REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Klíčení luštěnin, obilí i jiných semínek, například řeřichy

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Škola vaření - klíčení luštěninNaklíčením různých semínek či luštěnin získáte nejčerstvější vitamíny, jaké se v zimě dají sehnat. Přitom je to za málo práce hodně muziky, protože kupované klíčky vyjdou až 10x dráž, něž například doma naklíčená semínka řeřichy, nebo různé naklíčené obiloviny, či luštěniny, jako zelená čočka, hrách, cizrna či tak oblíbená sója mungo. Čerstvé klíčky jsou nejen chutné, ale jsou velice vhodné i pro podporu léčení některých chorob např. cukrovky, srdečních a cévních onemocnění, nadváhy nebo poruch metabolismu. Vynikající jsou jako zdroj energie pro dospívající mládež, staré lidi či rekonvalescenty.


Klíčky luštěnin obsahují celou řadu vitaminů, jako A, vitaminy skupiny B, C i E. Klíčky jsou bohaté na bílkoviny, pro tělo jsou skvěle stravitelné, protože při klíčení se složité cukry v luštěninách rozloží na jednoduché, právě prot po jejich konzumaci nehrozí větry jako po luštěninách vařených. Obsahují také celou řadu minerálních prvků jako je železo, draslík vápník, hořčík a fosfor. Dá se říci, že všeobecně se zlepší jejich stravitelnost.

 

Škola vaření - klíčení luštěnin

 

Naklíčená zrníčka obilovin mají větší množství vitamínů, než zrníčka nanklíčená. Také obsahují více stavebních látek, enzymů a jsou velice výživná!

Řeřicha obsahuje množství minerálů jako draslík, hořčík, vápník a železo, také obsahuje vitamín C. Řeřicha dodává našemu tělu účinné antioxidanty, posiluje celkově imunitu a dá se použít i pro celkovou detoxikaci organismu.

 

A jaké luštěniny, obiloviny a jiná semínka vlastně necháváme nejčastěji naklíčit?

  • Z luštěnin: zelená i hnědá čočka, hrách, cizrna (římský hrách) či sója mungo
  • Obiloviny: pšenice, špalda, žito, kamut, oves
  • Ostatní: vojtěška, řeřicha, semínka hořčice, neloupaná pohanka a slunečnice

 

    Klíčení luštětnin:

    Klíčky čočky, římského hrchu neboli cizrny, sóje mungo, červené i zelené čočky či hrachu se dnes dají běžně koupit v obchodech, ovšem doma naklíčené luštěniny přijdou podstatně levněji.

    Na klíčení nejen luštěnin je skvělá petláhev, do které vespod uděláte několik dírek, pak do ní nasypete neoloupanou, chemicky neočištěnou luštěninu, a důkladně propláchnete vodou, petláhev nahoře otevřenou, postavíte na talířek s vodou (voda nesmí dosahovat až ke klíčkům, je tam jen, aby byla u klíčků větší vlhkost) a dáte na okno na světlo, ale do místnosti, kde bude běžná pokojová teplota. Ideálně 4x až 5x denně čočku propláchnete a za tři dny již máte luštěniny nádherně naklíčené. Pak již stačí láhev rozříznout a bobulky s klíčky přendat do cedníku, důklladně propláchnout tekoucí vodou, pak nechat okapat a ihned zpracovat, nebo dát do lednice, kde chvíli vydrží.

     

    Kláčení obilovin:

    Zrníčka obilí na talíři zalijte vodou a nechte první den celé ponořené. Další den je vodou již jenom promývejte, je dobré je zaklopit sítkem, přes ktré položíme čistou hadrovou utěrku, aby nám neosychaly. Propláchneme je tak 3 × denně. Za 2 dny je můžeme použít k vaření.

    I u obilovin lze použít petláhev a postupovat podobně, jako když necháváme naklíčit luštěniny. Ovšem dírky v petláhvi musejí být opravdu malé, aby vám zrna obilí nepropadávala.

     

    Naklíčení jiných semínek, například řeřichy:

    Na misku rozložíme obyčejnou vatu, tu zalijeme vlažnou odstátou vodu. Na mokrou vatu nasypeme zrníčka řeřichy a misku dáme do igelitového sáčku, který však necháme trochu pootevřený, aby mohl vzduch k semínkům. Necháme na opokně v běžné pokojové teplotě.

    Při klíčení se zrnka většinou již druhý den nejdříve obalí rosolem, ale pak po uchycení kořínku v buničině se z klíčku začne vztyčovat tenká rostlinka. Když se nám záčnou objevovat první klíčky, tedy asi druhý den, igelit odstraníme a klíčky necháme dále na okně, kde je co nejvíce světla. Každý den opatrně doléváme vodu. Kolem 10 dne by měla být řeřicha vzrostlá a vhodná ke konzumaci.

    Podobně jako řeřuchu můžeme nechat naklíčit i další semínka.

     

    Použití klíčků v kuchyni:

    Většinou nechávám u luštěnin zrno bobtnat a klíčit jen krátce, aby mělo malé klíčky asi do velikosti 1 mm. Takto připravené je dále zpracovávám vařením na kaše, polévky, pomazánky …

    Z klíčků různých obilovin pak vaříme vydatné kaše či pudingy nebo je přímo uvaříme jako přílohu k masu či zelenině.

    Řeřicha je skvělá nasypaná na chlebu namazaném nějakou smetanovou pomazánkou, hodí se do polévek, omáček, i jako ozdoba různých salátů.

     

    Recepty s klíčky:

    Salát z červené řepy a naklíčené čočkyTěstovinový salát s červenou řepou,

    Klíčkový salát s polníčkemRýže s naklíčenými semínkyJarní salát z májovek,

    Naklíčená pšenice s ovocem

    Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

    Fotogalerie:


    reklama


    Nejnovější články

    Nejlepší recepty z čerstvých jahod na jednom místě!

    Na území Čech se začaly jahody pěstovat poměrně pozdě, až v 19 století a to nejprve v okolí Neveklova na Benešovsku. O rozšíření jahod v Čechách se postaral Rudolf Strimpl. V roce 1896 si nechal od přítele z Ameriky poslat první sadbu polních jahod. Od té doby jahody v Česku zdomácněly. Čerstvé jahody, jako surovina, dnes patří neodmyslitelně do stovky skvělých receptů. My jsme pro vás vybrali pár těch TOP receptů z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz.

    číst dále ...

    Jací velikáni gastronomie se narodili ve Španělsku? Podívejte se s námi na 3 nejvýznamnější kuchaře světové třídy

    Španělsko se může pyšnit nejen bohatou kulinářskou tradicí, ale také řadou talentovaných kuchařů, kteří se stali ikonami světové gastronomie. Jejich kreativita, vášeň a inovace přinesly do gastronomického světa nové chutě a zážitky. Znáte tyto mistry ve svém oboru?

    číst dále ...

    Kuřecí burger třikrát jinak a vždy na jedničku!

    Byly doby, kdy opekání buřtů bylo vrcholem letního grilování, ale naštěstí ty doby jsou dávno pryč. Češi se stali přeborníky v grilování různých druhů mas, uzenin, zeleniny, ovoce, sýrů a dokonce i sladkostí. Pokud jste fanouškem grilování tak jistě víte, co všechno je potřeba pro dokonalý gurmánský zážitek zajistit! Nejde jen o značku grilu a grilovací um kuchaře, protože výslednou chuť a neopakovatelný zážitek z jídla, tvoří právě kvalitní suroviny. Ty není tak jednoduché v dnešní době vybrat, proto je dobré se inspirovat spolehlivými značkami jako je např. Drůbežářský závod Klatovy.

    číst dále ...

    Probuďte se do jara. Tradiční recepty z kvalitních sezónních surovin, které osvěží vaše smysly

    Jaro je v plném proudu. Čas obnovy a nových začátků. Příroda je v rozpuku a na našich loukách se objevuje spousta bylinek a dalších surovin, které jsou skvělým pomocníkem i v gastronomii. Je tedy ideální čas na tradiční čerstvé recepty plné barev, chutí a pestrosti, které nejenom zahřejí, ale okoření každý jarní den. A jak to udělat, aby se vaše kulinární umění stalo fenoménem? Vařte či pečte z těch nejkvalitnějších surovin a výrobků, které poznáte podle log kvality na obalech, jako je například Klasa, Regionální potravina nebo BIO.

    číst dále ...

    4x netradiční recepty na grilování

    Milovníci grilování zbystřete! Vůně grilu se totiž co nevidět začnou šířit ze všech koutů, a proto je nasnadě být připraveni. Chcete-li si rozšířit obzory a neházet letos na rošt klasiku, jako každý rok, mrkněte na naše vyrožněné recepty, obsahujících ty nejlepší marinády, jež z vás udělají mistry každé grilovací party.

    číst dále ...

    TIP – Snadný chleba na prázdniny

    Koupit si čerstvý chléb z kvalitních přísad nemusí být během letních prázdnin na chalupě úplně hračka. Ale co kdybyste takový chléb mohli mít úplně kdykoli nehledě na den v týdnu a čas? Stačí si s sebou zabalit připravenou pečící směs bez konzervantů i éček od Pernerky. Pečící směs pro snadnou přípravu chleba Pernerka stačí pouze doplnit vodou, vytvořit těsto, nechat vykynout a následně upéct. Čerstvý chléb z kvalitní mouky si tak můžete upéct kdykoli.

    číst dále ...

    Kdo negriluje, není Čech: Jak si u grilu neuříznout ostudu

    Nažhavený gril, naložené šťavnaté maso, nakrájená zelenina… A pak okamžik hrůzy, kdy jistíte, že jste maso nedopekli, zelenina je oproti tomu už černá a návštěva pozvaná na propečený burger bude zřejmě o chlebu. I grilování má svá pravidla, která je dobré znát, ještě než si uvážete kolem pasu stylovou zástěru. Naučte se grilovat jako profesionál!

    číst dále ...

    Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy