REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Nejlepší vepřové se vaří v Česku. Český tým šéfkuchařů vyhrál na European Catering Cupu v Lyonu cenu za nejlepší vepřový chod

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

PRAHA, 25. ledna 2015 – Kapitán týmu Radek David, šéfkuchař restaurací La Veranda a Babiččina zahrada, a Jan Horký, šéfkuchař Francouzské restaurace a Plzeňské restaurace v Obecním domě, vybojovali na prestižním mistrovství pro Česko celkové 4. místo. V kategorii nejlepší vepřový chod ale se svou moderní českou zabijačkou nechali za sebou celý gastronomický svět.


Zabijačka patří k nejhlubším a nejvýraznějším tradicím české kuchyně,“ vysvětloval krátce po oznámení výsledků Radek David. „Trochu nás mrzelo, že se od ní u nás doma v poslední době rychle ustupuje. Proto jsme si řekli, že zkusíme něco velmi odvážného – totiž dát české zabijačce moderní střih a představit ji světové gastronomické špičce. Máme obrovskou radost, že se nám tahle odvaha vyplatila a že ji největší autority gastronomického světa dokázaly přijmout a ocenit.“

Z vepřového masa musely všechny šéfkuchařské týmy vytvořit celkem tři chody. Kromě toho bylo jejich úkolem připravit paštiku z kachny a foie gras, upravit lososovitého pstruha a jako dezert servírovat kombinaci čokolády, ananasu, kokosu a limetky.

Podmínky soutěže European Catering Cup jsou vždy stejné. Soutěžící musejí vařit ze stejných surovin a množství, které jim přidělí porota. První den je brífink, rozlosování kuchyní a uvítací ceremoniál, druhý den mají soutěžící 12 hodin na přípravu zadání a třetí den probíhá hodnocení poroty přímo na výstavišti v hale Paula Bocuse. Sobotní večer 24. ledna tentokrát přinesl vítězství i české gastronomii.

Už samotná účast mezi dvanácti nejelitnějšími kuchařskými týmy světa na prestižním European Catering Cupu ve francouzském Lyonu je velký úspěch. Radek David na tomto kuchařském mistrovství světa přitom Českou republiku reprezentoval už potřetí. Letos byl ale poprvé kapitánem týmu. Čtvrté místo český tým obsadil i před dvěma lety, tehdy v čele s Janem Horkým, se kterým si tentokrát vyměnili role. V úloze kouče oba podporoval Tomáš Levý, šéfkuchař restaurace Red Pif.

Na European Catering Cup, který je součástí veletrhu SIRHA (International Hotel Catering and Food Trade Exhibition), se pravidelně sjíždějí špičky světové gastronomie. Soutěž je určena pro profesionální kuchaře, kterým je nejméně 23 let. Tým je složen z kapitána a jednoho člena, každá země může vyslat jen jednu skupinu. Vedoucí týmu musí mít profesionální zaměstnání se sídlem v zemi, kterou reprezentuje. Vstup do soutěže je omezen na 12 týmů, které jsou přísně vybírány. Kromě České republiky tentokrát své země reprezentovali kuchaři z Brazílie, Francie, Itálie, Japonska, Madagaskaru, Mexika, Nizozemska, Švýcarska, Ukrajiny, USA a Vietnamu.

Každý z účastnících se států disponuje zároveň jedním hodnotícím komisařem. Ten ochutnává od všech týmů jednotlivé chody. Českým komisařem je pro tento rok Martin Svátek, šéfkuchař hotelu Nautilus. Mezi komisaři bývají takové hvězdy jako Frederick Anton, který získal tři michelinské hvězdičky.

Postřehy Radka Davida z European Catering Cupu na:

facebook.com/pages/La-Veranda-Praha/107152862667217 a facebook.com/Babiccinazahrada.cz

 

Zajímavosti ze světa gastronomie

 

Poznámka redakce:

Radek David, Executive Chef pro restauraci La Veranda a Babiččina zahrada v Praze a síť restaurací Oliva a restauraci La Veranda v Kyjevě. Do La Verandy nastoupil v roce 2002. Předtím působil v hotelech Radisson SAS Alcron Praha a Corinthia Towers. Svou kariéru v gastronomii zahájil v roce 1993. Mezi jeho koníčky patří studium a sbírání kuchařské literatury, knížek a časopisů o moderní gastronomii, cestování, turistika, fotografování, šnorchlování, motorismus, kultura a sport (golf, jízda na horském kole, lyžování, ping-pong a posilování).

Účast v soutěžích

Radek David se zúčastnil už víc než 40 kuchařských soutěží. Kromě ocenění v České republice má zlaté, stříbrné medaile a poháry z Rakouska (Warthu, Salzburku a Klagenfurtu), Německa (Norimberku a Stuttgartu) a Slovenska. Je šestinásobným nositelem ceny Rudolfa Přibyla na soutěži Gastrohradec pro nejlepšího kuchaře, mnoho medailí si přivezl jako člen Národního týmu AKC ČR ze světových soutěží v Singapuru, Lucemburku a Basileje a z kuchařské olympiády v Erfurtu, které se účastní 50 týmů světa.

Největší úspěchy

  • 2011 Kuchař roku – Bocuse d´Or Česká republika, 2. místo

  • 2010 Expogast Culinary World Cup – Luxemburg, stříbrná medaile

  • 2008 IKA Culinary Olympics Erfurt – Německo, zlatá medaile

  • 2002 FHA International Salon Culinaire – Singapur, zlatá medaile

  • 2002 Kuchař roku 2001 – 2002 – Česká republika, 1. místo senioři, titul Kuchař roku 2001 – 2002

  • 1999 IGEHO Basel Culinaire Mondial, stříbrná medaile

 

Publikační činnost

  • 2010 Bio menu – čtyři šéfkuchaři vaří s farmáři

  • 2012 TOP 10 šéfkuchařů

  • 2013 Sexy moderní česká kuchyně

 

La Veranda, www.laveranda.cz

Pražská restaurace La Veranda, otevřená v roce 2002, se specializuje na francouzsko-italskou kuchyni. Kuchaři vaří z čerstvých produktů, které osobně vybírají u českých farmářů ze Šumavy, Krkonoš a Vysočiny. La Veranda je držitelem prestižních 16 bodů z 20 světového hodnocení restaurací Gault Millau.

Babiččina zahrada, www.babiccinazahrada.cz

Babiččina zahrada v Průhonicích je zaměřena na prvorepublikovou gastronomii. Nekuřácká restaurace je v provozu denně od 10 do 23 hodin. Součástí objektu je rozsáhlá zahrada s několika altány a bylinkovou zahradou. V prvním patře budovy je sedm hotelových pokojů a antistresové a relaxační centrum Babiččina terapie.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy