REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jahody

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Zahradní jahody, jahody stáleplodící čili remontantní a měsíční a „lesní“ jahody. Bylina velká cca 30 cm, samosprašná. Plody obsajují vitamín C a železo.


Encyklopedie ovoce: Bobuloviny a ostatní drobné ovoceZahradní jahody

Latinsky: Fragaria ananassa

Bylina velká cca 30 cm, samosprašná. Plody má velké 5×5 cm, červené, kuželovité. Obsajují vitamín C a železo.

Moderní zahradní jahody jsou kříženci vyšlechtěnými z jahodníku chilského (F. chiloensis) a jahodníku virginského (F. virginiana). První poskytl větší plody s chutí po ananasu a do Evropy byl přivezen roku 1712, druhý, jež byl poprvé zaznamenán roku 1621 v Massachusetts, má plody prvotřídní chuti a jako Little Scarlet se stále komerčně využívá ke zpracování džemů. Spolu byly kříženy v 19. století a od té doby se intenzivně šlechtí další odrůdy. Každá oblast má své prioritní kultivary.

Odrůd je takové množství, že je lze těžko vyjmenovat, navíc jsou stále prošlechťovány, a tak se jejich výčet neustále rozšuřuje. Skvělá je např. Royal Sovereign (středně sezónní), která poskytuje velmi chutné plody. Středně sezónní je např. Silver Jubilee. Komerční, ranná odrůda je např. Cambridge Vigour.

Jahody stáleplodící čili remontantní

Latinsky: Fragaria x ananassa

Bylina velká až 30 cm, samosprašná. Plody má velké 5×2 cm, červené, kuželovité. Obsahují vitamín C a železo. Stáleplodící neboli remontantní jahody jsou rovněž hybridní a podobají se velice klasickým zahradním jahodám až na to, že plodí nepřetržitě až do podzimu. Plodit začínají dokonce dříve, ale plody řádné velikosti získáme, až když sezóna standardních jahod skončí.

Tato zvláštní skupina jahod se šlechtila spíše na evropském kontinentě než V Británii a Americe. Vývoj remontantních i jednou plodících jahod je obdobný, ale liší se kombinováním druhů použitých k hybridizaci. Stáleplodící jahody jsou ze všech typů jahod nejvíce ovlivněny délkou dne.

Většina odrůd jahodníku reaguje na změny zeměpisné šířky – přemístí-li se severně, vyhánějí odnože, jižně naopak plodí jahody. Skoro se zdá, že jakákoliv odrůda se stane stáleplodící v odpovídající zeměpisné šířce a stáleplodící zase naopak letním typem, bude-li pěstována v teplejším prostředí, než vyžaduje.

Skvělá je odrůda Aromel. Mara des Bois je nová francouzská odrůda s výraznou chutí a dobrými výnosy. Další odrůdyjsou jsou například La Sans Rivalel, Hampshire Maid, Ostara, Rabunda

Měsíční a „lesní“ jahody

Bylina velká až 30 cm, samosprašná. Plody má velké 1×2 cm obsahující vitamín C.

Měsíční jahody se od běžných zahradních liší dvěma zřetelnými rozdíly. Rostliny i plody jsou menší a netvoří odnože. Měsíční jahoda roste v uspořádaných trsech o ploše 30 cm, má světlezelené listy a kvete po celou sezónu od posledních až do prvních mrazíků.

Další evropské volně rostoucí druhy jahod – jahodník obecný (F. vesca) a jahodník vyšší neboli truskavec (F. moschata) jsou spíše miniaturní verzí jahod zahradních. Mají sice ještě menší plody než měsíční jahody,vytvářejí však odnože. Některé lesní jahodníky se množí téměř výlučně odnožemi a plodí jen vzácně. Tyto evropské divoké jahodníky, rostoucí severně od Alp, byly prvními kultivovanými jahodami.

Měsíční jahody pěstujeme ze semen. Původní plané formy byly jen málo vyšlechtěny, existují však i žlutoplodé a běloplodé kultivary. Druhy např. Baron Solemacher, Alexandria, Fraises des Bois

Kuchyňské použití: Jak měsíční, tak i lesní jahody jsou velice aromatické a chutnají nejlahodněji zralé a čerstvé. To platí obecně i o zahradních a stáleplodících jahodách, které mají v sobě více vody, proto se lépe hodí pro výrobu rosolů a džemů, než jahody měsíční. Jahody jsou skvělým doplňkem mnoha moučníků a dezertů, také se konzervují. Vyrábí se z nich i velké množství nápojů a sirupů.

Zdroj: Velká kniha zeleniny, bylin a ovoce – Matthew Biggs, Jakka Mc Vicarová, Bob Flowerdew

Recepty s jahodami, z jahod:

Sterilované jahody Jahody v portském víně Jahodový kysel Jahody v ledu

Jahodový cobbler Jahodová přesnídávka Letní jahodový likér Jahodový džem

DIA jahodový kompot

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

22 nejlepších receptů z dýně

Nejlepší recepty z dýně najdete v naší kuchařce ReceptyOnLine.cz zde: Anglicky se dýně řekne „pumpkin“. Severoameričtí Indiáni, kteří tykve velmi dobře znali, je nazývali „askutasquash“, což znamená „jíst rovnou bez vaření“. Z Ameriky tykve skutečně pocházejí a předpokládá se, že byly pěstovány již před pěti až deseti tisíci lety. Ale dost historie o dýních! Otevřete si článek a inspirujte se těmi nejlepšími recepty s dýní, které najdete u nás na webu ReceptyOnLine.cz

číst dále ...

Jubilejní Burgerfest přivítal 21 000 návštěvníků a trhnul rekord s největším burgerem

10. ročník Burgerfestu, který se o víkendu uskutečnil na holešovickém Výstavišti se skutečně vydařil. Kromě dokonalého počasí po celou dobu akce si jej užilo přes 21 000 návštěvníků a došlo i na rekord. Tím byl největší burger v České republice, který vážil 95 kg a měřil 98 na 24 cm, díky čemuž se podařilo jej zapsat i do České knihy rekordů. Celkem se na akci zkonzumovalo 45.000 burgerů v 53 bistrech a restauracích, proběhlo 10 workshopů a kuchařských show, byly zvoleny nejlepší restaurace a rozdaly se ceny v hodnotě přesahující 500 000 Kč.

číst dále ...

Červená řepa jako nepostradatelná lahůdka nejen do upršených podzimních dnů

Pro všechny milovníky barevných jídel máme skvělou zprávu. Nastává čas připravit si krásné pokrmy, které potěší na pohled v době šedivých dnů, ale zároveň budou také vitamínovou bombou, kterou v těchto dlouhých měsících jako když najdete! Červená řepa je hvězda nejen podzimní kuchyně a dokáže svou chutí pořádně překvapit. Připravte si s námi originální recepty!

číst dále ...

Celer jako výtečná surovina tentokrát v hlavní roli

Možná i vy patříte mezi ty, kteří považují celer za nudnou zeleninu, která je vhodná maximálně do vývaru či do oblíbené svíčkové. Nenechte se však mýlit a dejte mu šanci. Pověřte celer hlavní úlohou ve své kuchyni a zkuste z něj vykouzlit originální dobroty. Uvidíte, že tento zdánlivě nenápadný kousek umí pořádně překvapit!

číst dále ...

Vyhlášen byl Evropský den ekologického zemědělství, slavit se bude 23. září

Evropský parlament, Rada Evropské unie a Evropská komise, tři klíčové instituce EU, dnes podepsaly společné prohlášení, kterým oficiálně vyhlásily 23. září Evropským dnem ekologického zemědělství.

číst dále ...

Vlašské ořechy. Víte, jak s nimi nakládat?

S plody ořešáku královského se pravděpodobně setkal každý z nás. Podobnost zvrásněných jader vlašských ořechů s mozkem je velmi příznačná, neboť vysoký obsah omega-3 mastných kyselin účinně podporuje funkci mozku.

číst dále ...

Dýňová sezóna na obzoru: Připravte si originální recepty na ohni

Léto už se pomalu blíží ke konci, ale počasí ještě stále přeje grilování, a proto je nejvyšší čas si tuto oblíbenou sezónu ještě trošku užít. Zkuste si kulinářské tvoření na ohni zpestřit a vsaďte na dýně. Jejich sezóna začíná koncem srpna a trvá až do prvních mrazíků. Máte tak spoustu času vyzkoušet neotřelé recepty.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy