Arašídy, buráky nebo burské oříšky, všechna označení nesou plody podzemnice olejné, které většina z nás považuje za oříšky, přestože se jedná o luštěninu. Arašídy však díky své chuti přesto zůstanou pro většinu z nás oříšky, které si budeme dopřávat ještě s větší chutí, jakmile zjistíme, jaké bohatství se ukrývá pod jejich skořápkou.
S arašídy přežívali vojáci
Buráky si s chutí dopřáváme již po celá staletí a jejich příznivé účinky na lidský organismus oceňovali již staří Aztékové. Naši předci si oblíbili arašídové máslo na zmírnění bolesti zubů, dále arašídy používali jako podporu léčby tuberkulózy či jako doplněk výživy nemocných pacientů. Důležitou potravu představovaly právě arašídy pro vojáky k přežití během války Severu proti Jihu. Říkáte si, zda opravdu mluvíme o těch malých arašídech, které si s radostí dopřáváte jen tak k televizi či u sklenky vína? Ano, arašídy nejen skvěle chutnají, ale jsou zároveň potravinou bohatou na cenné živiny, a jelikož jsou až téměř z poloviny tvořeny tukem, je nutné brát v potaz zkonzumované množství. Zmíněné tuky však zastupují polynenasycené mastné kyseliny, které pomáhají udržovat zdravou hladinu tuků v krvi, což platí i pro náš cholesterol. „Arašídy v rozumném množství rozhodně patří do vyváženého jídelníčku, a to včetně období hubnutí. Hovoříme přibližně o jedné hrsti denně, která nám pomůže stabilizovat krevní cukr a doplní tělu bílkoviny, mnoho mikroživin i vitamínů,“ vysvětluje Petra Vránová, generální ředitelka rodinné pražírny oříšků Alika.
Arašídy dobijí baterky i zasytí
Energii potřebujeme na každodenní fungování i dobrou náladu a jak se říká, snídaně dělá den. Doplnit energii třeba právě arašídy již po ránu se rozhodně vyplatí. Tuk obsažený v arašídech uvolňuje energii pomaleji a zasytí nás tak od rána na několik dalších hodin. Pocit sytosti ještě umocní obsažené bílkoviny, které tvoří zhruba čtvrtinu podzemnice olejné. Tyto rostlinné bílkoviny mají navíc vysokou biologickou hodnotu, tedy vysokou vstřebatelnost a využitelnost. Složení dělá z arašídů vhodného společníka na cesty, který zasytí náš žaludek a potěší organismus i chuťové pohádky. Při mlsání doma díky nim nebudeme mít zase chuť zobat další dobroty a zvyšovat zbytečně svůj celkový energetický příjem.
Náboj živin, vitamínů a minerálních látek
Vedle již zmíněných tuků a bílkovin obsahuje podzemnice olejná značné množství vlákniny a vitamínů. Vlákniny obsahují arašídy zhruba 10 % svého obsahu a z vitamínů jsou bohaté především na vitamíny skupiny B, A a E. Ani to však není vše, arašídy obsahují hořčík, draslík a fluor. Díky tomu jsou arašídy skvělou potravinou nejen při hubnutí a stabilizaci cukru v krvi, ale mají příznivé účinky i na naši pokožku a zažívání. „Obsah hořčíku v arašídech není vůbec zanedbatelný. 100 g plodů obsahuje přibližně 160 mg a tato dávka odpovídá přibližně 50% podílu doporučené denní dávky dospělého člověka. Hořčík se z těla vyčerpává především při stresu či zátěži a jeho nedostatek nám dokáže způsobit nepříjemné svalové křeče. Zároveň konzumací arašídů můžeme významně doplnit mangan, který se podílí na vyplavování jedů z organismu a podporuje tak naši obranyschopnost,“ doplňuje Petra Vránová z Aliky. Obranyschopnost, lepší paměť i krvetvorba, to vše dokáží zlepšit látky obsažené v těch malých lahodných arašídech. A co více, objevíte v nich i silný antioxidant resveratrol, který má podle průzkumů protizánětlivé účinky, podporuje kardiovaskulární systém, podílí se na prevenci rakoviny, a dokonce dokáže zpomalit stárnutí našich buněk. Látka zvaná resveratrol je známá především v červeném vínu, které si dopřávají Francouzi a vznikl tak proslulý francouzský paradox postavený na faktech, že Francouzi rádi konzumují tučná jídla, a přesto mají nízký výskyt srdečních chorob. Ať je tento paradox postavený na pravdě či nikoliv, dopřávat si jednu hrst denně arašídů se rozhodně vyplatí. A pokud jste o tom ještě neslyšeli, můžete si podzemnici olejnou vypěstovat i sami doma, stačí květináč, kypřejší půda s obsahem písku a dostatečný přísun světla a zálivky. Takže s chutí hurá do toho.
Zdravé burákování
Burské oříšky neboli arašídy známe prostě všichni. Věděli jste však, že se arašídy řadí mezi luštěniny a obsahují vysoké množství bílkovin, hořčíku, manganu, vitamínů řady B a navíc oblíbeného koenzymu Q10? Mlsání buráků má za nás rozhodně zelenou a sáhnete-li po KK arašídech pražených nesolených, nebudete chtít již nikdy jiné. KK arašídy nabízí tu nejlepší kvalitu a jedinečnou chuť, do které se rychle zamilujete. Nesolená varianta arašídů pražených na slunečnicovém oleji navíc potěší i vaše zdraví.
Dopřejte si je jen tak nebo si z nich nachystejte domácí müsli tyčinky či granolu, přidejte je do snídaňové kaše či smoothie. Nepostradatelné budou i při přípravě asijské kuchyně.
KK arašídy pražené nesolené (250 g) zakoupíte od 55 Kč v prodejnách Makro, Billa, Globus, Kaufland, Albert, Penny a na e-shopech rohlik.cz, kosik.cz, zdraveorechy.cz
Beefsteak (biftek)
Čarujeme s rýží: víte, jaké druhy rýže jsou vhodné na rizoto či jako příloha?