REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Dieta při prudkém žaludečním kataru

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Prudký žaludeční katar (akutní gastritida), lidově označovaný jako „zkažený žaludek“, může vzniknout z různých příčin. Např. po větším přejedení, po nezvykle mastné potravě, po požití ne zcela čerstvých potravin nebo pokrmů, po ohřívaných pokrmech, sekané, mletém mase, po majonéze a majonézových salátech, starších uzeninách, rybách aj.


Potíže se mohou objevit jen u někoho, zatímco ostatní, kteří jedli stejný pokrm, zůstanou bez příznaků i potíží. Stává se, že u jedinců zvyklých na málo mastnou a málo tučnou stravu se dostaví nepříjemné příznaky prudkého zánětu žaludeční sliznice na zabijačce. Stačí, aby snědli kousek tučného ovaru, talíř ovarové polévky, jaternici nebo jelítko.

K příznakům patří především nechutenství (někdy až odpor k jídlu), po chvíli tlak až bolest v nadbříšku, pocit nevolnosti, nucení na zvracení a většinou i opravdové zvracení. Zvrací se nejdříve potravina, která vyvolala potíže. Po vyprázdnění žaludku zvracení většinou přestane; někdy však může přetrvat jako nucení na zvracení, tak úporné zvracení i při zcela prázdném žaludku. Pokud tyto potíže přetrvávají u malých dětí nebo starých lidí, vyhledáme raději lékaře. Příznaky zkaženého žaludku však asi většinou lidí zná a zažila je na vlastní kůži. Výplach žaludku je nutno provést jen u malé části postižených a provádí se s lékařem, zahájíme co nejdříve dietní postup sami. Rozhodně není správné čekat do druhého dne nebo přes víkend.

Nejprve postiženému přestaneme podávat jakékoliv pokrmy; není to obtížné, protože sám pociťuje nechutenství, až odpor k jídlu. Rozhodně ho nenutíme do jídla, hladovka je v tomto případě nutná, což platí i u postižených dětí. Při hladovce podáváme jen vhodné tekutiny, protože zvracením dochází k jejich ztrátě a během několika málo hodin musíme začít se zavodňováním organismu. Větší ztráty vody mohou vyvolat, zejména u malých dětí a starých lidí nepříjemné příznaky. Ty mohou vyústit až do celkově těžkého stavu, dokonce i včetně postižení vědomí, ztráty rovnováhy, neschopnosti udržet se na nohou apod. V takových případech bývá lékařská a někdy nemocniční péče nutná. Snažíme se předejít těmto příznakům především tím, že nejdříve podáváme postiženému lžičkami studený, hořký pravý čaj. Trvá-li nucení na zvracení, můžeme do čaje přidat několik kostek ledu, protože ledovou tekutinu nemocná žaludeční sliznice lépe snáší. Přešla-li část závadného pokrmu nebo potraviny ze žaludku do střeva, podáváme několik tablet živočišného uhlí s vodou, v krátké době alespoň šest, můžeme však i více. Při potížích s polknutím tablety rozdrtíme. Živočišné uhlí na sebe ve střevě naváže škodlivé látky a odvede je stolicí z těla ven. Je-li až škodlivá látka ve střevě, podává se někdy účinné projímadlo, nejlépe karlovarská sůl, není to však vždy nutné.

Nevyvolává-li podávání studeného, hořkého pravého čaje nucení na zvracení ani bolesti v krajině žaludeční, zvyšujeme množství čaje a trochu ho osladíme. Při návratu potíží začneme opět podávat hořký ledový čaj. Obvykle stačí dodržovat čajovou dietu jeden den a pak začít optrně s rozšiřováním diety. Druhý den je vhodné sníst polévku z nějaké obilniny, např. Z prolisovaných ovesných vloček, z rýže, z krupek. Snáší-li ji nemocný dobře, můžeme jako další denní jídlo zvolit buď bramborovou kaši, připravenou bez mléka a omastku, nebo bramborovou polévku bez jíšky, hub i bez kousků zeleniny, nejlépe prolisovanou nebo třenou. Dietu dále rozšiřujeme o pudink, rýžový nebo těstovinový nákyp, ovocné kysely, čaj s mlékem, pyré z vhodných druhů ovoce nebo kompotů (např. Z meruněk, broskví, jablek), vejce namekko, nákyp z libového masa, sušený plátek veky. Třetí nebo čtvrtý den už můžeme podat i vajčnou omeletu, lehké krupicové noky s vejcem, suchary, piškoty, šlehaný kvalitní tvaroh (netučný), vaječnou sedlinu aj.

Rozšiřování diety se řídí celkovým stavem nemocného a jeho potížemi. Někdo se cítí dobře už druhý nebo třetí den, jiný si poleží třeba i celý týden, což platí zejména o malých dětech a starých lidech nebo nemocných trpících chorobami. Vždy dbáme na dostatečný příjem tekutin. Jsme opatrní s podáváním tuku a tučných potravin, protože po nich se porušená sliznice pomaleji hojí a riskovali bychom také přechod kataru do chronického stadia. Podobně vynecháme až po dobu několika týdnů i ostřejší koření. Rozhodně se nesnažíme poškozené trávicí ústrojí „pročistit“ alkoholickými nápoji, pálivým gulášem nebo jinými ostrými a palčivými pokrmy. Představa, že takové nápoje nebo pokrmy pročistí žaludek i střeva, je zcela mylná. Výsledkem je spíše zhoršení potíže či zpomalení hojení. Na normální stravu, avšak méně mastnou, převádíme nemocného obvykle třetí až čtvrtý den, vždy však podle jeho celkového stavu.

Jednu z možností dietního postupu při nekomplikovaném prudkém žaludečním kataru uvádí následující jídelníček. Všimněte si, že do něj není zařazena krupičná kaše. I když ji mnozí považují za dietní a šetrný pokrm, obsažený tuk ( z mléka a másla na omaštění) v kombinaci s cukrem zatěžují trávicí ústrojí. Je proto pro dietní postup nevhodná. Rovn+ěž čokoládu nelze doporučit.

Příklad jídelníčku při prudkém žaludečním kataru

1. den

Vlažný nebo studený až ledový pravý čaj bez cukru, popř. malé množství dietního karlovarského sucharu (bez cukru) nebo rohlíku či veky z předchozího dne.

2. den

Snídaně: Pravý hořký nebo mírně oslazený čaj, karlovarský suchar, popř. plátek včerejší veky či rohlíku (ne tukového).

Přesnídávka: Ovocný kysel.

Oběd: Lisovaná polévka z ovesných vloček, bramborová kaše bez mléka a omastku.

Svačina: Pudink z nízkotučného mléka, ovocné pyré.

Večeře: Bramborová polévka lisovaná, strouhaná mrkev s jablkem.

3. den

Snídaně: Pravý slazený čaj, včerejší houska nebo rohlík (ne tukový).

Přesnídávka: Bílý jogurt, suchar nebo piškot.

Oběd: Mrkvová polévka s brambory, nudlová sedlina.

Svačina: Čaj s mlékem, opečený plátek veky (bez česneku).

Večeře: Vařené těstoviny, mleté hovězí nebo telecí maso.

4. den

Snídaně: Pravý čaj nebo čaj s mlékem, veka či rohlík.

Přesnídávka: Tvaroh utřený s koprem, pažitkou nebo petrželkou, rohlík.

Oběd: Žemlová polévka, rýžový nákyp s ovocem.

Svačina: Ovocný rosol, suchar.

Večeře: Hovězí plátek v bešamelu, vařený brambor, meruňkový kompot.

5. den

Přechod na normální stravu, avšak s omezením tuků a koření.

Vybráno: Kuchařka naší vesnice (r. 1999)

Autoři: Hana Sedláčková (ved.

autorského kolektivu), Anna Benešová, Marie Havelková, MUDr.

Stanislav Hejda, DrSc., dr.

ing.

Anna Horynová, dr.

Marie Hrubá, prof.

MUDr.

Jiří Jodl, CSc., doc.

MUDr.

Zdeňka Kuncová, Csc.,prof. MUDr.

Vlasta Kurzová, Marie Mazalová, Ladislav Nodl, Karel Pinka, Alice Pinková, Jarmila Rakušanová, ing.

Jana Rysová, Hana Sedláčková, Olga Sobotková, Anna Straková, Marta Vávrová, Marie Voldánová.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Nejnovější články

12 nejlepších receptů z medvědího česneku

Medvědí česnek je poslední roky novým hitem českých kuchyní a to především v jarním období, kdy se objevuje hlavně v lužních lesích na bohatých půdách, kde vytváří doslova kobercové porosty. Najdeme ho od března do května, pak zasychá a jeho růst přestává. Ovšem pokud si medvědí česnek naložíte, můžete ho používat po celý rok! V tomto našem výběru najdete několik nejlepších vyzkoušených receptů na medvědí česnek, ale také recepty na pokrmy ochucené právě tímto pokladem, medvědím česnekem.

číst dále ...

4 nejlepší třešňové Cake Pops recepty

Tak dobré a přitom tak rychle pryč. Třešně jsou jedna z těch typicky letních surovin, která je pryč dřív, než se rozkoukáte. Vrhněte se na ně tento rok pořádně a až se vám přejí čerstvé, zakomponujte je do dezertů! Hitem jsou teď dezerty, které si každý jednoduše vezme do ruky bez složitého krájení a oddělování.

číst dále ...

3 okamžiky, kdy se vyhnout cukru a vsadit na svačinku plnou bílkovin

Když nás trápí pocit hladu, zaženeme ho jídlem. Spousta potravin ho dokáže přirozeným způsobem potlačit, obzvlášť potom ty, které jsou bohaté na proteiny a navozují rychlý pocit sytosti. Jiné zase naopak ovlivňují chutě a je lepší se jim vyhnout obloukem. Jsou to ty s vysokým glykemickým indexem, které sice „zaplácnou“, ale zanedlouho se žaludek ozve znovu a o to silněji. Obzvlášť pozor si dejte na potraviny, v kterých byste nenápadně ukrytý cukr nečekali. Ozývá se hlad nevhod? Zažeňte ho unikátní proteinovou tyčinku bez přidaného cukru.

číst dále ...

Bageterie Boulevard uvádí nové menu podle známého izraelského šéfkuchaře, jako první ho ochutnal izraelský velvyslanec

Zákazníci Bageterie Boulevard možnost ochutnat nové sezónní Chef Menu, které pro ně sestavil přední izraelský šéfkuchař Charlie Fadida z Tel Avivu. V menu hrají prim chutě i suroviny typické pro izraelskou kuchyni. Kromě dvou různých baget a polévky se v rámci řady Balanced calories představí také vegetariánský burger a veganský wrap. Nové Chef Menu je dostupné na všech pobočkách Bageterie Boulevard. Jako první menu ochutnal velvyslanec Státu Izrael v České republice Daniel Meron.

číst dále ...

Zpestřete si grilování prvním nutričně kompletním rostlinným burgerem od české Many

Česká firma Mana přišla s novinkou, kterou je první nutričně kompletní rostlinný burger na světě. I přes jeho rostlinný původ neztrácí tento burger nic na chuti ani textuře. Díky intenzivnímu vývoji se podařilo vytvořit burger, který chutná stejně dobře jako ty masové, má pevnou strukturu, a přitom je i skvěle šťavnatý. ManaBurger není jen pro vegany, ale i pro ty, kteří mají rádi chuť poctivého burgeru z hovězího masa, ale chtějí si místo něj občas dopřát zdravější a nutričně plnohodnotnou alternativu vyrobenou s výrazně nižším dopadem na planetu. Výroba tohoto burgeru je totiž výrazně šetrnější k životnímu prostředí než produkce hovězího masa. Energetická náročnost je o polovinu nižší a spotřeba vody dokonce o 99 %.

číst dále ...

Zelenina jako strašák dětských talířů

Zelenina – základní potravina, která by měla mít své místo v dospělém, ale i dětském jídelníčku. Jenže donutit děti zeleninu jíst, bývá občas problém. Můžete ji ale šikovně schovat do jídel, ve kterých nepůjde tolik poznat. Přinášíme vám tipy, jak udělat pokrmy ze zeleniny atraktivnější a taky chutnější.

číst dále ...

Netradiční recepty ze zeleniny

Ani vás už nebaví neustálé vymýšlení receptů? Rádi byste uvařili něco nového, chutného, barevného a zároveň plného vitamínů? Sáhněte do spíže po zelenině a zkuste tentokrát připravit netradiční pokrmy, které zachutnají nejen vám, ale celé rodině!

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy