Kopřiva dvoudomá je celá léčivá, přes stonky a listy až po květ. Obsahuje histamin, kyselinu mravenčí, acetylcholin, serotonin, četné minerály včetně oxidu křemičitého, vitamíny A, B, C a taniny. Má své uplatnění také v kuchyni. Z kopřiv si můžeme připravit polévku, hodí se do nádivek, mletých mas, dá se také podusit a podávat jako špenát …
Podle pověsti ji přinesli do Evropy Césarovi vojáci, protože se chtěli při jejich tažení šleháním zahřívat, když jim bude v zimních měsících zima. No nevím, připadá mě to dost drastické, ale je pravda, že šviháním kopřivami se v minulosti lidé snažili bojovat proti artritidě a revmatismu, tak třeba na té povídačce o vojácích slavného Cézara přeci něco je.
Teď trochu odborného popisu:
Kopřiva je bylina s vytrvalým plazivým oddenkem, až metr a půl vysoká, s listy vstřícnými, hrubě pilovanými, vejčitými. Na lodyze a listech jsou křehké chloupky naplněné ostrou šťávou – kyselinou mravenčí, která dráždí kůži a způsobuje puchýře.
Kopřiva obsahuje především draslík, síru, železo, mangan, chlór, hořčík, třísloviny, křemičitany, chlorofyl, karotenoidy, flavonoidy, vitamin B2, vitamin C, kyseliny šťavelovou, mravenčí, octovou, pantotenovou a křemičitou.
A proč tedy sbírat kopřivy? Jaké má vlastně kopřiva účinky na náš organismus?
Tak především ničí a rozpouští škodliviny v těle, čistí krev, tvoří nová krevní tělíska, posiluje nervy, hojí žaludeční vředy, rozpouští kyselinu močovou a neutralizuje ji, posiluje a vyživuje vlasy, pomáhá při únavě a vyčerpanosti, je vhodná při chudokrevnosti, pomáhá při léčbě revmatismu a dny, snižuje hladinu cukru v krvi, zevně se používá na ekzémy a špatně se hojící rány … když tedy víme, jak moc je našemu tělu prospěšná, je třeba zde uvést jak ji tedy využít.
Pět nejčastějších způsobů využití kopřivy:
- Skvěle se hodí do jídel jako důležitá ingredience, nasušené kopřivy rozemleté na prášek, skvělá součást bylinkového koření
- Výluhy a čaje z kopřivy slouží jako podpůrný léčivý prostředek při mnoha nemocech, při detoxikaci organismu, ale i jako prevence, zbavíte se například díky ní kašle a zahlenění
- Různé výrobky z kopřiv slouží ke koupání, kopřivová lázeň působí příznivě na kůži, jako vlasový balzám, nebo šampón, je kopřiva přímo zázračná
- Masti z kopřiv jsou vhodné na bolavé klouby, revma, ale také na lidskou kůži
- Jako hnojivo na zahradě, hlavně v kompostech udělá také kus práce, výživná zálivka z kopřiv (jícha) pak pomáhá na jaře aktivovat půdní mikroorganismy.
Využití kopřivy v kuchyni
Jak bylo napsáno v úvodu, kopřiva je skvělá bylinka vhodná také do pokrmů. Kromě špenátu se přidává do masových nádivek, skvělá je v sekané, také se z ní dá připravit bylinková polévka. Chutná dobře i v těstech na bramboráky či lívance. Z kopřiv se dají připravit kromě čajů i různé mléčné koktejly, sirupy a limonády. Ke konzumaci sbíráme jen mladé kopřivy, nejlepší jsou vrchní části mladých kopřiv tak 5-6 cm dlouhé. Většinou je nejdříve spaříme horkou vodou a pak po okapání nakrájíme nadrobno a dále použijeme dle příslušných receptur.
Slovo závěrem
Snad jsme vám tímto článkem dostatečně ukázali, že kopřiva není jen nežádoucí plevel na zahrádkách, otravná rostlina na lesních cestách, ale že je to také, velmi našemu zdraví prospěšná bylina, kterou by jsem měli sbírat a hojně využívat! Někde jsem vyčetl, že léčí pouze ta kopřiva, která je sbíraná do 15. května, no tak hurá na ni, ať to letos neprošvihnete!
Autor: ReceptyOnLine.cz
Recepty z kopřiv:
Kopřivové lívance, Kopřivový špenát, Kopřivová nádivka, Kopřivové bramboráky,
Kaše z kopřiv, Jarní sekaná s kopřivami, Ruská polévka z kopřiv, Kopřivový sirup,
Kopřivový čaj z lístků mladých kopřiv …