REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Druhy moštů

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Většinou vyrobený mošt musíme naředit vodou a dosladit, můžeme ho však také scelením s jiným druhem výrazně vylepšit apod. Jak a proč se který mošt upravuje, a z kterého ovoce můžeme mošt vůbec připravit, tak to se dozvíte právě v tomto článku.


Angreštový mošt

Zhotovíme jej lisováním po jednodenním odležení drtě nebo vyluhováním párou. Velmi vhodný je je scelení s rybízovým moštem. Vylisovanou šťávu (1 l) upravujeme přídavkem 0,5 až 1 l vody a 0,10 až 0,30 kg cukru.

 

 

Bezinkový mošt

Připravuje se ponejvíce jen jako barevná složka do směsí jiných moštů a vín nebo jako lék v lidovém léčitelství.

Plody musí být zcela zralé, černé, ne pouze červené. Před zpracováním je odstopkujeme. Bobulky buď rozdrtíme a lisujeme zatepla, nebo celé, odstopkované bobule vyluhujeme párou. Pro přímou spotřebu upravujeme vylisovaný mošt přídavkem 0,5 l vody, 0,15 kg cukru a 6 lžic citronové šťávy na 1 l moštu. Nejvhodnější kombinací je směs 1 dílu bezinkového moštu a 4 dílů moštu z červeného rybízu. Dobrá je i kombinace 1 dílu bezinkového moštu a 4 dílů jablečného moštu.

 

Borůvkový mošt

K výrobě moštu použijeme čerstvé borůvky, které zpracujeme na mošt vyluhováním párou nebo lisováním zatepla. Vylisovanou šťávu upravujeme podle chuti přídavkem 0,1 l až 0,2 l vody a 0,15 až 0,30 kg cukru na 1 l šťávy.

 

Hruškový mošt

Hrušky poskytují mošt málo kyselý. Je proto výhodnější využít při výrobě jablečného moštu. Přídavek 1 dílu vyzrálých hrušek ke 3 dílům jablek sníží poněkud kyselost jablečného moštu, aniž by jeho chuť a vůni nepříjemně ovlivnil. Pokud chceme hruškový mošt zpracovat samostatně, přidáme na 1 l moštu 3 lžíce čerstvé citrónové šťávy.

Hrušky zpracováváme stejně jako jablka – lisováním ihned po rozdrcení. Výlisky rovněž můžeme znovu lisovat po jejich rozrušení.

 

Jablečný mošt

Jablka jsou nejčastější surovinou na výrobu moštů. Mají chuťově harmonický poměr cukrů a kyselin, takže získaný mošt není třeba přislazovat pro zvýšení chuťové plnosti, ani ředit vodou ke snížení kyselosti. Na přípravu moštu použijeme jen jablka zralá, tj. S černými nebo černajícími jádry. Jablka předčasně spadená, nezralá, dávají mošty kyselé, málo sladké, moučnější jablka mají nízkou výtěžnost a poskytují mdlé, málo kyselé mošty. Na výrobu můžeme použít ovoce padené, poškozené od škůdců nebo mírně napadené strupovitostí, ale nesmíme zpracovat plody nahnilé a nezralé. Do jablek určených k výrobě moštu můžeme přidat zralé kdoule, které mošt příjemně aromatizují a plané hrušky do 10 %, kterými zvýrazníme chuť. Jablka zpracováváme lisováním ihned po rozdrcení. Výlisky můžeme po načechrání (překopání) znovu lisovat.

 

Malinový mošt

Většinou se samostatně nepřipravuje, nebo´t se lépe využívá na malinový sirup. Malinový mošt je výbornou aromatizující složkou při výrobě méně výrazných typů moštů. Vhodnější surovinou jsou pak maliny lesní než maliny zahradní.

Můžeme jej připravit lisováním po několikahodinovém odležení rozmačkaných malin nebo vyluhováním párou. Lisováním zhotovený mošt upravíme přídavkem 0,7 l vody a 0,15 kg cukru na 1 l šťávy.

 

Ostružinový mošt

Je příjemně aromatický, svérázné chuti. Zpracování je obdobné jako u malin. Získanou šťávu ředíme přídavkem 0,2 až 0,5 l vody a doslazujeme 60 až 100 g cukru na 1 l šťávy.

 

Révové mošty

Ke zhotovení moštu můžeme použít jak odrůdy evropské vinné révy, tak křížence evropské a americké révy, tzv. hybridy.

Modré odrůdy odzrníme a lisujeme zatepla nebo vyluhujeme párou. Bílé odrůdy buď lisujeme zastudena bez odzrňování, nebo pokud mají příliš pektinových látek (některé stolní odrůdy), odzrníme je, rozdrtíme a ponecháme před lisováním 1 den odležet (popř. i déle – až k prvním příznakům kvašení)

Révové mošty chuťově neupravujeme.

 

Rybízový mošt z černého rybízu

Můžeme jej zhotovit jako jednodruhový nebo v jakémkoli poměru s červeným nebo bílým rybízem. Specifická vůně černého rybízu, intenzivní barva i vysoký obsah vitamínu C způsobuje, že i malý podíl černého rybízu (15 %) zvyšuje jakost moštů z méně výrazných druhů ovoce.

Mošt získáváme nejlépe vyluhováním ovoce párou, kdy nemusíme bobule otrhávat z třapin, nebo lisováním předehřáté drtě, kdy však otrhání střapin je žádoucí pro dosažení jemné chutě.

Mošt z černého rybízu vylisovaný samostatně (bez mísení s jinými druhy ovoce) ředíme a přislazujeme nejvíce – na 1 l šťávy přidáme 1 až 1,6 l vody a 0,25 až 0,40 kg cukru.

 

Rybízový mošt z červeného rybízu

Nejhodnotnější výrobek získáváme ze zcela zralého rybízu. Při přípravě moštu lisováním rybíz po rozdrcení necháme den odležet. Odzrněním rybízu (otrháním z třapin) před rozmačkáním získáme jemnější mošt. Pokud chceme drť před lisováním zahřát, je otrhání z třapin nutné. Lisováním získaný mošt ředíme vodou – přídavkem 1 až 1,2 l vody a přisladíme 0,25 až 0,35 kg cukru na 1 l šťávy.

 

Švestkový mošt

Je jemný, aromatický, pokud jej připravujeme vyluhováním zralých až přezrálých švestek párou nebo lisováním zatepla. Při lisování pouze rozdrcených a teplem neošetřených švestek získáme mošt s nevýraznou barvou, vůní i chutí, přičemž výtěžnost je nízká.

 

Třešňový mošt

Využijeme jej nejlépe ke scelení s višňovým moštem v poměru 1:1. Samostatný třešňový mošt je vyhovující tehdy, je-li chuťově upraven. Kyselost zvýšíme přídavkem 1 až 4 lžic citrónové šťávy na 1 l nebo 1 až 3 g kyseliny citrónové na 1 l moštu. Mošt můžeme získávat všemi uvedenými postupy., jak tedy lisováním za tepla, tak i zastudena, nebo párou.

 

Višňový mošt

Také višně lze zpracovat různými postupy, při zpracování teplou cestou – vyluhováním párou nebo lisováním za tepla zlepšíme barevnou intenzitu moštu.

Višňový mošt patří k nejlepším, musíme však upravit poměr cukru a kyselin. Nejlépe snížíme kyselost scelením višňového moštu s moštem třešňovým v poměru 1:1.

Při ředění vodou přidáváme na 1 l šťávy 0,5 až 0,8 l vody a 0,12 až 0,20 kg cukru podle chuti. Získáme tím 1,6 až 1,9 l upraveného moštu.

Šťávu kterou nechceme ředit vodou před sterilací, ale až při spotřebě, upravíme tak, že do šťávy přidáme pouze cukr.

 

Zdroj: Ing. Karel Půhoný – Konzervace a ukládání potravin v domácnosti

Recepty na mošty najdete zde: džusy, mošty, šťávy

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

25 nejlepších receptů na pečené vánoční cukroví

Vybrali jsme pro vás ty nejlepší recepty z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz na pečené vánoční cukroví. Snad náš výběr vás bude inspirovat a pomůže vám s rozhodnutím, které vánoční cukroví letos upečete.

číst dále ...

Hřejivé, vydatné a lokální: Vyzkoušejte listopadové recepty

Listopad je pro mnohé z nás měsícem studených dní a brzkých večerů, kdy bychom nejraději trávili čas zachumlaní celý den do deky. Zažeňte chmury s naší porcí listopadových receptů, které vás krásně zahřejí a dodají vám energii. Ve všech receptech hrají prim lokální produkty, které si v roce 2021 vysloužily značku kvality Regionální potravina, oceňující jen ty nejlepší výrobky napříč regiony. Tentokrát jsme zařadili lesní špek, který Michal Šnebergr vyrábí v Pošumaví, lahodný sýr z Kryzanovy farmy v jižních Čechách, tvaroh z Vysočiny a na závěr tradiční tvargle z Olomouckého kraje. Přejeme dobrou chuť!

číst dále ...

Lahodný podzimní štrůdl ze sezónních jablek: Víte, jak na ten nejlahodnější?

Štrůdl nebo jinými slovy jablečný závin, je známý od nepaměti. Přestože pochází od našich jižních sousedů, stal se oblíbeným natolik, že ho považujeme téměř za národní pokrm. S rozinkami, se skořicí, ořechy i s jablky nebo tvarohem – variant existuje nespočet a recepty se většinou dědí z generace na generaci. Vyzkoušejte si společně s námi recept na nefalšovaný jablečný závin tak, jak ho znáte od dětství – jemné, křupavé těsto a plněný velkými kousky jablek se skořicí a opraženou strouhankou!

číst dále ...

Vepřové maso jako klasika české kuchyně

Snad žádné jiné maso se na českých jídelníčcích neobjevuje tak často jako vepřové. Každý z nás ho za rok sní kolem 43 kg, což je více než polovina celkového množství masa, které zkonzumujeme. Vepřové ale není jen krkovice či plec, v kuchyni nabízí opravdu široké možnosti využití.

číst dále ...

Poctivý podzimní vývar krok za krokem

Barevné podzimní dny plné sluníčka již vystřídalo sychravé počasí, které pomalu ale jistě hlásí příchod zimy. Buďte na pochmurné období připraveni a dopřejte vašemu tělu ty správné vitamíny, aby se mohlo bránit nejrůznějším nachlazením. Připravte si poctivý vývar, který obsahuje řadu prospěšných minerálů a pokud nebudete šetřit zeleninou, tak i vitaminů. Prozradíme vám, jak připravit ten nejlepší!

číst dále ...

Vánoční řízečky vyladěné k dokonalosti

Štědrovečerní tabule je v každé rodině jiná, ale vždy jde o nejslavnostnější večeři celého roku a podle toho by měla vypadat i chutnat. Tradiční bramborový salát, rybí nebo hrachová polévka, losos, smažený kapr či křupavé lehké kuřecí řízky, všechny tyto pokrmy mají jedno společné, jsou připravovány s láskou a precizností pro své nejbližší. Drůbežářský závod Klatovy přináší tipy pro milovníky kuřecího masa, kteří si chtějí připravit na štědrovečerní stůl lehké a šťavnaté řízky, po kterých se jen zapráší.

číst dále ...

Tipy na skvělá podzimní jídla, která vás zahřejí a dodají energii

Než se podzim přehoupne do své druhé části, je tím nejbarevnějším ročním obdobím. Zároveň se jedná o dobu, kdy jsme více unavení a máme chuť na teplé nápoje a pokrmy. Osvěžit si tyto dny můžeme netradičními recepty, které nás zahřejí, dodají energii a rozzáří den. Mnohdy stačí čerpat z běžné dostupné nabídky potravin. Oslňte svou rodinu nebo kamarády originálními recepty a dokonalým propojením jednotlivých pokrmů. Zapomeňte na tradiční těžké podzimní pokrmy a vyzkoušejte letos něco nového. Že vás nebaví připravovat jen dýňovou polévku? V tom případě vyzkoušejte celerový krém s libečkem a kešu oříšky. A pokud přece jenom si nedokážete představit podzim bez dýně, tak si připravte lahodné cupcaky.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy