REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Mouky s přidanou hodnotou. Inspirujte se nejen na Velikonoce

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Není mouka jako mouka. Asi každý z nás zná minimálně mouku hladkou, hrubou a polohrubou. To jsou nejčastější druhy mouky, na které v obchodech běžně narazíme. Pokud však chcete udělat něco pro své zdraví, sáhněte po moukách s přidanou výživovou hodnotou a vneste do pečení trochu chuťové inovace a živin.


Celozrnná historie

Celozrnná mouka se vyrábí umletím celého zrna, které se skládá z klíčku, vnitřní moučné části a vnějšího obalu. Zatímco moučný díl je tvořen pouze bílkovinami (lepkem) a škrobem, tak zbylé části jsou zdrojem vitamínů, minerálů, vlákniny, ale také enzymů a nenasycených mastných kyselin. Naši předci tedy jedli téměř výhradně mouku celozrnnou. Zhruba v 19. století došlo z důvodu požadavku na trvanlivost k odklonu od výroby celozrnné mouky. „Díky přítomnosti tuků obsažených v klíčku docházelo k rychlejšímu žluknutí mouky. Oxidace tuků má za následek znehodnocení potraviny, a to po stránce zdravotní nezávadnosti, chuti i vůně. V současnosti však opět začínáme oceňovat výživový přínos celozrnné mouky a výrobků z ní. Stejně tak se nebráníme experimentovat s méně známými moukami,“ říká Martin Fuchs, majitel Extrudo Bečice, která na trh dodává méně tradiční mouky.

 

 

Mouky dle hrubosti

Nejrozšířenější třídění mouky v českých poměrech je ne podle vstupní suroviny, ale dle hrubosti. Setkáváme se tedy s moukou pšeničnou hladkou, polohrubou, hrubou a celozrnnou. Každá z nich má jiné vlastnosti a je vhodná pro odlišné zpracování. Bez hrubé mouky bychom jen těžko udělali knedlíky k vepřové pečeni nebo svíčkové, ale i halušky nebo těstoviny. Hrubá mouka je totiž ideální pro přípravu příloh, které se vaří. Polohrubá mouka je vhodná pro přípravu většiny nekynutých/litých těst, jako jsou bublaniny, bábovky či perníky. Polohrubá mouka také často nahrazuje mouku hladkou, protože nemá tolik lepivou konzistenci. Zatímco jde v mnoha případech nahradit mouku hladkou moukou polohrubou, tak výměna polohrubé mouky za mouku hrubou by skončila fiaskem. Pozor na to. Hladká mouka pak vévodí kynutým a trvanlivým těstům např. na linecké cukroví, ale neobejde se bez ní ani příprava jíšky či bešamelu na přípravu lasagní.

 

Výsledek stojí na vstupních surovinách

Asi žádná hospodyňky nechce po několika hodinách příprav splakat nad výsledkem, proto bychom měli věnovat pozornost už samotnému výběru mouky při nákupu. Nekupujte výrobky se zjevným poškozením, ať už bylo způsobeno mechanicky, nebo vlivem vlhkosti a špíny. Než sáček s moukou vložíte do nákupního košíku zkontrolujte datum spotřeby. Naše babičky mouku před použitím vždy prosévaly, kvůli hrudkám a nečistotám. Není od věci v této zvyklosti pokračovat. Mouka by měla mít vyrovnanou zrnitost a barvu. „Zabarvení mouky odpovídá použité surovině a hrubosti mletí. Kukuřičná mouka bude pěkně žlutá, pšeničné mouky jsou bílé s nažloutlým odstínem, celozrnné mají hnědý až načervenalý odstín. Podle stupně vymletí se mouky označují také jako světlé, polosvětlé a tmavé. Tmavé mouky mají vyšší obsah vlákniny. Při přičichnutí k mouce byste měli cítit pouze typickou vůni mouky,“ dodává Martin Fuchs z Extrudo Bečice. Když už víme čemu se vyvarovat, tak můžeme přistoupit k výběru suroviny, ze které je mouka namleta. Proč opouštět tradiční pšeničnou mouku a uvažovat o změně. Jedním z důvodů může být chuťová inovace a druhým, že jídelníček můžeme ozdravit. Mouky z luštěnin, psedoobilovin, rýže či kukuřice mají mnohem pestřejší nutriční složení.

 

PŘÍKLADY NETRADIČNÍ MOUK A JEJICH VYUŽITÍ

 

JÁHLOVÁ MOUKA

Jáhlová mouka se připravuje z vyloupaného prosa, protože obal zrna je těžko stravitelný. Naši předci využívali jáhly pro přípravu jahelníku (naslano i nasladko), jahelných škubánků či jahelné kaše. Jáhlovou moukou můžete z ¼ zkombinovat s pšeničnou moukou pro sladké i slané pečení či zahušťování omáček.

 

KUKUŘIČNÁ MOUKA

Kukuřičná mouka nesmí chybět v polentě nebo v mexických tortillách a oblíbených nachos. Kukuřičná mouka je skvělá i na zahušťování. Je přirozeně bezlepková, bohatá na železo či hořčík. Má vyšší glykemický index a je tedy vhodné ji doplnit konzumací bílkovin. Stárnutí mouky se projeví hořkostí, proto si hlídejte datum spotřeby,“ upřesňuje Martin Fuchs z Extrudo Bečice.

 

RÝŽOVÁ MOUKA

Opět zástupce bezlepkových mouk. Je skvělá do sušenek, palačinek a koláčů. Známe jí i z asijské kuchyně, kde se používá pro výrobu nudlí. Používá se i jako zahušťovadlo, protože zvyšuje objem a pojivost. Navíc je lehce stravitelná. Zkuste z ní připravit třeba velikonočního beránka.

 

POHANKOVÁ MOUKA

Je známá pro svůj obsah rutinu, který posiluje cévy. Napomáhá snižování cholesterolu, zlepšuje srážlivost krve, posiluje a prohřívá organismus. V kombinaci s dalšími zdravými variantami surovin jako např. med, čekankový sirup můžete napéct zdravější verzi cukroví či koláčů. Navíc dobře váže vodu, takže se vám s těstem bude dobře pracovat,“ zmiňuje Martin Fuchs z Extrudo Bečice.

 

HRACHOVÁ MOUKA

Patří mezi bezlepkové mouky a je vhodná jako základ pro zeleninové a luštěninové směsi nebo do polévek. Je velmi bohatá na bílkoviny. Jejich množství v ní oproti pšeničné či špaldové mouce je téměř dvojnásobné.

 

FAZOLOVÁ MOUKA

Opět zástupce bezlepkové mouky. Je ideální pro tepelnou úpravu třeba pro zahuštění zelenino-luštěninových burgerů, nebo karbanátků. Fazolová mouka je cenným zdrojem kyseliny listové, železa, vlákniny, hořčíku či vápníku. Pokrmy z ní připravené dodají organismu rostlinné bílkoviny.

 

CIZRNOVÁ MOUKA

Její struktura se podobá pšeničné hladké mouce. Hodí se na přípravu dezertů, ale i jíšek nebo pro obalování zeleniny. Jejím smícháním s vodou se přiblíží vaječné melanži (vhodné pro vegany). Obsahuje minerály jako vápník, hořčík, draslík či železo. Má zvýšený podíl proteinů a vlákniny, neobsahuje gluten,“ uzavírá Martin Fuchs z Extrudo Bečice. S její pomocí můžete připravit netradiční velikonoční sekanici.

 

Recepty k článku:

 

Zdroj: www.extrudo.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

22 nejlepších receptů z dýně

Nejlepší recepty z dýně najdete v naší kuchařce ReceptyOnLine.cz zde: Anglicky se dýně řekne „pumpkin“. Severoameričtí Indiáni, kteří tykve velmi dobře znali, je nazývali „askutasquash“, což znamená „jíst rovnou bez vaření“. Z Ameriky tykve skutečně pocházejí a předpokládá se, že byly pěstovány již před pěti až deseti tisíci lety. Ale dost historie o dýních! Otevřete si článek a inspirujte se těmi nejlepšími recepty s dýní, které najdete u nás na webu ReceptyOnLine.cz

číst dále ...

3 jednoduché kávové drinky, jež oslní i v domácích podmínkách

Vytvořte si chvilku pro sebe a umíchejte si jeden z nenáročných kávových nápojů, jež vás přenese zpátky do letních dnů anebo zahřeje v průběhu těch zimních.

číst dále ...

Polévky vévodí podzimnímu menu, připravte si je z těch nejlepších surovin

Přišel podzim a s tím, jak stromy shazují listí, my oblékáme čím dál více vrstev. S měnícím se počasím se většinou proměňují i naše chutě. Spíš než osvěžující salát nás lákají vydatnější pokrmy a především něco, co nás pořádně zahřeje. Po návratu z krásné odpolední procházky, při které se ale podzimní sychravé počasí projevilo ve své plné síle, není nic příjemnějšího než talíř plný horké polévky. Surovin na ni je v tomto období dostatek, stačí jen vybrat ty nejlepší a jednoduše z nich vykouzlit ty nejlahodnější podzimní pochoutky.

číst dále ...

Slavte chutně a bez výčitek

Připravte pro své nejbližší nezapomenutelné vánoční či silvestrovské pohoštění s výjimečně kvalitními tatarkami a majonézou Spak Master. Důraz je bez kompromisů kladen na tu nejvyšší kvalitu. Tato kolekce chlazených výrobků je přirozeně bez antioxidantů, škrobu, barviv a přidaných aromat. To se dotýká i vajec, která pocházejí z volných chovů. Využijte opravdu poctivých surovin pro přípravu vašich receptů.

číst dále ...

Ovoce v podzimních měsících? Stačí sáhnout do sáčku

Chutná a voní jako čerstvé, ale je lehčí, křupavější a při kontaktu s vodou, mlékem či jogurtem vypadá téměř jako právě utržené. Řeč je o lyofilizovaném ovoci, které stále častěji nahrazuje klasické sušené ovoce, jak jej známe. Věděli jste, že při tradičním sušení se rozpadají vitamíny A a C? Při lyofilizaci naopak zůstávají tyto látky, nezbytné k udržení tělesného zdraví, zachovány. Vsaďte s nástupem sychravých dní na sáček mrazem sušeného ovoce, ze kterého můžete mlsat jen tak nebo z něj přisypávat do snídaňových misek.

číst dále ...

Vychutnejte si podzim na vlně dýňových zákusků

Podzim je pro přírodu obdobím, kdy se před dlouhou zimou připravuje k odpočinku Ponuré počasí, pro které je typická těžká mlha zahalující zbarvené stromy, projasní dýně, královny podzimu, které se v tento čas sklízí. Barevné tykve rozzáří kuchyni a skvěle poslouží i jako dekorace domova. Dýně si ale zaslouží více pozornosti než jen skrze populární americký svátek Halloween.

číst dále ...

Slupky od ovoce i papírové utěrky. Podívejte se, co všechno patří do kompostu

Nejen péče o zahradu, ale také práce v kuchyni s sebou přináší množství odpadu, kterého se ale lehce zbavíte tím, že ho pomocí kompostování přeměníte na kvalitní hnojivo. Není to žádná věda, většinu práce za vás totiž odvede příroda. Jen si musíte dát pozor, jaký odpad do kompostu dáváte a který tam naopak nepatří.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy