkkých ostnů. Dužnina je bílá, kompaktní, má nevýraznou chuť a vůni.

Roste roztroušeně od srpna do října v bučinách na padlích kmenech a větvích buků, vzácně dubů a bříz. Je jedlý a hodí se především do polévek, salátů a směsí.

Velmi podobný je korálovci bukovému korálovec jedlový – Hericium coralloides, jež roste na jedlých vzácně smrcích, který je však uveden v Červeném seznamu jako ohrožený druh.

 

Škola začínajícího houbaře

 

V Červeném seznamu je uveden i třetí korálovec, který u nás roste, je to korálovec ježatý – Hericium erinaceus. Plodnice je kulovitá až široce, vejčitá, někdy i střechovitě uspořádána nad sebou, až 300 mm široká a vysoká, na přední straně pokrytá visícími křehkými ostny, bílá až krémově bílá, později žlutavě šedá, ve stáří a při zasychání okrově hnědá, ke dřevu přirostlá bokem. Ostny jsou dlouhé až 60 mm, dužnina je tlustě masitá, houževnatá, bílá, má nasládlou chuť a houbovou vůni.

Roste vzácně od září do listopadu jako parazit na živých kmenech listnáčů, zejména dubů a buků, vzácněji na jabloních a ořešácích, především na starších stromech ve výšce několika metrů.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Text a foto: Dalibor Marounek, Foto: lošák hořký,lošák jelení, krásnopórka žemlička, krásnopórka mlynářka – M. Kříž

Použitá literatura: Encyklopedie hub a lišejníků – V. Antonín, Academia 2006, Velký atlas hub – P. Škubla, Priroda 2007

Další články z naší školy začínajícího houbaře:

Jarní houby Letní houby Podzimní houby Zimní houby

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

3 rozdílné recepty na výbornou křehkou pizzu

Jen málokdo by odolal tak oblíbenému pokrmu, jako je právě pizza. Ta se dá připravit na mnoho chutných způsobů, mezi nimiž si svého favorita dokáže najít úplně každý. I my vám přinášíme hned tři zajímavé recepty, díky kterým si v pohodlí svého domova tuhle oblíbenou dobrotu hravě připravíte. Tak schválně – který z receptů se rozhodnete vyzkoušet?

číst dále ...

3 trendy a rychlé recepty na letní party

Čekáte partu přátel nebo chystáte rodinnou oslavu? Je jasné, že chcete všechny co nejlépe pohostit a nakrmit, ale zároveň musíte kromě jídla připravit i spoustu dalších věcí. Následující recepty na rychlá a trendy jídla vám ušetří čas a zajistí perfektní výsledek.

číst dále ...

Léto voní po máku

Léto je v plném proudu a teplé počasí láká posedět na zahrádce či balkónu. Příjemným společníkem může být dobrá kniha, stejně jako netradiční káva s dezertem. Už jste někdy ochutnali makovou kávu? Měli byste, mák je totiž opojná ingredience, která z každého receptu udělá gastronomický zážitek.

číst dále ...

Výlety za vínem – Zastavte se v Rakvicích v Enothece

Putování za vínem se stále těší obrovské oblibě. Morava je synonymem pro nádherné vinice, a ještě nádhernější víno. Pokud se chystáte za poznáním skvělého vína, určitě si přidejte na seznam návštěvu a degustaci v moderní Enothece Vinselekt Michlovský v Rakvicích.

číst dále ...

Jak na perfektní špekáček

Co patří k typickému českému létu? Koupání v rybníku, spaní pod stanem a také táboráky. Vlahé večery jsou jako stvořené pro rozdělání ohýnku a opečení výborných špekáčků. Jenže možná už jste s trochou zklamání zjistili, že ten kouzelný večer u ohně se špekáčkem na papírovém tácku a písničkami hranými na kytaru není takový, jaký si ho pamatujete. On totiž možná ani ten samotný špekáček není takový, na jaký s chutí vzpomínáte ze svého dětství.

číst dále ...

Bylinné drinky Erebos vstupují na trh s novým složením i vizuálem

Značka Erebos představuje novou generaci přírodních energetických nápojů. Na trh uvádí drinky s inovovaným složením, které doprovází redesign obalů a nový web. Pro letošní rok pak značka plánuje rozšířit dostupnost bylinných energetických nápojů na českém trhu.

číst dále ...

Zdraví i krása ukryté v syrovátce

Žlutozelená tekutina vzniká jako vedlejší produkt při výrobě sýrů či tvarohů, ale rozhodně se nejedná o odpad! Má totiž zázračné účinky na zdraví i na krásu. V létě chutná jako osvěžující nápoj a je součástí zdravých receptů…

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy