REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Medvědí, jinak také lesní česnek, zapomenutá bylinka je dnes zase in!

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Ano, v zahrádce se umí neuvěřitelně rozrůst a pak se ho neumíme zbavit, jelikož umí být velmi umíněný a roste i tam, kde to nechceme. Ovšem v lese u vody, kde je vlhčeji, je velmi žádoucí, protože z něho můžeme připravit desítky skvělých pokrmů a jako dochucovadlo je prostě jedinečný. Má také jednu velkou přednost oproti klasickému česneku, chutná a voní jako běžný česnek, ale po jeho konzumaci nejste po česneku cítit.


Okolí starých slovanských hradišť byla obklopena hojnými porosty česneku medvědího, to proto, že naši předkové ho dobře znali a cíleně tuto bylinku pěstovali, byla totiž pro ně zdrojem energie a vitaminů. Proto se v minulosti používal medvědí česnek nejen jako součást pokrmů, ale i v léčitelství. Jeho šťávy se využívalo při dezinfekci v domácnostech, byl rovněž využíván jako tonikum na oslabený nervový systém a jako utišující prostředek při revmatických bolestech. Dnes má medvědí česnek, i díky naší znalosti moderní medicíny, ještě větší a významější využití, než v minulosti.

 

A kde medvědí česnek najdeme?

Vyrůstá brzy z jara, v březnu, dubnu, to je jeho doba růstu, která trvá až do května, kdy zasychá a růst přestává. Najdeme ho především lužních lesích na bohatých půdách, kde vytváří doslova kobercový porost a při větru je jeho zápach zřetelně cítit ve vzduchu. Dnes se dá také koupit v zahradnictví a pěstovat na zahrádkách, ovšem, jak jsem již výše uvedl, umí se hodně rozrůst a pak se ho člověk špatně zbavuje.

 

Škola vaření - bylinky, rady a tipy do kuchyně

 

Použití v kuchyni:

Pro kuchyňské účely se trhají mladé zelené listy, které mají jemnou chuť i vůni česneku. Nejlepší je medvědí česnek čerstvý. Výborný je na chlebu s máslem. Používá se však také do polévek, k ochucení mletých mas, paštik, pomazánek, salátů, výborný je také nasekaný na vařené brambory. Jeho uplatnění je v kuchyni doopravdy široké, dnes se objevují i na trhu výrobky z medvědím česnekem, například klobásy a paštiky, které jsou průmyslově vyráběné.

 

Jak uchovat medvědí česnek?

Můžeme si ho usušit a využívat během zimy, ale přijde tak o vůni a o některé zdraví prospěšné látky. Proto ho raději nesušíme, ale zmrazujeme, nebo z něj můžeme připravit dochucovací pasty, kde si zachová vůni i látky našemu tělu tak prospěšné. Skvělý je také naložený v soli, pak ho do pokrmů přidáváme, ale jídla již dále nesolíme. Medvědí česnek můžeme i čerstvý nasekat a pak rozmixovat s máslem a trochou soli, bylinkové máslo, které nám tak vznikne necháme v lednici ztuhnout a dále používáme, jako běžné ochucené máslo. Ovšem v tomto případě máslo brzy využijte a déle ho neskladujte, později by již nebylo dobré.

 

Lidové lékařství:

Medvědí česnek je i dnes přírodním antibiotikem, antioxidantem a zdroj vitaminu C. Bývá doporučován při jarních očistných kůrách, ví se, že snižuje krevní tlak a podporuje trávení. Pro léčivé účinky se sbírá nať i cibulky, konkrétně se doporučuje při problémech s trávením, při zánětech střev, k pročištění střev i žaludku, čistí krev, vylepšuje krevní obraz, pomáhá při revmatických potížích.

 

A co říci na závěr?

Medvědí česnek je neuvěřitelně zdravá bylinka, která ke všemu ještě skvěle chutná, pomáhá dochutit jídla a dát jim takzvaně další rozměr. Proto ji vřele doporučuji ke konzumaci i dalšímu zpracování a věřím, že si najde své místo i ve vaší kuchyni. Jenom je třeba si na jaře zajít do lesa a medvědího česneku natrhat celý koš, ovšem pokud nejste vášnivý zahrádkář a nemáte ho již dávno zasazený doma na zahrádce.

 

Autor: ReceptyOnLine.cz, foto: Dalibor Marounek a fotky-foto.cz

 

Recepty z medvědího česneku:

Víno s medvědím česnekemSalát s medvědím česnekem, Brambory s medvědím česnekem,

Pasto z medvědího česneku, Falešné kapary z medvědího česneku, Medvědí česnek v soli,

Jarní nádivka s medvědím česnekem, Polévka z medvědího česneku

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

20 nejlepších receptů z cukety

Cukety jsou vlastně odrůdy tureckých tykví, které se obvykle sklízejí nezralé. Především jejich dužina je vhodná na tepelnou úpravu a ke konzumaci. V tomto článku najdete seznam těch nejlepších receptů na cuketu, které najdete v naší databázi.

číst dále ...

Grissini – tyčinky urozeného původu

Příběh grissin je spjat s Turínem a rodem Savojských. V Itálii nechybí na žádném stole, jsou dokonalé jako snack k sýrům a uzeninám či na vaření. Věděli jste ale, že vznikly už před stovkami let?

číst dále ...

Domácí ovocné nanuky s překvapením

Léto a prázdniny se pomalu ale jistě blíží ke konci, slunečné počasí nám ale snad ještě chvilku vydrží, navíc co si budeme povídat, především děti se zmrzliny nikdy nenabaží. Připravte si proto domácí ovocné nanuky, které vás příjemně osvěží a můžete je navíc vyšperkovat podle vlastní chutě. Je to tak jednoduché.

číst dále ...

Zavařujeme (sterilujeme), nakládáme zeleninu – ty nejlepší recepty na zpracování zeleniny na jednom místě!

Přes léto a na začátku podzimu je ten správný čas připravit si nějaké ty zeleninové dobroty na zimu. Zavařená zelenina ve sklenicích nám poslouží nejen jako chutná příloha, ale některé sterilované výrobky ze zeleniny jsou skvělé jako polotovar, surovina na přípravu různých dalších pokrmů, například teplých omáček, do polévek, pod maso, či na přípravu dušených příloh. Ty nejlepší recepty na zavařenou, případně nakládanou zeleninu, z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz, najdete právě zde.

číst dále ...

Používejte místo cukru med, chutná skvěle a prospívá organismu

Je cukr neodmyslitelnou součástí vaší kuchyně, posezení u kávy i pomocníkem proti stresu? Potom si zaděláváte na nemalé zdravotní potíže. Problém je v použití rafinovaného cukru, kterému se ne nadarmo přezdívá bílý jed. Jeho konzumaci byste měli omezit na minimum. Cukr však není jediným sladidlem, skvělou alternativou je zejména med. Chutná skvěle, je zdravý a osladíte s ním nejen šálek čaje.

číst dále ...

Vynikající salát pokaždé jinak

Inspirace na obědy a večeře není nikdy dost. Zejména v letních měsících většina z nás vyhledává spíše lehké pokrmy, a proto přijdou vhod především tipy na nejrůznější domácí saláty. Rychle ale vyžeňte z hlavy představu zvadlých zelených lístků s kousky rajčete. Pořádný salát je kombinací luštěnin, celozrnných plodin, sýrů, masa či oříšků a lahodné zeleniny. K tomu, abyste jej dochutili rozhodně nebudete potřebovat majonézu ani kečup!

číst dále ...

Ty nejlepší recepty na zpracování švestek

Malá švestková kuchařka – TOP recepty z databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz. Vybrali jsme pro vás nejoblíbenější, prověřené recepty našich čtenářů na zpracování a využití čerstvých švestek v kuchyni.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy