REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Maso a grilování: Kam pro ten nejlepší kus?

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger – steakových partií masa existuje několik, a ne každý se hodí na vše. Kritérií, podle kterých vybírat, je nepřeberné množství. Pokud si budete chtít při prvních jarních grilovačkách připravit lahodný steak, měli byste zvolit opravdu pěkně vyzrálý kus masa. Nezapomínejte, že s čím kvalitnějšími ingrediencemi pracujete, o to lepší bude výsledek.


Kdo si chce na grilovaném masu opravdu pochutnat, měl by začít s výběrem receptu a následně i masa raději dopředu a nenechávat nic na poslední chvíli. Doporučujeme vybírat z hovězího a případně vepřového masa, které se ke grilování hodí nejvíc. Který kus ale zvolit?

 

Šťavnaté hovězí

Hovězí patří vůbec k nejoblíbenějším druhům. Vybírat lze hned z několika druhů hovězího steaku. Rib eye steaky jsou ze střední části vysokého roštěnce a patří mezi ty nejdelikátnější. Ke grilování se hodí dokonale. Rump steak se díky své jemnosti a křehkosti hodí na grilování v celku a následné nakrájení na tenké plátky. Flank steak se nachází na spodní části pupku. Má vyzrálou chuť a je velmi jemný. Stejně jako Rump steak ho doporučujeme nakrájet na tenké plátky. Ojedinělá a oblíbená veverka, svalový úpon bránice, vyniká silnou chutí hovězího masa a je preferovanou delikatesou i v nejvyhlášenějších restauracích světa. Doporučujeme ho grilovat pouze krátce.

 

Vyzkoušejte i vepřové

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že je vepřové méně oblíbené než hovězí, není to úplně pravda. Ke grilování se hodí například krkovice, tukem prorostlá část krku, která dodá grilovanému steaku nefalšovanou masitou chuť. Je vhodná také k dušení nebo uzení. Nejkvalitnějším a nejvyhledávanějším kusem je panenka neboli „vepřová svíčková“. Stejně jako v případě hovězí ji pro její křehkost doporučujeme grilovat v celku. Plec vám naopak nabídne různé variace využití. Díky své tučnosti poskytne stejně jako krkovice autentickou a šťavnatou chuť. Ideální volbou na gril jsou také žebra, které ale před grilováním doporučujeme předvařit, jinak by se mohly vysušit. Nejlépe se grilují rozdělená a marinovaná. Když se rozhodnete pro přípravu vcelku, počítejte s delším časem grilování.

 

Kam pro nejkvalitnější kus?

Tajemství šťavnatého hovězího steaku odhalíte výběrem kvalitních surovin, které nabízí právě produkty z ekologického zemědělství. Bio steaky jsou vyhledávané zejména díky své jemnosti a lahodné chuti, které dosáhnete díky dobře vyzrálému masu.

 

Vyrazte na bio farmu

Farmy hospodařící v režimu ekologického zemědělství poskytují zvířatům co nejpřirozenější prostředí a respektují jejich potřeby. Zvířata tak většinu svého života tráví na pastvinách a ve stádu. Přesvědčit se můžete také sami. V České republice se nachází velké množství ekofarem, které chovají masná plemena a bio maso produkují, rádi vás také nechají nahlédnout do svých prostor. Uvidíte, jak péče o zvířata probíhá v praxi. Kromě kvalitního masa, které vám farmáři doporučí na míru receptu, si tak odvezete i jedinečný zážitek. Nemáte-li na návštěvu čas, nevadí. Bio farmy často provozují také faremní e-shopy, kde si můžete bio maso objednat on-line. Farmy, které bio produkty nabízejí, najdete na kamprobio.cz a lovime.bio. Více informací o ekologickém zemědělství a další zajímavosti na myjsmebio.cz. V obchodech maso z ekologického zemědělství naleznete pod označením logy biolistu a biozebry, které garantují, že daná potravina splňuje podmínky ekologické produkce.

Náš tip: Pro hovězí, ale třeba i jehněčí bio maso vyrazte například na Ekofarmu Šumava nedaleko Nýrska. Bio vepřové zase seženete například na Biofarmě Sasov u Jihlavy.

 

 

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

 

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace. Více k tématu zde: O značce „Klasa“, „Regionální potravina“, „BIO Produkt ekologického zemědělství“, „Ekologická produkce“ a „Chráněné označení“

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

26 nejlepších receptů z houbařské kuchařky – TOP recepty na zpracování a přípravu hub

Ty nejlepší houbařské recepty z naší databáze webu ReceptyOnLine.cz pro inspiraci na jednom místě. Vybrali jsme pro vás klasické, ale i méně známé recepty na zpracování a úpravu hub. Vyzkoušené, oblíbené recepty na naložení a zavaření hub, ale také recepty na jejich tepelné zpracování. Prostě TOP recepty na houby 26x jinak!

číst dále ...

Vaření s dětmi: Proč je důležité zapojovat děti už od útlého věku a co všechno je díky tomu naučíme?

Zapojte své nejmenší do přípravy snídaní, obědů i večeří. Je to nejen nová výzva, ale také cenná aktivita, díky které si děti už v mládí osvojí řadu důležitých dovedností. A co víc, naučíte je jíst zdravě a vyváženě. Vaření je základní dovedností, kterou si děti ponesou i do dospělosti. Pomáhá jim rozumět potravinám, výživě a základním dovednostem v kuchyni. Kromě toho se učí matematiku a vědu při měření ingrediencí a při hlídání teploty a času. Malí pomocníci také rozvíjejí své jemné a hrubé motorické dovednosti při krájení, míchání, tvarování a přípravě jídel. Tyto dovednosti jsou zásadní pro koordinaci ruky a oka.

číst dále ...

Tradiční, ale přesto moderní. Těchto pět odrůd vína patří mezi naši nesmrtelnou klasiku, která ale pořád překvapuje

Odměňujete se víkendem na jižní Moravě nebo ve vinařských Čechách, kde si můžete dopřát svěží víno z místního vinařství? Případně máte svůj večerní rituál se sklenkou našeho vína? A pochutnáváte si spíše na módních výstřelcích, nebo vsázíte na klasiku tradičních odrůd, z kterých však naši šikovní vinaři dokáží vytvořit trendy zázraky? Nejste si jisti, které ty tradiční odrůdy vlastně jsou? Pojďme si je představit.

číst dále ...

Zázračná červená řepa

Červená řepa získává v současné české kuchyni stále větší oblibu. Někomu ji však v mládí neznechutili. Za socialismu, ve školní jídelně, bývala často jako jediná příloha ke školním obědům. Nejvíce je oblíbená v Polsku, na Ukrajině, ale také Rusku a Bělorusku a pobaltských státech. Bez červené řepy klasický boršč prostě neuděláte. Oblibu si získala i jako známý prostředek k posílení imunitního systému a bohatá zásobárna přírodních látek, bránících, kromě jiného, vzniku rakoviny. Zatím se to však bezpečně nepodařilo prokázat, jak tvrdí lidová léčitelství v mnoha státech bývalého východního bloku.

číst dále ...

Žlutá řepa

Při vyslovení slova řepa nás hned napadne červená řepa, řepa cukrovka, nebo krmná řepa. V posledních letech se však objevuje v řetězcích a na farmářských trzích, na zahrádkách u drobných pěstitelů žlutá řepa, někdy nazývaná také zlatá řepa. Není tak běžná jako její příbuzná červená řepa, má ale řadu předností. Je jemnější a sladší, při vaření pak nepouští červenou šťávu, nezbarví vám nádobí, ruce ani oblečení, kuchyň a ani vaše děti.

číst dále ...

Olivy: Španělský klenot i zdravá delikatesa

Olivy jsou jedním z nejcharakterističtějších pokrmů středomořské kuchyně a postupem času si našly své místo i v českých domácnostech. Tyto malé kulaté plody jsou nejen lahodným doplňkem spousty jídel, ale také mají mnoho zdravotních benefitů.

číst dále ...

Chcete si upéct domácí chléb? Nebojte se kombinovat mouky, poradíme jak

Znáte ten pocit, když dostanete chuť na čerstvý křupavý chléb, ale není, kam si pro něj zrovna doběhnout? Právě v tu chvíli přichází na řadu chlebové směsi, které jsou vyladěné do posledního zrnka mouky a můžete je snadno vytáhnout ze skříně. A pokud zrovna žádnou chlebovou směs doma nemáte, můžete si mouky na domácí chléb samozřejmě nakombinovat i sami podle své chuti a požadavků.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy