REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Medvědí, jinak také lesní česnek, zapomenutá bylinka je dnes zase in!

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Ano, v zahrádce se umí neuvěřitelně rozrůst a pak se ho neumíme zbavit, jelikož umí být velmi umíněný a roste i tam, kde to nechceme. Ovšem v lese u vody, kde je vlhčeji, je velmi žádoucí, protože z něho můžeme připravit desítky skvělých pokrmů a jako dochucovadlo je prostě jedinečný. Má také jednu velkou přednost oproti klasickému česneku, chutná a voní jako běžný česnek, ale po jeho konzumaci nejste po česneku cítit.


Okolí starých slovanských hradišť byla obklopena hojnými porosty česneku medvědího, to proto, že naši předkové ho dobře znali a cíleně tuto bylinku pěstovali, byla totiž pro ně zdrojem energie a vitaminů. Proto se v minulosti používal medvědí česnek nejen jako součást pokrmů, ale i v léčitelství. Jeho šťávy se využívalo při dezinfekci v domácnostech, byl rovněž využíván jako tonikum na oslabený nervový systém a jako utišující prostředek při revmatických bolestech. Dnes má medvědí česnek, i díky naší znalosti moderní medicíny, ještě větší a významější využití, než v minulosti.

 

A kde medvědí česnek najdeme?

Vyrůstá brzy z jara, v březnu, dubnu, to je jeho doba růstu, která trvá až do května, kdy zasychá a růst přestává. Najdeme ho především lužních lesích na bohatých půdách, kde vytváří doslova kobercový porost a při větru je jeho zápach zřetelně cítit ve vzduchu. Dnes se dá také koupit v zahradnictví a pěstovat na zahrádkách, ovšem, jak jsem již výše uvedl, umí se hodně rozrůst a pak se ho člověk špatně zbavuje.

 

Škola vaření - bylinky, rady a tipy do kuchyně

 

Použití v kuchyni:

Pro kuchyňské účely se trhají mladé zelené listy, které mají jemnou chuť i vůni česneku. Nejlepší je medvědí česnek čerstvý. Výborný je na chlebu s máslem. Používá se však také do polévek, k ochucení mletých mas, paštik, pomazánek, salátů, výborný je také nasekaný na vařené brambory. Jeho uplatnění je v kuchyni doopravdy široké, dnes se objevují i na trhu výrobky z medvědím česnekem, například klobásy a paštiky, které jsou průmyslově vyráběné.

 

Jak uchovat medvědí česnek?

Můžeme si ho usušit a využívat během zimy, ale přijde tak o vůni a o některé zdraví prospěšné látky. Proto ho raději nesušíme, ale zmrazujeme, nebo z něj můžeme připravit dochucovací pasty, kde si zachová vůni i látky našemu tělu tak prospěšné. Skvělý je také naložený v soli, pak ho do pokrmů přidáváme, ale jídla již dále nesolíme. Medvědí česnek můžeme i čerstvý nasekat a pak rozmixovat s máslem a trochou soli, bylinkové máslo, které nám tak vznikne necháme v lednici ztuhnout a dále používáme, jako běžné ochucené máslo. Ovšem v tomto případě máslo brzy využijte a déle ho neskladujte, později by již nebylo dobré.

 

Lidové lékařství:

Medvědí česnek je i dnes přírodním antibiotikem, antioxidantem a zdroj vitaminu C. Bývá doporučován při jarních očistných kůrách, ví se, že snižuje krevní tlak a podporuje trávení. Pro léčivé účinky se sbírá nať i cibulky, konkrétně se doporučuje při problémech s trávením, při zánětech střev, k pročištění střev i žaludku, čistí krev, vylepšuje krevní obraz, pomáhá při revmatických potížích.

 

A co říci na závěr?

Medvědí česnek je neuvěřitelně zdravá bylinka, která ke všemu ještě skvěle chutná, pomáhá dochutit jídla a dát jim takzvaně další rozměr. Proto ji vřele doporučuji ke konzumaci i dalšímu zpracování a věřím, že si najde své místo i ve vaší kuchyni. Jenom je třeba si na jaře zajít do lesa a medvědího česneku natrhat celý koš, ovšem pokud nejste vášnivý zahrádkář a nemáte ho již dávno zasazený doma na zahrádce.

 

Autor: ReceptyOnLine.cz, foto: Dalibor Marounek a fotky-foto.cz

 

Recepty z medvědího česneku:

Víno s medvědím česnekemSalát s medvědím česnekem, Brambory s medvědím česnekem,

Pasto z medvědího česneku, Falešné kapary z medvědího česneku, Medvědí česnek v soli,

Jarní nádivka s medvědím česnekem, Polévka z medvědího česneku

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Není rýže, jako rýže. Jak to s jejími druhy vlastně je?

Jasmínová, basmati, parboiled, natural, tříbarevná, arborio – a takto bychom mohli pokračovat takřka do nekonečna. K dostání je opravdu široký výběr různých druhů rýže a spolu s tím vyvstává jedna důležitá otázka. V čem se jednotlivé druhy vlastně liší?

číst dále ...

Kapusta, polníček a řeřicha. Pusťte jaro do své kuchyně

Kvetoucí stromy a zpívající ptáci nám dávají jasně najevo, že je jaro už konečně tady. Kromě sluníčka a probouzející se přírody už také vykukuje první zelenina. Je tak nejvyšší čas dát sbohem vydatným a hutným pokrmům a otevřít se lehčím variantám. Mladá jarní zelenina vesměs nevyžaduje žádné složité úpravy a její chuť vynikne i krátkým varem. Báječná je však i zasyrova. Představíme vám 3 druhy zeleniny, které by neměly chybět v žádném jarním salátu.

číst dále ...

Maso a grilování: Kam pro ten nejlepší kus?

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger – steakových partií masa existuje několik, a ne každý se hodí na vše. Kritérií, podle kterých vybírat, je nepřeberné množství. Pokud si budete chtít při prvních jarních grilovačkách připravit lahodný steak, měli byste zvolit opravdu pěkně vyzrálý kus masa. Nezapomínejte, že s čím kvalitnějšími ingrediencemi pracujete, o to lepší bude výsledek.

číst dále ...

Ořechové krémy jako součást zdravého jídelníčku: Jak poznat ten kvalitní?

Když se řekne oříškový krém, spousta z nás si s ním spojuje mlsání, a proto se mylně domníváme, že bychom se mu měli spíše vyhýbat. Přitom pokud si vyberete kvalitní ořechové máslo a dáte si pozor na množství, přinese vám i řadu benefitů.

číst dále ...

Přivítejte jaro skleničkou květinového vína

Možná jste již zaexperimentovali s víny z jiného ovoce než z hroznů, ale co vína z květin? Nejen na českém trhu působí stále jako jeden z nejčerstvějších přírůstků, přitom jejich historie není o nic kratší než u tradičního vína. Za ochutnání rozhodně stojí. Ostatně s přicházejícím jarním obdobím je právě láhev dobře vychlazeného květinového vína tou, po které sáhnete, pokud chcete dny plné slunce a pučících stromů pořádně přivítat.

číst dále ...

Lahodný kozí sýr, jak ho neznáte. Připravte si lehký jarní oběd, který vás zasytí

Teplejší počasí si žádá odlehčené pokrmy. Pokud patříte k těm, které salát nezasytí, zkuste si ho trošku vylepšit a doplnit o kvalitní kozí sýr. Dodá jídlům nezvyklé lahodnou příchuť, a navíc ho ocení i ti, kteří si třeba kravskou verzi dopřát nemohou. Rozhodně se nehodí jen do salátů, vynikající je také na grilu.

číst dále ...

Svátky jara jinak aneb chutné velikonoční recepty nejen pro vegany

Svátky jara už jsou téměř za dveřmi a vy pomalu začínáte přemýšlet nad tím, čím letos ozvláštníte sváteční tabuli? Nebojte se experimentovat, zatímco na Vánoce bývá menu zpravidla téměř neměnné, Velikonoce dávají mnohem větší prostor vyzkoušet něco nového. Potřebnou inspiraci najdete v receptech na chutné velikonoční menu od České veganské společnosti, které milé překvapí i zapřisáhlé masožravce.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy