REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Vánoce za námi, očista před námi

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Vánoční svátky jsou, jak se říká, svátku klidu a míru. Mnozí však víme, že než se naše životy na těch pár dní v roce zpomalí, zažíváme přesný opak. Předvánoční shon v práci, dodělání restů, shánění dárků pro své milé, úklid domácností, pečení cukroví…. Naše tělo vystavujeme stresu, kolikrát nestíháme ani řádně jíst a metabolizmus křičí o pomoc. Jakmile tyto hektické dny pominou a andělské zvonění konečně jemně pocinkává u štědrovečerní večeře, cítíme, že se nám ulevilo. Ovšem ne nadlouho. Svátky klidu a míru trávíme většinou při setkáváních s rodinami a přáteli, kteří se nás snaží pohostit rozličnými lahodnými pokrmy. Takže pokud nejste dostatečně silní ve své vůli, je velmi snadné hřešit. Jednou, dvakrát…. A po skončení svátků máte pocit plnosti na sto let a cítíte, že Váš přetížený trávicí systém potřebuje regeneraci. Nezoufejte, svátky jste si užili a teď už se můžete zase vrátit ke svému obvyklému jídelníčku a ještě pro Vaše zdraví udělat něco navíc.


Pečivo, ať už sladké či slané, je velmi rozšířenou základní složkou jídelníčku většiny z nás. Jak je známo, běžné pečivo se vyrábí z převážné části z pšenice, méně z žita a ječmene. Všechny tyto obiloviny obsahují lepek (také označován jako gluten), který je pro jistou část populace nepříjemným život komplikujícím protivníkem.

 

 

Své o tom jistě vědí celiaci a lidé s alergií na lepek nebo potravinovou intolerancí, kteří se s většími či menšími zažívacími problémy potýkají neustále. U lidí s celiakií (autoimunitním onemocněním, při kterém dochází k poruše vstřebávání živin v důsledku zeslabení sliznice tenkého střeva způsobeného chronickým zánětem) je změna jídelníčku s absolutním vysazením lepku nezbytná a celoživotní. Ale i lidé s podezřením na tuto nemoc nebo s alergií na lepek by se měli glutenu v potravinách vyhýbat a omezit jeho přísun na minimum.

A i když patříte mezi šťastlivce, kteří s lepkem žádné obtíže nemají, ale záleží Vám na tom, co jíte, můžete množství lepku ve stravě snížit. Třeba právě proto, že si přejete své vánoční dietologické hříšky napravit a tělu dopřát očistu a změnu.

Bylo napsáno již mnoho článků na téma „pšenice – zlo lidstva“ nebo „lepek – zdroj všech zdravotních problémů“ a jako na všechno existují mezi lékařsky vzdělanými odborníky a výživovými poradci dva názory. Ten více vyhraněný říká, že zdroj lepku (tedy nejčastěji pšenici) je nutné z našich jídelníčků zcela vymýtit. Druhý, liberálnější, hlásí, že pšenice jako tisíciletá základní potravina je nezbytnou součástí jídelníčků a zdrojem mnoha potřebných živin, a pokud tedy nemáte zdravotní indikace, není nutné se jí striktně vyhýbat. Zkusme tedy k tématu přistoupit z obou stran.

Pšenice se stala pro své vlastnosti nejvíce pěstovanou a konzumovanou plodinou, která ovšem také prošla řadou genetických modifikací. Od pšeničných zrn jsme chtěli co nejvíce lepku pro svou schopnost pojit a kypřit pečivo, pro snadnější konzumaci jsme zrno mleli na nejjemnější prášek, pro prodloužení trvanlivosti pečiva a polotovarů jsme ze zrna odstranili obaly a klíček, které ale byly výborným zdrojem vlákniny, minerálů, bílkovin a tuků. Vznikla nám tak mouka, která po výživové stránce mnoho zdraví prospěšného nepřináší, ale z komerčního hlediska se stala v potravinářském průmyslu naprosto nepostradatelnou surovinou. Nejčastěji ji nalezneme jako náhražku jiných složek v polotovarech ale i např. v uzeninách, paštikách, zmrzlině apod.

Obiloviny a výrobky z nich tvoří základní kámen potravinové pyramidy a my je konzumujeme de facto od rána do večera – pečivo k snídani, těstoviny k obědu, odpolední sušenka a chleba s máslem k večeři. V našich jídelníčcích se tak nachází několikanásobně více pšenice a lepku než ve stravě našich předků, a proto ubrat v pojídání pšeničného (ale i žitného a ječného) pečiva může každý z nás.

Pečivo. Jak nahradit pečivo, když Vaše rodina tak ráda snídá maminčiny bábovky nebo babiččiny koláče a buchty? A co takový čerstvě upečený domácí chléb? O tyto Vaše gurmánské zvyklosti se nemusíte ochudit, protože díky stále rostoucímu počtu lidí dodržujících bezlepkovou dietu a těch, kteří upřednostňují zdravější styl stravování, máme nyní na trhu širokou škálu bezlepkových produktů.

Rádi Vám představujeme bezlepkové směsi na pečení od společnosti Nutrifree, odborníka na potravinové intolerance. Značka Nutrifree pochází z Itálie a již přes dvacet let se věnuje vývoji a výrobě bezlepkových potravin. K výrobě svých produktů zpracovává suroviny, které přirozeně lepek neobsahují a nehrozí jim ani nežádoucí kontaminace, nepoužívá konzervanty ani geneticky modifikované složky a to vše s maximálním úsilí o dosažení výtečné chuti. Proto svůj koncept nazývá „bez lepku a kvalitně“. A my s radostí dodáváme i „chutně“.

Nutrifree dodává na náš trh 4 směsi na přípravu domácího pečiva. Tyto směsi na pečení mají základ z kukuřičného škrobu a rýžové mouky, poskytují rovnocenné vitamíny a minerály, jsou bez laktózy a vhodné jak pro celiaky tak i pro vegany. Díky snadné přípravě si můžete dopřát čerstvé voňavé pečivo, kdykoli na něj dostanete chuť.

 

Bezlepková směs na pečivo – Mix per pane

Tato směs na pečení bílého pečiva je převážně složena z kukuřičného škrobu a rýžové mouky. Pro upečení lahodného čerstvého bochníku nebo bagety Vám stačí smíchat směs s vodou, přidat droždí, trochu soli a panenského olivového oleje.

balení: 1 kg stačí na dva středně velké bochníky

 

Bezlepková směs na celozrnný chléb – Mix per pane integrale

Celozrnný chléb se stejně jako jeho bílý kamarád upeče velmi snadno. Přidáním vody, droždí, soli a oleje do této výborné směsi, která obsahuje i pohanku a rýžové otruby, získáte lahodné celozrnné pečivo s vysokou výživovou hodnotou.

balení: 1 kg stačí na dva středně velké bochníky

Rádi si pro ranní povzbuzení dopřejete sladkou snídani nebo něco na zub k odpolední kávě či čaji? Vedle slaného pečiva má Nutrifree také dvě směsi pro sladké varianty pečení.

 

Bezlepková směs na křehké pečivo – Mix per pasta frolla

Směs tvořená kukuřičnou a rýžovou moukou Vám poskytne výborný základ pro pečení křehkých sladkých pokrmů od sušenek, cukroví, koláčů až po dezerty, záleží na Vaší chuti.

balení: 1 kg stačí na dva větší koláče

 

Bezlepková směs na sladké pečivo – Mix per dolci

Pro upečení jakéhokoli oblíbeného moučníku použijte tuto dobře vyváženou směs na sladké pečivo, která je z vysoce kvalitních surovin s nízkým obsahem cukru a nasycených tuků. Z této směsi lze například připravit velice jemné a chutné koblížky, jejichž recept přikládáme níže.

balení: 1 kg stačí na dva větší koláče

 

Teď už víte, že se nemusíte vzdávat svého oblíbeného domácího pečiva a v jeho konzumaci se není nutné za každou cenu omezovat. Tyto směsi Vám pomohou získat chutnou a zdravou stravu a dobrý pocit, že i dočasným omezení lepku svému organismu prospějete.

Nutrifree bezlepkové směsi jsou k dostání v síti lékáren a eshopu Dr. Max, v supermarketech Globus a Tescu nebo v prodejnách se zdravou výživou.

 

Recept k článku (recept se otevře po kliknutí na jeho název nebo fotografii!):

 
  • Bezlepkové koblihy – Tento vynikající recept Vám přináší autorka bezlepkových kuchařek Vlaďka Halatová.

 

Přejeme Vám dobrou a zdravou chuť!

Zdroj: Vladěna Halatová

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Cukrářské trendy 2020 podle Josefa Maršálka

Naše země zažije tento rok doslova a do písmene šok, co se cukrářské tvorby týče. Celý národ sleduje od 4. ledna soutěž Peče celá země. Prostřednictvím TV obrazovek, v hlavním vysílacím čase na ČT1 ji bude patřit deset víkendových sobot. Jedná se o osvědčený formát ze spojeného království, v originále The Great British Bakeoff. Dnes hraný ve 33 zemích celého světa. Všude tam, kde se objevil, způsobil převrat na poli domácího pečení a cukraření. Televize je skvělé médium a nás ve sladké tvorbě čeká to, co se za posledních 10 let stalo v gastronomii. Zákazník bude plošně edukován. Renesance.

číst dále ...

Tipy na žhavé valentýnské recepty! Nezapomeňte, že láska prochází žaludkem…

„Ze všech lásek nejupřímnější je láska k jídlu,“ pravil irský dramatik George Bernard Shaw. Inu, poněkud cynické prohlášení, ale jen těžko lze popřít, že láska a jídlo spolu úzce souvisí. Proto také ke slavení svátku svatého Valentýna neodmyslitelně patří dobrá večeře! A správným výběrem jednotlivých chodů můžete proměnit společný večer v nezapomenutelné chvíle…

číst dále ...

Nutramino protein bar – Proteinová pochoutka, která hrdě konkuruje nezdravým čokoládovým tyčinkám

Honí vás mlsná, ale nechcete zase tak úplně porušit zásady zdravého životního stylu a stravování? Tak co takhle proteinová tyčinka s vysokým obsahem bílkovin? Vyzkoušejte novinku na Košík.cz Nutramino protein bar. Pochoutka, která na první pohled připomíná nezdravé čokoládové tyčinky, ale díky svému složení se řadí k jedničkám mezi proteinovými tyčinkami. Obsahuje 20 g bílkovin ze syrovátkového i sójového izolátu a mléka, doplněných o hebký karamel, jemně strouhaný kokos nebo pořádné kousky arašídů obalených v tenké polevě z mléčné čokolády… Nezní to jako něco, co má potenciál stát se vaším oblíbeným snackem během dne či po tréninku?

číst dále ...

Neházejte luštěniny do jednoho pytle a neochuzujte se o skvělý zdroj zdraví

Luštěniny nejsou jen zelená čočka a hrách. Tato rodina je bohatá a nabízí spoustu různých chutí. Součástí jídelníčku by měla být nejen díky své variabilitě užití a chutí, ale také pro blahý vliv na naše zdraví. Moderní gastronomie luštěniny využívá často a díky tomu stále roste její popularita, a to nejen mezi vegetariány a vegany. Seznamte se s dalšími druhy luštěnin a pozvedněte jejich konzumaci v České republice, která je celosvětově podprůměrná. Nevyhýbejte se luštěninám, nevíte, o co přicházíte.

číst dále ...

Roter Hahn: 3 způsoby jak si letos užít svátek zamilovaných, Valentýna

Večeře při svíčkách už pro vás ztrácí kouzlo a tak přemýšlíte, jak si nejzamilovanější den v roce udělat zase jedinečný? Naplánujte si na svatého Valentýna neobyčejné dobrodružství a uneste svou milovanou polovičku do hor. Tři způsoby pobytů, které mají jedno společné – Jižní Tyrolsko, jen pokaždé jinak. Nádherná krajina přímo vybízí k společnému rozjímání a odpočívání daleko od ostatních lidí, městského ruchu a povinností. Načerpejte energii a užívejte si relax v útulných a luxusních apartmánech nebo vyrazte do dechberoucí přírody kolem.

číst dále ...

Co za vás zvládnou zelené superpotraviny

Chlorella, matcha, moringa, kelp, spirulina… Cizí slova, kterým se snadno naučíte. Zelená barva je barvou živých rostlin, vegetace, růstu a života jako takového. Barva lesů, trávy a mechu nás oslňuje svojí pozitivní energií. A zrovna tak, jako je pro člověka prospěšné vyrážet ven do přírody, prospívá mu i konzumace potravin, které tuto krásu přírody utváří. Miliony rostlinných druhů se skládají z různých látek a všechny mají svůj účel. Řada druhů vypadá i dnes na pohled stejně jako před dvěma sty lety, ovšem jejich přínos pro výživu člověka už tak zajímavý není. Na řadě míst ztratila půda své minerály a dostala jiné člověkem vytvořené chemické látky, které urychlovaly po desetiletí růst především obilných monokultur.

číst dále ...

Směs od Labety – Mazanec bez lepku

Mazat se s mazancem? Proč ne, když máte dost času. Se směsí od Labety je to ale taková hračka, že si tuhle sladkou dobrotu upečete i několikrát za rok, nejen na Vánoce. Navíc se jedná o bezlepkový produkt, takže ho můžete bez obav nabídnout i jakékoli návštěvě. Do těsta už stačí jen přidat mléko, máslo a žloutky. Dle chuti doplníte do těsta rozinky, kandované ovoce, ořechy nebo mandle. Pečení si pak můžete usnadnit v domácí elektrické pekárně. A je raz dva napečeno. Mazanec od Labety si zamilujete vy i celá vaše rodina stejně jako ten od babičky.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy