REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Odpočiňte si od masa a vsaďte na vegetariánské recepty

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Dýně, lilky i cukety. Okuste tyto pestré královny zeleniny v neobvyklých receptech, ve kterých dokonale nahradí maso. Hodí se jak pro vegetariány, tak i pro ty z vás, kteří si chtějí dát od masa po letním grilování pauzu. Pootevřete kuchyňská dvířka zelenině a nechte se inspirovat neokoukanými recepty.


Ať už se rozhodnete pro pokrm z dýně nebo kterékoliv jiné zeleniny, dbejte na kvalitu. Tu hledejte v ekologickém zemědělství, které pro růst plodin nepoužívá chemické postřiky ani průmyslová hnojiva a naopak sází na hnůj a kompostování. Nejen proces pěstování, ale také uskladnění probíhá pod dohledem kontrolních organizací, které farmy každoročně navštěvují. Jedná se organizace KEZ, ABCert, Bureau Veritas a Biokont. Hodnotnou zeleninu v bio kvalitě koupíte na ekofarmách nebo také v obchodech pod označením loga biolistu nebo biozebry.

 

Masitá dužina lilků

Plody se vyznačují jemnou a místy až neutrální chutí s masitou dužinou, která v kombinaci s výrazným kořením nahradí kdejaké maso. Z tohoto důvodu jsou právě tyto produkty vítaným základem vegetariánských, ale i veganských jídel. Ideální je například velkolepý fialový lilek. Jeho sezóna začíná asi na začátku června a končí v září.

Hlavně neloupejte. Lilek obsahuje cenný nasunin, který má výrazné antioxidační účinky. Je základem několika receptů. Mezi nejznámější patří ratatouille. Hodí se na gril i k pečení. Oblíbené jsou také letní lilkové pizzy se zeleninou nebo z něj můžete připravit lehkou polévku, která vás v parných prázdninových dnech příjemně zasytí. Lilek lze kombinovat také s luštěninami. Pochoutkou je například basmati rýže s čočkou a pečeným lilkem, kterou pochválí i zarytí masožravci.

 

Cuketová sezóna

Ve stejném období, jako se radujeme z lilků, se objevuje i další oblíbená plodina – cuketa. Taktéž se vyznačuje rychlou a snadnou úpravou. Mladé plody se totiž nemusí loupat ani složitě připravovat. Je charakteristická příjemně nasládlou chutí a lehce se kombinuje s ostatní zeleninou i kořením.

Kromě kvality se při výběru cukety soustřeďte také na tvar. Menší a mladší cukety mají mnohem lepší chuť. Dále dbejte na povrch, měl by být lesklý, tvrdý a bez výrazného poškození. Pozor si při uskladnění dejte na příliš nízké teploty, které ji mohou poškodit. Nejčastější úpravou je grilování. Cuketu můžete nakrájet na kolečka anebo plátky, které necháte chvíli „vypotit“. Osušené plátky poté položíte na gril. Až je cuketa dostatečně propečená z obou stran, promíchejte ji s extra panenským olivovým olejem, osolte a opepřete. Zvýrazní se chuť a přirozená šťavnatost.

 

Nezapomeňte na dýně

Společně s barevným listím a dominující oranžovou barvou se i kuchyně zabarví do podzemních barev. Polévky, omáčky, ale i dezerty. U dýní prostě platí, že čím více odrůd znáte, o to víc si pochutnáte. Skvěle totiž chutná ve slaných i sladkých jídlech a svými hřejivými barvami přinese teplo nejen do vaší kuchyně.

Hokkaido, asi nejznámější tykev, ze které se nejčastěji připravuje dýňová polévka. Její výhoda spočívá v rychlém zpracování, protože se na rozdíl od jiných odrůd nemusí loupat. Kromě sytých polévek ji můžete využít i při přípravě rizota anebo salátů.

Méně známou konkurencí v odrůdách tykví je máslová dýně. Ačkoliv se loupání nevyhnete, obsahuje méně semínek a o to výraznější chuť. Její nasládlost ji předurčuje k přípravě sladkých receptů anebo výtečných přesnídávek pro děti.

 

Zeleninové špagety a jiné pochoutky

Vyzkoušejte špagetovou dýni, která skvěle nahradí kdejakou těstovinu. Příprava není vůbec složitá. Dýni stačí rozpůlit, zbavit semínek a upéct doměkka. Prohrábnutím vidličkou pak budete mít chutné dýňové špagety, které se skvěle hodí i jako náhrada nudlí do polévky. Nemusíte se ničeho bát. Chuť polévky téměř neovlivní, tento druh tykve je totiž méně výrazný než výše zmíněné odrůdy.

 

Náš tip:

  • Lilkové lasagne – recept se objeví po kliknutí na jeho název nebo fotografii!

 

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace… více se dozvíte v článku zde: O značce „Klasa“, „Regionální potravina“, „BIO Produkt ekologického zemědělství“, „Ekologická produkce“ a „Chráněné označení“

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Sladké vánoční moučníky a dezerty z celého světa

Na žádné slavnostně prostřené vánoční tabuli nesmí chybět sladký moučník, či dezert. Všude tam, kde se vánoce slaví, se právě na tyto svátky připravují tradiční sladké pokrmy s dlouhou historií. Oblast od oblasti, stát od státu, každý národ má ten svůj slavný vánoční dezert. Znáte slovenský Štědrák? A co francouzský Bûche de Nöel? V tomto článku najdete inspiraci na 10 nejznámějších sladkých vánočních dezertů z celého světa.

číst dále ...

Bagetu za odběr: Bageterie Boulevard hledá v kampani nové dárce krevní plazmy

Bageterie Boulevard ve spolupráci s Ústřední vojenskou nemocnicí ve Střešovicích spouští kampaň na podporu dárců krve a krevní plazmy. Za každé darování nabízí firma dárcům voucher na jednu Rychlovku k doplnění energie po odběru. Cílem kampaně je nejen zvýšit počet dárců, ale také povědomí o důležitosti odběrů krve a jejích složek a v současné době i tzv. rekonvalescentní plazmy, tedy plazmy obsahující protilátky od osob, které prodělaly infekci SARS-CoV-2 nebo onemocnění covid-19. Tato plazma se podává hospitalizovaným pacientům se středně závažným a těžším průběhem onemocnění covid-19 a díky obsaženým protilátkám zabraňuje množení viru v těle a pomáhá při léčbě.

číst dále ...

Ochutnejte pravé sicilské cannoli!

Cannoli je typický italský dezert ve tvaru trubiček, jehož kolébkou je Sicílie, proto bývají často označovány také jako cannoli siciliani. Tradičně se toto pečivo plní sýrem ricotta a připravovat jej lze na různé způsoby – kraje se zdobí drcenými pistáciemi či ořechy, čokoládou, koktejlovými třešněmi, kandovaným ovocem či strouhanou citrusovou kůrou.

číst dále ...

Odpočiňte si od masa a vsaďte na vegetariánské recepty

Dýně, lilky i cukety. Okuste tyto pestré královny zeleniny v neobvyklých receptech, ve kterých dokonale nahradí maso. Hodí se jak pro vegetariány, tak i pro ty z vás, kteří si chtějí dát od masa po letním grilování pauzu. Pootevřete kuchyňská dvířka zelenině a nechte se inspirovat neokoukanými recepty.

číst dále ...

Užijte si vánoční atmosféru společně a upečte si s dětmi perníkovou chaloupku

Nejkrásnější svátky v roce se pomalu blíží a vy si už jistě lámete hlavu tím, abyste vše stihli, měli včas napečeno a dopřáli svým blízkým to nejlepší. Zkuste ale trošku zvolnit a užít si svátky v poklidu s těmi, kteří jsou vám nejblíž. Zapalte si vonné svíčky, pusťte si koledy a upečte si s dětmi sen každé ratolesti – perníkovou chaloupku. Úspěch je předem zaručen, a navíc si užijete spoustu legrace.

číst dále ...

Vánoční cukroví jinak: Dejte sbohem pšeničné mouce a vyzkoušejte neobvyklé druhy

Perníčky, rumové kuličky i oblíbené linecké – zkuste při pečení cukroví místo klasické pšeničné mouky a z nich připravených ingrediencí zapojit jiné alternativy. Uvidíte, že vánoční tabuli obohatí nejen svou neobyčejnou chutí, ale také nutriční hodnotou a lehkostí. Ta se o Vánocích obzvláště hodí, protože na dietu obvykle není ani pomyšlení!

číst dále ...

Objevte pozitivní účinky medu na váš organismus

Během zimních měsíců a chřipkových období sahá mnoho lidí po zdravých potravinách, jako jsou ovoce a zelenina, ze kterých tělo čerpá prospěšné vitamíny a minerály. Potravinou, na kterou se v souvislosti s posilováním imunity často zapomíná, je včelí med. Příznivé účinky medu jsou však známé již po staletí.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy