REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Moučníky, rady a tipy

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Mistr vařečky pan Jaroslav Vašák radí pár triků vhodných při pečení močníků.


Oříškové nebo důlkové koláčky popraskají, je-li těsto příliš tuhá. Někdy je mouka příliš suchá, jindy jsou malá vejce. Těsto musí mít správnou hustotu. Také některé druhy rostlinného tuku jsou jiné konzistence než je máslo. Při příliš prudkém pečení se koláčky rozběhnou, mají-li zespoda velký žár.

Nákypy pečeme v předem vyhřáté troubě. Je-li nákyp upečený, poznáme, když do něho píchneme slabým drátem na pletení nebo špejlí. Je-li drát nebo špejle čistá, beze stop, je nákyp upečený. Nákyp neklesne tak rychle, přidáme-li do něho na lžíci strouhaného piškotu. Zlepší se i jeho chuť.

Troubu při pečení nákypů zbytečně neotvíráme. A když, tak velice opatrně, abychom prudkým trhnutím nebo nárazem nezpůsobili sražení těsta. Nákypy můžeme péci i v páře. Nádobu postavíme do jiné nádoby s vařící vodou, aby sahala asi do 3/4 formy s nákypem a zvolna pečeme. Musíme občas dolévat vodu.

Pokud do těsta přidáme trošku sodovky nebo jednu či dvě lžíce rumu, budou palačinky nadýchané. Je ale potřeba, nechat těsto alespoň hodinu ležet, aby mouka mohla nabobtnat. Bude potom stravitelnější.

Palačinky se nepřichytávají na pánev, když ji před pečením nahřejeme a vytřeme solí.

Zbylé palačinky nebo placky zabalíme a uchováme do druhého dne. Stočíme je, napříč pokrájíme na nudle, osmahneme na másle a podáváme je vlažné s malinovou šťávou. Můžeme je také podávat i jako vložku do hovězí polévky.

Jak péci pečivo? Každý druh těsta potřebuje jinou teplotu, abychom měli pečivo správně upečeno.

Piškotová bublanina se srazí, dáme-li příliš vlhké ovoce. Použili jsme asi málo okapané ovoce. Rovněž tak škodí větší dávka citrónové šťávy.

Kynutá těsta musíme nechat řádně vykynout a pak ještě dokynout na plechu před vložením do trouby. Vkládáme je do předehřáté, teplejší trouby, kdy papír vložený do ní ihned zežloutne.

Linecké těsto vkládáme do dobře vyhřáté, středně teplé trouby, kdy papír po vložení sice zežloutne, ale nezhnědne.

U lístkového těsta záleží úspěch na správném pečení. Toto těsto potřebuje troubu z počátku hodně vyhřátou, při dopékání teplotu prudce snížíme. Papír vložený do trouby musí ihned zežloutnout, nikoliv tmavě zhnědnout. Troubu neotvíráme často, aby se neochladil vzduch. Teprve, když pečivo začne zlátnout, nahlédneme do ní a při snížené teplotě dopékáme. Dorty pečeme velice opatrně, aby na povrchu nezhnědly, protože potom jsou nahořklé a uvnitř nedopečené. Máslové těsto pečeme ve velmi dobře vyhřáté troubě. Pokud by na povrchu příliš rychle zežloutlo, přikryjeme ho papírem. Nesmíme troubu velmi často otvírat. Jemné nákypy pečeme v předehřáté troubě asi půl hodiny, podle toho, jak je uvedeno v předpise.

Pečeme-li cokoli na lívanečníku, necháme vždy jednu jamku prázdnou. Nalijeme do ní vodu a často ji doléváme. Tím zabráníme tomu, že se volská oka apod. nepřipálí.

Aby se bábovky na povrchu nepřipálily, pokryjeme je čistým, mastným papírem.

Jakmile vyjmeme pečivo s plechem z trouby, potřeme je čerstvě rozpuštěným máslem. Je potom křehčí.

Když se nám pečivo přilepí na pekáč, odlepíme je, aniž bychom ho porušili, postavíme-li pekáč nebo plech na nádobu s horkou vodou.

Medové pečivo se po upečení špatně sejímá z plechu. Obyčejně se několik kousků poláme. Nestane se tak, když pod ještě teplé pečivo podsuneme režnou nit tak, že ji držíme oběma rukama a táhneme ji vodorovně po plechu.

Pečivo potíráme za syrova vejcem, napřed rozšlehaným, aby se bílek dobře spojil. Potom je potíráme peroutkou velmi opatrně, aby nestékalo.

Koláče, mazance apod. potíráme rozkverlaným žloutkem nebo celým vejcem, do kterého jsme přidali trochu cukru, mléka a kousek másla. Kůrka je pak pěkně křehká.

Pečivo vysušené pečením sejmeme ihned z plechu a přikryjeme utěrkou. Po chvíli zvláční.

Pečivo bude rovnoměrně sladké, jestliže krystalový cukr rozpustíme v trošce vlažného mléka.

Pečivo od předešlého dne položíme na plech pokropený vodou a na chvíli položíme do horké trouby. Rohlíky, housky, veky se rozpečou, jsou chřupavé a chutnají jako čerstvé. Stejně tak se mohou ale jen na několik vteřin ohřát v mikrovlnce.

Starší pečivo můžeme namáčet v těstíčku, jaké děláme na kapání a zprudka osmažíme na tuku. Podáváme jako příkrm k dušené zelenině nebo zeleninovému salátu.

Autor: Jaroslav Vašák

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy