REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Pór

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Dvouletá otužilá rostlina pěstovaná jako jednoletka za účelem získání vybělených listových bází. Je to dobrý zdroj draslíku a železa, obsahuje menší množství beta karotenu a vitamínu C především v zelených listech.


Latinsky: Allium ampeloprasum

Pórek je považován za posvátnou rostlinu (je o něm zmíňka dokonce i v Bibli) a přísaha věřícího na pórek má stejnou váhu jako na některého z bohů. Velké výstavy pórku byly pořádány od poloviny 80. let 18 století v hospodách a klubech po celé severovýchodní Anglii. Společně s narcisy je pórek národním symbolem Walesu. V současné době se v zemích Evropského společenství vypěstuje přes 7 miliónů pórku ročně. Největším pěstitelem je Francie.

Starší odrůdy bývají rozdělovány do dvou skupin – do jedné skupiny patří odrůdy s dlouhým protaženým vzrůstem a do druhé rostliny tlustějších typů. U modernějších druhů není rozčlenění tak jednoznačné. Existují odrůdy, které se sklízejí na počátku, jiné uprostřed i na konci sezóny.

Odrůdy: King Richard je rannáodrůda dlouhými stonky jemné chuti, která přináší vysokou úrodu. Odrůda Prelina má mírně protáhlé stonky. Autumm Giant – Cobra je určená pro sklizeň uprostřed nebo na konci podzimu. Odrůda Autumm Mammonth 2 – Argenta a jí podobná Goliath dozrávají koncem podzimu a mohou být postupně sklízeny až do jara. Pórky z těchto odrůd, které dávají vysoké výnosy, jsou středně dlouhé a mají silný stonek. I odrůda Cortina může být sklízena po celou zimu až do jara. Také francouzská odrůda Bleu de Solaise je vhodná k průběžnému sběru až do jara.

 

Pórek můžeme vařit ve vodě nebo v páře, zapékat v ohnivzdorných miskách, dusit společně s další zeleninou nebo restovat. Také ho lze přidávat do směsí na špagety a zabalený v lístkovém těstě zapékat. Velmi se osvědčilo přidávat pórek do polévek. V mnoha receptech nahrazuje více agresivní cibuli.

 

Zdroj: Velká kniha zeleniny, bylin a ovoce – Matthew Biggs, Jakka Mc Vicarová, Bob Flowerdew

 

Recepty s pórkem:

Grilované pórky Uzený bůček zapečený s pórkem Houbové rizoto s pórkem

Treska s pórkem a anglickou slaninou Sójový salát s cuketou ….

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

22 nejlepších receptů z dýně

Nejlepší recepty z dýně najdete v naší kuchařce ReceptyOnLine.cz zde: Anglicky se dýně řekne „pumpkin“. Severoameričtí Indiáni, kteří tykve velmi dobře znali, je nazývali „askutasquash“, což znamená „jíst rovnou bez vaření“. Z Ameriky tykve skutečně pocházejí a předpokládá se, že byly pěstovány již před pěti až deseti tisíci lety. Ale dost historie o dýních! Otevřete si článek a inspirujte se těmi nejlepšími recepty s dýní, které najdete u nás na webu ReceptyOnLine.cz

číst dále ...

Výtečná příloha s ještě širším využitím. Dopřejte si zelí, jak ho neznáte!

Zelí patří mezi nepostradatelné ingredience české kuchyně. Kromě toho, že bývá součástí tradičních pokrmů, jako je vepřové s knedlíkem, pečená kachna nebo oblíbená zelňačka, je doslova vitamínovou bombou. A proto by ve vašich podzimních receptech rozhodně nemělo chybět. Vyzkoušejte jeho přednosti v neotřelých receptech. Doporučujeme například zeleninové závitky se zelím, v kombinaci s pečeným kuřetem nebo si můžete připravit výtečnou polévku z červeného zelí. Uvidíte, že si určitě pochutnáte!

číst dále ...

Chystáte se na vinobraní? Fakta, co byste měli znát

Vinobraní je za dveřmi, a tak jsme připravili pár zajímavostí, které není na škodu připomenout. Třeba se dozvíte i pár novinek, o kterých jste doposud nevěděli.

číst dále ...

Vyhlášen byl Evropský den ekologického zemědělství, slavit se bude 23. září

Evropský parlament, Rada Evropské unie a Evropská komise, tři klíčové instituce EU, dnes podepsaly společné prohlášení, kterým oficiálně vyhlásily 23. září Evropským dnem ekologického zemědělství.

číst dále ...

Překročte hranice běžného pečení, vyzkoušejte nevšední mouky a pečte díky nim s minimem lepku

Celiaci si běžnou mouku s lepkem jednoduše dovolit nemohou. Pro jiné je eliminace lepku jednou z cest k pestřejšímu jídelníčku. Pokud se do této skupiny řadíte i vy, vězte, že pečiva se vzdávat nemusíte. Naopak se vám otevírají široké možnosti pro experimentování v kuchyni. Péct totiž můžete i z mouky rýžové nebo pohankové, díky kterým můžete obsah lepku ve svém jídelníčku snížit na minimum.

číst dále ...

Jubilejní Burgerfest přivítal 21 000 návštěvníků a trhnul rekord s největším burgerem

10. ročník Burgerfestu, který se o víkendu uskutečnil na holešovickém Výstavišti se skutečně vydařil. Kromě dokonalého počasí po celou dobu akce si jej užilo přes 21 000 návštěvníků a došlo i na rekord. Tím byl největší burger v České republice, který vážil 95 kg a měřil 98 na 24 cm, díky čemuž se podařilo jej zapsat i do České knihy rekordů. Celkem se na akci zkonzumovalo 45.000 burgerů v 53 bistrech a restauracích, proběhlo 10 workshopů a kuchařských show, byly zvoleny nejlepší restaurace a rozdaly se ceny v hodnotě přesahující 500 000 Kč.

číst dále ...

Červená řepa jako nepostradatelná lahůdka nejen do upršených podzimních dnů

Pro všechny milovníky barevných jídel máme skvělou zprávu. Nastává čas připravit si krásné pokrmy, které potěší na pohled v době šedivých dnů, ale zároveň budou také vitamínovou bombou, kterou v těchto dlouhých měsících jako když najdete! Červená řepa je hvězda nejen podzimní kuchyně a dokáže svou chutí pořádně překvapit. Připravte si s námi originální recepty!

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy