REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Mauricijská papeda (kafrová limetka)

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Citrus původem z Jihovýchodní Asie, který se dnes pěstuje v USA na Floridě a také v Austrálii.


Encyklopedie ovoce - exotické - citrusyLatinsky: Citrus hystrix

Další názvy: Kafrová limetka, (kaffir lime), makrut lime, combava, agrume, combawa

Stálezelený strom nízkého vzrůstu. Má malé zelené citrusové plody podobné limetkám. Z rostliny se sbírá a v kuchyni využívá kůra, listy a citrusové bobule a to jak v čerstvém, tak i sušeném stavu.

Čerstvé plody papedy poznáme podle svraštělého tvaru, mají zelenou, někdy až žlutozelenou barvu, bývají velké asi 7 cm. Plody při nákupu mají být pevné a v porovnání se svou velikostí dost těžké. Šťávy obsahují čerstvé plody jen malé množství a téměř se nepoužívá. Mauricjskou papedu uchováváme v chladu jako jiné citrusové ovoce.

Při zpracování čerstvých listů, které voní silně po citrusech a mají svoji osobitou chuť, před použitím zbavíme řapíku a tlustého středu. Pak je jen nakrájíme na tenké nudličky a dále zpracováváme dle příslušných receptur.

Kůra plodů papedy má jemně nahořklou chuť s citrusovým podtónem. Při získávání čerstvé kůry z plodů postupujeme velmi opatrně. Oddělujeme ji od hořké dužniny, která se nám ke kůře nesmí přimíchat, nejlépe struhadlem se středně velkými otvory. Kůru z papedy se dá také koupit sušená, nebo konzervovaná v soli (před použitím je nutné ji omýt a odstranit vnitřní část dužniny!).

Encyklopedie ovoce - exotické - citrusyKuchyňské využití:

Listy jsou součástí mnoha exotických polévek, salátů, pokrmů z kuřecího, ryb a omáček určených právě k vařenému či dušenému drůbežímu masu a restovaným rybám. Mauricijská papeda chuťově skvěle doplňuje pokrmy s mořskými plody, ale i houbami, listovou zeleninou, či těstovinami. Strouhanou kůru používáme jako součást koření, mícháme ji s kari, hodí se do thajských kari past a indonéských sambal. Papedu dále využíváme spolu s koriandrem, zázvorem, chilli kořením, bazalkou a například i badyánem.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy