REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Popenec břečťanovitý – Glechoma hederacea

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Popenec je další jarní bylinka, kterou můžeme využít v kuchyni. Je to příjemně vonící vytrvalá bylina s plazivým oddenkem. Popenec je rozšířený téměř v celé Evropě, najdeme ho také Asii. U nás roste hojně v lesích, křovinách, podél cest. Popenec vyrůstá od dubna …


Ve středověku se popenec považoval za zázračnou bylinku, která chrání před morem a očarováním. Odedávna se rovněž uplatňoval v kuchyni i léčitelství.

Listy má řapíkaté, vstřícné, mají ledvinovitý, v hořejší části, srdčitý tvar, jsou hrubě vroubkované, pilovité, pýřité až srstnaté. Květy vyrůstají v úžlabí listů a jsou modře fialové, zřídka růžové nebo bílé.

Škola vaření - neobvyklé ingredience a bylinky

V kuchyni se využívají jeho lístky, které mají aromatickou vůni a nahořkle kořenitou chuť. Čerstvým popencem se dochucují, polévky, nádivky, saláty, tvarohové pomazánky, míchaná vejce atd.

Popenec podporuje chuť k jídlu. Má i léčivé účinky a používá se v lidovém léčitelství.

Nať se sbírá v době květu duben až červenec, suší se ve stínu. Působí protizánětlivě, hojivě a dezinfekčně. Vnitřně se užívá nálev ze sušené natě při onemocnění dýchacích cest, zahlenění, proti kašli. Zevně ve formě kloktadla, při zánětech dutiny ústní, ke koupeli špatně hojivých ran, hemeroidech.

Škola vaření - neobvyklé ingredience a bylinky

Text i foto: D. Marounek

Použité zdroje: Naše rostliny v lékařství – Korbelář, Endris, Krejča Avicenum 1974, Plané rostliny v kuchyni – D. Lánská – Artia 1990

Příklady receptů: Jarní polévka s popencemLívance s popencem

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

3 rozdílné recepty na výbornou křehkou pizzu

Jen málokdo by odolal tak oblíbenému pokrmu, jako je právě pizza. Ta se dá připravit na mnoho chutných způsobů, mezi nimiž si svého favorita dokáže najít úplně každý. I my vám přinášíme hned tři zajímavé recepty, díky kterým si v pohodlí svého domova tuhle oblíbenou dobrotu hravě připravíte. Tak schválně – který z receptů se rozhodnete vyzkoušet?

číst dále ...

Melounová kuchařka – výběr 18 TOP receptů z melounu

Sezóna melounů nám každý rok umožní připravit některé skvělé recepty právě ze sladké dužiny jak vodního melounu, tak i z dalších druhů této sladké pochutiny. Vybrali jsme pro vás z databáze naší internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz naše nejlepší vyzkoušené recepty právě na sladké melouny.

číst dále ...

Koronavirus změnil vnímání obalů potravin. S redukcí plastů by se však přestávat nemělo, míní výrobci

V období nouzového stavu vzrostla u balení potravin četnost užívání plastů. Podle odborníků si díky koronaviru tuzemští spotřebitelé zároveň uvědomili primární funkci obalu u potravin. Výrobci, kteří se dlouhodobě snaží o redukci plastů, nicméně uvádí, že tyto snahy by neměly být upozaďovány ani v období mimořádných krizí.

číst dále ...

Nažhavte svůj gril!

Léto patří grilování! Co všechno si kromě masa nachystat, abyste si s rodinou či přáteli užili skvělý den plný lahodných chutí a vůní?

číst dále ...

Originální a chutné recepty s ketchupy Spak Master

Načerpejte novou inspiraci pro lahodné a jednoduché recepty doplněné prémiovými ketchupy Spak Master. Chuť dozrálých italských rajčat bez přídavných látek je jako stvořená pro všechny gurmány. Díky vybrané chuti a prémiové kvalitě těchto lahodných pomocníků navíc ušetříte čas strávený v kuchyni.

číst dále ...

Znáte české superpotraviny, které jsou plné vápníku?

Při slově vápník se ve spojitosti s lidským tělem téměř každému vybaví kosti nebo zuby. Tato asociace je správná, jelikož se právě zde nachází až 99 % veškerého vápníku. Plní ovšem mnohem více funkcí. Pomáhá k správné srážlivosti krve, podporuje činnost svalů a také se podílí na nervových přenosech. Při nedostatku tohoto důležitého minerálu si tělo bere zásoby z již zmiňovaných kostí a zubů. To může způsobovat kazy, záněty v dutině ústní či řídnutí kostí. Tuto nepostradatelnou složku byste měli pravidelně doplňovat například mlékem, mákem nebo brokolicí. Zde je pár příjemných tipů, jak na to!

číst dále ...

Zdraví, krása, paměť… Co všechno můžete ovlivnit díky správnému jídlu?

Složení jídelníčku výrazně ovlivňuje nejen naši figuru a zdraví, ale i psychický stav, odolnost vůči stresu, paměť či spánek. Podívejte se, jak můžete být díky správnému jídlu fit a cítit se skvěle!

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy