REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Zázvor

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Je oblíbené asijské koření. Má výraznou sladkokyselou chuť. Na trh přichází v kouscích, mletý v prášku nebo naložený ve sladkokyselém nálevu.


Bylinky, koření a kořenící směsiBotanický název: Zázvor lékařský

Bývá součástí kari koření. Hojně se používá s úpravě pokrmů v čínské, indické, japonské kuchyni, ale i jinde. Na Západě je zázvor oblíben jako koření do sladkostí a perníčků. V některých zemích je oblíbené i zázvorové pivo. Zázvor se používá i při výrobě likérů, bonbónů a pečiva.

Je dokázáno a historicky doloženo, že Číňané používali kořenů zázvoru již před více než 5000 lety.

Zázvor pochází z Přední Indie a je zajímavé, že dosud nebyl nikde nalezen planý zázvor (stejně jako dosud nebyla nikde nalezena planá kukuřice). Nejlepší chuť má čerstvý kořen. Na Dálném východě se hojně používá při úpravách masa a ryb, aby se zabránilo hnilobným procesům.

Zázvor se hodí odo masových míšenin, do mletých mas, sekané pečeně, k hovězímu masu nebo králíkovi, o vánocích jsou oblíbené zázvorky, ke kuřeti, mletý můžeme přidat i do cukroví, do perníku anebo do slaného pečiva.

Zázvor působí antiseptiky, poidporuje trávení a odstraňuje nadýmání. Hojně se používá v úpravě kuřecích pokrmů. Velmi chutný je zázvor čerstvý, který se může nahradit sušeným zázvorem, ale musíme ho na několik hodin namočit do vody. Zázvor se také proslazuje.

Recepty se zázvorem:

Králík dušený na zázvoru Česnekový ocet se zázvorem Zázvorky

Skopové řízky na slanině a zázvoru Zázvorové bonbóny

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy