REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Teplé předkrmy a mezichody

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

V našem způsobu stravování se dosud málo vžilo podávání teplých předkrmů nebo mezichodů; jejich zařazení do jídelníčku se ponejvíce uplatňuje jen při slavnostnějších příležitostech a v běžném stravování se považuje za zbytečný přepych.


Škola vaření - teplé překrmy a mezichodyKlade-li se však v novodobé výživě důraz na stravu co nejpestřejší, je nezbytné i v běžném stravování jídelníček rozšířit alespoň občas vhodně voleným teplým předkrmem nebo mezichodem, podávaným v malých dávkách. (Bude to dobrý protiklad proti našemu zastaralému obyčeji najíst se dosyta jedním jídlem podaným na vrchovatě naloženém talíři.)

Podávání teplých předkrmů je účelné tehdy, nepodává-li se studený předkrm nebo polévka. Podává-li se polévka a zařazují-li se teplé „předkrmy“ do jídelního pořadí až po polévce, pak pod tímto názvem uváděné pokrmy jsou vlastně teplé mezichody, kterých se užívá nejčastěji.

Teplé předkrmy nebo mezichody se mají upravovat z potravin méně sytých a podávat v malých dávkách.

Jako teplé předkrmy nebo mezichody jsou vhodné:

Topinky a krutonky potřené kašovinou z mas (hašé) – teplé chlebíčky – pavézky – paštičky a kůrustádky plněné zeleninou, houbovou a masovou nádivkou – krokety z ryb, ze šunky a drůbeže – plněné žampióny, artyčoky a lilky – zeleniny upravované podle anglického, francouzského a polského způsobu – zeleniny smažené – vejce v různých úpravách – ryby, a to vzácnější druhy, vařené, dušené, pečené, smažené a zapékané – různé ragú s jeho obměnami, jako je frikasé a salpikon upravené na mušlích nebo v paštičkách – rizota – smažený mozeček – brzlík – medailónky z masa – ražniče – drůbeží a telecí játra – paštiky – ústřice a korýši v kokotkách – olivy – nákypy a pudinky ze zeleniny, sýrů, mas apod.

Dle V.

Vrabce

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy