Kotvičník zemní – latinsky: Tribulus terestris, je bylinka, jejíž pěstování se v posledních letech hojně rozšířilo i v Čechách. Má blahodárné účinky na zvyšování testosteronu a proto se mu někdy říká přírodní Viagra. A není divu, zvyšuje totiž hladinu testosteronu, při pravidelném užívání, až o 30 %. Dále zvyšuje libido a podporuje rychlejší růst svalové hmoty. Proto přípravky z kotvičníku používají i kulturisté.
Tato bylinka pochází z Asie, znali ji už ve staré Číně, Japonsku, Indii, dostala se i do antického Řecka, kde měla své místo v tradiční medicíně.
Kotvičník je jednoletá, poléhavá bylinka z čeledi kacibovitých, lodyha je se pne po zemi, má malé vstřícné řapíkaté listy kopinatého tvaru. Květ je složený z pěti žlutých plátků, plodem jsou nepravidelně kulaté tvrdé obaly s ostrými ostny, kde jsou uložena semena.

Kotvičník zemní – Tribulus terestris…
Květen je doba, kdy se semena kotvičníku vysévají. Nejlepší je předpěstování kotvičníku před vysazením na stanoviště. Semena kotvičníku, musí projít takzvanou stratifikací, dozrávání semen, musí projít podmínkami jako v přírodě, před výsevem je dobré semena na měsíc dát v sáčku do mrazáku a potom teprve nasít.
Semena na 2 dny namočí do vody, čímž urychlíme jejich klíčení, pak semena vložíme 1 cm hluboko do květináčů a běžného substrátu, tam vyklíčí během 14 dnů.
Vzrostlé rostlinky vyséváme na stanoviště koncem května. Na půdu je kotvičník nenáročný i na zálivku. Vyhovují mu slunná, lehká, písčitá, či hlinito – písčitá stanoviště. Po výsevu na stanoviště do sponu 20 x 20 cm je vhodná první zálivka s přípravkem proti houbovým chorobám. Mladé rostlinky kotvičníku jsou totiž náchylné k houbovým chorobám. Při teplém létu s minimem zálivky roste kotvičník velmi rychle (nesvědčí mu chladné a deštivé počasí). Stříhá se postupně nať s plody, která se suší běžným způsobem, ve stínu na suchém, vzdušném místě.

Sazenice kotvičníku…
Usušená nať i s plody se nastříhá na malé kousky a můžeme z ní připravit čaj, odvar, naložením do lihu pak také tinkturu. Plody se semeny, které zůstanou na stanovišti, většinou příští rok vyklíčí, nemusíme proto připravovat nové sazenice. Semena v zemi projdou stratifikací bez pomoci a zásahu zahrádkáře.
Sazenice kotvičníku nemusíme pracně předpěstovávat, dnes je lze koupit, jsou zahradnictví i e-shopy, která právě sazenice kotvičníku nabízejí, rovněž také přípravky z kotvičníku.

Sklizené rostliny kotvičníku…
Kromě zvyšování libida a růstu svalové hmoty, působí kotvičník blahodárně na regeneraci organismu, napomáhá k zvýšení fyzického výkonu, je vhodný při hypertrofii prostaty, vhodný při mužské neplodnosti, k léčbě zvýšeného cholesterolu, působí jako antisklerotikum, působí močopudně, zlepšuje náladu. Podobně působí i u žen, u mužů zvyšuje testosteron, u žen zvyšuje hladinu estrogenů.
Kotvičník by neměli konzumovat osoby mladší 18 let, kojící a těhotné ženy. Kontraindikace a interakce s jinými léčivy nebyly dosud objeveny. Ve světě se kotvičník pěstuje běžně a využívá ve farmaceutickém průmyslu. Tento životabudič opravdu stojí za vyzkoušení.

Usušený kotvičník pro další použití, vlevo plody kotvičníku…
Další zajímavé bylinky, vhodné nejen k vaření, najdete v naší encyklopedii bylinek zde: Bylinky, koření a kořenící směsi
Text i foto: D. M.