REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Štědrovečerní menu – článek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

K svátečnímu menu je zvykem podávat aperitiv. Podle Brillat Savarina je nejlepším aperitivem sklenička suchého sektu nebo lehkého svěžího vína. Ale stejně vhodná je i sklenička dobrého piva.


Častěji se však podává suchý vermut s kolečkem citrónu, vodka, borovička, myslivecká nebo některý suchý koktejl. Dětem a mladistvým nabízíme jako aperitiv chlazené přírodní ovocné šťávy, v tomto období převážně pomerančovou nebo grapefruitovou.

 

 

Další součástí menu jsou předkrmy. Studený předkrm podáváme před polévkou nebo v menu bez polévky. Má to být lahůdka jemně pikantní chuti, už na pohled lákavá, která není určena k nasycení, ale jen k povzbuzení chuti. Ke studeným předkrmům podáváme miniaturní banketní pečivo. Jako studený předkrm jsou vhodné různé lahůdkové saláty, majonézy a koktejly, šunkové závitky a kornoutky, plněná vejce, kaviár, kapr v rosolu apod.

Polévka je tradičním chodem. Ke štědrovečerní večeři nerozlučně patří polévka rybí doplněná osmaženou žemlí. Ale tam, kde se rybám neholduje, ji může nahradit polévka hrachová, rovněž s osmaženou žemlí nebo některá polévka hrachová. V dalších svátečních dnech máme už v polévkách větší výběr, vždy přijde vhod výborný hovězí vývar, drůbeží, králičí nebo zvěřinový s domácí těstovinou a s masem nebo s některou méně obvyklou zavářkou nebo vložkou, pokud ovšem nedáme přednost méně obvyklé polévkové specialitě. Polévka však nemá být příliš zahoustlá, aby se stolovníci předčasně nezasytili.

Pokud jsme vynechali studený předkrm, zařadíme pravděpodobně po polévce předkrm teplý. Tradičním štědrovečerním teplým předkrmem bývá kapr namodro s některou pikantní přílohou nebo masová míšenina zapečená v lasturách, ale i hubník nebo kuba. V dalších svátečních dnech můžeme jako teplý předkrm podat paštičky z listového těsta plněné teplým ragú, vejce v kelímku nebo vařenou zeleninu posypanou strouhaným sýrem nebo osmaženou strouhankou politou máslem (černý kořen, růžičková kapusta, pórek, sterilovaný chřest, zmrazený květák).

Hlavním štědrovečerním chodem bývá smažená kapr s bramborovým salátem. K odlehčení svátečního stravování můžeme podávat i kapra pečeného na másle nebo v alobalu s bramborovou přílohou a se salátem z čerstvé zeleniny, anebo kapra smaženého doplnit francouzským zeleninovým salátem či salátem Waldorf. V rodinách, kde se ryba neobjevuje na stole ani o vánocích, podává se stále častěji smažená nebo opékaná bílá vinná nebo smetanová klobása opět s bramborovým salátem. V dalších vánočních dnech dáváme před tradiční svíčkovou na smetaně přednost lehčím masitým pokrmům v minutkových úpravách, které podáváme s dušenou rýží, s různě upravenými bramborami a s teplou zeleninovou přílohou. Také krůtu nebo zvěřinu připravujeme raději v některé minutkové úpravě. Nepostradatelný je vždy salát z čerstvé zeleniny nebo míchaný kompot.

Sváteční menu bývá vždy korunováno moučníkem. Místo častého ořechového dortu nebo čokoládové rolády se přimlouváme za tradiční jablkový závin, který, pokud je pro některou hospodyni časově příliš náročný, možno nahradit pečenými vánočními jablky. Přeslazené a příliš tučné moučníky se stále častěji nahrazují lehkými dezerty, z nichž nejoblíbenější jsou zmrzlinové poháry doplněné čerstvým nebo kompotovým ovocem, karamelem, šlehačkou, čokoládou a ořechy. Lehký a velmi osvěžující je i dezert ovocný nebo ovocný salát. Milým překvapením pro naše strávníky bude teplý moučník, na který se v poslední době zapomíná. Ale jen i taková teplá palačinka s ovocem, šlehačkou a trochou strouhané čokolády je kulinářským zážitkem.

Na závěr štědrovečerní večeře přichází na stůl ještě mísy s ovocem, ořechy a drobným vánočním pečivem. Ozdobou vánočního stolu je je dozlatova upečená vánočka nebo štola. Sváteční menu končí obvyklým šálkem kávy. Dopřejeme-li si však některou kávovou specialitu s trochou alkoholu a šlehačkou, měli bychom se vzdát moučníku nebo dezertu, aby těch dobrot nebylo příliš.

Zdroj: Práce, Vánoční receptář – Eva Šafářová 1990

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Tradiční české vánoční recepty na sladké pečivo, moučníky a dezerty, TOP výběr těch nejlepších receptů

Výběr známých, ale i méně známých, tradičních českých vánočních receptů na sladké pečivo, moučníky a dezerty z receptářů našich babiček a prababiček. TOP výběr těch nejoblíbenějších receptů z databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz najdete pěkně na jednom místě, stačí kliknout na nadpis nebo fotku v tomto příspěvku! Přejeme vám velkou pohodu strávenou ve vašich provoněných kuchyních při přípravě úžasných voňavých vánočních dobrot třeba právě podle našich vyzkoušených receptů.

číst dále ...

Rychlé občerstvení pro nečekanou návštěvu? Vsaďte na oblíbené dipy

Občas se to stane každému z nás. Návštěva už přešlapuje za dveřmi a mezitím, co nám v hlavě vzniká plán na degustační menu, obrátíme lednici vzhůru nohama. Kde nic, tu nic. Hosté už zaujímají pozice na sedačce a stůl pořád zeje prázdnotou. Nepanikařte, situaci vždy zachrání jakýkoliv chutný dip. A my pro vás máme rovnou tři rychlé recepty ze surovin, které doma najdete vždycky.

číst dále ...

Vánoční trio – hrách, čočka a kroupy

Hrachová polévka, čočka a houbový kuba. Oblíbená vánoční trojka, kterou schválí i výživový poradce. Jak na tyhle stálice, aby si pošmákli i ti nejzarytější odpůrci všeho zdravého?

číst dále ...

Prosinec provoněný tradičním pečením

Podzim rychle utekl a je tu zima. Jste připraveni na prosinec, pravděpodobně nejoblíbenější měsíc všech dětí? Nechte se inspirovat a připravte svým nejbližším pohádkové dezerty inspirované adventními svátky.

číst dále ...

Silvestrovské rychlovky

Letošní oslava Silvestra připadá na všední den. Po práci vám tedy mnoho času na pohoštění pro přátele nezbyde. Příprava tedy musí být rychlá a ideálně ještě originální a dobrá. To vše splňují naše tři silvestrovské recepty. Tak hurá do toho a půl je hotovo.

číst dále ...

Připravte si se svými dětmi a projektem Naskoč na mléčnou vlnu zajímavé vánoční cukroví

Vánoce jsou za dveřmi a ve většině domácností už pomalu ale jistě voní vánoční cukroví. Období, které děti zbožňují. Projekt „Naskoč na mléčnou vlnu“ vám přináší tipy na cukroví, které můžete spolu se svými dětmi připravit.

číst dále ...

Horké alkoholické (nejen) vánoční nápoje

Výběr 22 nejlepších receptů na horké zimní alkoholické nápoje na jednom místě! Horké zimní nápoje kombinované s něčím ostřejším patří odedávna do receptáře všech šikovných hospodyněk. Dokáží totiž zahřát nejen na těle, ale také na duši. Máme tu pro vás TOP výběr těch nejlepších receptů z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz na horké drinky připravené, nebo jen nastavené, právě kapkou něčeho ostřejšího. Nejen, že zahřejí, ale dokáží také provonět celý dům a vytvořit tak skvělou zimní domácí pohodu.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy