REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jaternice

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Základní recept na přípravu jaternic při domácí pořážce.


Ingredience:
Poměr surovin:
40 %vařeného vepřového masa (z hlav, laloků a boků)
27 %máčené žemle
15 %vařených plic
10 %vařených vepřových jater
10 %tučné polévky
8 %syrových jater
Koření na 10 kg jaternic:
150 gsoli
30 gutřeného česneku
15 gmletého pepře
8 gmletého nového koření
4 gstrouhaného zázvoru
4 gcitrónové kůry
3 gmajoránky

Postup:

1. Syrová játra jemně umeleme na masovém strojku
2. Vařená játra nakrájíme na kostičky (0,5 cm)
3. Měkké, křehké maso nakrájíme na hrubší kostičky
4. Tvrdší maso, plíce a maso s kůžičkami umeleme na masovém strojku
5. Namočené žemle důkladně vymačkáme
6. Do mísy dáme vymačkané žemle, umletá syrová játra, přidáme tučnou polévku a pečlivě promícháme
7. Přidáme nakrájené i mleté suroviny
8. Prejt okořeníme mletým pepřem, utřeným česnekem, mletým novým kořením strouhaným zázvorem, majoránkou, citrónovou kůrou, osolíme a vše dobře promícháme
9. Ihned pak plníme do připravených rozvlažených, z jedné strany zašpejlovaných vepřových tenkých střev
10. Naplněné jaternice zašpejlujeme i z druhé strany
11. Zašpejlované jaternice vkládáme do vřelé polévky, zamícháme a dovařujemepři 90 °C asi 10 minut (dostatečně vařené jaternice vyplavou na hladinu polévky)
12. Vařené jaternice vyjmeme z hrnce, dáme do studené vody, opláchneme a rozložíme na dřevěné desky.

Doporučení:

Přebytečný jaternicový prejt lze upéci na pekáči a ještě teplý plnit do sklenic a konzervovat, ale jen na kratší dobu. Steriluje se 3 hodiny při teplotě nejméně 100 °C.Podle své chuti můžeme přidat jako koření i mletý hřebíček.

Poznámka:

Špejlování střev: Střívko se propíchne špejlí těsně při okraji, nejlépe proti tuku uvnitř střeva. Špejle se obtočí vrchem přes otevřený okraj a střívko se znovu stejným směrem propíchne tak, aby se otevřený kraj uzavíral. Stejným způsobem se střevo špejluje potřetí, popřípadě počtvrté, až je celý otvor uzavřen. Zašpejlované střívko se posune na konec špejle a odlomí. Stejně se špejlují střívka po naplnění jaternic prejtem.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Zavařování (sterilace) masa

… maso zavařujeme zásadně bez kostí a raději libové. Tuk se hůře steriluje a časem dostane nežádoucí příchuť. Vyvarujte se cibule!!! Rychle kysne a zničí vám vaše výrobky, proto se cibule do zavařeného masa zásadně nedává …

číst dále ...

Nepostradatelná osvěžující kombinace léta: gin & tonic

Klasika všech klasik gin & tonic neboli nejlepší způsob osvěžení a podpoření dobré nálady v teplých letních dnech. Vyzkoušejte nové kombinace se středomořským Ginem Mare. Doplňte tento prémiový gin například kvalitním tonikem Thomas Henry a dopřejte si opravdu chutný a osvěžující drink.

číst dále ...

Zase ty nevídané dobroty!

A přímo na Váš stůl. Bravurní počin cukrářského mistra Josefa Maršáka a gastro legendy Roberta Chejna, kteří spojili své síly a nabízí luxusní delikatesy ve skleničkách pod značkou Fat Brothers. Díky tomu můžete zažít příjemnou večeři jako v poctivé restauraci přímo u vás doma a užít si tak krásné chvíle s rodinou a přáteli při společném stolování.

číst dále ...

Grilovací sezóna je v plném proudu!

Také patříte k milovníkům letního grilování? Pak pro Vás máme dvě zprávy. Začněme tou špatnou, grilování nepatří mezi nejzdravější úpravy pokrmů, protože se během něj mohou vytvářet nevhodné sloučeniny. Tyto procesy vznikají převážně grilováním masa a masových produktů, ale nevyhýbají se ani grilované zelenině. Půjdeme k té druhé zprávě. Naštěstí pro nás bude o něco pozitivnější. Tvorbu nezdravých sloučenin můžeme zásadně omezit, pokud delší dobu, nejlépe přes noc nebo alespoň několik hodin maso marinujeme v tekutých směsích bylin a koření. Platí to především o rozmarýnu, kurkumě a tymiánu, ale nápomocný je i česnek, oregano a mnoho dalších.

číst dále ...

Roter Hahn: Jihotyrolský knödle vládne každé sezóně

Jihotyrolští farmáři své hosty každý den hýčkají domácími delikatesami. Ať je léto nebo zima, sezóna si žádá svůj vlastní recept na národní pokrm – „knödle,“obdobu našeho českého plněného knedlíku na slano či na sladko. Běžně ho můžete ochutnat v lokální kuchyni, šenku či na statku svého farmáře. Ať je velký, malý, se špekem, s ovocem, se zeleninou, každá sezóna je v Jižním Tyrolsku zkrátka sezóna knedlíků.

číst dále ...

Jak poznat, že trpíte dehydratací? Přinášíme šest příznaků, že vaše tělo strádá

Horké dny jsou v plném proudu a pitný režim je jedna z nejdůležitějších věcí, na kterou bychom neměli zapomínat. Voda je základním stavebním kamenem lidského těla. Neměli bychom ji proto opomínat. V takovém případě bychom totiž mohli čelit dehydrataci, která s sebou nese mnoho rizik.

číst dále ...

Pohanka jako trendy superfood. Má u vás v kuchyni své místo?

Stejně tak, jako spousta dalších superfood, je i pohanka opomíjenou surovinou. Ačkoliv její název každý zná, našli byste ji jen v nepatrném zlomku domácností. V dnešní době, kdy se stále častěji ubíráme k přírodě, je však více než nasnadě dát pohance šanci. Je totiž zdrojem nejrůznějších vitamínů a minerálních látek, které na náš organismus působí velice prospěšně. Věděli jste, že pohanka nepatří do skupiny obilovin, ale mezi tzv. pseudocereálie? Běžně se však v jídelníčku užívá jako obilovina (navíc bezlepková), z níž lze vařit nasladko i naslano.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy