REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Ohřívání uzenin

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Dalo by se říci, že přihřátí párků v mikrovlnné troubě nebo ve vodě je tak jednoduchý kuchařský počin, že by jsme se tímto tématem ani nemuseli zabývat. Ovšem, těm, co si v minulosti chtěli dát chutný párek a místo toho si nadělili na talíři prasklou a zcvrklou mrtvolku párku nebo klobásky, asi tyto řádky nebudou připadat zase až tak zbytečné …


Škola začínajícího kuchařePárky dnes obsahují mnohem více moučných složek a dalších přísad, než párky prodávané v minulém století, podílu masa rapidně ubývá, až se někdy můžeme setkat z výrobky, které maso vůbec neobsahují, nebo jen nepatrné množství. A jak je to možné?

Dříve každá potravina byla tzv. normovaná, tedy bylo přesně stanoveno, kolik masa, a jakého má obsahovat ta, či ona uzenina a co dalšího se smělo, nebo také nesmělo do gastronomických produktů dávat … ano, tak tyto časy jsou dávno zaváté sněhem a EU řeší problémy s černými a hnědými veverkami, místo aby vytvořila normovanou směrnici na potravinářské výrobky. Jednotlivým státům zakazuje své tradiční názvy a vůbec v tom dělá docela nepořádek, ale to podstatné, kvalitu potravin zase až tak moc neřeší!

Ale pojďme k tématu, tedy ohřívání párků a jiných uzenin. Je logické, že čím je daná uzenina tenčí, tím je náchylnější na přípravu, tedy v našem případě na ohřátí.  A větší podíl moučných produktů na úkor masa nám v tomto také moc nepomáhá. Jak tedy uzeniny správně ohřát? Můžeme je důkladně nahřát v páře, mikrovlnné troubě nebo ve vodě. Ovšem každá tato metoda má svá drobná úskalí …

Ohřívání párků a jiných uzenin v páře

Tak metoda ohřívání uzenin v páře je ta nejlepší, nejšetrnější k uzeninám a proto ji používají například prodejci párků, kteří párek vkládají do nádoby s párou, která zajistí její kvalitní prohřátí a poměrně slušnou dobu, kdy párek vydrží teplý a čerstvý. V domácích podmínkách postačí klasický napařovací hrnec, nebo pařáček vložený do hrnce, pod který nalijeme trochu studené vody, párky vložíme na mřížku a hrnec postavíme na zdroj tepla. Je lepší zahřívat uzeniny postupně, tedy uzeniny vkládáme do pařáčku, pod kterým se ještě netvoří pára a zdroj tepla máme zapnutý na střední výkon. Ta doba čekání se vyplatí, protože párky či klobásky se zahřejí postupně, rovnoměrně, i ve středu svého objemu a nebudou praskat. Horké uzeniny pak samozřejmě ihned konzumujeme a nenecháváme je v páře zbytečně dlouho, pak se začnou vysušovat a po delší době i zcvrkávat a měnit svůj objem.

Ohřívání párků ve vodě

Tento způsob je o něco rychlejší, také mnohem jednodušší, než ohřívání párků v páře, ovšem právě zde se dělá nejvíce chyb. Párky se totiž musí vkládat do vlažné vody, pokud studené párky hodíme do horké či vařící vody, nejspíše nám opravdu popraskají a rozhodně si jich moc neužijeme, budou nevzhledné, bez vnitřních tekutin, které po prasknutí ztratí. Především silnější klobásky přijdou o svou přirozenou šťavnatost. Popraskané uzeniny opravdu nejsou moc k jídlu. Veškeré klobásky a párky tedy vkládáme do vlažné vody a pozvolna vodu zahříváme, téměř až k bodu varu, ovšem je lepší je navařit, jen prohřívat právě při teplotě těsně u varu. Jakmile se začnou nadnášet, ještě malou chvíli počkáme a pak je ihned opatrně vytáhneme, ne rukama, ale kleštičkami nebo nějakou děravou naběračkou a ihned, dobře okapané, servírujeme strávníkům. Jedině horké párky či klobásky chutnají tak, jak mají, postupem chladnutí s teplem odchází i jejich vůně a nakonec i chuť.

Ohřívání párků v mikrovlnné troubě

Mikrovlnky jsou dnes běžným pomocníkem v našich domácnostech. Někdo je miluje, jiný zatracuje, nicméně těch, co je využívají je asi většina. Právě ohřev párků či jiných uzenin v mikrovlnných troubách je asi nejrychlejší způsob, jak párky ohřát. Ovšem i zde se dělají chyby, ať už z nevědomosti, či z lenosti. Rozhodně by jsem neměli uzeniny ohřívat jen tak na talířku, bez zaklopení, protože pak zde opět hrozí popraskání párků či klobásek a ještě si můžeme přidělat práci pozdějším umýváním vnitřku mikrovlnné trouby. Ta nejrychlejší i když ne nejlepší metoda ohřívání párků v mikrovlnce, je na talíři je zaklopit nejčastěji běžně používaným umělým poklopem a tak ohřát. Opět platí pravidlo, že čím pozvolněji uzeniny ohříváme, tím jsme k nim šetrnější. Ale ani tato metoda nezaručuje to, že nám párky nepopraskají a budou kvalitně prohřáté i uvnitř, což hrozí především tehdy, pokud budeme moc spěchat a budeme velmi nedočkaví.

Nejlepší metoda ohřátí párků v mikrovlnné troubě je uzeniny ohřívat opět ve vodě, tedy vložit do mikrovlnky párky či klobásky v nádobě s vlažnou vodou, tu zaklopit a pak pustit mikrovlnnou troubu na pozvolný ohřev. Po častějším využití tohoto postupu sami dojdete k ideálnímu času, jak dlouho a nakolik takto párky zahřívat, aby byly pěkně nadité, ale nepopraskaly a výtečně chutnaly. Opět zde poznáme, že jsou uzeniny již dobře prohřáté, budou-li plavat na povrchu vody.

Slovo závěrem:

Milí zkušení kuchtíci, vy se nesmějte těm, co v kuchyni teprve začínají a buďte tolerantní ke všem, co se teprve učí kuchařské vášni. A vy, co jste právě strčili nos poprvé do kuchyně, nebojte se pustit se do kulinářských postupů, byť budete začínat třeba jen ohřátím párků a uvařením vajíček. Čas a praxe vás pak dostane do dalšího levlu a umožní vám vytvářet v kuchyni kuchařská kouzla těžšího kalibru. Přeji mnoho zdaru a ať vám i vašim strávníkům u vás doma moc a moc chutná!

Autor: ReceptyOnLine.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

Co je to půst? A proč ho držet?

Vyzkoušejte si, zda vašemu tělu neprospěje začít jíst střídmě, jak to dělaly vaše babičky a prababičky. Po hojných a výživných vánočních svátcích začali naši předkové slavit další blahobytný svátek plný domácích zabíječek, pečené drůbeže a koblih, byl to masopust. Masopustem je označováno více jak 40 denní období od Tří králů 6.1. až do Popeleční středy. Po tomto období hojnosti však v minulosti vždy následoval půst. Před svátky jara Velikonocemi a Kristovým zmrtvýchvstáním bylo potřeba očistit tělo i mysl a začít žít střídměji. A k tomu byl dobrý právě půst, který tehdy trval 6 týdnů.

číst dále ...

Kukuřice 4x jinak!

Měkká a sladká jádra kukuřice přidávají do receptů nezaměnitelnou chuť a texturu. Při vaření se kukuřice může využívat v různých formách – čerstvá, vařená, grilovaná nebo konzervovaná. Snášejí ji lidé, kterým vadí lepek, první zoubky si na kukuřičných křupkách brousí batolata, dospělí si bez popcornu nedovedou kino ani představit.

číst dále ...

Lektorka zdravého vaření radí: 5 tipů pro fresh start v novém roce

Konec roku byl protkaný cukrem a spoustou jídla, i když jsme v tom třeba byli nevinně. Cukroví na každém rohu, vaječný koňak, štola pěkně zasněžená moučkovým cukrem, sladký svařák na vánočním trhu, medovina, jako dárek od návštěvy bonboniéra. K tomu řízky, klobásky, tučné sýry a misky s brambůrkami. S blížícím se začátkem nového roku mnozí z nás cítíme, že bychom chtěli odstartovat nový rok zdravěji a cítit se energicky. Dobrá zpráva je, že stačí pár změn a brzy pocítíte výsledky.

číst dále ...

Měsíc šéfkuchařů nabídne pokrmy, které si už jindy v Praze nedáte

Šest pražských podniků, šest speciálních jídel – to je únorový měsíc šéfkuchařů, který nabídne nejen českou klasiku v moderním hávu, ale i mezinárodní gastronomii. Do měsíce šéfkuchařů, který bude probíhat po celý únor, se zapojily podniky Bruxx, Vinohradský Parlament, Brambory, Sia, Bistro Sisters nebo Cukrář Skála. Podniky umožní ochutnat pokrmy, jež v menu běžně nenabízí.

číst dále ...

Kombucha – nápoj nesmrtelnosti, který zpestří nejen suchý únor

Držíte letos suchý únor? Bezesporu je to skvělá volba pro naše tělesné i duševní zdraví. Bez alkoholu se zlepšuje spánek, soustředění a dost často i stav naší peněženky. Ale nabízí se otázka: Co pít, když nepiji? Když člověk nepije alkohol, má dost často omezený výběr – sladké limonády, ochucená nealko piva, a to je všechno. Co takhle zkusit Kombuchu? Nejen že skvěle chutná a není samý cukr, ale je plná antioxidantů a zdraví prospěšných látek. Je to vlastně fermentovaný čajový nálev, který má právě díky kvašení skvělou osvěžující chuť. Ráno nastartuje organismus a večer klidně nahradí drink. A to doslova.

číst dále ...

Způsob mletí zrn ovlivňuje chuť i kvalitu mouky

Proces mletí obilí je při výrobě mouky nesmírně důležitý. Ovlivňuje jak chuť výsledného produktu, tak i nutriční hodnoty mouky. Od okamžiku sklizně do chvíle, kdy si v obchodě vyberete svůj sáček, ujde zrno a posléze mouka dlouhou cestu. Ta se často liší podle mlýna, kde dochází k mletí.

číst dále ...

Když zavřete vinaře a kuchaře spolu do sklepa…

…vykouzlí vinařskou kuchařku. Není nic nového na tom, že se vína liší region od regionu, doslova kopec od kopce a vinař od vinaře. Že má každý kuchař svůj nenapodobitelný rukopis a používá jinak jiné regionální suroviny, také nepřekvapí. Ale o to zajímavější dílo vznikne, když se tyto jedinečné projevy lidské nápaditosti spojí dohromady. A co teprve, kdy je těch vinařů a kuchařů dohromady 30.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků