REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Ovocné mošty

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Výborný je mošt z rybízu černého nebo bílého, višňový mošt, třešňový. Také z jeřabin, borůvek nebo ostružin můžeme mošt vyrobit.


Mošt je vlastně přírodní vylisovaná nevařená šťáva bez přídavku řepného cukru a bez veškerých konzervačních prostředků. Známe především mošt jablečný a révový. Mošty můžeme vyrábět i z mnoha dalších druhů ovoce, které lze také různě míchat, ředit i přislazovat.

Ovoce pereme pod tekoucí vodou nebo propíráme v koši ponořeném ve vodě, mícháme tyčí. Při tom odstraníme všechny nahnilé plody. Pak ovoce drtíme. Nejlépe vyhovuje drtič, jehož kovové části jsou z nerezavějícího materiálu. Ovocnou drť lisujeme. Pro menší množství ovoce vyhovuje malý košíkový s podstavcem , odkud vytéká šťáva do nádoby podstavené pod ní. Ovocnou drť dáváme do lisu a prokládáme dřevěnou mřížkou, aby bylo lisování účinnější. Nejdříve vytéká šťáva samovolně, později lis přitahujeme pomalu šroubem.

Jiný větší lis je tzv. plachetkový, kde působí tlak na ploché balíky ovoce zabaleného do plachetek.

Vylisovanou šťávu, která je žlutá až nahnědlá, procedíme a nalijeme do vyšších úzkých nádob, aby se ustála. V domácnosti nenecháváme mošt ustát déle než 12 hodin, aby nekvasil. Pak opatrně hadičkou stáhneme do lahví. Chceme-li mít mošt čirý, můžeme ho ještě před plněním přefiltrovat a to buď přes flanelový sáček, nebo přes dvě plátěné utěrky nestejně protkané. První proteklou šťávu nalijeme zpět. Teprve když se otvory v plátně ucpou, vytéká čirá tekutina.

Sterilace moštu je nutná, protože není chráněn přislazením. Sterilujeme tak, že láhve dáváme do sterilačního hrnce buď odzátkované nebo se zabezpečenými zátkami. Máme-li speciální tenký teploměr pro sterilaci šťáv, vkládáme ho přímo do otevřené láhve. Hrnec naplníme vodou asi do tří čtvrtin výšky lahví a sterilujeme 10-15 minut při teplotě 75 °C. Po skončení sterilace láhve ihned zazátkujeme a necháme ležmo vychladnout. Zátky lahví parafínujeme namáčením do roztopeného parafínu. U sterilovaných lahví parafinujeme zátky po zchladnutí.

Zamrazení moštu:

Další možností, jak uchovávat mošt, je jeho zamrazení. Do petláhve nalijeme mošt a to do 2/3. Zazátkujeme a necháme v mrazáku zmrznout. Při tomto ukládání moštu nemusíme používat konzervační látky při jeho výrobě.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy