REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Mikrobylinky – malé rostlinky plné intenzivní chutě, živin a antioxidantů

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Mikrobylinky jsou malé výhonky zeleniny či bylinek. Obsahují všechny důležité látky, které rostlina potřebuje k růstu. Jsou proto bohaté na antioxidanty, vitamíny, enzymy či minerální látky a další hodnotné živiny. Pomáhají tedy s doplňováním chybějících vitamínů, s posílením imunity či dodávají energii. Již nyní jsou k dostání také ve vybraných obchodech Albert, kam je dodává český pěstitel Bylinky s.r.o.


Už neplatí, že výhonky je potřeba vypěstovat doma a čekat několik dní, než narostou do vhodné velikosti. Mikrobylinky jsou už k dostání i v některých obchodech. „Zákazníci nově najdou sortiment mikrobylinek i ve vybraných obchodech Albert. Nabízíme tři různá balení. Vyzkoušet mohou výhonky ředkvičky, hrášku a směs slunečnice a červeného zelí,“ popisuje Markéta Beránková, manažerka sortimentu ovoce a zeleniny v obchodech Albert.

Mikrobylinky rostou ve srovnání s běžnými bylinkami jenom několik dní, díky tomu jsou plné živin a jejich konzumace je příjemná nejenom co se týče intenzivní chutě, ale i prospěšná pro tělo.

Nejdelší dobu pěstování z našich výhonků má hrách, roste 14 dní. Naopak nejrychleji sklízíme ředkvičku, protože roste jenom 7 dní,“ vysvětluje Miloslav Souček, pěstitel z Bylinky s.r.o. „Letos odhadujeme, že vypěstujeme 14 tun mikrobylinek,“ doplňuje.

Způsoby využití výhonků v kuchyni jsou opravdu bohaté. Od chleba s pomazánkou přes sendvič, salát, přílohy, až po omelety nebo polévky. K tepelné úpravě se ale hodí jenom některé, jde například o hrách či slunečnici. „Aby řezané bylinky co nejdéle vydržely, je ideální skladovat je při teplotě 5-8 stupňů,“ radí Miloslav Souček.

 

Objevte chutě mikrobylinek

 

Mikrobylinky ředkvička (50 g)

Běžná cena ve vybraných prodejnách Albert: 39,90 Kč

Vychutnejte si jemně palčivou pepřovou chuť mladých výhonků, která připomíná kořen ředkviček. Tato superpotravina je plná antioxidantů, živin a vitamínu B. Oživte s ní chléb s máslem, salát nebo si ji dejte jenom tak samotnou.

 

Mikrobylinky hrášek (50 g)

Běžná cena ve vybraných prodejnách Albert: 39,90 Kč

Výhonky v sobě ukrývají intenzivní chuť čerstvě vyloupaných hrášků. Obsahují mnohonásobně více živin než dospělá rostlina a jsou také bohaté na proteiny a vitamín C. Na rozdíl od jiných mikrobylinek je můžete využít i v teplé kuchyni. Vyzkoušejte je přidat do omelety.

 

Mikrobylinky mix (40 g)

Běžná cena ve vybraných prodejnách Albert: 39,90 Kč

V této směsi výhonků slunečnice (20 g) a červeného zelí (20 g) ucítíte chuť připomínající slunečnicová semínka, akorát s větší šťavnatostí a s nevšední chutí jara, kterou jí dodává zelí. Tyto superpotraviny jsou plné zdraví prospěšných látek a antioxidantů. Ozvláštněte jimi salát nebo sendvič.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Není rýže, jako rýže. Jak to s jejími druhy vlastně je?

Jasmínová, basmati, parboiled, natural, tříbarevná, arborio – a takto bychom mohli pokračovat takřka do nekonečna. K dostání je opravdu široký výběr různých druhů rýže a spolu s tím vyvstává jedna důležitá otázka. V čem se jednotlivé druhy vlastně liší?

číst dále ...

3 snadné a zdravé recepty pro každého!

Chybí vám dovolená u moře, tamější jídlo? Připomeňte si cestování alespoň tematickou večeří s cizokrajným jídlem. A potěšte celou rodinu společně s osvědčenými produkty od Drůbežářského závodu Klatovy.

číst dále ...

Jarní polévky do každého jídelníčku

Špenátová, kedlubnová nebo cibulová polévka – nahlédněte pod pokličku oblíbených jarních polévek a inspirujte se třeba při vaření nedělního obědu. Osvěží, a navíc přinesou do kuchyně jaro. Ať už sáhnete po krémové konzistenci nebo té klasické, uděláte radost nejen sobě, ale i vašemu tělu. Dejte si však pozor, ze kterých produktů polévky připravujete.

číst dále ...

Proč vás honí mlsná a jak si s ní poradit

Sladká chuť je ta první, kterou jako miminka poznáme. Máme ji spojenou s příjemnými pocity, a právě proto je cesta k omezení cukru tak těžká. A také proto, že tu jsou situace, které máme se sladkostmi odjakživa spojené. Chystáte se na návštěvu? Skočíte do cukrárny pro dortíky. Neuspokojil vás dostatečně oběd? Dopucnete se dezertem. Ocitli jste se ve stresové situaci? Zaženete ji čokoládou. Začnete-li přemýšlet nad tím, kde všude a za jakých okolností nás cukr provází, zjistíte že je možná na čase zpozornět.

číst dále ...

7 potravin, kvůli kterým nemůžete usnout

V současnosti se nemalá část populace potýká s nedostatkem spánku. Na vině mohou být starosti s prací, se školou, ale také s pandemií koronaviru, kdy se bojíme o své zdraví. Mnoho z nás moc dobře zná pocit, kdy si jdeme lehnout, dlouhé hodiny se převalujeme ze strany na stranu a nemůžeme usnout. Stoupá pocit zoufalství, začínáme se potit, únava se zvyšuje, ale tolik potřebný spánek nepřichází. Na vině mohou být potraviny, které zkonzumujeme během večera. O kterých je řeč?

číst dále ...

Nová anketa! Váš nejoblíbenější český zákusek?

Díky dotazu jednoho našeho čtenáře jsme zjistili, že nás v redakci také velmi zajímá, jaký český zákusek patří mezi ten nejoblíbenější. A proto pusťte se do hlasování, ať víme, jakou laskominu si nejčastěji my Češi vlastně dopřejeme.

číst dále ...

Objevte vaření s Rio Mare a vyzkoušejte zbrusu nové recepty – pochutnáte si a navíc můžete soutěžit o parádní výhry!

Pravá chuť slunné Itálie u vás doma. Jarní soutěž s Rio Mare je v plném proudu a zkusit štěstí může opravdu každý! Je to snadné, stačí zakoupit libovolný produkt Rio Mare kdekoli po celé České republice včetně e-shopů, zaregistrovat účtenku na www.riomaresoutez.cz a pak jen na konci měsíce doufat, že budete ti šťastní vylosování.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy