REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Želatina, jak s ní pracovat

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Taky se vám nedaří připravit dort s krásně ztuhlou želatinou na povrchu? Zkuste si přečíst tyto řádky, snad vám pomohou.


Hodně záleží na druhu želatiny. Pokud můžeme poradit, technologicky míň náročný je agar. Želatina pokud do ní přidáte třeba na dochucení kyselinu citronovou, nebo jí převaříte, tak už nikdy neztuhne! Agar se může dochucovat a znova rozehřívat. Pokud želatinu používáte do náplně, zkuste zvolit raději želatinu na aspiky, ne ty ochucené, ty bývají většinou hodně řídké i po zatuhnutí. Také záleží, kam želatinu použijerme, jestli na dozdobení, nebo do krémů. Na potahování košíčkú je lepší zase gel PALLETA.

Rozmíchání želatiny v horké vodě:

Želatinu rozmícháme v horké vodě, přidáme cukr a necháme dlouho chladnout, na moučník popřípadě do krémů ji vléváme až uplně studenou!

Nabobtnání plátkové želatiny ve studené vodě:

Plátkovou želatinu stačí namočit do mističky se studenou vodou, na pár minut, tak na 4-5 minut. Bobtnat u želatiny znamená že namočená želatina zvláční (stane se z ní jakási slizská hmota, která ovšem stále drží dobře pohromadě). Nabobtnalou želatinu buď prsty vyndáme a opatrně v pěsti vymačkáme přebytečnou vodu nebo namočenou želatinu přecedíme přes sítko a mírně na ni zatlačíme a tím vymačkáte přebytečnou vodu. Takto namočená a “vyždímaná” želatina se buď rozpustí v požadovaném množství tekutiny, nebo se zamíchá například do horkého mléka či horké směsi. Nevaří se! Teplota hmoty do které se míchá stačí okolo 80 °C.

Zdroj: Cukrář.cz, téma: Želatina pomóc!

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy