REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Závojenka sadovka

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Časně rostoucí jedlá houba, najdeme ji nejčastěji pod švestkami a příbuznými kultivary rodu Prunus, ale i pod růžokvětými stromy a keři rodu Rossacea.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Entoloma sepium

Jiný název: Závojenka červenající

Jedlá ………….. Závojenka sadovka je výborný jedlý druh houby ceněný brzkým výskytem, lze využít do omáček, polévek, směsí, je výborná zavařená i v sladkokyselém nálevu.

Sběrem by se měli zabývat jen znalci, kteří ji dovedou rozlišit od jiných nejedlých a jedovatých druhů závojenek.

Doba výskytu: květen až červen

Roste místy hojně nejčastěji pod švestkami a příbuznými kultivary rodu Prunus, ale i pod růžokvětými stromy a keři rodu Rossacea, nejčastěji v parcích sadech a zahradách.

Klobouk až 100 mm, kuželovitě vyklenutý později plochý, s hrbolkem šedobílý, špinavě bílý, našedlý, nahnědlý. Lupeny bělavé, později růžové, zoubkem připojené. Třeň až 100 mm, válcovitý, bělavý, vláknitý, za sucha se zbarvuje mírně červenohnědě. Dužnina bělavá a po poranění červenající, vůně moučná, někdy ovocná.

Možná záměna:

Velmi podobná je mohutnější jedovatá závojenka olovová (Entoloma-sinuatum), která však roste na jiných stanovištích na vápenitých půdách a později tak červenec až listopad, jedlá závojenka podtrnka (Entoloma clypeatum), roste na stejných stanovištích jako sadovka, ale její dužnina po omaku nečervená, dužina není tak masitá a je křehčí, závojenka Saundersova (Entoloma saundersii), je rovněž jedlá, roste zejména pod jilmy ale i pod hlohy a švestkami, má vodnatě skvrnitý klobouk.

Autor textu i fotografie: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy