REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Teplé předkrmy a mezichody

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

V našem způsobu stravování se dosud málo vžilo podávání teplých předkrmů nebo mezichodů; jejich zařazení do jídelníčku se ponejvíce uplatňuje jen při slavnostnějších příležitostech a v běžném stravování se považuje za zbytečný přepych.


Škola vaření - teplé překrmy a mezichodyKlade-li se však v novodobé výživě důraz na stravu co nejpestřejší, je nezbytné i v běžném stravování jídelníček rozšířit alespoň občas vhodně voleným teplým předkrmem nebo mezichodem, podávaným v malých dávkách. (Bude to dobrý protiklad proti našemu zastaralému obyčeji najíst se dosyta jedním jídlem podaným na vrchovatě naloženém talíři.)

Podávání teplých předkrmů je účelné tehdy, nepodává-li se studený předkrm nebo polévka. Podává-li se polévka a zařazují-li se teplé „předkrmy“ do jídelního pořadí až po polévce, pak pod tímto názvem uváděné pokrmy jsou vlastně teplé mezichody, kterých se užívá nejčastěji.

Teplé předkrmy nebo mezichody se mají upravovat z potravin méně sytých a podávat v malých dávkách.

Jako teplé předkrmy nebo mezichody jsou vhodné:

Topinky a krutonky potřené kašovinou z mas (hašé) – teplé chlebíčky – pavézky – paštičky a kůrustádky plněné zeleninou, houbovou a masovou nádivkou – krokety z ryb, ze šunky a drůbeže – plněné žampióny, artyčoky a lilky – zeleniny upravované podle anglického, francouzského a polského způsobu – zeleniny smažené – vejce v různých úpravách – ryby, a to vzácnější druhy, vařené, dušené, pečené, smažené a zapékané – různé ragú s jeho obměnami, jako je frikasé a salpikon upravené na mušlích nebo v paštičkách – rizota – smažený mozeček – brzlík – medailónky z masa – ražniče – drůbeží a telecí játra – paštiky – ústřice a korýši v kokotkách – olivy – nákypy a pudinky ze zeleniny, sýrů, mas apod.

Dle V.

Vrabce

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Na webu Rybářský rozcestník.cz najdete unikátní rybářskou kuchařku!

Rybářský rozcestník.cz je přehledný, moderní web pro zapálené rybáře a rybářsky plný fotografií i kvalitních článků o rybách a rybářích. Kromě jiného na tomto portálu najdete atlasy ryb, živočichů a vodních rostlin, také encyklopedii rybářských uzlů a mnoho dalšího. Nepřéhlednutelná je také na webu rybářská kuchařka, která by mohla padnout do oka i nerybářům!

číst dále ...

Hrátky s čokoládou

Inspirujte se tímto originálním videem a ozdobte dezerty netadičními čokoládovými tvary. Podévejte se, co dokáže led či studená voda s rozpuštěnou čokoládou. Nejsou to kouzla, jen um šikovných cukrářů. :)

číst dále ...

Italská kuchyně sahá až do pravěku, jak se zrodila a měnila v průběhu staletí?

Kdo by neznal skvělou pizzu nebo italské těstoviny s rozmanitými druhy omáček? Italská kuchyně je jednou z nejrozšířenějších na světě a její základy můžeme stopovat až do neolitu. Vydáme se na cestu italského jídla od jeho počátků až do dnešních dnů. A změn je za ta staletí požehnaně.

číst dále ...

Láska na talíři: jaké valentýnské pochoutky připravit vašim nejmilejším

Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Svatý Valentýn je za rohem a jak lépe ho oslavit, než dobrým jídlem a pitím! Je zvykem brát svou drahou polovičku na romantickou večeři, ale po letech mohou i ty nejluxusnější restaurace omrzet. Přitom můžete romantickou atmosféru vykouzlit i v pohodlí vašeho domova a připravit lahodný pokrm partnerovi či partnerce sami. Vaše úsilí jistě nadchne protějšek více než drahé menu v restauraci. Jako inspiraci jsme pro vás vybrali několik receptů z oblíbených pořadů o vaření na TV Paprika.

číst dále ...

Při očistě organismu pomůže i konopí

Nejlepší očistou pro tělo je dodržování zdravého životního stylu, tedy dostatek pohybu a kvalitního spánku a pravidelná a zdravá strava. Chcete-li se pročistit, určitě dopřejte svému tělu dostatek ovoce a zeleniny, které vám dodá energii a dobrý pocit. Svůj jídelníček celkově odlehčete a nebojte se na něj zařadit také konopí, které je zdrojem všech pro tělo potřebných látek.

číst dále ...

Valentýnské menu II.

Tip, jak by mohlo vypadat vaše valentýnké menu. Je to jen inspirace, přizpůsobte si slavností tabuli na Svatého Valentýna vašim chuťovým buňkám, nebo spíše mlsnému jazýčku vašeho partnera či partnerky! :)

číst dále ...

Valentýnské menu I.

Ačkoli je máj lásky čas, nesmíme zapomenout ani na svátek všech zamilovaných, a to na sv. Valentýna. A protože láska prochází žaludkem, přinášíme vám pár tipu na večerní menu, kterým jistě svou polovičku očarujete. Pokud celé menu nestíháte připravit, rozhodně si připravte alespoň čokoládové košíčky se srdíčky. Ty se budou hodit každopádně.😊

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy