REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jahody

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Zahradní jahody, jahody stáleplodící čili remontantní a měsíční a „lesní“ jahody. Bylina velká cca 30 cm, samosprašná. Plody obsajují vitamín C a železo.


Encyklopedie ovoce: Bobuloviny a ostatní drobné ovoceZahradní jahody

Latinsky: Fragaria ananassa

Bylina velká cca 30 cm, samosprašná. Plody má velké 5×5 cm, červené, kuželovité. Obsajují vitamín C a železo.

Moderní zahradní jahody jsou kříženci vyšlechtěnými z jahodníku chilského (F. chiloensis) a jahodníku virginského (F. virginiana). První poskytl větší plody s chutí po ananasu a do Evropy byl přivezen roku 1712, druhý, jež byl poprvé zaznamenán roku 1621 v Massachusetts, má plody prvotřídní chuti a jako Little Scarlet se stále komerčně využívá ke zpracování džemů. Spolu byly kříženy v 19. století a od té doby se intenzivně šlechtí další odrůdy. Každá oblast má své prioritní kultivary.

Odrůd je takové množství, že je lze těžko vyjmenovat, navíc jsou stále prošlechťovány, a tak se jejich výčet neustále rozšuřuje. Skvělá je např. Royal Sovereign (středně sezónní), která poskytuje velmi chutné plody. Středně sezónní je např. Silver Jubilee. Komerční, ranná odrůda je např. Cambridge Vigour.

Jahody stáleplodící čili remontantní

Latinsky: Fragaria x ananassa

Bylina velká až 30 cm, samosprašná. Plody má velké 5×2 cm, červené, kuželovité. Obsahují vitamín C a železo. Stáleplodící neboli remontantní jahody jsou rovněž hybridní a podobají se velice klasickým zahradním jahodám až na to, že plodí nepřetržitě až do podzimu. Plodit začínají dokonce dříve, ale plody řádné velikosti získáme, až když sezóna standardních jahod skončí.

Tato zvláštní skupina jahod se šlechtila spíše na evropském kontinentě než V Británii a Americe. Vývoj remontantních i jednou plodících jahod je obdobný, ale liší se kombinováním druhů použitých k hybridizaci. Stáleplodící jahody jsou ze všech typů jahod nejvíce ovlivněny délkou dne.

Většina odrůd jahodníku reaguje na změny zeměpisné šířky – přemístí-li se severně, vyhánějí odnože, jižně naopak plodí jahody. Skoro se zdá, že jakákoliv odrůda se stane stáleplodící v odpovídající zeměpisné šířce a stáleplodící zase naopak letním typem, bude-li pěstována v teplejším prostředí, než vyžaduje.

Skvělá je odrůda Aromel. Mara des Bois je nová francouzská odrůda s výraznou chutí a dobrými výnosy. Další odrůdyjsou jsou například La Sans Rivalel, Hampshire Maid, Ostara, Rabunda

Měsíční a „lesní“ jahody

Bylina velká až 30 cm, samosprašná. Plody má velké 1×2 cm obsahující vitamín C.

Měsíční jahody se od běžných zahradních liší dvěma zřetelnými rozdíly. Rostliny i plody jsou menší a netvoří odnože. Měsíční jahoda roste v uspořádaných trsech o ploše 30 cm, má světlezelené listy a kvete po celou sezónu od posledních až do prvních mrazíků.

Další evropské volně rostoucí druhy jahod – jahodník obecný (F. vesca) a jahodník vyšší neboli truskavec (F. moschata) jsou spíše miniaturní verzí jahod zahradních. Mají sice ještě menší plody než měsíční jahody,vytvářejí však odnože. Některé lesní jahodníky se množí téměř výlučně odnožemi a plodí jen vzácně. Tyto evropské divoké jahodníky, rostoucí severně od Alp, byly prvními kultivovanými jahodami.

Měsíční jahody pěstujeme ze semen. Původní plané formy byly jen málo vyšlechtěny, existují však i žlutoplodé a běloplodé kultivary. Druhy např. Baron Solemacher, Alexandria, Fraises des Bois

Kuchyňské použití: Jak měsíční, tak i lesní jahody jsou velice aromatické a chutnají nejlahodněji zralé a čerstvé. To platí obecně i o zahradních a stáleplodících jahodách, které mají v sobě více vody, proto se lépe hodí pro výrobu rosolů a džemů, než jahody měsíční. Jahody jsou skvělým doplňkem mnoha moučníků a dezertů, také se konzervují. Vyrábí se z nich i velké množství nápojů a sirupů.

Zdroj: Velká kniha zeleniny, bylin a ovoce – Matthew Biggs, Jakka Mc Vicarová, Bob Flowerdew

Recepty s jahodami, z jahod:

Sterilované jahody Jahody v portském víně Jahodový kysel Jahody v ledu

Jahodový cobbler Jahodová přesnídávka Letní jahodový likér Jahodový džem

DIA jahodový kompot

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Kávová panna cotta – recept, který si okamžitě zamilujete

O tomhle italském dezertu už jste určitě slyšeli. Ochutnat ho můžete v každé lepší cukrárně a restauraci. Většinou je však k dostání panna cotta s malinami nebo s jahodami. Pokud ale i vy rádi zkoušíte nové chutě, dejte šanci kávové panna cottě do skleničky!

číst dále ...

“K dobrému jídlu nepotřebuješ stříbrnou vidličku”

Autorem tohoto výroku je americký šéfkuchař celebrit Paul Prudhomme, který vařil i na dvou prezidentských inauguracích. Dobré jídlo si můžete vychutnat i v pohodlí domova se svými nejbližšími, pokud do něj vložíte kousek sebe a připravíte ho s láskou. S recepty vám pomůže další oblíbený šéfkuchař Gabo Kocák, který 1. října na TV Paprika představí recepty mezinárodní kuchyně v nové kuchařské show Celý svet na panvici.

číst dále ...

Podzimní recepty s kvalitními potravinami

Léto je za námi a na dveře již klepe podzim. Stromy a keře začínají hrát různými barvami, zemědělci sklízejí jedny z posledních druhů zeleniny a ovoce a příroda se začíná připravovat na první mrazíky, které co nevidět dorazí. S příchodem chladnějších dnů postupně měníme nejen svůj šatník, ve kterém se začínají objevovat bundy a kabáty, ale i náš jídelníček začíná obsahovat více pokrmů, které zasytí a zahřejí. A právě proto jsme si pro vás připravili recepty, které se k tomuto počasí dokonale hodí. Bramboráčky na sádle s křenovým zelím, pečené kuře s rozmarýnovou omáčkou či karamelizovaná jablka s arašídovou drobenkou. Abyste měli vždy jistotu, že kupujete kvalitní suroviny, zaměřte se při výběru potravin na přítomnost log kvality Klasa, Regionální potravina nebo BIO na obalech jednotlivých potravin.

číst dále ...

Nejen na sv. Václava si připijte pivem aneb Střípky z historie zlatavého nápoje

To, že je sv. Václav patron českého národa, víme snad všichni. Možná ale někoho překvapí, že drží svou ochrannou ruku také nad pivovarnictvím. Co si z toho můžeme odvodit? Že i svatí mají rádi pivo. Musíme si ale uvědomit, že pivo dříve bylo úplně jiné. Pojďme si o něm říct pár zajímavostí.

číst dále ...

Hrušky jako sladký symbol podzimu. Vychutnejte si je v lákavých receptech

I když letní měsíce utekly jako voda, období, kdy si můžeme užívat sezónní ovoce, ještě zdaleka nekončí! I pestrobarevný podzim v Česku totiž nabízí dobroty, s nimiž můžeme v kuchyni báječně čarovat. Sáhněte tentokrát třeba po hruškách a nechte se inspirovat našimi recepty!

číst dále ...

Naučte se péct kuře jako mistr

Křupavá kůžička, šťavnaté maso a skvělá chuť. Pečené kuře je na jídelníčku českých domácností stálicí. Umíte ho ale upéct tak, aby se opravdu povedlo na jedničku? Osvěžte si základní postupy a zjistěte, kde při přípravě možná děláte chyby. Každý z nás ročně sní téměř 30 kg drůbežího masa a z velké části se jedná především o kuřecí. Za jeho oblibou stojí hned několik faktorů – je lehce stravitelné, obsahuje hodně bílkovin a méně tuku než jiné druhy masa a najdeme v něm i řadu vitaminů a minerálů jako fosfor, hořčík či železo. Obrovskou výhodou je i jeho variabilita, protože kuře můžeme v kuchyni snadno zpracovat celé. A jak si ho co nejlépe upéct?

číst dále ...

Dozvuk letních barev v podzimní kuchyni! Dopřejte si dobroty z paprik, které potěší i náročné strávníky

Červené, zelené nebo žluté, někdy kulaté a jindy zase podlouhlé. Řeč je o šťavnatých paprikách, jejichž přirozená zralost trvá od srpna přibližně do poloviny října, a jsou tak skvělým způsobem, jak si alespoň trochu prodloužit letní sezónu. Navíc vás díky svému vzhledu dokonale připraví i na nadcházející pestrobarevný podzim. Nezbývá, než se pustit do příprav!

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy