REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Suši – nejdůležitější kuchařské techniky

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

… chiraši, sašimi a muši se v Evropě za klasické suši nepovažují, ale v Japonsku jsou velmi rozšířené. Sašimi je čerstvá ryba nakrájená na vlasově tenké plátky. Chirašije směs ryby, masa, omelety a zeleniny, která se upravuje v porcích vychlazená na rýži suši …


Při přípravě Nigiri (suši tvarované prsty) zformujeme lepivou rýži a obložíme ji. Maki-suši je klasické suši s náplní mořských řas tvarované pomocí bambusové podložky. Malé závitky se nazývají hoso-maku, velké s několika náplněmi futo-maki. Zvláštností jsou kalifornské závitky, kterým se také říká „maki naruby“: rýže totiž tvoří jejich vnější obal, ne náplň. Temaki-suši se formují ručně do podoby kornoutku.

Chiraši, sašimi a muši se v Evropě za klasické suši nepovažují, ale v Japonsku jsou velmi rozšířené. Sašimi je čerstvá ryba nakrájená na vlasově tenké plátky. Chirašije směs ryby, masa, omelety a zeleniny, která se upravuje v porcích vychlazená na rýži suši. Muši je horká varianta chiraši. Při přípravě suši nepotřebujete žádné speciální pomůcky. Kromě velice ostrého nože je nutná bambusová podložka, dřevěná nebo kameninová miska k vychlazení rýže a dřevěné jídelní tyčinky. Všechno ostatní se v každé kuchyni určitě najde!

Příprava klasické maki-suši

1. Připravíme si veškeré přísady pro maki-suši. Plátek nori položíme hladkou stranou dolů na bambusovou podložku.

2. Rýži rozdělíme navlhčenými prsty na plátek nori. Do spodní třetiny rozložíme všechny přísady, kterými chceme suši naplnit.

3. Okraj plátku nori pomocí bambusové podložky přehneme, přitom přísady přidržujeme prsty.

4. Plátek nori pomalu úplně srolujeme a pevně stiskneme. Podložku přitom nepřimotáváme.

5. Bambusovou podložku odstraníme a váleček suši uprostřed rozkrojíme velice ostrým nožem.

6. Z každé poloviny suši nakrájíme tři stejně velké kousky.

Jak tvarovat kornoutky temaki.

1. Plátek nori rozstřihneme a položíme na levou ruku. Na spodní konec rozložíme napříč hrudku rýže.

2.. Hrudku rýže lehce přitiskneme a obložíme zbývajícími připravenými přísadami náplně.

3. Spodní špičku plátku nori přehneme a lehce přitiskneme. Náplň přitom přidržujeme prsty.

4. Plátek nori svineme do tvaru kornoutku. Konec plátku slepíme 1 až 2 rozmačkanými zrníčky rýže.

Jak tvarovat nigiri-suši

1. Rýži suši zformujeme do podélných hrudek. Rybí filet potřeme z jedné strany wasabi a rozložíme si jej na dlaň.

2. Hrudku rýže rozložíme na potřenou stranu ryby, lehce ji přitiskneme, pak suši převrátíme a dvěma prsty vytvarujeme.

Příprava rýže suši

1. 175 g rýže suši propláchneme v sítě tekoucí studenou vodou, dokud odtékající voda nezůstává čirá.

2. Rýži přidáme do 250 ml vody, uvedeme do varu a 2 minuty povaříme. Pak hrnec odstavíme z ohně a rýži necháme 10 minut pod pokličkou „dojít“.

3. Rýži mnohdy necháváme „dojít“ dalších 10 minut. Zatím ohřejeme 2 lžíce rýžového octa a přidáme do něj po 1 lžičce soli a cukru.

4. Rýži naplníme do misky, pokapeme marinádou a promísíme tyčinkami. Získáme asi 450 g rýže suši.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Cold brew třikrát jinak aneb osvěžující letní drinky, které zvládnete doma

Že ještě neznáte cold brew? Za studena extrahovaná káva chutná příjemně sladce, v lednici vám vydrží déle než týden a zvládne ji připravit opravdu každý. Navíc ji můžete přizpůsobit svým vlastním chutím – stačí přidat pár zajímavých ingrediencí a osvěžující kávový drink je na světě. Jediné, co kromě kávových zrn budete potřebovat, je kvalitní mlýnek na kávu, dostatečně velká sklenice a papírový filtr.

číst dále ...

BistRAWveg: Tipy na chutné raw recepty, když člověka honí mlsná

Raw neboli syrová strava je jedním ze stylů stravování. Pokud člověka popadne chuť na sladké, je takříkajíc doma. Nepečené dorty a koláče s troškou umu a správných surovin lze zvládnout připravit v domácí kuchyni. Ve spolupráci s odborníky z BistRAWveg některé recepty a postupy odhalujeme.

číst dále ...

Ponechejte si chuť léta klidně po celou zimu

Jablka, hrušky, švestky nebo třeba broskve. V létě a na podzim máme k dispozici velké množství ovoce, které bychom si rádi „zakonzervovali“ na horší časy. Jedním ze způsobů, jak plody uchovávat a připomenout si tak vůni léta a podzimu kdykoli, je sušení. V ovoci se zachová velké množství vitamínů a svou chutí pak obohatí nespočet jídel – od nákypů, smoothie, granolu až po snídaňové kaše.

číst dále ...

10 tipů, jak si vybrat kvalitní a zdraví prospěšný olivový olej

Olivovníky a olivy se pěstují a kultivují již několik tisíciletí. Olivový olej je jedním ze základních kamenů středomořské kuchyně. Má velmi pozitivní vliv na zdraví člověka a také díky němu se obyvatelé Středomoří dožívají vyššího věku a trápí je méně nejen kardiovaskulárních nemocí. Velmi ale záleží na kvalitě oleje.

číst dále ...

Začíná sezóna moštů! Co o nich potřebujete vědět?

Máte rádi ovoce? Pak jste nejspíše propadli jedinečné chuti ovocných šťáv. Můžete si je kupovat u farmáře, v obchodech, nebo třeba i v restauracích, když toužíte po něčem zdravějším. Jak se vůbec vyrábějí? Může být základem i mražené ovoce? Je nějaký rozdíl mezi moštem, džusem a nektarem? Je zakalený mošt vadný? Na tyto a více otázek odpověděl Akademii kvality doc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D., vedoucí Ústavu konzervace potravin, VŠCHT Praha.

číst dále ...

Kolikrát za týden doma vlastně vaříme?

Jak často Češi doma vaří nějakou tu dobrotu? Vaříme doma každý den, nebo jen občas? Nebo snad doma uvařit nějaký ten dobrý oběd nebo večeři, na to již my Češi nemáme vůbec čas?

číst dále ...

Nové zeleninové omáčky od Araxu nejen na grilování!

Rýži, těstoviny, luštěniny, obiloviny, kuskus, ale také vločky a různé přílohové nebo polévkové směsi můžete v Česku zakoupit pod značkou ARAX. Ta si přízeň svých zákazníků získává již od roku 1997. Široký sortiment výrobků můžete zakoupit v každém supermarketu Kaufland, Globus, Penny Market, Norma, Billa, ale také v mnoha maloobchodních sítích (ROSA Market, Kubík, Brněnka, JIP…) po celé České republice.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy