REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Vzhůru za očistou! Letos to dokážete

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Leden, měsíc plný výzev a odhodlání, je již dávno za námi. Ten čas ale letí, je tu již konec února a vy jste se svým předsevzetím stále na začátku? Velké množství jídla se pokoušíte nahrazovat drastickými dietami, ale očekávaný výsledek se míjí účinkem. Upusťte od tohoto nelidského mučení a vrhněte se s námi do rostlinné výzvy. Vždyť k nápravě máte dojít postupně, ne přecházet z extrému do extrému. Vyzkoušejte jarní očistu, která vás nakopne! Pomůže i záměna živočišných bílkovin za ty rostlinné. Zkuste to a zjistíte, že to není zase tak těžké.


Znáte to možná sami, na konci roku si užijete množství jídla s příslibem sami sobě, že hned v lednu začnete makat. Pohyb rozhodně zařaďte a klidně začněte trénovat na plné obrátky. Co se jídla týče, neberte to tak zhurta, i když je konec zimy a její přechod do jara ideálním obdobím pro nejrůznější půsty a o čisty.

 

 

Postíte se?

Už jste zkusili půst od masa? Pokud ne, za chvilku k tomu budete mít příležitost. Tradiční křesťanský půst totiž začíná na popeleční středu, která letos vychází na 26. února a ukončí jej až Velikonoce v polovině dubna. Že si nedokážete představit, že byste byli tak dlouho bez masa? Zkuste to, vždyť i odborníci doporučují více nahrazovat příjem živočišných bílkovin těmi rostlinnými. Proč? Především proto, že vysoká míra příjmu živočišných produktů poměrně dost zatěžuje naše trávení.

 

Odpočinek pro naše trávení

Pravdou je, že rostlinné bílkoviny jsou neúplné, neobsahují tedy všechny tělu potřebné aminokyseliny. To ale nevadí, pokud bude vaše strava dostatečně pestrá. Velkou výhodou je, že rostlinné bílkoviny jsou snáze stravitelné, a to především díky vláknině, která je v nich obsažená a která podporuje zažívání. A co víc, kromě proteinu do sebe dostanete také množství rozmanitých vitaminů a minerálních látek. Přechod k rostlinným bílkovinám ocení hlavně sportovci, ti, kdo usilují o zdravý životní styl nebo redukci váhy, alergici a ti, koho trápí intolerance na laktózu či lepek. Zkuste proto vysadit na nějaký čas živočišné bílkoviny a sami uvidíte, jestli se budete cítit líp. Třeba objevíte i nové vůně a chutě.

 

Neomezené možnosti

Ačkoliv se může zdát, že vám vyloučením živočišného proteinu nezbyde nic dobrého, nenechte se mýlit. Naopak, možná objevíte pestrý svět nových možností. Základem by měly být luštěniny, ty jsou totiž nejběžnějším a nejdostupnějším zdrojem bílkovin. A už sama tato kategorie je velmi obsáhlá. Zařaďte do svého jídelníčku čočku, která obsahuje jejich významné množství, je nízkokalorická, obsahuje málo cukru a téměř žádný tuk nebo cizrnu, která zlepšuje trávení, stabilizuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje ochranu organismu před nemocemi. Výborně chutnají a tělu prospívají i fazole, brokolice, špenát, quinoa, chia semínka, žlutý hrách, sója, ořechy nebo třeba konopná semínka. Hladu se tak ani během půstu bát nemusíte. V dnešní době navíc existuje řada produktů, v nichž by vás významná bílkovinová složka možná i překvapila. Slyšeli jste třeba už o luštěninových těstovinách Bonduelle Légumio? K dispozici jsou Penne z červené čočky a mrkve, Fusilli z cizrny a kukuřice i Rigatoni z hrachu a cukety. Vyzkoušejte náš recept pro inspiraci a zjistěte, že půstu se nemusíte bát.

 

Recept k článku (recept se objeví po kliknutí na jeho název nebo fotografii!):

 

 

Více, nejen postních, receptů najdete v naší internetové kuchařce ReceptyOnline.cz zde: Recepty jídel, recepty na nápoje

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Co se jí a jak se slaví velikonoce ve světě …

Velikonoce patří mezi nejoblíbenější svátky jara ve velké části naší zeměkoule, tedy přesně tam, kde najdeme křesťany a jejich víru. Velikonoce jsou totiž křesťanské svátky, které mají připomínat zmrtvýchvstání Ježíše Krista. A když jde o svátky, tak k těm většinou patří skvělé, často slavnostní jídlo. Následující řádky si tedy povíme o tradičních pokrmech, které se připravují právě o Velikonocích ve světě, ale ne jen o jídle, ale také o zvycích, které velikonoce v různých částech světa provázejí.

číst dále ...

Mouky s přidanou hodnotou. Inspirujte se nejen na Velikonoce

Není mouka jako mouka. Asi každý z nás zná minimálně mouku hladkou, hrubou a polohrubou. To jsou nejčastější druhy mouky, na které v obchodech běžně narazíme. Pokud však chcete udělat něco pro své zdraví, sáhněte po moukách s přidanou výživovou hodnotou a vneste do pečení trochu chuťové inovace a živin.

číst dále ...

Nejlepší řízky na světě? Smažené na řepkovém oleji!

Vepřový, telecí, kuřecí či vídeňský, který je ten nejlepší? Láska k řízkům nezná u Čechů hranic. Stejně tak i způsoby jejich přípravy. Nejčastěji je připravujeme na oleji, sádle či másle. Která z těchto variant je ale nejzdravější?

číst dále ...

Tipy na jídla z domácích karanténových zásob

Strach z nedostatku potravin nás donutil nakupovat víc než jsme zvyklí. České rodiny vzaly obchody s potravinami útokem a teď řeší, co s nakoupenými trvanlivými potravinami, aby jen nestály ve skříni. Proč to ale nebrat optimisticky a vrhnout se do této nové výzvy tak, aby z ní profitovala i naše střeva? Navíc jde o jídla zdravá, vyvážená a šetrná k vašemu rozpočtu.

číst dále ...

Jedinečné dubnové recepty, které potěší celou rodinu

Čeho není nikdy dost? Nových receptů! Na duben si pro vás Akademie kvality připravila výživné pokrmy plné bílkovin, vitaminů a minerálů. Nejenže potěší vaše chuťové pohárky, ale zároveň podpoří imunitu. V každém z nich bude minimálně jedna z těchto surovin: vejce, slanina, máslo, jogurt nebo pečivo. Typické snídaňové ingredience, které jsou ovšem využitelné i k obědu, večeři a svačině. A nezapomínejte, že se chuť pokrmu odvíjí od kvality použitých surovin. S jejich výběrem mohou pomoci loga kvality, jakými jsou např. Klasa a Regionální potravina.

číst dále ...

Velikonoční menu může být pestré! Vyzkoušejte rybu nebo speciality z různých koutů Evropy

Velikonoce nemusí být jen o kuřeti s nádivkou a sladkém beránkovi, i když je máme všichni rádi. Občas se vyplatí experimentovat a pustit do kuchyně čerstvý vítr. A jaro je k tomu přímo stvořené. Co třeba oprášit starý český zvyk a připravit na Velký pátek pokrm z ryby? I v mnoha evropských zemích je velikonoční kuchyně plná výtečných jídel, které stojí za to ochutnat. Naláká vás italský koláč se špenátem nebo dorůžova upečené jehněčí stehýnko po francouzsku? Autentičnost kulinářského zážitku ještě podpořte lokálními nápoji a nudit se nebudete!

číst dále ...

Do krabičky s sebou! Podpořte oblíbené podniky

Jsme doma a život jakoby se na chvíli zastavil. Máme čas věnovat se dětem, dočíst knížku, kterou jsme dostali pod stromeček, udělat letos opravdu důkladný jarní úklid. Ne každému ale situace přinesla vytoužený výdech. Gastronomie, spolu s ostatními lokálními malými podniky, které jsme si tak oblíbili, trpí a možná nepřežije nejbližší týdny, pokud jim nepomůžeme přečkat toto těžké období.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy