REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Druhy moštů

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Většinou vyrobený mošt musíme naředit vodou a dosladit, můžeme ho však také scelením s jiným druhem výrazně vylepšit apod. Jak a proč se který mošt upravuje, a z kterého ovoce můžeme mošt vůbec připravit, tak to se dozvíte právě v tomto článku.


Angreštový mošt

Zhotovíme jej lisováním po jednodenním odležení drtě nebo vyluhováním párou. Velmi vhodný je je scelení s rybízovým moštem. Vylisovanou šťávu (1 l) upravujeme přídavkem 0,5 až 1 l vody a 0,10 až 0,30 kg cukru.

 

 

Bezinkový mošt

Připravuje se ponejvíce jen jako barevná složka do směsí jiných moštů a vín nebo jako lék v lidovém léčitelství.

Plody musí být zcela zralé, černé, ne pouze červené. Před zpracováním je odstopkujeme. Bobulky buď rozdrtíme a lisujeme zatepla, nebo celé, odstopkované bobule vyluhujeme párou. Pro přímou spotřebu upravujeme vylisovaný mošt přídavkem 0,5 l vody, 0,15 kg cukru a 6 lžic citronové šťávy na 1 l moštu. Nejvhodnější kombinací je směs 1 dílu bezinkového moštu a 4 dílů moštu z červeného rybízu. Dobrá je i kombinace 1 dílu bezinkového moštu a 4 dílů jablečného moštu.

 

Borůvkový mošt

K výrobě moštu použijeme čerstvé borůvky, které zpracujeme na mošt vyluhováním párou nebo lisováním zatepla. Vylisovanou šťávu upravujeme podle chuti přídavkem 0,1 l až 0,2 l vody a 0,15 až 0,30 kg cukru na 1 l šťávy.

 

Hruškový mošt

Hrušky poskytují mošt málo kyselý. Je proto výhodnější využít při výrobě jablečného moštu. Přídavek 1 dílu vyzrálých hrušek ke 3 dílům jablek sníží poněkud kyselost jablečného moštu, aniž by jeho chuť a vůni nepříjemně ovlivnil. Pokud chceme hruškový mošt zpracovat samostatně, přidáme na 1 l moštu 3 lžíce čerstvé citrónové šťávy.

Hrušky zpracováváme stejně jako jablka – lisováním ihned po rozdrcení. Výlisky rovněž můžeme znovu lisovat po jejich rozrušení.

 

Jablečný mošt

Jablka jsou nejčastější surovinou na výrobu moštů. Mají chuťově harmonický poměr cukrů a kyselin, takže získaný mošt není třeba přislazovat pro zvýšení chuťové plnosti, ani ředit vodou ke snížení kyselosti. Na přípravu moštu použijeme jen jablka zralá, tj. S černými nebo černajícími jádry. Jablka předčasně spadená, nezralá, dávají mošty kyselé, málo sladké, moučnější jablka mají nízkou výtěžnost a poskytují mdlé, málo kyselé mošty. Na výrobu můžeme použít ovoce padené, poškozené od škůdců nebo mírně napadené strupovitostí, ale nesmíme zpracovat plody nahnilé a nezralé. Do jablek určených k výrobě moštu můžeme přidat zralé kdoule, které mošt příjemně aromatizují a plané hrušky do 10 %, kterými zvýrazníme chuť. Jablka zpracováváme lisováním ihned po rozdrcení. Výlisky můžeme po načechrání (překopání) znovu lisovat.

 

Malinový mošt

Většinou se samostatně nepřipravuje, nebo´t se lépe využívá na malinový sirup. Malinový mošt je výbornou aromatizující složkou při výrobě méně výrazných typů moštů. Vhodnější surovinou jsou pak maliny lesní než maliny zahradní.

Můžeme jej připravit lisováním po několikahodinovém odležení rozmačkaných malin nebo vyluhováním párou. Lisováním zhotovený mošt upravíme přídavkem 0,7 l vody a 0,15 kg cukru na 1 l šťávy.

 

Ostružinový mošt

Je příjemně aromatický, svérázné chuti. Zpracování je obdobné jako u malin. Získanou šťávu ředíme přídavkem 0,2 až 0,5 l vody a doslazujeme 60 až 100 g cukru na 1 l šťávy.

 

Révové mošty

Ke zhotovení moštu můžeme použít jak odrůdy evropské vinné révy, tak křížence evropské a americké révy, tzv. hybridy.

Modré odrůdy odzrníme a lisujeme zatepla nebo vyluhujeme párou. Bílé odrůdy buď lisujeme zastudena bez odzrňování, nebo pokud mají příliš pektinových látek (některé stolní odrůdy), odzrníme je, rozdrtíme a ponecháme před lisováním 1 den odležet (popř. i déle – až k prvním příznakům kvašení)

Révové mošty chuťově neupravujeme.

 

Rybízový mošt z černého rybízu

Můžeme jej zhotovit jako jednodruhový nebo v jakémkoli poměru s červeným nebo bílým rybízem. Specifická vůně černého rybízu, intenzivní barva i vysoký obsah vitamínu C způsobuje, že i malý podíl černého rybízu (15 %) zvyšuje jakost moštů z méně výrazných druhů ovoce.

Mošt získáváme nejlépe vyluhováním ovoce párou, kdy nemusíme bobule otrhávat z třapin, nebo lisováním předehřáté drtě, kdy však otrhání střapin je žádoucí pro dosažení jemné chutě.

Mošt z černého rybízu vylisovaný samostatně (bez mísení s jinými druhy ovoce) ředíme a přislazujeme nejvíce – na 1 l šťávy přidáme 1 až 1,6 l vody a 0,25 až 0,40 kg cukru.

 

Rybízový mošt z červeného rybízu

Nejhodnotnější výrobek získáváme ze zcela zralého rybízu. Při přípravě moštu lisováním rybíz po rozdrcení necháme den odležet. Odzrněním rybízu (otrháním z třapin) před rozmačkáním získáme jemnější mošt. Pokud chceme drť před lisováním zahřát, je otrhání z třapin nutné. Lisováním získaný mošt ředíme vodou – přídavkem 1 až 1,2 l vody a přisladíme 0,25 až 0,35 kg cukru na 1 l šťávy.

 

Švestkový mošt

Je jemný, aromatický, pokud jej připravujeme vyluhováním zralých až přezrálých švestek párou nebo lisováním zatepla. Při lisování pouze rozdrcených a teplem neošetřených švestek získáme mošt s nevýraznou barvou, vůní i chutí, přičemž výtěžnost je nízká.

 

Třešňový mošt

Využijeme jej nejlépe ke scelení s višňovým moštem v poměru 1:1. Samostatný třešňový mošt je vyhovující tehdy, je-li chuťově upraven. Kyselost zvýšíme přídavkem 1 až 4 lžic citrónové šťávy na 1 l nebo 1 až 3 g kyseliny citrónové na 1 l moštu. Mošt můžeme získávat všemi uvedenými postupy., jak tedy lisováním za tepla, tak i zastudena, nebo párou.

 

Višňový mošt

Také višně lze zpracovat různými postupy, při zpracování teplou cestou – vyluhováním párou nebo lisováním za tepla zlepšíme barevnou intenzitu moštu.

Višňový mošt patří k nejlepším, musíme však upravit poměr cukru a kyselin. Nejlépe snížíme kyselost scelením višňového moštu s moštem třešňovým v poměru 1:1.

Při ředění vodou přidáváme na 1 l šťávy 0,5 až 0,8 l vody a 0,12 až 0,20 kg cukru podle chuti. Získáme tím 1,6 až 1,9 l upraveného moštu.

Šťávu kterou nechceme ředit vodou před sterilací, ale až při spotřebě, upravíme tak, že do šťávy přidáme pouze cukr.

 

Zdroj: Ing. Karel Půhoný – Konzervace a ukládání potravin v domácnosti

Recepty na mošty najdete zde: džusy, mošty, šťávy

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

22 nejlepších receptů z dýně

Nejlepší recepty z dýně najdete v naší kuchařce ReceptyOnLine.cz zde: Anglicky se dýně řekne „pumpkin“. Severoameričtí Indiáni, kteří tykve velmi dobře znali, je nazývali „askutasquash“, což znamená „jíst rovnou bez vaření“. Z Ameriky tykve skutečně pocházejí a předpokládá se, že byly pěstovány již před pěti až deseti tisíci lety. Ale dost historie o dýních! Otevřete si článek a inspirujte se těmi nejlepšími recepty s dýní, které najdete u nás na webu ReceptyOnLine.cz

číst dále ...

Zatočte s chřipkou a vsaďte na bio

Přichází podzim a s ním také nechvalně známé chřipkové období. Při nemocech i nachlazeních se snažíme tělu dodat co nejvíce vitamínů, abychom mu boj s viry ulehčili. Ty nejčastěji hledáme v citrusech, ale někdy zapomínáme, že řadu vitamínů obsahuje i u nás pěstované ovoce a zelenina. Jsou jimi plodiny, které jsou základem mnoha receptů, jako například cibule a česnek, ale i ty méně často používané druhy jako je řepa, paprika nebo třeba rakytník.

číst dále ...

3 jednoduché kávové drinky, jež oslní i v domácích podmínkách

Vytvořte si chvilku pro sebe a umíchejte si jeden z nenáročných kávových nápojů, jež vás přenese zpátky do letních dnů anebo zahřeje v průběhu těch zimních.

číst dále ...

Polévky vévodí podzimnímu menu, připravte si je z těch nejlepších surovin

Přišel podzim a s tím, jak stromy shazují listí, my oblékáme čím dál více vrstev. S měnícím se počasím se většinou proměňují i naše chutě. Spíš než osvěžující salát nás lákají vydatnější pokrmy a především něco, co nás pořádně zahřeje. Po návratu z krásné odpolední procházky, při které se ale podzimní sychravé počasí projevilo ve své plné síle, není nic příjemnějšího než talíř plný horké polévky. Surovin na ni je v tomto období dostatek, stačí jen vybrat ty nejlepší a jednoduše z nich vykouzlit ty nejlahodnější podzimní pochoutky.

číst dále ...

Vaříte rádi, ale bojujete s časem? Máme řešení. Božskou kuchařku

Máte občas pocit, že váš den by potřeboval nafouknout, abyste stihli uvařit dobrý oběd, večeři a upéct něco sladkého? V tom případě pro Vás máme řešení! Jedinečnou Božskou kuchařku, první svého druhu, pro zaměstnané rodiče, ale i pro svobodné a bezdětné. Zkrátka pro všechny, kteří marně hledají volné chvíle na vaření anebo jim po pozdním návratu domů už chybí energie.

číst dále ...

Ovoce v podzimních měsících? Stačí sáhnout do sáčku

Chutná a voní jako čerstvé, ale je lehčí, křupavější a při kontaktu s vodou, mlékem či jogurtem vypadá téměř jako právě utržené. Řeč je o lyofilizovaném ovoci, které stále častěji nahrazuje klasické sušené ovoce, jak jej známe. Věděli jste, že při tradičním sušení se rozpadají vitamíny A a C? Při lyofilizaci naopak zůstávají tyto látky, nezbytné k udržení tělesného zdraví, zachovány. Vsaďte s nástupem sychravých dní na sáček mrazem sušeného ovoce, ze kterého můžete mlsat jen tak nebo z něj přisypávat do snídaňových misek.

číst dále ...

Vychutnejte si podzim na vlně dýňových zákusků

Podzim je pro přírodu obdobím, kdy se před dlouhou zimou připravuje k odpočinku Ponuré počasí, pro které je typická těžká mlha zahalující zbarvené stromy, projasní dýně, královny podzimu, které se v tento čas sklízí. Barevné tykve rozzáří kuchyni a skvěle poslouží i jako dekorace domova. Dýně si ale zaslouží více pozornosti než jen skrze populární americký svátek Halloween.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy