REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Ryzec syrovinka

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jde o jeden z druhů hub, které nevyžadují dlouhodobou tepelnou úpravu. Tuto houbu najdeme v jehličnatých i listnatých lesích. Její nazaměnitelné aroma je typickým poznávacím znakem.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Lactarius volemus

Jedlý ……… Ryzec syrovinka je výborný jedlý druh houby houbaři velmi ceněný pro pikantní chuť, lze použít i syrový, viz. recept Tatarák ze syrovinek.

Výborný je také opečený na kamnech, jen osolený, okmínovaný do lupenů vetřené sádlo.

Lze i grilovat, opékat na oleji, do směsí dáváme jen malé množství pro aromatickou chuť i vůni. Při sběru plodnice vykroutíme a očistíme, neodřezáváme, aby s plodnic neyteklo mléko, které dává tomu to ryzci nezaměnitelnou chuť. Nakládat do octa ovšem nelze nevynikne jeho chuť.

Doba výskytu: červen až říjen

Roste roztroušeně v teplých oblastech v listnatých i jehličnatých lesích.

Klobouk až 150 mm, v mládí sklenutý s podvinutým okrajem, později plochý, na středu vmáčklý až mírně nálevkovitý, nepásovaný, suchý, matný, tvrdý, v dospělosti často s rozpraskanou pokožkou klobouku, oranžově rezavý nebo červenohnědý, někdy nažloutlý. Lupeny jsou husté, tlusté, sbíhavé, bělavé až krémové, ve stáří rezavě hnědnoucí, mléko je bílé, na vzduchu hnědne, zpočátku nasládlé po chvilce ostré.

Atlas hub - Houby lupenatéTřeň až 110 mm, válcovitý, plný, hladký, suchý, hnědočervený, ale vždy světlejší než klobouk. Dužnina je v mládí nápadně tvrdá, později křehká, bělavá nebo nažloutlá, ve třeni hnědavá, má nasládlou chuť a aromatickou vůni, u starších plodnic výraznou po slanečcích, nebo když plodnice zasychají.

Možná záměna:

V úvahu by připadaly mladé plodnice jedlý ryzce dubového (Lactarius quietus), který má ovšem nažloutlé a nahořklé mléko a ploštičný pach dužniny.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Článek k tématu: Využití ryzců v kuchyni

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy