REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Závojenka podtrnka

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Časně rostoucí jedlá houba, najdeme ji poměrně hojně pod růžokvětými stromi a keři.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Entoloma clypeatum

Jedlá …………………. Závojenka podtrnka je jedlý druh houby ceněný brzkým výskytem, vhodný do polévek, omáček a směsí. Skvělá je zavařená do sladkokyselého nálevu. Podtrnku by měli však sbírat jen houbaři znalci.

Doba výskytu: březen až červen

Roste poměrně hojně pod růžokvětými stromi a keři – Rosseacea například trnkami, šípky, švestkami, jabloněmi v zahradách, sadech a parcích, na mezích, ale méně často v lesích. Má několik barevných forem.

Klobouk až 100 mm, kuželovitý až vyklenutý, později až plochý, lesklý, hnědý až šedohnědý, vysychající do béžově hnědé nebo šedohnědé barvy. Lupeny jsou zoubkem připojené, bělavé nebo našedlé, později růžové. Třeň až 100 mm válcovitý, bílý, rýhovaný bělavý až našedlý. Dužnina je bělavá, pod pokožkou klobouku nahnědlá, po poranění barvu nemění, má moučnou vůni i chuť.

Možná záměna:

Jedovatá závojenka olovová (Entoloma sinuatum) roste později a na jiných stanovištích a vyhledává vápenité půdy, jedlá závojenka sadovka (Entoloma sepium), roste na stejných stanovištích jako podtrnka, však po omaku a poranění červená, závojenka Saunndersova (Entoloma saundersii), která je také jedlá, má vodnatě zbarvený klobouk, roste především pod jilmy ale také pod švestkami a hlohy.

Autor textu: Dalibor Marounek, autor fotografie: Martin Kříž

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy