REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jak poznat skutečně kvalitní olivový olej?

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Španělsko je známé jako největší producent olivového oleje na světě a jejich výrobky jsou synonymem pro kvalitu a tradici. V tomto článku se zaměříme na dva klíčové faktory, které určují kvalitu olivového oleje – polyfenoly a aciditu. Dozvíte se, proč jsou tyto složky tak důležité pro vaše zdraví a jak ovlivňují chuť a trvanlivost oleje.


Zázračné antioxidanty

Když mluvíme o olivovém oleji, nemůžeme opomenout jeho přínos našemu zdraví. Polyfenoly jsou přírodní antioxidanty, které se nacházejí v rostlinách, včetně oliv. Mají řadu pozitivních účinků na zdraví, které bychom neměli přehlížet.

 

 

Polyfenoly jsou skupinou chemických sloučenin, které mají silné antioxidační vlastnosti. V olivovém oleji se nachází několik typů polyfenolů, z nichž nejvýznamnější jsou oleuropein, hydroxytyrosol a tyrosol. Tyto látky přispívají k hořké a pikantní chuti olivového oleje a mají řadu zdravotních výhod.

Polyfenoly mají mnoho prospěšných účinků na naše zdraví. Pomáhají neutralizovat volné radikály v těle, čímž snižují riziko vzniku chronických nemocí, jako je rakovina a kardiovaskulární choroby. Mají také protizánětlivé vlastnosti, které mohou snižovat záněty v těle, což je klíčové pro prevenci a léčbu různých zánětlivých onemocnění. Pravidelná konzumace olivového oleje bohatého na polyfenoly může přispět ke snížení krevního tlaku, zlepšení hladiny cholesterolu a snížení rizika srdečních chorob. Polyfenoly mohou také přispět k ochraně mozkových buněk před stárnutím a degenerativními nemocemi, jako je Alzheimerova choroba.

“Olivové oleje s vysokým obsahem polyfenolů mají výraznou hořkou a pikantní chuť. Pokud při ochutnávání cítíte jemné štípání v krku, je to znamení, že olej je bohatý na polyfenoly. Čím výraznější je tato chuť, tím více polyfenolů olej obsahuje,” vysvětluje Jaroslava Šnejdarová, majitelka obchodu se španělskými delikatesami edelikatesy.cz.

Olivový olej Rincón de la Subbética nese označení nejlepšího nejlepšího olivového oleje na světě, 659 Kč, edelikatesy.cz

 

Důležitost acidity

Acidita je další klíčový faktor, který určuje kvalitu olivového oleje. Často se setkáte s termínem “kyselost” (acidity) na etiketách olivových olejů, ale co to vlastně znamená a proč je to důležité?

Acidita v olivovém oleji označuje obsah volných mastných kyselin, měřený jako procento kyseliny olejové. Nízká acidita je indikátorem vysoké kvality oleje, zatímco vysoká acidita může naznačovat problémy s kvalitou, jako jsou špatné skladování nebo zpracování oliv.

Extra panenský olivový olej má nejvyšší kvalitu s aciditou nižší než 0,8 %. Tento olej je vyroben mechanickými procesy bez použití chemikálií a má nejlepší chuťové a výživové vlastnosti. Panenský olivový olej má kyselost mezi 0,8 % a 2 %. I když je stále kvalitní, nemá tak jemnou a bohatou chuť jako extra panenský olej. Lampante olivový olej má kyselost vyšší než 2 % a není vhodný pro přímou konzumaci. Tento olej se používá především v průmyslu a po rafinaci.

“Nízká acidita je indikátorem kvalitního olivového oleje, který byl pečlivě sklizen a zpracován. Kyselost také ovlivňuje chuť a trvanlivost oleje. Oleje s nižší aciditou mají delší trvanlivost a lepší chuťové vlastnosti. U nás najdete i oleje s aciditou menší, než 0,1%, tedy skutečně velice kvalitní a chutné oleje od malých výrobců,” říká Šnejdarová.

Olivový olej Masía el Altet Selection Joel Robuchon s kyselostí 0,08 %, 610 Kč, edelikatesy.cz

 

Etiketa není jen na ozdobu

Výběr kvalitního olivového oleje může být někdy složitý, ale s několika jednoduchými tipy to zvládnete hravě. Čtěte etikety, které vám mohou poskytnout mnoho informací o kvalitě oleje. Hledejte termíny jako “extra panenský olivový olej” a kontrolujte kyselost. Nízká kyselost je známkou vysoké kvality. Certifikace jako PDO (Protected Designation of Origin) a PGI (Protected Geographical Indication) jsou dobrými indikátory, že olej pochází z konkrétního regionu a splňuje přísné standardy kvality.

Poznejte odrůdy, protože různé odrůdy oliv mají různé chuťové vlastnosti. Vyzkoušejte několik druhů a najděte ten, který vám nejvíce vyhovuje. Hledejte datum sklizně na etiketě a vybírejte oleje, které byly sklizeny nedávno. Starší oleje mohou ztratit svou chuť a nutriční hodnotu.

Chuť, vůně a vzhled oleje jsou také důležité. Olej by měl mít příjemnou chuť i vůni. Pokud olej chutná nebo voní žlukle, pravděpodobně není čerstvý nebo kvalitní.

Španělské olivové oleje jsou nejen chutné, ale i zdravé. Díky vysokému obsahu polyfenolů a nízké aciditě nabízejí mnoho zdravotních výhod, které byste neměli přehlížet. Ať už dáváte přednost výrazným chutím odrůdy Picual, jemnosti Arbequiny, vyváženosti Hojiblancy nebo síle Cornicabry, španělské olivové oleje mají něco pro každého. Tak si dopřejte trochu španělského slunce ve své kuchyni a užijte si zdraví a chuť, kterou tyto oleje nabízejí.

 

zdroj: edelikatesy.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

25 nejlepších receptů na grilované pokrmy z webu ReceptyOnLine.cz

Grilování patří mezi oblíbené letní aktivity. A není divu. Ugrilovat si chutný oběd či večeři spolu s nejbližší rodinou či přáteli, to milují lidé snad na celém světě a my Češi rozhodně patříme také mezi milovníky grilovacích dýchánků u rozpáleného grilu. Připravili jsme pro vás výběr těch nejoblíbenějších TOP receptů na grilovaná jídla, která patří každý rok k hitům naší kuchařky ReceptyOnLine.cz.

číst dále ...

Užijte si novou fritz-kolu Superzero

Ať už kvůli horkému počasí nebo proto, že chcete ušetřit příjem cukrů, nová fritz-kola Superzero je přesně tím pravým společníkem pro nadcházející měsíce. Je to inovativní nápoj, který spojuje intenzivní chuť originální fritz-koly, a jako bonus má nulový obsah cukru. Ochutnejte a dopřejte si osvěžení bez zbytečných kalorií.

číst dále ...

Třikrát Olomoucké tvarůžky na grilu – tradiční lahůdka v netradičním provedení

Tvarůžkový hamburger nebo plněné žampiony? Grilovací sezóna je v plném proudu a s ní přichází čas na zkoušení nových a netradičních pochoutek. Olomoucké tvarůžky na grilu jsou zajímavým a chutným způsobem, jak si zpestřit letní posezení s přáteli a rodinou. Díky široké škále chutí a variací si každý najde tu pravou kombinaci, která mu zaručeně zachutná. Vyzkoušejte tři netradiční tvarůžkové recepty na gril.

číst dále ...

Co nevíte o česneku

Měsíc červenec je doba, kdy se sklízí česnek. Česnek patří mezi nejstarší rostliny využívané v kuchyni, ale i k prevenci zdravotního stavu a léčení lidského organismu vůbec. Česnek je rovněž kulturní rostlinou již od starověku. Česnek setý – Allium sativum pochází ze střední Asie, konkrétně z území Kyrgystánu, kde se v hornaté a z části pouštní oblasti planý česnek setý vyskytuje dodnes. K prvnímu záznamu o použití česneku v kuchyni došlo zhruba před 4500 lety, kdy si jeden z babylonských králů objednal 6 metrických centů pro královskou kuchyni. Zpočátku se česnek využíval v kuchyni k ochucování jídel, záhy se však přišlo na to, že zabraňuje otravám a zanícení otevřených ran. Později se zjistilo, že má blahodárný vliv na některé vyrážky způsobené plísněmi, pomáhá při žaludečních potíží u jedněch lidí, zatímco naopak u druhých je vyvolává. Lidé pak odpradávna věřili, že česnek ochraňuje před různými kouzly, uhranutím, upírům a proto nosili hlavičky česneku u sebe i přes jeho silné aroma.

číst dále ...

Divizna velkokvětá – Verbascum densiflorum

Divizna velkokvětá – Verbascum densiflorum je statná bylina z čeledi krtičníkovitých, rostoucí po celé Evropě. Vyhledává slunná sušší stanoviště a ve volné přírodě se s ní můžeme setkat velmi často v úvozech, kamenitých stráních, skalách. Jedná se o dvouletou bylinu, která v prvním roce vytváří jen růžici přízemních měkkých, plstnatých listů, v druhém roce vytváří až 2 m vysokou lodyhu s listy střídavými a hroznovitě uspořádanými květy. Květy tvoří pětidílný, zvonkovitý kalich s jasně žlutou korunou. Právě květ je předmětem sběru, vyjma semen, která jsou dokonce jedovatá. Pytláci v minulosti semena používali k omamování ryb. Za suchého počasí se sbírá jen květní koruna s tyčinkami, bez zeleného kalichu. Květ se sbírá postupně, podle rozkvětu a to denně, zpravidla od června do září. Květ se suší ve stínu, pokud možno rychle…

číst dále ...

Dopřejte dětem to nejlepší a připravte jim hravé a veselé saláty!

Malí strávníci bývají mnohdy poněkud nároční a dosáhnout prázdných talířů může být doslova nadlidský úkol. Pakliže vám docházejí nápady, ale chcete se vyhnout opakování stále stejných pokrmů, zkuste naše tipy. Vykouzlete z rutinního posezení u stolu zážitek – připravte dětem saláty ze sezónních surovin, které hrají všemi barvami!

číst dále ...

Odstartujte cesty za moravským a českým vínem ve vinařských centrech

Každá vinařská oblast a podoblast v Česku má své místo, které je považováno za její hlavní centrum. Pokud tedy váháte kde začít letní výpravu za moravským nebo českých vínem, můžete začít právě tam. Seznámíte se tak s daným regionem a třeba také načerpáte inspiraci kam pokračovat. A jaká centra to tedy jsou?

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.