REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Pampeliška, proklatý plevel, ale také úžasně zdravá bylinka

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Zatím, co zahrádkáři Smetánku lékařskou, jak se také pampeliška jmenuje nenávidí, a snaží se jí většinou neúspěšně ze zahrádek vyhubit, bylinkáři či milovníci dobré kuchyně ji zase milují pro její všestranné využití nejen v bylinkářství, ale také v kuchyni.


Pampeliška roste snad všude, především ji však najdeme na lukách, pastvinách, mezích a také na zahrádkách, ovšem tam je spíše na obtíž, než pro krásu. Bývá až 40 cm vysoká, s přízemní růžicí kracovitých listů a zářivě žlutými květními úbory na dutých stvolech. Plody jsou bílé ochmýřené nažky. Rostlina je celá prostoupená mléčnicemi, které při utržení roní bílou hořkou šťávu.

 

 

A kterou část pampelišky tedy využíváme? Světe div se, ale úplně všechny!

Z pampelišek využíváme například kořen, který obsahuje mléčnou lepivou tekutinu (latex), s hlavními složkami jako hořčina taraxacin, inulin, cukry a bílkoviny. Tato droga je bez úplně zápachu a má mírně nahořklou chuť. Kořen pak využíváme na léčivé čaje, které pijeme například při zánětu močových cest, ledvin, při zácpě, nechutenství, pálení žáhy a podobně. Čaje z kořene pampelišky jsou také skvělé na pročištění krve.

Listy pampelišek zase obsahují velké množství vitamínu C a skvěle se hodí jako ingredience do kuchyně například na přípravu salátů, polévek nebo špenátu, úžasné přílohy například k masům. Z mladých poupat pampelišek, ještě pevně uzavřených se pak připravuje falešné kapary. Ovšem výčet pochutin z pampelišek tímto rozhodně nekončí!

Snad nejznámější jsou medy připravené z květů pampelišek, ty chutnají výtečně a hodí se nejen na ochucení čajů v zimních měsících, ale také se z nich dají upéci skvělé medové sladké dobrůtky.

Aby toho nebylo málo, z pampelišek můžeme připravit také lahodné víno, šampaňské, nebo sirup na rozpuštění a pití v letních měsících.

 

Slovo závěrem

Je tedy pampeliška otravná trvalka, která na zahrádkách jen škodí, nebo je to úžasná bylinka, která je všestranně využitelná? No, názor nechám na vás, ale je pravda, že chápu jak zahrádkáře, kteří se snaží smetánku na svých zahrádkách zničit, tak vášnivé gurmány, kteří z pampelišek připravují skvělé doborty. Bylinkáři jsou pak kategorie lidí, co ji rozhodně milují.

Autor: ReceptyOnLine.cz

 

Některé vybrané recepty z pamelišek:

Pampeliškové falešné kaparyPampelišková polévkaPampeliškový med III.

Sirup z pampelišekPampeliškový špenátPampeliškový likér, Pampeliškový čaj

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Testujte a ochutnávejte novinky na trhu potravin!

Rádi objevujete a zkoušíte novinky na trhu potravin? A milujete překvapení? Služba brandnooz box umožnuje českým zákazníkům již více než 5 let, seznamovat se s nabídkou nových a zajímavých produktů na trhu potravin prostřednicvtím zásilky brandnooz box. Pečlivě vybrané novinky vám dorazí až domů, zabalené v zelené krabici. Běžná cena této zásilky je 279 Kč a její obsah je vždy předem neznámý.

číst dále ...

Lahodné letní recepty bez výčitek

Hledáte inspiraci, co si rychle během letních veder připravit k snídani, svačině či hlavnímu jídlu, abyste zároveň nemuseli přemýšlet o tom, jestli to neohrozí vaši linii? Máme pro vás několik tipů na chutné recepty od výživové poradkyně programu Cambridge Weight Plan Hany Borkovcové. A jako přidanou hodnotu nabízíme rychlost přípravy a záruku pochutnání a přitom nehladovění!

číst dále ...

Bez bílkovin do plavek nezhubnete. Kde všude je najdete?

Mysleli jste si, že příjem proteinů je klíčový pouze pro sportovce? Tak to je velký omyl. Bílkoviny neboli proteiny jsou nepostradatelnou součástí jídelníčku nás všech, a protože si je tělo neukládá do zásoby, je třeba ho pravidelně zásobit vhodnou stravou. Proteiny jsou důležité především k růstu a obnově buněk, k tvorbě svalů, k produkci hormonů a protilátek. Rovněž jsou naprosto stěžejní při redukci váhy. Jejich nedostatek se projevuje zvýšeným pocitem hladu či chutěmi na sladké. Kolik proteinu správně denně přijmout, aby se výsledek odrazil na postavě?

číst dále ...

Mexiko, Itálie, New York: Po stopách nejlepších koktejlů světa

Mezinárodní den koktejlů (13. května) se nezadržitelně blíží. Víte, že tento světově uznávaný svátek založil barman a významný český publicista Alexander Mikšovic? První oslava se uskutečnila už v roce 1999. Květen tedy patří mezi měsíce oslavující koktejly z různých koutů zeměkoule. Opravdoví fajnšmekři ale ví, že ty nejlepší drinky vám namíchají přímo v destinacích, kde se zrodily. Kupte si letenku a vydejte se s námi na cestu kolem „koktejlového světa“.

číst dále ...

Večeře pod širým nebem s přáteli: V jednoduchosti je pohoda!

Setkávání v kruhu kamarádů a známých je skvělou příležitostí se uvolnit. Možná se s kamarády čas od času scházíte u karet, deskových her, filmů nebo prostě u něčeho dobrého k pití. Zkuste udělat změnu a pozvěte je na společnou domácí večeři pod širým nebem – a udělejte ji nekompromisně jednoduchou!

číst dále ...

Je to BIO, nebo ne? Naučte se rozpoznávat loga a s nimi i kvalitu

Farmářské, domácí, ze statku či od babičky. Takovými přízvisky se obaly produktů na pultech obchodních řetězců jen hemží. Nenechte se lehce zmást líbivými názvy. Pokud hledáte opravdovou bio kvalitu, je nutné se řídit certifikovanými značkami, jen podle nich totiž poznáte, co opravdu kupujete. Jak se ale ve značení vyznat, co přesně symboly znamenají a na co si dát pozor?

číst dále ...

Osvěžující ledové čaje, nanuky bez konzervantů a limonády z přírody. Domácí letní nápoje si připravíte jako nic

Limonády a nanuky patří k létu stejně jako prázdniny nebo plná koupaliště. Bez nich by to prostě nebylo ono! Pro kýžené sladké osvěžení přitom ani nemusíte do obchodu, domácí ledový čaj nebo nanuk z přírodní ovocné šťávy si zvládnete připravit i sami doma – trvá to pár minut a výsledek je učiněná lahoda.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy