REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Zapečené hříbky na víně

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Rychlý oběd z mladých hřibů nakrájených na plátky, zapečených v troubě spolu s plátky pršutu, kolečky cibule a ke konci kousky gorgonzoly, podlité suchým bílým vínem.


Ingredience:
750-1000 gmladých hříbků (hřib smrkový, dubový, hnědý atd.)
150 gpršutu
100 ggorgonzoly
2 dlsuchého bílého vína (třeba Chardonnay)
1 ksvětší červená cibule
koření provensálské bylinky
sladká červená paprika
nasekaná pažitka
máslo
pepř
sůl

Postup:
  1. Mladé hříbky (do velikosti 5-7 cm) podélně rozpůlíme.
  2. Pekáč nebo vyšší plech poklademe přiměřeně plátky másla. Narovnáme rozpůlené hříbky, polijeme vínem, lehce posypeme provensálským kořením, osolíme, opepříme, poprášíme červenou paprikou, poklademe proužky cibule.
  3. Pekáč vložíme do předem vyhřáté trouby (200 °C), pečeme 10 minut.
  4. Hříbky vyjmeme z trouby, posypeme proužky pršutu, vložíme zpět do trouby. Až začne pršut pouštět tuk a zlátnout, přidáme kousky gorgonzoly a troubu vypneme, sýr se už roztaví sám.
  5. Hříbky se šťávou naservírujeme na talíř, ozdobíme nasekanou pažitkou.
Doporučení:

Zapečené hříbky skvěle chutnají s bagetkou a můžeme zapíjet zbytkem vychlazeného Chardonnay.

Poznámka:

Autor receptu, text i foto: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Detoxikace organismu

Cítíte se unavení a bez energie? Ponuré, zamračené počasí vás přivádí k šílenství? Máte depresi? Nezoufejte! Možná jen potřebujete pročistit tělo od různých škodlivých látek, které jste za poslední měsíce do sebe dostali a to nejen jídlem, ale také díky prostředí, ve kterém se všichni pohybujeme. Detoxikujte se tedy! A co je to vlastně detoxikace? Ta slouží k vyloučení jedů neboli toxinů z těla a provádí se především zásadní změnou pitného režimu a změnou jídelníčku.

číst dále ...

Fialové brambory (odrůda Blue Star a odrůda Valfi)

Již několik let se objevují na českém trhu fialové brambory. Sice vypadají svým vzhledem, tedy především barvou dost jedovatě, ale jsou velmi zdravé. Fialová barva je způsobena flavonoidy, které patří mezi přírodní antioxidanty, které působí příznivě na civilizační choroby. Fialové brambory obsahují těchto látek 3x – 4x více než klasické žluté odrůdy. Platí, čím jsou tmavší, tím jsou zdravější.

číst dále ...

Zapomenuté topinambury mají opět zelenou

Topinambury se v Čechách pěstují od 17. století. V době třicetileté války zachránily mnoho obyvatel před hladomorem, stejně, jako v Americe přistěhovalce. Naučili je pěstovat a konzumovat indiáni z kmene Topinambus, podle kterého dostali své jméno – topinambury. Do Evropy je přivezli v roce 1607 námořníci a jako první se začaly pěstovat ve Francii, přes Německo se pak dostaly do Čech.

číst dále ...

Banánová chaloupka vytvořená pomocí krabic od džusu

Recept na chaloupku z čokolády, tvarohového krému, dlouhých cukrářských piškotů a banánů, popsaný pěkně krok za krokem, doplněný o názorné fotografie postupu. Ozdobte ji dle fantazie, může to být chaloupka “Jejžíškovská”, stejně tak chaloupka Smolíčka pacholíčka, nebo jen chaloupka strýčka Toma. Každopádně si na ní určitě všichni pochutnají. Ale pozor! Nezapomeňte si před tím koupit dva velké, dvoulitrové džusy, protože právě krabice od džusu, v tomto receptu, hrají významnou roli.

číst dále ...

Špajz nebo skříň? Jak uložit trvanlivé potraviny

Mouka, cukr, konzervy či těstoviny. Trvanlivé potraviny často nakupujeme ve velkém do zásoby. Kam je ale uložit, aby vydržely dlouho a nemuseli jsme je po měsíci vyhazovat? A jak si poradit s ukládáním, když nemáme spíž?

číst dále ...

Zapomeňte na drastické diety. Poradíme jak na lednový očistný detox

Vánoce jsou sice svátky klidu a míru, svou nezastupitelnou roli v nich hraje ale také dobré jídlo. Spousta dobrého jídla. Pokud jste si ho během konce roku neodpírali a teď koketujete s myšlenkou, že dny hýření vybalancujete rychlou, drastickou dietou, máme pro vás alternativní tip: vyzkoušejte raději očistný detox.

číst dále ...

Bohatství ukryté pod slupkou buráků

Arašídy, buráky nebo burské oříšky, všechna označení nesou plody podzemnice olejné, které většina z nás považuje za oříšky, přestože se jedná o luštěninu. Arašídy však díky své chuti přesto zůstanou pro většinu z nás oříšky, které si budeme dopřávat ještě s větší chutí, jakmile zjistíme, jaké bohatství se ukrývá pod jejich skořápkou.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy