REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Beefsteak (biftek)

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Biftek nebyl znám ještě v 18. století. To se ještě kusy masa pekly vcelku. Museli to být až londýnští řezníci, kteří pro Angličany, známé ve světě jako „pojídači hovězího masa“, nakrájeli na plátky a vynalezli tak beef steak neboli biftek.


Pravý biftek se připravuje zásadně ze svíčkové nakrájené ze středu na menší kulaté bifteky (maso má být odleželé a musí mít hnědočervenou barvu ne světle červenou), povrch masa omyjeme vlhkou utěrkou a nikdy nenamáčíme do vody, které slabě naklepeme dlaní ruky, ne paličkou na maso, osolíme a rychle opečeme, po obou stranách v předem rozpáleném másle a oleji, který musí být kvalitní, vhodné jsou rostlinné oleje nebo tuky, které neobsahují mnoho vody a případně přepuštěné máslo.

Velmi důležitá je pánev na bifteky. Nejlepší je těžká litinová, která dobře vede teplo. Na každý biftek používáme novou dávku tuku a čistou pánev, aby se vypečená šťáva nepřipálila a nebyla hořká. Protože nemají být zcela propečené ani příliš krvavé, nýbrž uvnitř růžové, pečeme je po každé straně asi 4–5 minut. Šťáva se podává ve zvláštním omáčníku nebo se přelije přes maso. Šťávy se nepřipravuje mnoho, zpravidla stačí použít vypečenou šťávu. Plátky bifteků mohou být i silnější, například 4 cm. Základní pravidlo pak zní – na každý centimetr síly masa přidáme 1 minutu z každé strany navíc.

Na ozdobu hotového bifteku můžeme použít morek z uvařené morkové kosti, bylinkové máslo, kolečko citrónu, nakrájenou pažitku, předem na oleji osmahnutá rajčata, plátek hrušky a kousek nivy a lehce v troubě nebo grilu zapéct na 220 °C a kousek červené papriky, vhodná jsou i kolečka vídeňské cibulky, ale ozdobit můžeme biftek i kouskem ančovičky a plněnými olivami nakrájenými na plátky nebo zelenými olivami bez pecek.

Jako přílohy jsou vhodné hranolky, lupínky, pečené brambory, dušená zelenina, saláty nebo pečivo.

Úpravy steaků podle přání hosta:

Biencuit (bien kui) – maso je propečené i uvnitř. Zprudka opékáme z každé strany 3 minuty a pak dopečeme 5–10 minut na mírném žáru.

Bleu, very rare (blé, very ré) – maso má tenkou hnědou kůrčičku, ale uvnitř je syrové. Opékáme asi 1 minutu z každé strany na maximálně rozpálené pánvi nebo grilu (asi 230 až 250 °C)

Durch (německy) – veskrze, zcela propečený steak

Medium (midium) – steak krátce opečeme a pak stáhneme a na mírném ohni necháme péct. Steak je uvnitř teplý a růžový, ale ne však krvavý. Nejčastěji připravovaný podle přání hostů. Pečeme 2-3 minuty z každé strany a pak dopečeme 2-3 minuty na mírnějším stupni.

Medium rare (midium ré) – mírně krvavý, na okrajích růžový, uprostřed krvavý

Medium well (midium vel) – propečený, na okrajích hnědý, uprostřed růžový

Point (poen) – steak má hnědou kůrku, ale uvnitř je růžový

Rare (ré) steak krátce opečeme na prudkém ohni, pak stáhneme a na mírném ohni necháme péct. Steak je uvnitř teplý a krvavý. Pouze okrajové opečení.

Raw (ró) – steak krátce zprudka opečeme na ohni na lávovém grilu, pak jej stáhneme a na co nejmenším možném plameni necháme táhnout. Steak je uvnitř teplý a syrový.

Saingnant (seňant) – polosyrový, mírně krvavý steak. Maso má hnědou kůrčičku, pod ní je růžové a uprostřed ještě krvavé. Pečeme 2 minuty z každé strany.

Well Done (weld dan) – steak krátce na prudkém ohni opečeme a pak na mírném ohni necháme pozvolna dlouho péct. Steak je uvnitř teplý,  propečený s narůžovělou barvou, bez stopy krve. Hnědý přes celou šířku steaku.

Podle velikosti a způsobu úpravy se steaky připravují okolo 20–30 minut i více.

Autor: Jaroslav Vašák

Další články k tématu:

Grilujeme hovězí maso Druhy hovězího masa

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy