REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Nádobí vhodné k vaření v mikrovlnné troubě

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jaký typ nádoby můžeme použít na přípravu pokrmů v mikrovlnné troubě a které nádobí se nehodí. To se dozvíte právě v tomto článku.


 • Na rozdíl od klasického vaření můžeme používat spoustu nádobí včetně hrnků, talířů, skleniček a papírových či umělohmotných nádob.

 • Optimálním tvarem je zakulacený povrch nádoby, který rovnoměrně odráží vlnění. Nejsou vhodné čtvercové nebo obdélníkové nádoby.

 • Nejvhodnější je nádobí z varného skla a porcelánu. Mikrovlny jím velmi snadno pronikají a pokrmy dostávají maximální množství energie.

 • Můžeme používat i kameninové, keramické a hlíněné nádoby, ovšem pouze s glazurou.

 • Nevhodným nádobím jsou kovové nádoby. Není vhodná ani keramika či porcelán dekorovaný kovem. Pozor i na nádobí se zlatým či stříbrným okrajem. Nevhodné je i broušené sklo.

 • Máme-li pochybnosti o vhodnosti použitého nádobí, vložíme je do mikrovlnné trouby a zapneme na dobu 15-20 sekund. Pokud nádobí bude na dotyk teplé, nebudeme jej používat k přípravě ani k ohřevu jídel.

 • Na přikrytí pokrmů lze použít mikrotenovou nebo igelitovou fólii, papírový sáček nebo ubrousek. Dnes již koupíme v obchodech i umělohmotné poklopy v různých velikostech. Nejvhodnější je však použít speciální fólie vyrobené přímo pro přípravu pokrmů v mikrovlnných troubách.

 • Nepoužíváme alobal ani alobalové tácky. V případech, kdy není žádoucí rychlé opečení, přikryjeme některé části potravin (např. nohy a křídla u drůbeže) pergamenem nebo speciální fólií pro vaření v „mikrovlnce“.

 • Také příbory nepatří do mikrovlnné trouby.

 • Při přípravě špízů či závitků nepoužíváme kovové jehly. Nahrazujeme je špejlemi.

 • Při vaření tekutin nebo polévek volíme dostatečně velké nádoby, aby obsah nepřetekl přes okraj.

 • Speciální nádobou je keramická pečící misky, na jejímž dně je povlak z kysličníku zinečnatého, který absorbuje mikrovlny a tím se ohřívá. Používáme ji k k zhnědnutí pokrmů, především masa.

 • Skvělá je napařovací umělohmotná nádoba, která je vhodná především k vaření některých pokrmů (hlavně příloh) a k ohřevu jídel.

Zdroj:

Mikrovlnná trouba pro začátečníky, autor: Jarmila Mandžuková, volně upravil: Jiří Langer

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Nejnovější články

22 nejlepších receptů z dýně

Nejlepší recepty z dýně najdete v naší kuchařce ReceptyOnLine.cz zde: Anglicky se dýně řekne „pumpkin“. Severoameričtí Indiáni, kteří tykve velmi dobře znali, je nazývali „askutasquash“, což znamená „jíst rovnou bez vaření“. Z Ameriky tykve skutečně pocházejí a předpokládá se, že byly pěstovány již před pěti až deseti tisíci lety. Ale dost historie o dýních! Otevřete si článek a inspirujte se těmi nejlepšími recepty s dýní, které najdete u nás na webu ReceptyOnLine.cz

číst dále ...

Překročte hranice běžného pečení, vyzkoušejte nevšední mouky a pečte díky nim s minimem lepku

Celiaci si běžnou mouku s lepkem jednoduše dovolit nemohou. Pro jiné je eliminace lepku jednou z cest k pestřejšímu jídelníčku. Pokud se do této skupiny řadíte i vy, vězte, že pečiva se vzdávat nemusíte. Naopak se vám otevírají široké možnosti pro experimentování v kuchyni. Péct totiž můžete i z mouky rýžové nebo pohankové, díky kterým můžete obsah lepku ve svém jídelníčku snížit na minimum.

číst dále ...

Jubilejní Burgerfest přivítal 21 000 návštěvníků a trhnul rekord s největším burgerem

10. ročník Burgerfestu, který se o víkendu uskutečnil na holešovickém Výstavišti se skutečně vydařil. Kromě dokonalého počasí po celou dobu akce si jej užilo přes 21 000 návštěvníků a došlo i na rekord. Tím byl největší burger v České republice, který vážil 95 kg a měřil 98 na 24 cm, díky čemuž se podařilo jej zapsat i do České knihy rekordů. Celkem se na akci zkonzumovalo 45.000 burgerů v 53 bistrech a restauracích, proběhlo 10 workshopů a kuchařských show, byly zvoleny nejlepší restaurace a rozdaly se ceny v hodnotě přesahující 500 000 Kč.

číst dále ...

Červená řepa jako nepostradatelná lahůdka nejen do upršených podzimních dnů

Pro všechny milovníky barevných jídel máme skvělou zprávu. Nastává čas připravit si krásné pokrmy, které potěší na pohled v době šedivých dnů, ale zároveň budou také vitamínovou bombou, kterou v těchto dlouhých měsících jako když najdete! Červená řepa je hvězda nejen podzimní kuchyně a dokáže svou chutí pořádně překvapit. Připravte si s námi originální recepty!

číst dále ...

Chystáte se na vinobraní? Fakta, co byste měli znát

Vinobraní je za dveřmi, a tak jsme připravili pár zajímavostí, které není na škodu připomenout. Třeba se dozvíte i pár novinek, o kterých jste doposud nevěděli.

číst dále ...

Vyhlášen byl Evropský den ekologického zemědělství, slavit se bude 23. září

Evropský parlament, Rada Evropské unie a Evropská komise, tři klíčové instituce EU, dnes podepsaly společné prohlášení, kterým oficiálně vyhlásily 23. září Evropským dnem ekologického zemědělství.

číst dále ...

Vlašské ořechy. Víte, jak s nimi nakládat?

S plody ořešáku královského se pravděpodobně setkal každý z nás. Podobnost zvrásněných jader vlašských ořechů s mozkem je velmi příznačná, neboť vysoký obsah omega-3 mastných kyselin účinně podporuje funkci mozku.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy