REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jak na jíšku?

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Příprava jíšky je jedna z nejzákladnějších dovedností každého kuchaře. I když dnes existuje na trhu mnoho druhů hotové jíšky, nebojte si doma připravit klasickou domácí.


  • Jíšku připravujeme ze stejného množství tuku nebo másla a hladké nebo polohrubé mouky. Na bílé polévky používáme máslo nebo pokrmový tuk, na zapražené lůj nebo sádlo.
  • Jíšku připravujeme až v době, kdy ji potřebujeme nebo ji můžeme připravovat do zásoby. Při pražení mouky vznikají v tuku vonné látky, které dodávají jíšce a tím i zahuštěnému pokrmu příjemnou chuť.
  • Jíšku připravujeme světlou nebo zlatou, nikdy ne červenou, neboť přepálený tuk je zdraví škodlivý.
  • Jíška suchá je hladká mouka, do zlatova opražená nasucho bez tuku pražená v troubě nebo na kamnech asi 10 minut. Suchá jíška se používá v dietní kuchyni a musíme dávat pozor, aby se nám nepřipálila.
  • Zásmažka je jíška, která obsahuje více tuku než mouky.
  • Jak se připravuje jíška a k čemu ji používáme, to ví velmi dobře každá, jen trochu zkušená hospodyňka. V dnešní uspěchané době je každá minuta drahá – zvláště ty minuty, kdy se žena vrátí ze zaměstnání. A tak budete-li pospíchat a nezbude čas na provaření pokrmu zahuštěného jíškou, použijte místo ní škrobovou moučku. Zatímco jíška se má provářet alespoň 20 – 25 minut, škrob stačí provařit 2 minuty.

Autor: Jaroslav Vašák

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy