REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Aronie

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Samosprašný, opadavý keř vysoký až 2 m. Plody má velké 2 cm, kulaté, černé, s vysokým obsahem vitamínu C. Arónie se pěstuje většinou jako keř, ale také se roubují na jeřáb ptačí, na kterém vytváří menší koruny.


Latinsky: Aronia melanocarpa

Plody aronie, někdy též nesprávně označované jako černý jeřáb, jsou v syrovém stavu trpké a kyselé, ale po uvaření a přislazení mají zajímavou chuť. Jsou tvrdé, červené a dozrávají až do nachové či leskle černé barvy. Vzhledem i chutí se velice podobají plodům černého rybízu, i když jsou kyselejší a mají zvláštní, jakoby borové aroma. Tam, kde nelze pěstovat černý rybíz, slouží aronie jako jeho užitečná náhražka. Tak je tomu například v některých částech USA, odkud tato rostlina také pochází.

Keře rostou snadno a spolehlivě a dosahují výšky i šířky kolem 1,5 m. Díky svým bílým květům, podobným hlohu, a krásným barvám podzimního listí, patří arónie mezi nejdekorativnější ovocné keře. Je vzdálenou příbuznou hrušni a zejména jeřábům.

Plody lze zpracovávat podobně jako černý rybíz a někdy jsou dokonce aromatičtější. Zavařeniny z černých jeřabin se hodí k pikantním pokrmům a mohou nahradit klikvový rosol. Plody mají až 60 % šťávy. Tato šťáva se dá s úspěchem také použít na přibarvování světlých vín, různých nápojů, šťáv atd. Z plodů jsou výborné kompoty, zavařeniny, džemy, vína, šťávy, plody se dají také sušit a nepodléhají snadno plísni, kvasinkám ani bakteriální hnilobě.

Přírodní šťáva a plody arónie se doporučují jako léčebný prostředek při arteroskleróze, vysokém krevním tlaku a anacidních gastritidách. Šťáva snižuje hladinu cholesterolu v krvi nemocných aterosklerózou. Zvyšuje rychlost proudění krve, což je vhodné při léčení hypertenze. Veškeré výrobky z arónie projevují aktivitu při zpevňování kapilár. Zjistilo se, že působením plodů a šťávy aronie se vyrovnávají procesy vzruchu a útlumu v mozku a snižuje se emocionální nerovnováha.

Zdroj: Velká kniha zeleniny, bylin a ovoce – Matthew Biggs, Jakka Mc Vicarová, Bob Flowerdew a také http://www.ekozahrady.com/aronie.

htm.

Recepty z aronie:

Sirup z aronie Zavařenina z aronie Víno z Aronie

Džem z aronie – pečený Punč z aronie

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy