REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Suši – nejdůležitější kuchařské techniky

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

… chiraši, sašimi a muši se v Evropě za klasické suši nepovažují, ale v Japonsku jsou velmi rozšířené. Sašimi je čerstvá ryba nakrájená na vlasově tenké plátky. Chirašije směs ryby, masa, omelety a zeleniny, která se upravuje v porcích vychlazená na rýži suši …


Při přípravě Nigiri (suši tvarované prsty) zformujeme lepivou rýži a obložíme ji. Maki-suši je klasické suši s náplní mořských řas tvarované pomocí bambusové podložky. Malé závitky se nazývají hoso-maku, velké s několika náplněmi futo-maki. Zvláštností jsou kalifornské závitky, kterým se také říká „maki naruby“: rýže totiž tvoří jejich vnější obal, ne náplň. Temaki-suši se formují ručně do podoby kornoutku.

Chiraši, sašimi a muši se v Evropě za klasické suši nepovažují, ale v Japonsku jsou velmi rozšířené. Sašimi je čerstvá ryba nakrájená na vlasově tenké plátky. Chirašije směs ryby, masa, omelety a zeleniny, která se upravuje v porcích vychlazená na rýži suši. Muši je horká varianta chiraši. Při přípravě suši nepotřebujete žádné speciální pomůcky. Kromě velice ostrého nože je nutná bambusová podložka, dřevěná nebo kameninová miska k vychlazení rýže a dřevěné jídelní tyčinky. Všechno ostatní se v každé kuchyni určitě najde!

Příprava klasické maki-suši

1. Připravíme si veškeré přísady pro maki-suši. Plátek nori položíme hladkou stranou dolů na bambusovou podložku.

2. Rýži rozdělíme navlhčenými prsty na plátek nori. Do spodní třetiny rozložíme všechny přísady, kterými chceme suši naplnit.

3. Okraj plátku nori pomocí bambusové podložky přehneme, přitom přísady přidržujeme prsty.

4. Plátek nori pomalu úplně srolujeme a pevně stiskneme. Podložku přitom nepřimotáváme.

5. Bambusovou podložku odstraníme a váleček suši uprostřed rozkrojíme velice ostrým nožem.

6. Z každé poloviny suši nakrájíme tři stejně velké kousky.

Jak tvarovat kornoutky temaki.

1. Plátek nori rozstřihneme a položíme na levou ruku. Na spodní konec rozložíme napříč hrudku rýže.

2.. Hrudku rýže lehce přitiskneme a obložíme zbývajícími připravenými přísadami náplně.

3. Spodní špičku plátku nori přehneme a lehce přitiskneme. Náplň přitom přidržujeme prsty.

4. Plátek nori svineme do tvaru kornoutku. Konec plátku slepíme 1 až 2 rozmačkanými zrníčky rýže.

Jak tvarovat nigiri-suši

1. Rýži suši zformujeme do podélných hrudek. Rybí filet potřeme z jedné strany wasabi a rozložíme si jej na dlaň.

2. Hrudku rýže rozložíme na potřenou stranu ryby, lehce ji přitiskneme, pak suši převrátíme a dvěma prsty vytvarujeme.

Příprava rýže suši

1. 175 g rýže suši propláchneme v sítě tekoucí studenou vodou, dokud odtékající voda nezůstává čirá.

2. Rýži přidáme do 250 ml vody, uvedeme do varu a 2 minuty povaříme. Pak hrnec odstavíme z ohně a rýži necháme 10 minut pod pokličkou „dojít“.

3. Rýži mnohdy necháváme „dojít“ dalších 10 minut. Zatím ohřejeme 2 lžíce rýžového octa a přidáme do něj po 1 lžičce soli a cukru.

4. Rýži naplníme do misky, pokapeme marinádou a promísíme tyčinkami. Získáme asi 450 g rýže suši.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

12 nejlepších receptů z medvědího česneku

Medvědí česnek je poslední roky novým hitem českých kuchyní a to především v jarním období, kdy se objevuje hlavně v lužních lesích na bohatých půdách, kde vytváří doslova kobercové porosty. Najdeme ho od března do května, pak zasychá a jeho růst přestává. Ovšem pokud si medvědí česnek naložíte, můžete ho používat po celý rok! V tomto našem výběru najdete několik nejlepších vyzkoušených receptů na medvědí česnek, ale také recepty na pokrmy ochucené právě tímto pokladem, medvědím česnekem.

číst dále ...

Jahody, konečně!

Patříte mezi milovníky jahod a už se jich letos nemůžete dočkat? Koncem května začínají dozrávat první lokální jahody a v průběhu června jejich sezóna vrcholí. Pokud ani vy nemůžete slaďoučkému červenému ovoci odolat, dopřejte si jich, co hrdlo ráčí. Vybírejte však pečlivě.

číst dále ...

Bio MatchaTea Harmony už počtvrté produktem roku

Produkt Bio MatchaTea Harmony obhájil pozici vítěze v soutěži Heureka.cz Produkt roku 2019 v kategorii čajů. Ocenění bylo uděleno na základě vyhodnocení nejpopulárnějších výrobků v jednotlivých kategoriích dle zájmu spotřebitelů. Zohledněn byl počet vyhledávání, oblíbenost a zájem spotřebitelů. Ocenění tedy není výsledkem rozhodnutí komise, ale opravdové spokojenosti a zájmu zákazníků.

číst dále ...

Do roku 2030 bude 25 procent půdy v ekologickém zemědělství, rozhodla Evropská komise

Až čtvrtina veškeré zemědělské půdy by do roku 2030 měla být v členských státech Evropské Unie ekologicky obhospodařována. Rozhodla o tom na dnešním jednání Evropská komise. Vedle toho by se měla posílit poptávka po biopotravinách například prostřednictvím odbytu ve veřejném stravování. Oba cíle jsou součástí aktuálně projednávané strategie známé pod názvem European Green Deal. Odborníci i ekologičtí zemědělci opatření vítají.

číst dále ...

GIUNCATA s medvědím česnekem

Giuncata je měkký sýr s jemnou mléčnou chutí a s mnohostranným využitím v kuchyni. Tento čerstvý jemný sýr se vyrábí z kravského mléka, má měkkou a pružnou konzistenci a uchovává si chuť i barvu kvalitního čerstvého mléka. Má jemnou strukturu a patří k nejlépe stravitelným sýrům, díky čemuž je vhodný také pro malé děti.

číst dále ...

Lahodný listový špenát – zkuste jej trochu jinak

Než začnou letní paprsky opravdu silně hřát, objevíte na trzích i v supermarketu lahodný čerstvý listový špenát. A že nevíte, jak s ním naložit nebo vám připadá fádní? Opak je pravdou! Připravíte z něj perfektní přílohu i dokonalý salát. Inspirujte se našimi tipy.

číst dále ...

Čarujte s kedlubnou a připravte netradiční dobroty

Kedlubna, tvrdá a šťavnatá zelenina, jejíž čas přichází v květnu. Také ji milujete čerstvou a křupavou a vždy vás pak bolí břicho? Není divu, na žaludek umí být pěkně těžká. Co takhle z ní ale připravit lehčí a zajímavější pokrmy, které překvapí třeba nečekanou návštěvu? S kedlubnou se dá totiž v kuchyni přímo kouzlit! A že jste dosud nevěděli jak? My vám to ukážeme.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy