REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Smrkové či borové jehličí chutná i léčí

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Zní to možná pro nás Čechy šíleně, ale například v severských zemích smrčiny běžně používají ke kulinářské přípravě. Pokrmy z jehličí mají svou osobitou vůni a chuť … a jsou také zdravé!


Mladé výhonky smrků, které se objeví na jaře, se dají sbírat a použít nejen jako medecína, ale také jako zvláštní igredience jídel. Smrkové výhonky sbíráme v dubnu až květnu. Obsahují poměrně velké množství vitaminu C, který odvádí z těla toxiny a také posiluje imunitu.

 

 

A jaké dobroty si tedy můžeme z mladých konců smrků připravit?

Skvělý je například smrkový med, nebo olej vhodný na dochucování pokrmů. Také se připravuje smrkový čaj, či sirup, obojí slouží více jak ke klasickému pití, jako léčebný prostředek například k celkovému posílené organismu, při nachlazení, proti kašli. Ovšem smrkový sirup se dá i mazat na chleba, nebo používat jako sladidlo podobně jako med.

 

Příklad receptu z jehličí:

Sirup z borového jehličí – Skvělý sirup vhodný do míchaných nápojů jako tajná ingredience. Chutí připomíná jalovcový džin.

  • 50 g borového jehličí
  • 230 g cukru krystal
  • 500 ml vařící vody
  • 125 ml nasekaných poživatelných rostlin jako bez, pampelišky, netykavky …
  • 2 lžičky kyseliny citronové
  • 1 ks zázvoru o velikosti cca 2,5 cm

1. Do skleněné nádoby nasypeme jehličí spolu s cukrem, přidáme kyselinu citronovou, kousek zázvoru a nasekané bylinky, vše zalijeme vařící vodou, přikryté utěrkou necháme do druhého dne luhovat

2. Sirup slijeme přes cedník do čistých, raději vyvařených lahví s uzávěrem

3. Hotový sirup ředíme vodou, nebo přimícháváme do míchaných nápojů.

 

Další recepty k tématu:

Smrkový olej do kuchyněMed z mladých výhonků smrkůDomácí bylinkový likér

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

22 nejlepších receptů z dýně

Nejlepší recepty z dýně najdete v naší kuchařce ReceptyOnLine.cz zde: Anglicky se dýně řekne „pumpkin“. Severoameričtí Indiáni, kteří tykve velmi dobře znali, je nazývali „askutasquash“, což znamená „jíst rovnou bez vaření“. Z Ameriky tykve skutečně pocházejí a předpokládá se, že byly pěstovány již před pěti až deseti tisíci lety. Ale dost historie o dýních! Otevřete si článek a inspirujte se těmi nejlepšími recepty s dýní, které najdete u nás na webu ReceptyOnLine.cz

číst dále ...

Překročte hranice běžného pečení, vyzkoušejte nevšední mouky a pečte díky nim s minimem lepku

Celiaci si běžnou mouku s lepkem jednoduše dovolit nemohou. Pro jiné je eliminace lepku jednou z cest k pestřejšímu jídelníčku. Pokud se do této skupiny řadíte i vy, vězte, že pečiva se vzdávat nemusíte. Naopak se vám otevírají široké možnosti pro experimentování v kuchyni. Péct totiž můžete i z mouky rýžové nebo pohankové, díky kterým můžete obsah lepku ve svém jídelníčku snížit na minimum.

číst dále ...

Jubilejní Burgerfest přivítal 21 000 návštěvníků a trhnul rekord s největším burgerem

10. ročník Burgerfestu, který se o víkendu uskutečnil na holešovickém Výstavišti se skutečně vydařil. Kromě dokonalého počasí po celou dobu akce si jej užilo přes 21 000 návštěvníků a došlo i na rekord. Tím byl největší burger v České republice, který vážil 95 kg a měřil 98 na 24 cm, díky čemuž se podařilo jej zapsat i do České knihy rekordů. Celkem se na akci zkonzumovalo 45.000 burgerů v 53 bistrech a restauracích, proběhlo 10 workshopů a kuchařských show, byly zvoleny nejlepší restaurace a rozdaly se ceny v hodnotě přesahující 500 000 Kč.

číst dále ...

Červená řepa jako nepostradatelná lahůdka nejen do upršených podzimních dnů

Pro všechny milovníky barevných jídel máme skvělou zprávu. Nastává čas připravit si krásné pokrmy, které potěší na pohled v době šedivých dnů, ale zároveň budou také vitamínovou bombou, kterou v těchto dlouhých měsících jako když najdete! Červená řepa je hvězda nejen podzimní kuchyně a dokáže svou chutí pořádně překvapit. Připravte si s námi originální recepty!

číst dále ...

Chystáte se na vinobraní? Fakta, co byste měli znát

Vinobraní je za dveřmi, a tak jsme připravili pár zajímavostí, které není na škodu připomenout. Třeba se dozvíte i pár novinek, o kterých jste doposud nevěděli.

číst dále ...

Vyhlášen byl Evropský den ekologického zemědělství, slavit se bude 23. září

Evropský parlament, Rada Evropské unie a Evropská komise, tři klíčové instituce EU, dnes podepsaly společné prohlášení, kterým oficiálně vyhlásily 23. září Evropským dnem ekologického zemědělství.

číst dále ...

Vlašské ořechy. Víte, jak s nimi nakládat?

S plody ořešáku královského se pravděpodobně setkal každý z nás. Podobnost zvrásněných jader vlašských ořechů s mozkem je velmi příznačná, neboť vysoký obsah omega-3 mastných kyselin účinně podporuje funkci mozku.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy