REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Medvědí, jinak také lesní česnek, zapomenutá bylinka je dnes zase in!

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Ano, v zahrádce se umí neuvěřitelně rozrůst a pak se ho neumíme zbavit, jelikož umí být velmi umíněný a roste i tam, kde to nechceme. Ovšem v lese u vody, kde je vlhčeji, je velmi žádoucí, protože z něho můžeme připravit desítky skvělých pokrmů a jako dochucovadlo je prostě jedinečný. Má také jednu velkou přednost oproti klasickému česneku, chutná a voní jako běžný česnek, ale po jeho konzumaci nejste po česneku cítit.


Okolí starých slovanských hradišť byla obklopena hojnými porosty česneku medvědího, to proto, že naši předkové ho dobře znali a cíleně tuto bylinku pěstovali, byla totiž pro ně zdrojem energie a vitaminů. Proto se v minulosti používal medvědí česnek nejen jako součást pokrmů, ale i v léčitelství. Jeho šťávy se využívalo při dezinfekci v domácnostech, byl rovněž využíván jako tonikum na oslabený nervový systém a jako utišující prostředek při revmatických bolestech. Dnes má medvědí česnek, i díky naší znalosti moderní medicíny, ještě větší a významější využití, než v minulosti.

 

A kde medvědí česnek najdeme?

Vyrůstá brzy z jara, v březnu, dubnu, to je jeho doba růstu, která trvá až do května, kdy zasychá a růst přestává. Najdeme ho především lužních lesích na bohatých půdách, kde vytváří doslova kobercový porost a při větru je jeho zápach zřetelně cítit ve vzduchu. Dnes se dá také koupit v zahradnictví a pěstovat na zahrádkách, ovšem, jak jsem již výše uvedl, umí se hodně rozrůst a pak se ho člověk špatně zbavuje.

 

Škola vaření - bylinky, rady a tipy do kuchyně

 

Použití v kuchyni:

Pro kuchyňské účely se trhají mladé zelené listy, které mají jemnou chuť i vůni česneku. Nejlepší je medvědí česnek čerstvý. Výborný je na chlebu s máslem. Používá se však také do polévek, k ochucení mletých mas, paštik, pomazánek, salátů, výborný je také nasekaný na vařené brambory. Jeho uplatnění je v kuchyni doopravdy široké, dnes se objevují i na trhu výrobky z medvědím česnekem, například klobásy a paštiky, které jsou průmyslově vyráběné.

 

Jak uchovat medvědí česnek?

Můžeme si ho usušit a využívat během zimy, ale přijde tak o vůni a o některé zdraví prospěšné látky. Proto ho raději nesušíme, ale zmrazujeme, nebo z něj můžeme připravit dochucovací pasty, kde si zachová vůni i látky našemu tělu tak prospěšné. Skvělý je také naložený v soli, pak ho do pokrmů přidáváme, ale jídla již dále nesolíme. Medvědí česnek můžeme i čerstvý nasekat a pak rozmixovat s máslem a trochou soli, bylinkové máslo, které nám tak vznikne necháme v lednici ztuhnout a dále používáme, jako běžné ochucené máslo. Ovšem v tomto případě máslo brzy využijte a déle ho neskladujte, později by již nebylo dobré.

 

Lidové lékařství:

Medvědí česnek je i dnes přírodním antibiotikem, antioxidantem a zdroj vitaminu C. Bývá doporučován při jarních očistných kůrách, ví se, že snižuje krevní tlak a podporuje trávení. Pro léčivé účinky se sbírá nať i cibulky, konkrétně se doporučuje při problémech s trávením, při zánětech střev, k pročištění střev i žaludku, čistí krev, vylepšuje krevní obraz, pomáhá při revmatických potížích.

 

A co říci na závěr?

Medvědí česnek je neuvěřitelně zdravá bylinka, která ke všemu ještě skvěle chutná, pomáhá dochutit jídla a dát jim takzvaně další rozměr. Proto ji vřele doporučuji ke konzumaci i dalšímu zpracování a věřím, že si najde své místo i ve vaší kuchyni. Jenom je třeba si na jaře zajít do lesa a medvědího česneku natrhat celý koš, ovšem pokud nejste vášnivý zahrádkář a nemáte ho již dávno zasazený doma na zahrádce.

 

Autor: ReceptyOnLine.cz, foto: Dalibor Marounek a fotky-foto.cz

 

Recepty z medvědího česneku:

Víno s medvědím česnekemSalát s medvědím česnekem, Brambory s medvědím česnekem,

Pasto z medvědího česneku, Falešné kapary z medvědího česneku, Medvědí česnek v soli,

Jarní nádivka s medvědím česnekem, Polévka z medvědího česneku

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Testujte a ochutnávejte novinky na trhu potravin!

Rádi objevujete a zkoušíte novinky na trhu potravin? A milujete překvapení? Služba brandnooz box umožnuje českým zákazníkům již více než 5 let, seznamovat se s nabídkou nových a zajímavých produktů na trhu potravin prostřednicvtím zásilky brandnooz box. Pečlivě vybrané novinky vám dorazí až domů, zabalené v zelené krabici. Běžná cena této zásilky je 279 Kč a její obsah je vždy předem neznámý.

číst dále ...

Jarní vinné tipy: k lehkým pokrmům patří svěží vína

Jaro je konečně tady. Místo zimního lenošení plánujeme první výlety a vycházky do přírody a také hledáme způsoby, jak pustit svěží vzduch do naší kuchyně. Oddychnout si od hutných zimních pokrmů chce asi každý, kde ale najít inspiraci, co na jaře uvařit rodině nebo čím pohostit návštěvu? Přečtěte si tipy na lahodná jídla z jarních surovin a rady sommeliéra, které víno k vybraným pokrmům servírovat.

číst dále ...

Italské sýry ručně vyráběné z českého mléka

Marco a Tiziania jsou Italové, kteří studovali v Česku a zalíbilo se jim tady natolik, že se rozhodli tu usadit. Po studiu začali pracovat a před čtyřmi lety si v Praze-Nuslích otevřeli Mozzarellart, místo, kde každodenně vznikají sýry té nejlahodnější chuti. Přímo v obchodě navíc můžete sledovat, jak mistr sýrař vyrábí tu nejčerstvější mozzarellu.

číst dále ...

Tipy sommeliera, jak poznat skvělé víno

Červené, bílé, sladké a kyselé. Přiznejme si to na rovinu, každému se občas stane, že se ocitne ve společnosti lidí, kteří rozvinou debatu o víně, a vás polije studený pot. Ne, nevíte, podle čeho poznáte chuť vína, ne, nevíte, jaké jídlo se k vínu hodí nejvíc. Požádali jsme proto sommeliera Davida Krále, ambasadora značky Víno Mikulov Sommelier Club, aby pro vás shrnul to nejzákladnější, co u vína dokáže poznat „obyčejný“ člověk.

číst dále ...

Luštěniny jako salát nebo zdravá příloha

Luštěniny jsou zdravé a měli bychom je alespoň jedenkrát týdně zařazovat do našeho jídelníčku. Všichni to víme, ale jak to udělat, když máme hluboko v paměti zaryté známé hrachové kaše a čočkové polévky ze školních jídelen. Doba se mění a můžete měnit i váš jídelníček. Luštěniny totiž mohou být chutnou součástí moderní kuchyně.

číst dále ...

LOMO sušená vepřová pečeně

Sušená vepřová pečeně s kořením. Trochu práce a po pár dnech si pošmáknete! Video recept z YouTube z kanálu: Chatař

číst dále ...

Upgrade salátů od Roberta Chejna

Saláty si můžete připravit doma nebo zajet ochutnat do zámeckého hotelu Chateau Kotěra. V zámecké restauraci pod taktovkou Roberta Chejna mimo jiné nabízí různé chuťové zážitky v podobě sezónních specialit, francouzské, italské, provensálské a středozemní kuchyně.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy