REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Angrešt (Srstka obecná)

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Opadavý, samosprašný keř vysoký až 1,5 m. Plody má velké do 3 cm,oválné, luté a nachové, obsyhující vitamín C.


Encyklopedie ovoce: BobulovinyLatinsky: Grossularia uva-crispa

Zelené angrešty, které se prodávají v obchodech, jsou určeny pro kuchyňskou úpravu a mají málo společného s rozplývavě sladkými, plně vyzrálými plody stolních odrůd. Na rozdíl od jiných rybízů má angrešt větší a chlupaté plody a je trnitý. Pěstuje se snadno. Někdy bývá pěstován na kmínku. Při dobré péči a správném prořezávání jsou jeho plody velké a šťavnaté v širokém spektru barev a výbornou chutí od svěží sladkokyselé až po sytou vinnou.

Angrešt, správně česky nazývaný srstka obecná (Ribes grossularia), je původnním evropským druhem. Poprvé se objevuje zmíňka o angreštu v kupní smlouvě Westminsterské zahrady krále Eduarda I. v roce 1276. Jeho pěstování se nejvíce rozšířilo v Británii, kde se v 19. století pěstovalo na sta odrůd. Tehdy se zahrádkářům dařilo vypěstovat plody, dosahujících velikosti vejce slepic liliputek. Mimořádně velká, červená a téměř lysá odrůda London obsadila na výročních výstavách největších plodů v letech 1829 až 1867 první místo a byla tak po 37 let neporaženým šampiónem.

Srstka roste planě skalnatých stanovištích jako drobný keř různého tvaru, často rozvolněný, s plody proměnlivé barvy i velikosti. Americké odrůdy byly vyšlechtěny ze srstky rozkladité (R. divaricatum), která má menší plody a je odolná proti americkému padlí, které může evropské odrůdy zničit.

London (středně sezónní) má největší plody temně rudé barvy. Velmi oblíbená odrůda je Langley Gage (středně sezónní) s velkým množstvím průsvitných bílých plodů s vynikající sytou sladkou chutí. Early Sulphur (velmi ranná) má chutné zlatožluté, téměř průsvitné bobule střední velikosti. Významná je také odrůda Gunner (středně sezónní) s plody výrazné chuti a olivově zelené barvy, úrodu ale nemá příliš bohatou. Leveller (středně sezónní) patří mezi velice chutné odrůdy a plody má žlutozelené. Americká srstka rozkladitá není tak trnitá a má menší tmavé bobule podobné černému rybízu. Další odrůdou je například zelenoplodý Pixwell. Srstka hloholistá (R. oxycanthoides) je další z mnoha amerických druhů, má má malé červené plody.

Z malých zelených plodů, které po tepelné úpravě červenají, připravíme nejchutnější kyselé džemy a koláče. Zralé plody, které mají plnou chuť a jsou méně kyselé, používáme jako stolní ovoce. Vaříme-li sladké a zralé plody, přidáváme červený rybíz pro zvýšení kyselosti. Často z angreštu připravujeme rosoly, které neobsahují tuhé slupky a semena.

Z angreštu lze vyrobit silné víno, podobné tradičnímu z hroznů.

Zdroj: Velká kniha zeleniny, bylin a ovoce – Matthew Biggs, Jakka Mc Vicarová, Bob Flowerdew

Recepty z angreštu:

Polská angreštová omáčka Angreštový kompot Džem z angreštu Angreštový koláč

Kakaové řezy s angreštem Šťáva z angreštu ….

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

6 tipů na bezpečný detox

Střevo je branou do těla. Prochází jím vše, co zkonzumujeme a většina z toho se zde také vstřebává. Jakékoliv poškození či disbalance střevní mikroflóry se může ošklivě podepsat na našem zdraví a potažmo psychice. Nový rok je ideální čas začít očistu těla a dobít energii na vše nadcházející. Držte se těchto jednoduchých 6 tipů a detox pro vás bude radostí.

číst dále ...

Jaký nápoj nejvíce přes den pijete?

Dostatečný příjem vody, ale i jiných tekutin, je pro naše tělo nezbytné a pomáhá nám v mnoha ohledech. Ano je důležité pít, ideálně pak postupně, během celého dne a dodržovat tak pitný režim. Ale co většina z nás vlastně přes den pije? Je to jen obyčejná voda, litry kávy nebo si dopřáváme nějaké kupované sladké nápoje?

číst dále ...

Nápadité recepty, díky nimž zase dopnete kalhoty

Leden, do kalhot vlezem. I tak bychom si mohli s nadsázkou poupravit známou českou pranostiku. Vánoční hodování se na nás totiž většinou podepíše a v prvním měsíci roku můžeme mít problém dopnout pásek, kalhoty, sukni… Navíc se zase proměnily naše chutě a my toužíme po něčem vyloženě lehkém, nepříliš mastném. Pozor, to ovšem neznamená, že to nebude dobré! Pokud je pokrm nabitý kvalitními surovinami, které poznáte také díky značkám kvality (např. Klasa, Regionální potravina nebo Bio), zažijete chuťové orgie. A navíc pak budete mít v bříšku jako v pokojíčku. Pojďme na to.

číst dále ...

Vliv olivového oleje na vaše zdraví

Právě v této době je vhodné věnovat zvýšenou pozornost a péči svému zdraví. Již Homér označoval olivový olej za tekuté zlato, a to ještě zdaleka neměl k dispozici tolik vědeckých studií, jako máme my dnes. Pravidelné užívání olivového oleje je vhodné nejen pro prevenci civilizačních chorob, jako je rakovina a cukrovka, ale koriguje i hladinu cholesterolu nebo chrání krevní oběh. A jak jistě víte, lze ho užívat nejen vnitřně, ale také na tělo nebo vlasy.

číst dále ...

Cena medu zůstane i přes velký nedostatek českého lesního medu stejná, očekává se rekordní zájem

Český lesní med koncem ledna v obchodech dojde z důvodu špatné snůšky, komentuje situaci Milan Špaček z firmy Medokomerc, která je největším tuzemským zpracovatelem medu. Včely vyprodukovaly v roce 2020 nejméně medu za posledních 20 let.

číst dále ...

Novoroční detoxikace i posílení organismu si žádají vodu

Příchod nového roku vítá po svátečních oslavách mnoho lidí s řadou předsevzetí, která si většinou kladou za cíl detoxikovat a posílit organismus a ideálně i zhubnout či zformovat postavu. Toto úsilí se neobejde bez pravidelného pohybu a dostatku tekutin. Hledáte-li jednoduché a chytré řešení, volte výrobníky SodaStream. V pohodlí a bezpečí domova vám během chvilky připraví čerstvou perlivou vodu a ušetří čas, námahu i výdaje.

číst dále ...

Suchej únor? Tak na ten se napijem – nealkoholický Hrozňáček od Rybízáku k tomu přímo vybízí

Únor se v České republice zapsal jako měsíc bez alkoholu. Pokud neradi trháte partu, ale chuť vína by vám chyběla, přesedlejte v únoru na nealkoholické ovocné víno. V sortimentu české značky Rybízák najdete výborné víno Hrozňáček – chutná skvěle, ale je bez alkoholu.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy