REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Pampeliška, proklatý plevel, ale také úžasně zdravá bylinka

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Zatím, co zahrádkáři Smetánku lékařskou, jak se také pampeliška jmenuje nenávidí, a snaží se jí většinou neúspěšně ze zahrádek vyhubit, bylinkáři či milovníci dobré kuchyně ji zase milují pro její všestranné využití nejen v bylinkářství, ale také v kuchyni.


Pampeliška roste snad všude, především ji však najdeme na lukách, pastvinách, mezích a také na zahrádkách, ovšem tam je spíše na obtíž, než pro krásu. Bývá až 40 cm vysoká, s přízemní růžicí kracovitých listů a zářivě žlutými květními úbory na dutých stvolech. Plody jsou bílé ochmýřené nažky. Rostlina je celá prostoupená mléčnicemi, které při utržení roní bílou hořkou šťávu.

 

 

A kterou část pampelišky tedy využíváme? Světe div se, ale úplně všechny!

Z pampelišek využíváme například kořen, který obsahuje mléčnou lepivou tekutinu (latex), s hlavními složkami jako hořčina taraxacin, inulin, cukry a bílkoviny. Tato droga je bez úplně zápachu a má mírně nahořklou chuť. Kořen pak využíváme na léčivé čaje, které pijeme například při zánětu močových cest, ledvin, při zácpě, nechutenství, pálení žáhy a podobně. Čaje z kořene pampelišky jsou také skvělé na pročištění krve.

Listy pampelišek zase obsahují velké množství vitamínu C a skvěle se hodí jako ingredience do kuchyně například na přípravu salátů, polévek nebo špenátu, úžasné přílohy například k masům. Z mladých poupat pampelišek, ještě pevně uzavřených se pak připravuje falešné kapary. Ovšem výčet pochutin z pampelišek tímto rozhodně nekončí!

Snad nejznámější jsou medy připravené z květů pampelišek, ty chutnají výtečně a hodí se nejen na ochucení čajů v zimních měsících, ale také se z nich dají upéci skvělé medové sladké dobrůtky.

Aby toho nebylo málo, z pampelišek můžeme připravit také lahodné víno, šampaňské, nebo sirup na rozpuštění a pití v letních měsících.

 

Slovo závěrem

Je tedy pampeliška otravná trvalka, která na zahrádkách jen škodí, nebo je to úžasná bylinka, která je všestranně využitelná? No, názor nechám na vás, ale je pravda, že chápu jak zahrádkáře, kteří se snaží smetánku na svých zahrádkách zničit, tak vášnivé gurmány, kteří z pampelišek připravují skvělé doborty. Bylinkáři jsou pak kategorie lidí, co ji rozhodně milují.

Autor: ReceptyOnLine.cz

 

Některé vybrané recepty z pamelišek:

Pampeliškové falešné kaparyPampelišková polévkaPampeliškový med III.

Sirup z pampelišekPampeliškový špenátPampeliškový likér, Pampeliškový čaj

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Není rýže, jako rýže. Jak to s jejími druhy vlastně je?

Jasmínová, basmati, parboiled, natural, tříbarevná, arborio – a takto bychom mohli pokračovat takřka do nekonečna. K dostání je opravdu široký výběr různých druhů rýže a spolu s tím vyvstává jedna důležitá otázka. V čem se jednotlivé druhy vlastně liší?

číst dále ...

Kapusta, polníček a řeřicha. Pusťte jaro do své kuchyně

Kvetoucí stromy a zpívající ptáci nám dávají jasně najevo, že je jaro už konečně tady. Kromě sluníčka a probouzející se přírody už také vykukuje první zelenina. Je tak nejvyšší čas dát sbohem vydatným a hutným pokrmům a otevřít se lehčím variantám. Mladá jarní zelenina vesměs nevyžaduje žádné složité úpravy a její chuť vynikne i krátkým varem. Báječná je však i zasyrova. Představíme vám 3 druhy zeleniny, které by neměly chybět v žádném jarním salátu.

číst dále ...

Maso a grilování: Kam pro ten nejlepší kus?

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger – steakových partií masa existuje několik, a ne každý se hodí na vše. Kritérií, podle kterých vybírat, je nepřeberné množství. Pokud si budete chtít při prvních jarních grilovačkách připravit lahodný steak, měli byste zvolit opravdu pěkně vyzrálý kus masa. Nezapomínejte, že s čím kvalitnějšími ingrediencemi pracujete, o to lepší bude výsledek.

číst dále ...

Ořechové krémy jako součást zdravého jídelníčku: Jak poznat ten kvalitní?

Když se řekne oříškový krém, spousta z nás si s ním spojuje mlsání, a proto se mylně domníváme, že bychom se mu měli spíše vyhýbat. Přitom pokud si vyberete kvalitní ořechové máslo a dáte si pozor na množství, přinese vám i řadu benefitů.

číst dále ...

Přivítejte jaro skleničkou květinového vína

Možná jste již zaexperimentovali s víny z jiného ovoce než z hroznů, ale co vína z květin? Nejen na českém trhu působí stále jako jeden z nejčerstvějších přírůstků, přitom jejich historie není o nic kratší než u tradičního vína. Za ochutnání rozhodně stojí. Ostatně s přicházejícím jarním obdobím je právě láhev dobře vychlazeného květinového vína tou, po které sáhnete, pokud chcete dny plné slunce a pučících stromů pořádně přivítat.

číst dále ...

Lahodný kozí sýr, jak ho neznáte. Připravte si lehký jarní oběd, který vás zasytí

Teplejší počasí si žádá odlehčené pokrmy. Pokud patříte k těm, které salát nezasytí, zkuste si ho trošku vylepšit a doplnit o kvalitní kozí sýr. Dodá jídlům nezvyklé lahodnou příchuť, a navíc ho ocení i ti, kteří si třeba kravskou verzi dopřát nemohou. Rozhodně se nehodí jen do salátů, vynikající je také na grilu.

číst dále ...

Svátky jara jinak aneb chutné velikonoční recepty nejen pro vegany

Svátky jara už jsou téměř za dveřmi a vy pomalu začínáte přemýšlet nad tím, čím letos ozvláštníte sváteční tabuli? Nebojte se experimentovat, zatímco na Vánoce bývá menu zpravidla téměř neměnné, Velikonoce dávají mnohem větší prostor vyzkoušet něco nového. Potřebnou inspiraci najdete v receptech na chutné velikonoční menu od České veganské společnosti, které milé překvapí i zapřisáhlé masožravce.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy