REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Vánoce za námi, očista před námi

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Vánoční svátky jsou, jak se říká, svátku klidu a míru. Mnozí však víme, že než se naše životy na těch pár dní v roce zpomalí, zažíváme přesný opak. Předvánoční shon v práci, dodělání restů, shánění dárků pro své milé, úklid domácností, pečení cukroví…. Naše tělo vystavujeme stresu, kolikrát nestíháme ani řádně jíst a metabolizmus křičí o pomoc. Jakmile tyto hektické dny pominou a andělské zvonění konečně jemně pocinkává u štědrovečerní večeře, cítíme, že se nám ulevilo. Ovšem ne nadlouho. Svátky klidu a míru trávíme většinou při setkáváních s rodinami a přáteli, kteří se nás snaží pohostit rozličnými lahodnými pokrmy. Takže pokud nejste dostatečně silní ve své vůli, je velmi snadné hřešit. Jednou, dvakrát…. A po skončení svátků máte pocit plnosti na sto let a cítíte, že Váš přetížený trávicí systém potřebuje regeneraci. Nezoufejte, svátky jste si užili a teď už se můžete zase vrátit ke svému obvyklému jídelníčku a ještě pro Vaše zdraví udělat něco navíc.


Pečivo, ať už sladké či slané, je velmi rozšířenou základní složkou jídelníčku většiny z nás. Jak je známo, běžné pečivo se vyrábí z převážné části z pšenice, méně z žita a ječmene. Všechny tyto obiloviny obsahují lepek (také označován jako gluten), který je pro jistou část populace nepříjemným život komplikujícím protivníkem.

 

 

Své o tom jistě vědí celiaci a lidé s alergií na lepek nebo potravinovou intolerancí, kteří se s většími či menšími zažívacími problémy potýkají neustále. U lidí s celiakií (autoimunitním onemocněním, při kterém dochází k poruše vstřebávání živin v důsledku zeslabení sliznice tenkého střeva způsobeného chronickým zánětem) je změna jídelníčku s absolutním vysazením lepku nezbytná a celoživotní. Ale i lidé s podezřením na tuto nemoc nebo s alergií na lepek by se měli glutenu v potravinách vyhýbat a omezit jeho přísun na minimum.

A i když patříte mezi šťastlivce, kteří s lepkem žádné obtíže nemají, ale záleží Vám na tom, co jíte, můžete množství lepku ve stravě snížit. Třeba právě proto, že si přejete své vánoční dietologické hříšky napravit a tělu dopřát očistu a změnu.

Bylo napsáno již mnoho článků na téma „pšenice – zlo lidstva“ nebo „lepek – zdroj všech zdravotních problémů“ a jako na všechno existují mezi lékařsky vzdělanými odborníky a výživovými poradci dva názory. Ten více vyhraněný říká, že zdroj lepku (tedy nejčastěji pšenici) je nutné z našich jídelníčků zcela vymýtit. Druhý, liberálnější, hlásí, že pšenice jako tisíciletá základní potravina je nezbytnou součástí jídelníčků a zdrojem mnoha potřebných živin, a pokud tedy nemáte zdravotní indikace, není nutné se jí striktně vyhýbat. Zkusme tedy k tématu přistoupit z obou stran.

Pšenice se stala pro své vlastnosti nejvíce pěstovanou a konzumovanou plodinou, která ovšem také prošla řadou genetických modifikací. Od pšeničných zrn jsme chtěli co nejvíce lepku pro svou schopnost pojit a kypřit pečivo, pro snadnější konzumaci jsme zrno mleli na nejjemnější prášek, pro prodloužení trvanlivosti pečiva a polotovarů jsme ze zrna odstranili obaly a klíček, které ale byly výborným zdrojem vlákniny, minerálů, bílkovin a tuků. Vznikla nám tak mouka, která po výživové stránce mnoho zdraví prospěšného nepřináší, ale z komerčního hlediska se stala v potravinářském průmyslu naprosto nepostradatelnou surovinou. Nejčastěji ji nalezneme jako náhražku jiných složek v polotovarech ale i např. v uzeninách, paštikách, zmrzlině apod.

Obiloviny a výrobky z nich tvoří základní kámen potravinové pyramidy a my je konzumujeme de facto od rána do večera – pečivo k snídani, těstoviny k obědu, odpolední sušenka a chleba s máslem k večeři. V našich jídelníčcích se tak nachází několikanásobně více pšenice a lepku než ve stravě našich předků, a proto ubrat v pojídání pšeničného (ale i žitného a ječného) pečiva může každý z nás.

Pečivo. Jak nahradit pečivo, když Vaše rodina tak ráda snídá maminčiny bábovky nebo babiččiny koláče a buchty? A co takový čerstvě upečený domácí chléb? O tyto Vaše gurmánské zvyklosti se nemusíte ochudit, protože díky stále rostoucímu počtu lidí dodržujících bezlepkovou dietu a těch, kteří upřednostňují zdravější styl stravování, máme nyní na trhu širokou škálu bezlepkových produktů.

Rádi Vám představujeme bezlepkové směsi na pečení od společnosti Nutrifree, odborníka na potravinové intolerance. Značka Nutrifree pochází z Itálie a již přes dvacet let se věnuje vývoji a výrobě bezlepkových potravin. K výrobě svých produktů zpracovává suroviny, které přirozeně lepek neobsahují a nehrozí jim ani nežádoucí kontaminace, nepoužívá konzervanty ani geneticky modifikované složky a to vše s maximálním úsilí o dosažení výtečné chuti. Proto svůj koncept nazývá „bez lepku a kvalitně“. A my s radostí dodáváme i „chutně“.

Nutrifree dodává na náš trh 4 směsi na přípravu domácího pečiva. Tyto směsi na pečení mají základ z kukuřičného škrobu a rýžové mouky, poskytují rovnocenné vitamíny a minerály, jsou bez laktózy a vhodné jak pro celiaky tak i pro vegany. Díky snadné přípravě si můžete dopřát čerstvé voňavé pečivo, kdykoli na něj dostanete chuť.

 

Bezlepková směs na pečivo – Mix per pane

Tato směs na pečení bílého pečiva je převážně složena z kukuřičného škrobu a rýžové mouky. Pro upečení lahodného čerstvého bochníku nebo bagety Vám stačí smíchat směs s vodou, přidat droždí, trochu soli a panenského olivového oleje.

balení: 1 kg stačí na dva středně velké bochníky

 

Bezlepková směs na celozrnný chléb – Mix per pane integrale

Celozrnný chléb se stejně jako jeho bílý kamarád upeče velmi snadno. Přidáním vody, droždí, soli a oleje do této výborné směsi, která obsahuje i pohanku a rýžové otruby, získáte lahodné celozrnné pečivo s vysokou výživovou hodnotou.

balení: 1 kg stačí na dva středně velké bochníky

Rádi si pro ranní povzbuzení dopřejete sladkou snídani nebo něco na zub k odpolední kávě či čaji? Vedle slaného pečiva má Nutrifree také dvě směsi pro sladké varianty pečení.

 

Bezlepková směs na křehké pečivo – Mix per pasta frolla

Směs tvořená kukuřičnou a rýžovou moukou Vám poskytne výborný základ pro pečení křehkých sladkých pokrmů od sušenek, cukroví, koláčů až po dezerty, záleží na Vaší chuti.

balení: 1 kg stačí na dva větší koláče

 

Bezlepková směs na sladké pečivo – Mix per dolci

Pro upečení jakéhokoli oblíbeného moučníku použijte tuto dobře vyváženou směs na sladké pečivo, která je z vysoce kvalitních surovin s nízkým obsahem cukru a nasycených tuků. Z této směsi lze například připravit velice jemné a chutné koblížky, jejichž recept přikládáme níže.

balení: 1 kg stačí na dva větší koláče

 

Teď už víte, že se nemusíte vzdávat svého oblíbeného domácího pečiva a v jeho konzumaci se není nutné za každou cenu omezovat. Tyto směsi Vám pomohou získat chutnou a zdravou stravu a dobrý pocit, že i dočasným omezení lepku svému organismu prospějete.

Nutrifree bezlepkové směsi jsou k dostání v síti lékáren a eshopu Dr. Max, v supermarketech Globus a Tescu nebo v prodejnách se zdravou výživou.

 

Recept k článku (recept se otevře po kliknutí na jeho název nebo fotografii!):

 
  • Bezlepkové koblihy – Tento vynikající recept Vám přináší autorka bezlepkových kuchařek Vlaďka Halatová.

 

Přejeme Vám dobrou a zdravou chuť!

Zdroj: Vladěna Halatová

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Cold brew třikrát jinak aneb osvěžující letní drinky, které zvládnete doma

Že ještě neznáte cold brew? Za studena extrahovaná káva chutná příjemně sladce, v lednici vám vydrží déle než týden a zvládne ji připravit opravdu každý. Navíc ji můžete přizpůsobit svým vlastním chutím – stačí přidat pár zajímavých ingrediencí a osvěžující kávový drink je na světě. Jediné, co kromě kávových zrn budete potřebovat, je kvalitní mlýnek na kávu, dostatečně velká sklenice a papírový filtr.

číst dále ...

Dny českého piva

Každý rok poslední týden v září patří dnům českého piva. Vychutnejte si pivní speciály. Ochutnejte speciální menu. Nebo se seznamte se sládkem vašeho oblíbeného pivovaru. Dny českého piva slavíme celý týden a po celé zemi. Protože Václav prostě ví, co je pro národ dobré!

číst dále ...

Rakytník, ostružina, borůvka nebo arónie? Zdravím nabušené domácí shruby a limonády podle barmana Tomáše Kubíčka!

Naboostujte svou imunitu s úžasnými plody. Vyrobte si doma skvělé shruby a pijte pravidelně zdraví prospěšné limonády z darů přírody. Výroba shrubů je velmi jednoduchá, tak neváhejte a s chutí do toho. Recepty pro Vás připravil barman Tomáš Kubíček, který mimo své barmanské vášně přemýšlí i o zdravém způsobu života.

číst dále ...

Rychlé a chutné svačiny pro děti i dospělé podle Drůbežářského závodu Klatovy

Září a s ním spojený začátek nového školního roku je pro každého jinak náročný. Děti se těší na nové zážitky a kamarády a rodiče organizují, jak všechno zvládnout. Jeden z důležitých úkolů pro rodiče je připravit dětem svačinu, která je nejen nasytí ale bude zároveň i velmi pestrá. Ideálním řešením je ovoce, zelenina a k tomu jednoduché ale vydatné tipy od Drůbežářského závodu Klatovy. Kombinace křupavého čerstvého pečiva, svěží zeleniny a Kuřecí prsní zauzené šunky nejvyšší jakosti krájené, která je oceněná značkou kvalitních potravin KLASA a certifikátem České cechovní normy nebo Kuřecího dětského junioru bez přidaných E, tak potěší nejen malého školáka, ale i teenagera a neodolají ani samotní rodiče.

číst dále ...

Experimentujte s moštem, dodá pokrmu šmrnc!

Pokud toužíte žít co nejvíce v souladu s přírodou, jednou z nejprostších cest je dopřávat si sezónní potraviny. A tou je v tuto chvíli bezpochyby jablečný mošt. Málokoho ovšem napadne použít ho do nějakého pokrmu. Přitom mu dodá jedinečnou chuť. Využití najde nejen nasladko, ale i naslano, třeba v kombinaci s masem. Mošty můžeme pořídit i v kvalitě bio, stejně tak jako další suroviny, které jsou součástí našich receptů. S výběrem mohou pomoci také značky kvality (např. „Biozebra“ nebo „Biolist“, Klasa, Regionální potravina). Možná vám dokonce šťáva z jablek v jídle zachutná natolik, že ji začnete přidávat naprosto kamkoliv.

číst dále ...

Vaše oblíbené zeleninové pokrmy v netradičním podání

Horké letní dny přímo vybízejí k tomu, abyste ve svém jídelníčku využili maximum z toho, co nám příroda právě nabízí. V žádném jiném ročním období nemáme takový výběr čerstvé zeleniny. Přidáním masa navíc získáte plnohodnotný hlavní chod. Co takhle vyzkoušet nové a překvapivé varianty oblíbených receptů, jako je odlehčená verze Caesar salátu nebo kuskus připravený jako řecký salát?

číst dále ...

Ochutnejte nejznámější jídla z dánské kuchyně

Dánská kuchyně je pro většinu z nás spíše velkou neznámou, při pohledu na typická dánská jídla však brzy zjistíte, že by byla chyba ji nevyzkoušet. Vyniká totiž použitím čerstvých, lokálních surovin s důrazem na ingredience, které se pěstují či chovají přímo v Dánsku. Jídla inspirovaná dánskou kuchyní si můžete dopřát v rámci Dánského menu, které bude k dostání už příští týden na všech pobočkách Bageterie Boulevard.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy