REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Odpalované těsto nemusí být strašák – s naším návodem ho zvládne i začátečník

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Na tradičním věnečku, křupavém Paris-Brestu, Španělskem ovoněných churros, čokoládových éclairs nebo oblíbených větrnících si můžete pochutnat i v domácím prostředí. Stačí udělat první krok a naučit se, jak na odpalované těsto. Právě to tvoří základ všech jmenovaných zákusků. S profesionálními radami těsto zvládnete už napoprvé a rozšíříte si svůj osobní cukrářský repertoár o lahodné výrobky vrcholné cukrařiny.


Jste dobrá cukrářka?

Někdo se domnívá, že právě tato zdatnost se pozná podle perfektních větrníků nebo věnečků z odpalovaného těsta. Ve skutečnosti na tomto těstě není nic tak složitého. Raději hoďte předsudky a strachy za hlavu a na linku si připravte běžné suroviny: mouku, máslo, vodu, vejce a sůl. Připraveni? Začínáme…

 

 

Krok č. 1 – míchejte, dokud nemáte „napálený“ hrnec

Začněte tím, že si v hrnci přivedete k varu směs vody a tuku. Jakmile začne směs vřít, zmírněte plamen a postupně za stálého míchání přisypávejte všechnu mouku, ta na rozdíl od přípravy piškotových těst nemusí být prosátá. Teď vás čeká důkladné míchání, dokud se hmota nespojí. Proces vám možná bude připomínat výrobu jíšky.

Těsto bude postupně měnit svou konzistenci. V okamžiku, kdy se z něj stane hladká a lesklá koule a na dně hrnce se vám bude tvořit tenký povlak z mouky, víte, že jste vše udělali správně a můžete vypnout oheň a těsto dát chladit. Než to přeci jen uděláte, ještě několik dalších minut míchejte, aby se z hmoty mohl odpařit zbytek tekutin.

 

Krok č. 2 – každé vejce zvlášť

Než do směsi začnete přidávat vejce, je třeba ji nechat vychladnout na tělesnou teplotu. Pomůžete si, když těsto přesunete do jiné mísy. Následně přidejte první vejce a důkladně ho zašlehejte. Těsto bude měnit svou konzistenci. Proto další vejce přidejte až v okamžiku, kdy vidíte, že se hmota s vajíčkem opravdu smísila. Další vejce přidávejte tímto způsobem až do okamžiku, kdy vám těsto bude připomínat těsto na bábovku.

 

Krok č. 3 – zvědavost stranou

Na plech si pomocí cukrářského sáčku vytvarujte takové tvary, které odpovídají zákuskům, které máte v plánu vytvořit. Na věnečky to budou kolečka s dírou uprostřed, zatímco na éclairs podlouhlé oválky. Nezapomeňte na dostatečnou mezeru mezi jednotlivými kousky, těsto vyběhne, tak ať se vám zákusky nespojí v jeden velký plát.

Troubu si předehřejte na 200 stupňů. Po jejím důkladném vyhřátí dovnitř rychle zasuňte plech. Teplotu snižte asi na 180 stupňů. „Aby odpalované těsto opravdu vyběhlo a nespadlo, je nutné troubu minimálně prvních 10 minut neotevírat!“ radí cukrářka Dortisimo.cz Olga Ceralová. Takže zvědavost stranou. Po několika minutách ale uvidíte, jak těsto naběhlo. Svůj objem zvětší asi třikrát. Pečení zabere zhruba 20 minut.

A teď už stačí plech jen vytáhnout, nechat tvary vychladnout a pustit se do zdobení.

 

PS: Pokud se hned napoprvé nechcete pouštět do tvarování těsta pomocí cukrářského sáčku, využijete recept na populární dezert na plech z 90. let – mraky. I těmi uděláte velký dojem, jsou lahodné a na přípravu o něco snazší.

 

Odpalované těsto si mohou užít i celiaci

Profesionální cukráři dnes již umí vytvořit těsta, která chutnají skvěle a hodí se i pro lidi s intolerancí lepku. Zatímco ještě nedávno platilo, že odpalované těsto se vám bez mouky s pořádnou dávkou lepku nepodaří, dnes je tento mýtus překonaný. Pokud omezujete lepek nebo ho vůbec přijímat nesmíte, inspirujte se těstem na bezlepkové odpalované těsto cukrářky Olgy Ceralové z Dortisimo.cz:

 

Recept na BEZLEPKOVÉ ODPALOVANÉ TĚSTO (objeví se po kliknutí na název receptu!)

 

TIP – Směs na věnečky Dr. Oetker

Na vlastní odpalované těsto si ani přes náš manuál netroufáte? Vyzkoušejte hotovou směs, kterou koupíte na Dortisimo.cz. V balení najdete směs na přípravu odpalovaného těsta i krému. Do těsta stačí přidat už jen tuk, vodu a vejce, do krému potom mléko, máslo a moučkový cukr. Z jednoho balení snadno a rychle připravíte třicet lahodných věnečků, kterými uděláte radost všem svým blízkým. Už jen uvařit kávu a nedělní odpolední pohoštění je připravené!

Cena: 56 Kč

www.dortisimo.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Detoxikace organismu

Cítíte se unavení a bez energie? Ponuré, zamračené počasí vás přivádí k šílenství? Máte depresi? Nezoufejte! Možná jen potřebujete pročistit tělo od různých škodlivých látek, které jste za poslední měsíce do sebe dostali a to nejen jídlem, ale také díky prostředí, ve kterém se všichni pohybujeme. Detoxikujte se tedy! A co je to vlastně detoxikace? Ta slouží k vyloučení jedů neboli toxinů z těla a provádí se především zásadní změnou pitného režimu a změnou jídelníčku.

číst dále ...

Češi se snaží jídlem neplýtvat. Osmdesát procent z nich tvrdí, že potraviny nikdy nevyhazuje

Dle nové studie společnosti IPSOS, vytvořené jako součást projektu proti plýtvání potravinami a lednicové slepoty pro značku Hellmann’s,(1) 81 % Čechů nikdy nebo jen velmi sporadicky vyhazuje potraviny stále vhodné ke konzumaci. Suroviny, kterými Češi nejčastěji plýtvají, jsou převážně ovoce, zelenina a chleba. Za snížení plýtvání potravinami může také větší tolerance ke konzumaci potravin po datu spotřeby a minimální trvanlivosti. Jedním z hlavních důvodů plýtvání je nedostatek inspirace pro přípravu pokrmů. Stále více lidí vnímá jako příčinu nezužitkování potravin také lednicovou slepotu, na kterou se dlouhodobě zaměřuje značka Hellmann’s ve své kampani „Jídlo je příliš dobré na to, aby se jím plýtvalo“.

číst dále ...

Špajz nebo skříň? Jak uložit trvanlivé potraviny

Mouka, cukr, konzervy či těstoviny. Trvanlivé potraviny často nakupujeme ve velkém do zásoby. Kam je ale uložit, aby vydržely dlouho a nemuseli jsme je po měsíci vyhazovat? A jak si poradit s ukládáním, když nemáme spíž?

číst dále ...

Zapomeňte na drastické diety. Poradíme jak na lednový očistný detox

Vánoce jsou sice svátky klidu a míru, svou nezastupitelnou roli v nich hraje ale také dobré jídlo. Spousta dobrého jídla. Pokud jste si ho během konce roku neodpírali a teď koketujete s myšlenkou, že dny hýření vybalancujete rychlou, drastickou dietou, máme pro vás alternativní tip: vyzkoušejte raději očistný detox.

číst dále ...

Fialové brambory (odrůda Blue Star a odrůda Valfi)

Již několik let se objevují na českém trhu fialové brambory. Sice vypadají svým vzhledem, tedy především barvou dost jedovatě, ale jsou velmi zdravé. Fialová barva je způsobena flavonoidy, které patří mezi přírodní antioxidanty, které působí příznivě na civilizační choroby. Fialové brambory obsahují těchto látek 3x – 4x více než klasické žluté odrůdy. Platí, čím jsou tmavší, tím jsou zdravější.

číst dále ...

Zapomenuté topinambury mají opět zelenou

Topinambury se v Čechách pěstují od 17. století. V době třicetileté války zachránily mnoho obyvatel před hladomorem, stejně, jako v Americe přistěhovalce. Naučili je pěstovat a konzumovat indiáni z kmene Topinambus, podle kterého dostali své jméno – topinambury. Do Evropy je přivezli v roce 1607 námořníci a jako první se začaly pěstovat ve Francii, přes Německo se pak dostaly do Čech.

číst dále ...

Banánová chaloupka vytvořená pomocí krabic od džusu

Recept na chaloupku z čokolády, tvarohového krému, dlouhých cukrářských piškotů a banánů, popsaný pěkně krok za krokem, doplněný o názorné fotografie postupu. Ozdobte ji dle fantazie, může to být chaloupka “Jejžíškovská”, stejně tak chaloupka Smolíčka pacholíčka, nebo jen chaloupka strýčka Toma. Každopádně si na ní určitě všichni pochutnají. Ale pozor! Nezapomeňte si před tím koupit dva velké, dvoulitrové džusy, protože právě krabice od džusu, v tomto receptu, hrají významnou roli.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy